IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Моят портфейл в момента е следния.... а вашия ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Импе, много си голям..... да следиш толкова много аиции е похвално. Аз лично за повече от 10 макс 15 нямам време... и в портфейла ми повече от 5-6 много рядко присъстват..... в момента примерно имам само 4 компании, а уж се водя професионлен инвеститор

    Коментар


    • Здравейте, ВСИЧКИ ЗАИНТЕРЕСОВАНИ от начина на оценка на портфейли.
      Моля Батя да не ми приписва начин на оценка на портфейли по Цената на придобиване, аз такова нещо не съм писал!! Моля, моля, не така!
      Моята теза, която съм чул за първи път в САЩ през 2006 г. от брокери, които управляват портфейли е, че "те в края на всеки месец по пазарните резултати от продадени активи минус цена на закупуване" се отчитат пред своите инвеститори и тяхната заплата зависи и от от това, а не само по котировките!
      На борсата съм от 1999 г., когато Любо Леков беше брокер в "Юнионбанк", Преминах успешно бурята от 2008 - 2009 г., защото 2006-2007 г. кеширах с късмет по-голямата част от портфейла си, вкл. купените БТК за земеделски бонове и стабилен пакет други акции (50 % продадени с добра но не максимална печалба и другите 50 % от позицията чака ръста) и си купих нов малък апартамент. Изводът ми е, че ОТ ВРЕМЕ НА ВРЕМЕ ТРЯБВА ДА СЕ КЕШИРА! Въпросът е да уцелиш таргета, който те задоволява!

      След 2016 г. съм "дивиденто ориентиран" инвеститор на пенсия. Аз съм в Трета възраст, трябва ми сигурност, засега успешно си допълвам с редовни дивиденти добрата пенсия. Така че, Батя, моля да не се преразказват некоректно моите думи. Който е млад и иска да рискува с Репо сделки за супер високи печалби, моля?! Всеки си има своята стратегия. В момента не вярвам на 0,10 лв. дивидент на една позиция с 2 % тегло в портфейла ми, защото не отговаря на стратегията ми. Батя, аз работя често със "Земеделски барони" и не вярвам твърде на техните холдинги. Много бързо качаиха от 8 - 10 лв. до 30 лв. за акция. Вярвам на дивидентни акции с доходност над 4 до 13 % профит с тегло 60 % в пакета ми. И тази стратегия отговаря на възрастта ми!

      Коментар


      • Първоначално изпратено от nik_naydenov Разгледай мнение
        Колкото и да се наслаждавам на изказа на ИМПОВ , оценката ми за неговата теза е CAUSA PERDUTA.
        Единствено правилната оценка, според мен, е да минеш "през пазара", т.е. да получиш дивидент и ако продадеш поне по малко акции от всяка позиция в портфейла, пропорционално, или по по друга цел - например преструктуриране, ребалансиране и т.н. на поортфейла. При целият ми "Респект" към играещите с повече пари на БФБ, вкл. и с "репо" сделки, АЗ НЕ СПОДЕЛЯМ техния подход на моментна "точкова" оценка сега. Ами ако утре, недай си боже, гръмне, тогава .....
        Пример: към днес имам до голяма степен действителна рентабилност на портфейла ми около 12,6 % приходи спрямо солиден портфейл от 14 позиции, от които около 8 % са от дивиденти, получени или очаквани, и 4,6 % от сделки за наместване на позициите с цел максимална дивидентна доходност. Тъй като за мен основният таргет е "Максимален дивидент" за годината.
        Т.е. според теб е по-умно да оценям в портфейла си Агрия по 8,44 лв. и Алтерко по 6,22 каквито са ми цените на придобиване и да не отчитам че имам натрупана доходност спрямо пазарните им оценки в момента!?
        Понеже утре можело нещо да гръмне!? Ами ако утре някой стратегически купи Агрия на 80 лв./акция и ни направи търгови?
        Не случайно всички фондове и проф. инвеститори оценяват портфейли и доходност по пазарна цена.. помисли по това

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Zdravko Разгледай мнение

          Моля Императора да отговори на въпроса ми ?
          Здравко, и на мен ми е много интересен този въпрос. Въпросът е, че според мен Импето си мисли, че с него злорадстваме и затова не отговаря. Аз не искам нито той, нито който и да е да изгуби пари от Русия! Просто ме интересува какво се случва реално с притежаваните от ес граждани акции и дивиденти от Русия.
          Пътека се прави камък по камък!

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Zdravko Разгледай мнение

            Импе един въпрос, можеш ли сега ако решиш тези руски акции да ги продадеш и си прибереш парите ?
            Моля Императора да отговори на въпроса ми ?

            Коментар


            • Колкото и да се наслаждавам на изказа на ИМПОВ , оценката ми за неговата теза е CAUSA PERDUTA.
              Единствено правилната оценка, според мен, е да минеш "през пазара", т.е. да получиш дивидент и ако продадеш поне по малко акции от всяка позиция в портфейла, пропорционално, или по по друга цел - например преструктуриране, ребалансиране и т.н. на поортфейла. При целият ми "Респект" към играещите с повече пари на БФБ, вкл. и с "репо" сделки, АЗ НЕ СПОДЕЛЯМ техния подход на моментна "точкова" оценка сега. Ами ако утре, недай си боже, гръмне, тогава .....
              Пример: към днес имам до голяма степен действителна рентабилност на портфейла ми около 12,6 % приходи спрямо солиден портфейл от 14 позиции, от които около 8 % са от дивиденти, получени или очаквани, и 4,6 % от сделки за наместване на позициите с цел максимална дивидентна доходност. Тъй като за мен основният таргет е "Максимален дивидент" за годината.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
                Смятам ги по пазарни цени там където се търгуват. По какви други да ги смятам?
                Всички биха казали, че се смята на цени на които можеш да продадеш веднага, тук и сега. Така погледнато за мен е интересен въпрос дали имаш котировки в платформата си и дали в случай, че нямаш можеш да прехвърлиш акциите си в друга, където да се търгуват. Как би се осъществил сетълмент при сделка? Любопитно ми е. Предполагам знаеш въпросите и ще помогнеш на другите, които питаха как могат да търгуват руски акции.

                Коментар


                • Много правилен въпрос е задал Zdravko. Ако можеш да ги продадеш, значи няма нищо лошо да ги оценяваш по пазарна цена на борсата в Москва. Ако не можеш обаче е все едно дали числото на борсата там е 100 рубли за акция или 500 рубли за акция.

                  Коментар


                  • Аз съм на +40% от началото на годината, като за пръв път от много време кешът ми е по-значителен (последните години все клонеше към 0, че и под).

                    Гледайки родната борса, имаме компании в добра форма и с добри перспективи, увеличаващи се печалби, като цяло нищо притеснително. Разбира се, имаме и обичайните боклуци, които си ги знаем.

                    В същото време обаче по света нещата хич не са розови. Като почнем от войната в Украйна, инфлацията, вдигането на лихвите, енергийната криза в Европа, отслабващи основни валути с невиждани темпове..
                    Само ако погледнем в Европа, космически цени на ток и газ, оттам задъхваща се индустрия (първи търг. дефицит на Германия от 1991 г.), свръх задлъжнели държави и компании, покачващи се лихви, отслабващо евро, което налива още масло в огъня и ЕЦБ, която не иска да вдига лихвите в условията на невиждана инфлация, войната за капак...абе каша отвсякъде..
                    Като цяло не очаквам на БФБ някакъв сериозен спад, но във връзка с горното ако нещата се омажат съвсем на запад, няма да е зле да имам кеш за промоции.
                    Last edited by dex; 05.07.2022, 13:52.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение

                      Хахахахаххаха, и защо да ги отпиша? Нозина ми казват това, но никой не ми е дал какъвто и да било смислен довод. Реални активи, моя собственост - на компании, които стоят доооооста по-добре финансово от мнозинството западни компании. Държавата ми защитава интересите на собственик... Смятам ги по пазарни цени там където се търгуват. По какви други да ги смятам?
                      Импе един въпрос, можеш ли сега ако решиш тези руски акции да ги продадеш и си прибереш парите ?

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от RInvestor Разгледай мнение

                        Имай предвид, че си смята руските акции по цени на московската борса, вместо да ги отпише както е редно
                        Хахахахаххаха, и защо да ги отпиша? Нозина ми казват това, но никой не ми е дал какъвто и да било смислен довод. Реални активи, моя собственост - на компании, които стоят доооооста по-добре финансово от мнозинството западни компании. Държавата ми защитава интересите на собственик... Смятам ги по пазарни цени там където се търгуват. По какви други да ги смятам?

                        Апропо - за последното тримесечие тежестта на рските акции в портфейлът ми дори НАРАСТНА, без да съм купувал нови. Напротив - купувах в България, Британия, Бразилия, Австралия. Това е показателно - говори че руските акции са ПОСКЪПВАЛИ през туй време.
                        Last edited by Императорът; 05.07.2022, 13:52.
                        Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Zaki Разгледай мнение

                          Газпром са решили да не дават дивидент
                          студен душ за всички акционери
                          Артиите са се избушили мощно.
                          Явно Путин ще затваря газа през есента за европа., Защото новата концепция на орките е да се газифицират на 100% вътре в държавата. Сега били 72%...
                          Към 8 милиарда долара са предвидени за тая цел.
                          Жалко за Импа и надеждите които храни към руския пазар. При комунделите - нулева сигурност за инвестициите.
                          Всъщност какъв пазар е това щом държавата ти набива нова концесионна такса от 10 милиарда долара през септември-октомври ... измислили са начин да преточват кинтите от Газпром.
                          Кинти трябват спешно на комундетата - война водят в съседство. Казват че е много вероятно и догодина да забият нова концесионна такса на Газпром, а може и да ги направят тримесечни. Пълен цирк са тия руски акции

                          Злобно изказване, пълно с неистини. Явно ти е трудно да осъзнаеш, че "комунделите" вече са на запад. Проблемът с тази инвестиция идва от престъпните западни санкции. Руснаците дават възможност на хората да си конвертират АДР-четата в истиски акции - брокери в западна Европа ОТКАЗВАТ да съдействат на инвеститорите да си запазят собствеността. Наложи се Русия да приеме специален закон, конвертирането да става автоматически, тоест РУСИЯ защитава частната собственост, а западът гледа да я краде - дори на СВОИТЕ граждани.
                          Тази такса, за която говориш, е еднократна и не е 10 МБ, а доста по-малко (мисля около 4 МБ). Реално ако компанията бе раздала дивидент, държавата щеше да вземе повече. На запад също се говори за извънредни данъци върху печалбите на енергийните компании. Да, Русия залага на газификация - докато западът се връща към горенето на въглища и кравешки л*йна. Не знам кой ти казва за тримесечни такси и бльъ-бльъ. Колкото и мощно да са паднали акциите - ак са на добра цена - това газпромовото резенче на картинката е след спадът на акцията. А пари Русия си има. Германия вече е с отрицателен търговски баланс, за пръв път от 30 години. Русия - напротив - гъбава е с пари.
                          Last edited by Императорът; 05.07.2022, 13:47.
                          Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение
                            Импов, много ниска доходност имаш..Абе за толкова години какво научи..И защо не махна руските акции навреме..
                            Ти колко имаш - покажи ни
                            Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение
                              Импов, много ниска доходност имаш..Абе за толкова години какво научи..И защо не махна руските акции навреме..
                              Имай предвид, че си смята руските акции по цени на московската борса, вместо да ги отпише както е редно

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Кисимов Разгледай мнение
                                При мен също е +7% нетно, предстои да се разбере през юли ще потекат ли руски дивиденти ?
                                Как точно ще потекат, в каква валута и през коя банка?

                                Коментар

                                Working...
                                X