IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Моят портфейл в момента е следния.... а вашия ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Портфейл към 01.01.2023г.

    Shell - 18,44%
    Imperial Brands - 16,96%
    Equinor - 13,45%
    Софарма имоти АДСИЦ - 12.66%
    British American Tobacco - 9,73%
    LTC Properties - 3,27%
    GSK - 2,44%
    Хидравлични елементи и системи АД - 2,31%
    Корадо България АД- 2,30%
    Фонд за недвижими имоти България АДСИЦ - 2,22%
    Lumen Technologies - 2,14%
    Софарма трейдинг АД - 2,12%
    Стара планина холд АД - 1,88%
    Philip Morris International - 1,65%
    Medical Properties Trust - 1,62%
    Telenor - 1,39%
    Total - 1,18%
    М+С хидравлик АД - 0,79%
    Eni - 0,69%
    Адванс Терафонд АДСИЦ - 0,61%
    Broadmark Realty Capital - 0,52%
    Елана агрокредит АД - 0,39%
    Българска роза АД - 0,22%
    Монбат АД - 0,21%
    Индустриален Капитал Холдинг АД - 0,20%
    Телематик Интерактив България - 0,20%
    Неохим - 0,18%
    Българска фондова борса АД - 0,14%
    Арома АД - 0,07%
    София комерс заложни къщи - 0,01%
    Алкомет - 0,01%

    Позволявам си и аз да споделя портфейла си към 2023-та, както и какво се случи с него през миналата година.
    Като цяло изпращам много добра година, с върхова дивидентна доходност и нелош капиталов ръст. Ето и как се представиха по-големите компании в него.

    Шел запазва първото място, като има съществен ръст в цената на акцията, и нелоша дивидентна доходност с тенденция да я увеличава. Наскоро дори допълних малко количество акции на компанията, защото съм сигурен в дългосрочните и перспективи. И все пак, може би не можем да очакваме такъв капиталов ръст в цената както през миналата година.

    През годината допълвах акции на Imperial brands, която като включим и немалкия и капиталов ръст, скоро ще се бори с Шел за компания номер 1 в портфейла. Тя ми е платила и най-висок дивидент през годината. Към момента не смятам да допълвам акции, предвид голямото и тегло в портфейла. (А и желанието ми за допълване при British American Tobacco и Philip Morris, ако пазарът върне цените им надолу).

    Equinor също се представи чудесно през миналата година, като въпреки че вече не е на върховите си цени, отбелязва двуцифрена капиталова доходност. Изплатиха и извънредни дивиденти, предвид върховите цени на петрола и газа. Дори единия извънреден дивидент ще бъде изплатен в края на януари, като екс-дейта за него е днес. Дългосрочна акция. Плановете ми са да държа я и през 2023-та.

    Софарма имоти АДСИЦ, също отбелязва ръст, макар че се води по-консервативна акция. Скоро ще изплатят и заема за офис сградата, който към момента "яде" от дивидента. Има отправено и търгово предложение от мажоритаря Донев, което не смятам да приемам, макар че цената може би е добра, но при този ръст на НИ, мисля че е добра акция за пасивно инвестиращите.

    Ръст има и при British American Tobacco, макар и по-малък. Тук виждам добър потенциал за допълване, ако цената върне малко в даден момент. Дивидента е стабилен и го вдигат всяка година.

    LTC Properties е REIT с месечни дивиденти, който също освен дивидентна доходност, реализира и капиталов ръст. Имам едно наум с покачването на лихвите от централните банки, но към момента съм спокоен.

    GSK е нова компания, която придобих през годината, и към момента ми е на леко отрицателна територия, но мисля че перспективите са добри. Към момента не мисля за изход.

    Съществена промяна при Хидравлични елементи и системи АД няма. Стабилна цена, и добър дивидент. И все пак ако цената върне, което е доста възможно, може да се мисли за допълване като тегло.

    Корадо България АД е първата компания която реализира отрицателна доходност през 2022г., което за мен е необяснимо. Много е вероятно да допълня малко през новата година.

    Фонд за недвижими имоти България АДСИЦ също не е мръднала съществено през годината, като по едно време имаше съществен капиталов ръст, но предвид слабата запълняемост на новата сграда, цената отново се върна на около 2лв. Нелоша акция, но за съжаление към момента потенциала и е само на хартия.

    Lumen Technologies е най-голямото разочарование за годината. Спрян дивидент, и драстичен спад в цената на акцията, като едното е предпоставка за другото. Ако можем да търсим нещо добро за компанията, то е че съществено "чисти дълг", което впредвид повишаващите лихви е добра идея. "Спестените" пари от дивиденти, също трябва да "вдигнат" цената в някакъв момент, като ако това стане, ще се мисли за изход.

    Стара планина холд се представи стабилно през годината, като изплати върхов дивидент за цялата си история като компания, като очакванията са той да бъде подобрен през тази. И все пак, не можем да очакваме съществен капиталов ръст на акцията.

    Много се радвам че Philip Morris е отново в портфейла ми. Ще се "оглеждам" за добри цени за вход и през новата година.

    Medical Properties Trust също е нова компания в портфейла, която изплаща нелош дивидент. Тук обаче предвид "опита" ми на американския пазар, може и да мисля за изход в някакъв момент. Рискова позиция, която обаче може да донесе доста добра капиталова и дивидентна доходност.

    Telenor продължава да затъва, като към момента си мисля, дали не е по-добре да намалят дивидента, и да се опитат да заздравят бизнеса, а с това финансовите отчети, което да донесе ръст, или поне да спре капиталовия спад на акцията.

    Нещо такова направиха от Broadmark Realty Capital, които намалиха с 50% месечния си дивидент, което към момента стабилизира цената на акцията, която заедно с Lumen са лидери по доходност но с обратен знак

    Total също се представи чудесно, като освен капиталова доходност, донесе и извънреден дивидент през миналата година.

    Останалите компании са под 1% в портфейла и няма голям смисъл да ги анализирам. Като новите в портфейла са Българска роза АД и Телематика Интерактив България.
    Успешна нова година на всички дивидентни инвеститори.
    Last edited by mancev; 09.01.2023, 20:18.

    Коментар


    • Моята реална доходност за 2022 г. от дивиденти и продажби е 11 % в края на годината. Дължат се на избраната стратегия, доволен съм.

      Влизам в 2023 г. с бизнес план за 4 - 5 % доходност основно от дивиденти при следния състав на портфейл от 13 позиции в 5 групи:

      Стабилен бизнес общо 29,24 %: ( Спиди, Неохим, ХЕС , Емка )
      Рискови акции - 13,30 % ( Доверие Холдинг , Импулс );
      Акции за значителен дивидент - 47,32 % ( Адванс Терафонд, Бг - Агро, Б Ф Б );
      Взаимни фондове - 8,34 % ( ДСК - Динамика, Шродерс облигации );
      Непублични акции - 0,79 %;
      К е ш - 2 %.

      Нямам, а и никога не съм ползвал кредити или репа.
      Last edited by nik_naydenov; 08.01.2023, 22:14.

      Коментар


      • Време за кратка равносметка на миналата година
        Химимпорт CHIM 20.62%
        Алтерко A4L 16.09%
        Доверие Х-г DUH 15.98%
        ЦКБ CCB 14.57%
        ПИБ АД FIB 9.91%
        BREF BREF 4.21%
        Импулс IMP 4.17%
        Биодит BDT 3.74%
        Еврохолд EUBG 3.71%
        Броя на позициите над 2% е намалял. Общия брой позиции също.
        Продажби при Алтерко, ЦКБ, Доверие.
        Покупки в Хим, ПИБ, Биодит, Бреф, Импулс и Еврохолд(тук малка греда).
        За първи път от доста години съм извадил/изтеглил около 5% от кеша, като дълго време още 5% кеш пазех в платформата.
        Влизане при разпродажби и последващо излизане излизане при СИН, Неохим и с дребни суми по още 2-3 позиции.
        Като цяло нелош резултат, като се има предвид силно консервативната ми позиция за дълъг период(8-9 месеца) заради очаквани значителни странични разходи.

        Здрави и успешни да сте, колеги!

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Scottie Pippen Разгледай мнение

          Аз съм ти сърдит...дрон по малко от ейч ар...срамота!

          Млад си още и не знаеш, че една акция, като те "заобича", си я джиткаш ей така- щото ти е винаги под ръка
          Лани по туй време бях саде с 1% и малко в Дрон и без 11Съ,- ако да си забелязъл- бях се изпразнил от към илефанчетата до Коледа по ланшна, и ооо какъф кеф ( "благогородника" дължа му го) ме принуди да се включа отново с дисконта от 21+ до под 15,00 входящо- СУПЕР ПРОМО!!! бе...

          пп. даже и без малко от 1% (0,9%)- сега надзърнах в историята
          Last edited by inta53; 07.01.2023, 21:51.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от inta53 Разгледай мнение


            Нищо ново!
            Преди ковид бях най събран, със 7 позиции и три най тежки, и с 4 оферти купува, за в момента не казвам че съм прав, но и все още съм за наполовина пълна...(отворено ветрило), -да видим как ще я препълним, то обратното не съм го зачертнал и инстументи си трябват!
            Дръпнеш ли пердетата и легнеш на завършен потфейл, пазара ще те отвее и вкара под пенсиите даже
            Аз съм ти сърдит...дрон по малко от ейч ар...срамота!

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Black and white cat-foot Разгледай мнение

              топ 3 позиции са над 75%, защо изобщо се занимаваш за някакви с по-малко от 2%?

              Нищо ново!
              Преди ковид бях най събран, със 7 позиции и три най тежки, и с 4 оферти купува, за в момента не казвам че съм прав, но и все още съм за наполовина пълна...(отворено ветрило), -да видим как ще я препълним, то обратното не съм го зачертнал и инстументи си трябват!
              Дръпнеш ли пердетата и легнеш на завършен потфейл, пазара ще те отвее и вкара под пенсиите даже
              Last edited by inta53; 07.01.2023, 17:19.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от inta53 Разгледай мнение

                Те това са и промените;
                aLter - 29,0%
                aGh - 24,2%
                bSe - 22,0%
                c11 - 9,8%
                aTera- 5,1%*без остатъчна с+29 800
                hRc - 4,0%
                dRn - 3,2%
                tBs - 2,3 %
                aLu - 2,3%
                мCh - 2,0%
                bDt - 1,5%
                win - 1,4%
                + дребосъци до 11% ливеридж
                топ 3 позиции са над 75%, защо изобщо се занимаваш за някакви с по-малко от 2%?
                destroy racism, be like a panda – he’s black, he’s white, he’s asian and he’s chubby

                Коментар




                • -всичко тече,-всичко се променя!!![/QUOTE] ; с някои занулени!!!


                  Те това са и промените;
                  aLter - 29,0%
                  aGh - 24,2%
                  bSe - 22,0%
                  c11 - 9,8%
                  aTera- 5,1%*без остатъчна с+29 800
                  hRc - 4,0%
                  dRn - 3,2%
                  tBs - 2,3 %
                  aLu - 2,3%
                  мCh - 2,0%
                  bDt - 1,5%
                  win - 1,4%
                  + дребосъци до 11% ливеридж
                  Last edited by inta53; 07.01.2023, 15:44.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение

                    Защо да се напъвам да ти доказвам нещо.. мен не ме интересува твоето мнение! Хората чието мнение ме интересува, ме познават добре и знаят дали слъгвам или не
                    За да тръгна да убеждавам теб, трябва да имам някакъв сериозен мотив.. Примерно да сложиш 50К лв. на масата..
                    Да ,както очаквах почва се ама ,аз това аз онова
                    няма нужда да се доказваш
                    Решил си да пишеш доходността качи една снимка иначе е празна работа
                    Успех ти пожелавам все пак с инвестициите
                    Last edited by lobos; 05.01.2023, 21:04.

                    Коментар


                    • Последна анкета и почвам да обработвам данните

                      Портфейл на Форума 2022 и временен резултат
                      Мненията ми не са препоръка за покупко продажба на акции.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от puf_paf Разгледай мнение

                        Извинявам се ,че се намесвам ,но не виждам никакъв проблем в това.

                        И аз към -01.01.2022г. имах близо 43.50% Агрия ,но след продажбите през 2022г. към - 01.01.2023г. ми останаха -19.18%

                        И към 01.01.2023г.
                        Портфейла ми е -

                        А72 - 19.18%.
                        5DOV - 38.19%
                        HRC - 18.11%
                        5BU - 17.58 %

                        Kеш близо - 7%
                        не съм казал, че е проблем, просто ме изненада. при мен агрия е към половината от портфейла в момента
                        destroy racism, be like a panda – he’s black, he’s white, he’s asian and he’s chubby

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение

                          Накара ме да проверя за да се уверя, че съм коректен.. Агрия допринася за около 65% от резултата ми през 2022-ра. Основен принос, но не и единствен Груйче
                          Благодаря за пожеланията, да ти се връщат! А относно съветите за екзита.. имам го предвид.. мисля че съм си научил уроците.. не случайно по долу в темата споменавам, че за първи път от много време нямам репа и заеми, а положителен кеш
                          интересно ми е каква част от доходността ти е от дългосрочно инвестиране и каква от опортунистични сделки
                          destroy racism, be like a panda – he’s black, he’s white, he’s asian and he’s chubby

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение

                            Накара ме да проверя за да се уверя, че съм коректен.. Агрия допринася за около 65% от резултата ми през 2022-ра. Основен принос, но не и единствен Груйче
                            Благодаря за пожеланията, да ти се връщат! А относно съветите за екзита.. имам го предвид.. мисля че съм си научил уроците.. не случайно по долу в темата споменавам, че за първи път от много време нямам репа и заеми, а положителен кеш
                            Евала, Батя, лайкнах те - ега е успешна и тази
                            Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                              Искаш да кажеш с единствен принос - бъди коректен. Успех, Батя - уцели и през 2021 с Балонерко и Недоверие, и през 2022 с Агрия, за което само адмирации. Дано е било със собствени сили и средства, а не с помощ "обади се на приятел", но и второто да е - да си здрав, прав и кУрав да си ги харчиш със здраве. Само не забравяй екзита, че иначе стигаме до едни екселски милиони, като през 2007, които стигнаха само за по 1 апартамент през 2008/09 при доста мои познати, а някои и още държат Химче, купувано на 15+ лева или акции от ИПО-то на Билборд на 4,50 май беше
                              Накара ме да проверя за да се уверя, че съм коректен.. Агрия допринася за около 65% от резултата ми през 2022-ра. Основен принос, но не и единствен Груйче
                              Благодаря за пожеланията, да ти се връщат! А относно съветите за екзита.. имам го предвид.. мисля че съм си научил уроците.. не случайно по долу в темата споменавам, че за първи път от много време нямам репа и заеми, а положителен кеш

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение

                                Да, в един момент теглото беше стигнало 38,5%

                                Много съм доволен, че тази акция ми беше толкова тежка през 2022-ра. Тя е и с основен принос за високата ми доходност
                                Искаш да кажеш с единствен принос - бъди коректен. Успех, Батя - уцели и през 2021 с Балонерко и Недоверие, и през 2022 с Агрия, за което само адмирации. Дано е било със собствени сили и средства, а не с помощ "обади се на приятел", но и второто да е - да си здрав, прав и кУрав да си ги харчиш със здраве. Само не забравяй екзита, че иначе стигаме до едни екселски милиони, като през 2007, които стигнаха само за по 1 апартамент през 2008/09 при доста мои познати, а някои и още държат Химче, купувано на 15+ лева или акции от ИПО-то на Билборд на 4,50 май беше
                                Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                                Коментар

                                Working...
                                X