IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Моят портфейл в момента е следния.... а вашия ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Браво, панда, отличен отговор. Аз също много се кефя на хора, които само печелят и целят всички дъна и върхове Например всички са си купили Агрия на 4-5 лева, разтворили са я на 30+. след това са купили под 25 и после пак ще ни кажат, че са я продали, когато си стигне върха С балонерко е същата история - не мож ги избори колко са тези, дето са продали на 27-8 лева, около 10 пъти са над изтъргуваните обеми в периода. Послед всички са заредили под 15 лева и сега пак ще ни обявят, че са продали на върха от 20+ - класика.

    Много си прав и че хората не обичат да си споделят провалите - ще излезе, че са лузъри един вид, а лузър може да е само някой като Грую, нали, не върви такива светли особи, като някои съфорумци да споделят загуби - при тях само ъп, баце, и т'ва йе Ето, в примера, който даде, аз се припознах - излязох на късмет (и малко помощ от приятел) през зимата на 2008, почти на върховете (е, с едни 10% под тях - Еврохолд на 5,50, Химимпорт на 14-15 лева, Синергон на 12-13 лева и т.н., по спомени, даже Енемона на 20+ лева, а после фалираха), като с парите купих злато на около 800-900 лева за унция (физическо злато) и апартамент на стойност 800 евро на квадрат за 100 000 евро. Сега златото ми е 4 пъти по-скъпо, а апартамента - 3 пъти. Някой ще каже, че е малко и ще бъде прав, друг ще каже, че е било късмет и пак ще бъде прав, и те така

    идеята е да не се самозаблуждаваме, че сме велики трейдъри и разбирачи - всеки прави и грешки, и добри удари, важното е да не съжалява и да не губи сам себе си в залозите, пардон инвестициите си. Ако съжалявам за някоя пропусната възможност, то е, че не си купих биткойни на 5 долара - едни 200-300 лева да бях вложил, ама на, не повярвах, че човешката глупост е чак толкова голяма. Вече знам, че е безгранична, а след Балонерко - че и на родна почва може да се случват "чудеса"
    Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

    Коментар


    • Първоначално изпратено от 15- Разгледай мнение

      Това да се избират определени периоди и опредебени сделки не е състоятелен спор. Нали се сещаш, че както ти казваш как Софикс е на +6%, така ще ти скочат 100 човека да ти обяснят как са направили 600%? За да се избигне това, има исторически факти, а те са, че от акции се печели около 7-8% на година, а от имоти 3-4%. Преди време имах комшия, който имаше проблеми с наркотиците. Читав човек, с мнооого голямо наследство и се събирахме на по чашка. При едното ни наливане, той вика "ще продам апартамента". Аз му казах, че ако наистина е решил това, да ми се обади и ще се разберем /имах и нужда, и интерес/. Буквално след 2 дни го виждам на асансьора да изнася кашони. Беше продал апартамента за 50 000 лева, а говорим за 2-стаен, 53 м2, жк Изток, София, до Влади Горанов, Домусчиев, посолства и т.н. с акт 16! Сега да те попитам - този, който му го е купил някакъв финансов гуру ли е? Хубаво е да се знае, че всеки ТРЕТИ апартамент в София е пуст. Тоест нито се живее там, нито се дава под наем https://www.homeheed.com/blog/%d0%bf...CbMY_fv8IzQlUk. В провинцията е поне толкова лошо положението. Това е една огромна бомба със закъснител, която рано или късно ще гръмне! Не е реално да сме толкова прости, че да мизерстваме, но да имаме по 2 апартамента на калпак. Рано или късно тези апартаменти ще отидат на пазара...
      Терминът за това е survivorship bias. В стил, 90 годишни хора да твърдят че пушенето и пиенето не били вредни защото доживели до стари години. Забележи как много от хората, които се хвалят в тази тема, случайно имат в портфейлите си топ акции за 2022 като Агрия. Просто тези, които губят, не се фукат. Помня 2007г как на срещи на форума сме се събирали над 100 човека, мислиш ли че тези които не се подвизават тук вече са направили 600% и са се оттеглили? Или може би са загубили всичко? Защото дори батя при голямата криза беше опрял до имота за да се върне на пазара. Статистически, почти никой не бие индекса, дори чичо Уорън през последните 20 години. Технически е истина че след инфлация доходността е към 6% за последните над 100 години, но пак имаш периоди от над десетилетие където си на нулата. Timing is everything

      https://www.officialdata.org/us/stoc...1900#inflation

      Същото важи за имотите, например ако си купил през 2008 в бг или златото, ако си купил 2011 вместо 2001. И си има причини защо са пусти толкова имоти в София - гурбетчии както и богаташи с няколко апартамента в центъра. Неслучайно най-много празни апартаменти има в централни квартали като Лозенец и най-малко в скапани като Люлин. Не е никаква бомба, ти взимаш средното в стил хората ядат месо със зеле. Просто нашия джини коефициент се увеличава по естествен начин заради ниските данъци и имам познати милионери с по няколко имота около Витошка. Но неее, ти мислиш че тези имоти рано или късно щели да отидат на пазара. Да, това може би важи за шитове като Малинова долина защото последно като търсех инвестиционен имот ми се пулеха като питах какъв наем се очаква. Но ефектък е далеч по-малък отколкото си мислиш
      destroy racism, be like a panda – he’s black, he’s white, he’s asian and he’s chubby

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Assen123 Разгледай мнение

        Т.е. да разбирам че понеже Форд е въвел масовото п-во на автомобили значи всички автомобилни фирми листнати на борсата в Щатите в периода 1920-1940 са се развили положително? За справка не са, окрупняване и фалити до дупка - ето така работи икономическия цикъл за всеки тип бизнес.

        Вторият абзац кърти от всякъде - да разбирам ли че важи за всички борси по света или само за БФБ?

        Каунтър парти риск не е риска от война, може ли да посочиш кой ми е каунтър парти риска на инвестиционното злато? Апропо ако говорим за инвестиция а не домашна ширпотреба, последното се съхранява в трезор със застраховка в държава различна от тази на постоянно пребиваване.

        Иначе за добива на минерали от космоса съм съгласен. Но за сега сме още на ниво да пращаме милиардери да политат до ръба за час-два, и да запокитим тесла да се рее. Отвъд това в момента още не може да съберем навреме астронавти - за справка цирка с МКС където стана сауна заради повреда и още не е ясно кой ще докара тримата астронавти обратно.

        Едно е сигурно няма да е с УК ракета - те още се учат да се гмуркат, за космос им е рано

        Всъщно годините ме срещнаха с хора който могат да правят пари с най-различни начинания и съм се научил че няма универсален пазар или най-добър клас актив или каквото там се сетиш. Има обаче някой базови, фундаментални принцип на риск/ритърн, ликвидност и характеристики на активите който не се променят независимо кой на какво мнение е.

        Наздраве и успешни печалби на всеки достатъчно инициативен в крайна сметка за да потърси алтернатива за капитала си.
        Златото е безсмислен, ненужен и чисто спекулативен актив за бизнеса, за общество и за човечеството изобщо. Освен с култивиране на алчност, Злото с нищо не допринася за развитието и напредъка на човечеството. Все повече ще се осъзнава тази му безсмисленост да съществува, както по същество е безсмислено да се закопават кинти (жълтици) в делви и буркани и изважденето на стойността им от обращение. Обращението е демокрацията и това е естественото развитие на цялата вселена, Противното е мухъла и застоя

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Black and white cat-foot Разгледай мнение

          Софикс е нагоре с 6% за последните 3 години, златото се е качило с 22% в лева, цените на жилищата са двойни. Апартаментът който си намерих за 650 евро на квадрат през 2019 в окей състояние, сега в съседния вход продадоха един на шпакловка и замазка за 1,300 и то при положение че ремонтите сега струват майка си и баща си. Ето това ни кара
          Това да се избират определени периоди и опредебени сделки не е състоятелен спор. Нали се сещаш, че както ти казваш как Софикс е на +6%, така ще ти скочат 100 човека да ти обяснят как са направили 600%? За да се избигне това, има исторически факти, а те са, че от акции се печели около 7-8% на година, а от имоти 3-4%. Преди време имах комшия, който имаше проблеми с наркотиците. Читав човек, с мнооого голямо наследство и се събирахме на по чашка. При едното ни наливане, той вика "ще продам апартамента". Аз му казах, че ако наистина е решил това, да ми се обади и ще се разберем /имах и нужда, и интерес/. Буквално след 2 дни го виждам на асансьора да изнася кашони. Беше продал апартамента за 50 000 лева, а говорим за 2-стаен, 53 м2, жк Изток, София, до Влади Горанов, Домусчиев, посолства и т.н. с акт 16! Сега да те попитам - този, който му го е купил някакъв финансов гуру ли е? Хубаво е да се знае, че всеки ТРЕТИ апартамент в София е пуст. Тоест нито се живее там, нито се дава под наем https://www.homeheed.com/blog/%d0%bf...CbMY_fv8IzQlUk. В провинцията е поне толкова лошо положението. Това е една огромна бомба със закъснител, която рано или късно ще гръмне! Не е реално да сме толкова прости, че да мизерстваме, но да имаме по 2 апартамента на калпак. Рано или късно тези апартаменти ще отидат на пазара...

          Коментар


          • Да, точно Уебит. Вас може да Ви притеснява, мен не. Имам достатъчен хоризонт пред себе си, за да изчакам да се случат нещата по предварително начертания им план.

            За инвестициите Ви желая успех. Дано Ви донесат желания от Вас резултат.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Key Ru Разгледай мнение

              Ще споделя, че за мен WIN е тази акция. Даже съм безкрайно щастлив от цената и в момента, защото ми позволява да увеличавам и да си намалявам средната цена от влизането ми на IPO-то. Надявам се след 3-4 години да сме живи и здрави и да търсим този пост, за да го коментираме отново.
              WIN като в Уебит Инвестмънт Нетуърк? Дано не си ипотекирал къщата че това е по-зле и от дрона или Бии Смарт

              По темата, имането е около 75% апартаменти, 12% земя, 6% акции (агрия и една американска за метали), 7% кеш. В даден момент не ти трябват 5х за да си живееш добре. И не е като да не разбирам от акции че да ги избягвам, просто не искам да настъпя някоя мина или да загубя много при нова криза

              https://www.tipranks.com/experts/bloggers/gold-panda
              Last edited by Black and white cat-foot; 13.01.2023, 17:48.
              destroy racism, be like a panda – he’s black, he’s white, he’s asian and he’s chubby

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Assen123 Разгледай мнение
                Кви 1940г и Форд,говорим в момента,днешно време
                И ако си мислиш,че злато в сейф е нещо сигурно,много се лъжеш.Наеми един и си прочети договора.Аз държах злато в сейф няколко години,сменил съм няколко сейфа.
                Ако пък ползваш сейф в "държава различна от тази на постоянно пребиваване" което не разбирам защо ще го правиш,то разходите няма да ти покрият и малката доходност,която евентуално ще имаш.И всичкото това защо?

                И между другото в БГ има вече няколко разбити трезора.Може да зададеш въпросите си към наемателите им, пили ли са по една студена вода или да?
                Last edited by petrg5s; 13.01.2023, 14:24.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от petrg5s Разгледай мнение
                  Няма как да стане това.Щом има положителен БВП и се създават някакви продукти/услуги ,компаниите растат.Не е нужно 100 да фалират,за да порасне една.


                  На БФБ няма как да стане,ако говорим за по-известните.Риск и за златото има,я да ти го откраднат,я война да стане и да го загубиш.

                  Т.е. да разбирам че понеже Форд е въвел масовото п-во на автомобили значи всички автомобилни фирми листнати на борсата в Щатите в периода 1920-1940 са се развили положително? За справка не са, окрупняване и фалити до дупка - ето така работи икономическия цикъл за всеки тип бизнес.

                  Вторият абзац кърти от всякъде - да разбирам ли че важи за всички борси по света или само за БФБ?

                  Каунтър парти риск не е риска от война, може ли да посочиш кой ми е каунтър парти риска на инвестиционното злато? Апропо ако говорим за инвестиция а не домашна ширпотреба, последното се съхранява в трезор със застраховка в държава различна от тази на постоянно пребиваване.

                  Иначе за добива на минерали от космоса съм съгласен. Но за сега сме още на ниво да пращаме милиардери да политат до ръба за час-два, и да запокитим тесла да се рее. Отвъд това в момента още не може да съберем навреме астронавти - за справка цирка с МКС където стана сауна заради повреда и още не е ясно кой ще докара тримата астронавти обратно.

                  Едно е сигурно няма да е с УК ракета - те още се учат да се гмуркат, за космос им е рано

                  Всъщно годините ме срещнаха с хора който могат да правят пари с най-различни начинания и съм се научил че няма универсален пазар или най-добър клас актив или каквото там се сетиш. Има обаче някой базови, фундаментални принцип на риск/ритърн, ликвидност и характеристики на активите който не се променят независимо кой на какво мнение е.

                  Наздраве и успешни печалби на всеки достатъчно инициативен в крайна сметка за да потърси алтернатива за капитала си.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Black and white cat-foot Разгледай мнение

                    Така е, но след това купих още 2 които се дават под наем и дори само това бие софикс. Кеш, мда тъпо е да се държи, тук съм съгласен. Паричките трябва да са в движение за да се умножават, но за златото не си прав. По същата логика, софикс е още на една трета от нивата си преди голямата рецесия. T.e. за 15 години на -70%, това означава ли автоматично че е тъпо да се инвестира в акции? Или просто трябва да уцелиш момента?
                    Ок, когато си купухте апартамента преди 3 години очаквахте ли цената му да е двойна след 3 години, на база на 5-10% ръст от предходните години?

                    При златото имате и други периоди, в които след 10 години е на минус. При него няма как да се събудиш утре и до 1 тройунция да имаш още 1 грам отстрани. За мен това не е добро решение, просто си казвам мнението и не ангажирам никого.

                    Що се отнася до Софикс, него и 4-годишния ми син, който си събира пари в касичка го бие. Ако ще гледаме индекси нека да е S&P, което цитирахте. Според мен повечето колеги тук не инвестират в Софикс, а в отделни акции, то и ЕТФ-а с обемите си го показва.

                    Първоначално изпратено от unsworth Разгледай мнение
                    Ако погледнете 33 номер от Чикаго Булс, който през един пост от Вашия е написал Дронамикс, примерно е изминал не малка част от този път от IPO-то преди година. Има и други хора, които видимо разчитат на определени акции, да им донесат мултиплициране на вложените средства. Дали това ще стане само времето напред може да ни го покаже. Ще споделя, че за мен WIN е тази акция. Даже съм безкрайно щастлив от цената и в момента, защото ми позволява да увеличавам и да си намалявам средната цена от влизането ми на IPO-то. Надявам се след 3-4 години да сме живи и здрави и да търсим този пост, за да го коментираме отново.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Assen123 Разгледай мнение
                      Зад всяко Алтерко което се е покачило с 1000% стоят сигурно 100 други който са отишли на 0 / образно казано, да не взима буквално през призмата на БФБ/
                      Няма как да стане това.Щом има положителен БВП и се създават някакви продукти/услуги ,компаниите растат.Не е нужно 100 да фалират,за да порасне една.

                      И всеки който има акция в портфейла си би трябвало да е наясно че може да загуби 100% от партите си - именно този риск носи високата възвращаемост.
                      На БФБ няма как да стане,ако говорим за по-известните.Риск и за златото има,я да ти го откраднат,я война да стане и да го загубиш.

                      Отделно миналата година откриха най-голямото златно находище досега намирано.Почнат ли да го разработват,дотам.Отделно в космоса има бол.След 50г ще го добиват като хляб.Няма нищо толкова ценно в него.Ценно е щото на циганите в Индия им харесват някви лъскави неща по тях .
                      В индустрията пък среброто е хиляди пъти по използвано и ценно от него.
                      И както казах,цената му е силно манипулирана с цел да се държи $ стабилен.От така наречените "превзети активи" от Wll st е

                      Ето и фактически пример. 2021-до днес:
                      -Ковид кризата
                      -Война в Украйна
                      -Рекордна двуцифрена инфлация в цял свят
                      =
                      Златото е с 0% (нулева) възвращаемост за периода .С разходите по съхранение си вътрешна гума
                      То ако през тези три събития няма растеж,кога да расте ?
                      Last edited by petrg5s; 13.01.2023, 13:31.

                      Коментар


                      • Значи говорим си на различни езици. Естественно че стойността на компания с пазарен кап 8м евро може да се увеличи многократно повече отколкото на метал като златото. И разбира се зад това се крие риска първата да изчезне във всеки един момент /поради ред причини/ и стойността на инвестирания капитал да стане равна на 0. И всеки който има акция в портфейла си би трябвало да е наясно че може да загуби 100% от партите си - именно този риск носи високата възвращаемост.

                        Много често се сравнява доходност Индекс - Злато за последните 100 години - да но колко от акциите в Дау са били същите като преди 100г? Златото с това е уникално че не се променя и елиминира каунтър парти риск на 100%.

                        Зад всяко Алтерко което се е покачило с 1000% стоят сигурно 100 други който са отишли на 0 / образно казано, да не взима буквално през призмата на БФБ/

                        Второто което е долетяло на метеорити преди доста време няма как да има стойност 0. Първото е компания която произвежда нещо, второто е метал с ограничено индустриално приложение който през годините хората понякога са ползвали за парична база.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Black and white cat-foot Разгледай мнение
                          Така е, но след това купих още 2 които се дават под наем и дори само това бие софикс. Кеш, мда тъпо е да се държи, тук съм съгласен. Паричките трябва да са в движение за да се умножават, но за златото не си прав. По същата логика, софикс е още на една трета от нивата си преди голямата рецесия. T.e. за 15 години на -70%, това означава ли автоматично че е тъпо да се инвестира в акции? Или просто трябва да уцелиш момента?
                          Ти ако беше купил 2007-2008 досега да си +10% макс.С разходи по сделката,ремонти,данъци, и др си вътрешна гума.15 годишна "инвестиция" на загуба !!!
                          Така,че всичко е тайминг и да налазваш ПОДЦЕНЕНИ активи.Това е много важно да се разбере.
                          В момента, БГ имотите не са такива,а БГ акциите са(пазарната им капитализация е смешна в сравнение с активите който имат)
                          Най-вероятно след 5г ще се радваш ако си на нула,а в БГ акциите не виждам коя от по-известните ще е надолу от сегашните си нива.
                          Златото е фалшименто,защото му манипулират цената.Кеш се държи с цел да налазиш изгодно в точния момент
                          Last edited by petrg5s; 13.01.2023, 12:26.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Key Ru Разгледай мнение

                            Що се отнася до имота, от думите Ви оставам с впечатление, че това е жилището, в които живеете, така ли е?
                            Така е, но след това купих още 2 които се дават под наем и дори само това бие софикс. Кеш, мда тъпо е да се държи, тук съм съгласен. Паричките трябва да са в движение за да се умножават, но за златото не си прав. По същата логика, софикс е още на една трета от нивата си преди голямата рецесия. T.e. за 15 години на -70%, това означава ли автоматично че е тъпо да се инвестира в акции? Или просто трябва да уцелиш момента?
                            Last edited by Black and white cat-foot; 13.01.2023, 12:02.
                            destroy racism, be like a panda – he’s black, he’s white, he’s asian and he’s chubby

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Key Ru Разгледай мнение

                              Ами всъщност, да! Струва ми се, че участниците във форума в голямата си степен са хора, които поемат по-голям риск в това да инвестират в еденични акции търсейки по-голяма доходност от диверсифицирано портфолио на индекс.
                              На какво основание ти се струва така? Аз не мога да се сетя за юзър, който на дата Х е споделил, че прави или има единичен залог в една-единствена акция, удръжал е целия път нагоре и на дата У се е похвалил с 5х на залога си.

                              Има двама-трима, които споделят, че в портфейлите им има по една-две акции, но тези акции са по-скоро игра на сигурно, отколкото билет за лотарията, който да донесе 500%.

                              Assen123, ако някой ти даде идеи, ще се развали магията. Съкровищата са орисани да бъдат скрити и пазени в тайна

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Scottie Pippen Разгледай мнение
                                Дронамикс и алтерко
                                И на мен ми се ще,но няма как.500% на БФБ за 2-3г в момента е трудна работа,да не кажа почти невъзможна.
                                Само в криптото,но трябва и добър вход.Такъв прозорец ще се отвори през 2023
                                Last edited by petrg5s; 13.01.2023, 09:54.

                                Коментар

                                Working...
                                X