IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Моят портфейл в момента е следния.... а вашия ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Здравейте Колеги. Не бях в БГ последните 2-3 месеца и нямаше как да следя подробно нещата около БФБ, гледам не сте качили много цените в сравнение с началото на Март, така че без угризения ще си допълня по някои позиции. Иначе портфейлът ми в момента изглежда така (този път го листвам в бройки, прегледах набързо в темата назад, че така е по-смилаемо, пък и аз лично не се притеснявам от размери и решения):

    SFARM - 4211
    SFI - 1000
    SFTRD - 1620
    CENHL - 2523
    CCB - 4100
    CHIM - 13289
    ATERA - 2150
    LACH - 1922
    DOVUHL - 3517
    MONBAT - 990
    Cash: 15 200 лв.

    Иска ми се да "наместя" кеша в ХИМ, СОФАРМА и МОНБАТ. Имам тепърва да чета консолидираните им отчети и новините около тях.
    Ще бъда благодарен на всеки колега, който сподели има ли нещо негативно от фундаментална гледна точка за тези 3 компании, което е излязло в последните 2-3 месеца?

    Благодаря ви и успех в търговията и в личен план.
    Аз имам 2 малки калпазанчета, които вече се събудиха и ме наобикалят с въпроси къде ще ги водим с майка им днес за празника им , та ще действам...

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Иван Давидов Разгледай мнение

      Много по-реалистично е за 5 години да направиш 100% върху портфейла си, отколкото 500%. Затова по-успешен на борсата, а и в живота, е първият човек. Вторият по-скоро трябва да е някакъв хазартен тип, за да прави такава доходност. Отделно, на нашата борса ликвидността е изключително голям фактор при 6+ цифрените портфейли, така че ако някой е успял от 500 000 да направи 1 000 000, това го прави не просто успешен борсаджия, ами и човек, който много добре знае как да маневрира с парите си на борсата. Това е ако приемем ,че той сам си управлява парите.
      50 000 -5г -100 000
      300 000 -5г 450 000
      А при тоя вариант,кой е по-по-най?Анализирай сега!

      Коментар


      • Първоначално изпратено от retro_69 Разгледай мнение
        Пропускаш един основен елемент - Стартов капитал!
        Кой е по-успешен:
        500 000 - 5 години -1 000 000 или
        20 000 - 5 години - 100 000 ?
        Много по-реалистично е за 5 години да направиш 100% върху портфейла си, отколкото 500%. Затова по-успешен на борсата, а и в живота, е първият човек. Вторият по-скоро трябва да е някакъв хазартен тип, за да прави такава доходност. Отделно, на нашата борса ликвидността е изключително голям фактор при 6+ цифрените портфейли, така че ако някой е успял от 500 000 да направи 1 000 000, това го прави не просто успешен борсаджия, ами и човек, който много добре знае как да маневрира с парите си на борсата. Това е ако приемем ,че той сам си управлява парите.

        Коментар


        • И аз да си направя ъп на портфейла:

          Abengoa S.A. 18,77%
          Baumot Group AG 17,86%
          Gazprom 61,40%
          кеш 1,97%

          Като по вашите критерии моят портфейл се води...може би умерено малък

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Монти Разгледай мнение
            Браво на 4д , големината на портфейла е неговото разбиране за успешен живот...
            Пишеш нашата професия...
            това ти е професия нали?
            Мислех че това да спечелиш пари на борсата е да си подпомогнеш живота ,да си купиш апартамент ,да купиш нова кола и имаш вила , да се ожениш и да отгледаш семейство ,да изучиш децата си в чужбина например и да имаш условия на живот на среден европеец....
            А то било да си събереш жълтиците в килера и вечерно време да си гледаш как светят...и да броиш ли ,броиш ли ..
            Боже ,боже ,какви морални ценности са в този форум...
            Верно ни требва един нов Крум за да ни оправи като нация.....
            Днес съм направо сюрпризиран от тези носители на десни ценности ,който играят ролята на свободомислещи демократи а в душата са се превърнали в среброблизци....Импето ще ви научи как се ближе.....
            Монти,това са лични нападки!Неприемливо е и за никого не е от полза!Точка.

            Коментар


            • Браво на 4д , големината на портфейла е неговото разбиране за успешен живот...
              Пишеш нашата професия...
              това ти е професия нали?
              Мислех че това да спечелиш пари на борсата е да си подпомогнеш живота ,да си купиш апартамент ,да купиш нова кола и имаш вила , да се ожениш и да отгледаш семейство ,да изучиш децата си в чужбина например и да имаш условия на живот на среден европеец....
              А то било да си събереш жълтиците в килера и вечерно време да си гледаш как светят...и да броиш ли ,броиш ли ..
              Боже ,боже ,какви морални ценности са в този форум...
              Верно ни требва един нов Крум за да ни оправи като нация.....
              Днес съм направо сюрпризиран от тези носители на десни ценности ,който играят ролята на свободомислещи демократи а в душата са се превърнали в среброблизци....Импето ще ви научи как се ближе.....

              Коментар


              • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                В нашата професия критерият за успех е размера на портфейла. Всеки е имал добри или лоши времена, но в крайна сметка като се тегли чертата се вижда кой как се е справил. На моменти има доста голямо разминаване между самочувствието и показаните резултати и затова някои хора се шегуват къде повече, къде по-малко с част от форумците. Винаги съм си мислел, че от всеки има какво да научиш. От едни какво да правиш а от други какво да не правиш. Размера на портфейла говори само за минал успех. Това е по-силно от десетки хиляди мнения във форума.
                Всеки си има място под слънцето. Все пак не сме на състезание. Но е някак си комично когато човек с десетки до стотици пъти по-малък портфейл обяснява на някой как се правят нещата. Предполагам от тук произлизат част от споровете.
                За някой това е професия ,за друг е просто хоби.За някой е източник на основен доход,за друг -източник на допълнитерен доход,за трети -нещо като бъдещо допълнение към пенсията,може би,за пети........
                Пропускаш един основен елемент - Стартов капитал!
                Кой е по-успешен:
                500 000 - 5 години -1 000 000 или
                20 000 - 5 години - 100 000 ?
                Е,като цяло,финансово по-успешен в живота,а и в очите на комшията,със сигурност е първия случай...
                Не виждам нищо лошо,че някои колеги са по-бъбриви,стига да не отправят някакви лични нападки към опонентите си...
                Важните теми,не са чак толкова препълнени с "дневни" мнения и всеки може да отсее полезното за него и това ,което да игнорира,без да губи много от времето си...
                Нямам нищо против още утре да се влеят в "редиците" на БФБ 50 000 участника с по 10 000 лв капитал и да ръсят мъдрости във форума.Ще се възползвам от функцията "игнор"....

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Alee Разгледай мнение

                  Някой път е по-лесно от 10 да станат 100, отколкото да имаш 10 млн и да ги запазиш. И само като допълнение: в определен момент, според мен, запазването на капитала и постепенното му увеличение, е много по-важно от всичко друго.
                  Може би това идва с годините, може да е от страх да не загубиш вече направеното, може да идва от взетите вече уроци, но все пак при някои и това работи. Предпочитам всяка година портфейла ми да е на + 15% отколкото едната година да е на иху, след това три да е тихо. Въпрос на усещане.
                  Просто те не разбират какво се случи през 2007/13 г.


                  Едни лесни пари който ние спасихме и вложихме / кой в апартамент , кола , вила , деца в чужбина изучихме / и успяхме да се възстановим и да сме на борсата за за собствено удоволствие и парите харчим за собствено удоволствие.......и продължаваме да ги пазим да не си заминат както на много други...


                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение
                    Разбирам смисъла и съм съгласен, но не е така буквално. Аз лично бих се вслушал много повече в човек с размер на портфейла 100 к, който е тръгнал с 10к и ги е направил за 10 г. Да дажем, отколкото в човек с милион, който е тръгнал с милион.
                    Някой път е по-лесно от 10 да станат 100, отколкото да имаш 10 млн и да ги запазиш. И само като допълнение: в определен момент, според мен, запазването на капитала и постепенното му увеличение, е много по-важно от всичко друго.
                    Може би това идва с годините, може да е от страх да не загубиш вече направеното, може да идва от взетите вече уроци, но все пак при някои и това работи. Предпочитам всяка година портфейла ми да е на + 15% отколкото едната година да е на иху, след това три да е тихо. Въпрос на усещане.
                    “Preparation. Discipline. Patience. Decisiveness”

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                      15%. Няма нищо лошо човек да има малък портфейл. Лошото е да си двадесет години на пазара и той да си стои малък. Но и това не е лошо стига да имаш реалистична оценка и самооценка. Колкото и мнения да напише човек във форума за да се издигне в собствените си очи като си погледне портфейла и ....
                      Всички големи в началото са били малки. Едни са се научили и са станали големи а други са си останали малки. Но фокуса ми не беше върху размера на портфейла а върху разликата между действителност и самооценка.
                      Не искам да те атакувам и тебе ,но ти даде една прогноза за 750 софикс преди 4 години и едва сега сега сме на 650 а минахме през 430 което ти не позна...
                      Дай малко сведения за твоя голям портфеил и какво направи за близките 10 години когато софикс падна от 1980 до днешното ниво....
                      С колко почна и с колко си сега....

                      Коментар


                      • 15%. Няма нищо лошо човек да има малък портфейл. Лошото е да си двадесет години на пазара и той да си стои малък. Но и това не е лошо стига да имаш реалистична оценка и самооценка. Колкото и мнения да напише човек във форума за да се издигне в собствените си очи като си погледне портфейла и ....
                        Всички големи в началото са били малки. Едни са се научили и са станали големи а други са си останали малки. Но фокуса ми не беше върху размера на портфейла а върху разликата между действителност и самооценка.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от inta53 Разгледай мнение


                          Разбирай го , че си ни мнаго полезен в списването, ама ни не требе ,- пожелах ти лека и ако искаш - заповядай утре на пода!
                          Вчера за малко да ти повервам ,че си коректен форумец , за малко ....
                          Егото продължава да върви пред теб и требва да има поне шпалир от слагачи за да коомпенсира временните неудачи........
                          Лека нощ....аз винаги съм на пода но не винаги като купувач.....

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                            В нашата професия критерият за успех е размера на портфейла. Всеки е имал добри или лоши времена, но в крайна сметка като се тегли чертата се вижда кой как се е справил. На моменти има доста голямо разминаване между самочувствието и показаните резултати и затова някои хора се шегуват къде повече, къде по-малко с част от форумците. Винаги съм си мислел, че от всеки има какво да научиш. От едни какво да правиш а от други какво да не правиш. Размера на портфейла говори само за минал успех. Това е по-силно от десетки хиляди мнения във форума.
                            Всеки си има място под слънцето. Все пак не сме на състезание. Но е някак си комично когато човек с десетки до стотици пъти по-малък портфейл обяснява на някой как се правят нещата. Предполагам от тук произлизат част от споровете.
                            Споровете произлизат от егото на повечето държатели на акции....
                            Анонимни никове, дават анонимни оценки на анонимни портфеили или сделки ...
                            В 99 % като се стигне до бас и до заверена нотариална декларация ,се бие отбой...
                            Лично проверено....
                            Поне два пъти съм правил посещение на един адвокат и 2 ника не дойдоха ,но това не пречи да сеят злоба и злъч под други никове...

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                              В нашата професия критерият за успех е размера на портфейла.
                              Разбирам смисъла и съм съгласен, но не е така буквално. Аз лично бих се вслушал много повече в човек с размер на портфейла 100 к, който е тръгнал с 10к и ги е направил за 10 г. Да дажем, отколкото в човек с милион, който е тръгнал с милион.
                              Пътека се прави камък по камък!

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Монти Разгледай мнение

                                Това как да го разбира ,като мерене на пачки или на мозъчни гънки....?

                                Разбирай го , че си ни мнаго полезен в списването, ама ни не требе ,- пожелах ти лека и ако искаш - заповядай утре на пода!

                                Коментар

                                Working...
                                X