IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Електрически автомобили - как започват да влияят на пазарите

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

    Ако разчитах само на соларния бизнес, досега щях да съм фалирал. Добре, че си имам диверсификация в няколко други бизнеса, така че всичко е наред.
    То о това хубаво, ама друго си е всичко да "жули". Както и да е, радвам се за теб.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
      Поне за ТОВА, винаги точно и честно си казвал, кое как е. ЕСТЕСТВЕНО, няма как. Не и за толкова време.
      Иначе,
      Относно тежките времена за соларния бизнес, който движиш, поне от година насам, сме наясно. Поне няколко души, в т.ч. и аз които, ти опита да очерниш съвършено неуместно и незаслужено. Съответно, се и изпокарахме.
      Та, ние знаем, че не ти върви и че не си (само) ти виновен. То самото ти поведение го показваше: Нервен, агресивен, служиш си с манипулации и обиди, вадиш скелети от гардероба и т.н... Защо ти беше всичко това?
      Ако разчитах само на соларния бизнес, досега щях да съм фалирал. Добре че си имам диверсификация в няколко други бизнеса, така че всичко е наред. Дивиденти си постъпват редовно, и по банковата ми сметка постоянно се задържат по 100-200к излишни пари с платени данъци.

      Не е важна абсолютната сума на излишните пари. Важна е скороста, с която се харчат.... Ако тя е по-малка от скороста на постъпване на дивидентите, значи всичко е наред.
      Last edited by Mateev; 01.07.2021, 00:58.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
        Ако куцо и сакато си монтираше панели за собствени нужди, аз щях да знам, защото бизнесът щеше да просперира. Истината обаче е, че бизнесът е умрял и е дълбоко погребан. Да, интернет е пълен със сайтове, които предлагат модули, инвертори и монтаж, сред които е и моят саит, но обажданията по телефона са инцидентни, и то от хора, които очакват днес да им монтираме централката и утре тя да се изплати. И като им кажеш истината, те се изпаряват в небитието.
        Поне за ТОВА, винаги точно и честно си казвал, кое как е. ЕСТЕСТВЕНО, няма как. Не и за толкова време.
        Иначе,
        Относно тежките времена за соларния бизнес, който движиш, поне от година насам, сме наясно. Поне няколко души, в т.ч. и аз които, ти опита да очерниш съвършено неуместно и незаслужено. Съответно, се и изпокарахме.
        Та, ние знаем, че не ти върви и че не си (само) ти виновен. То самото ти поведение го показваше: Нервен, агресивен, служиш си с манипулации и обиди, вадиш скелети от гардероба и т.н... Защо ти беше всичко това?

        Коментар


        • https://www.facebook.com/okodavidi/v...00072027151152 - тези германци убиват далаверата с електрокарите

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
            ...Мен ме учудва друго: От една страна, сам казваш, че инвестиционната възможност е силно отслабена а, от друга, напр.от vesti.bg твърдят, че едва ли не куцо и сакато, си монтира панели за собствени нужди. Въпросът беше, къде е Истината.
            Ако куцо и сакато си монтираше панели за собствени нужди, аз щях да знам, защото бизнесът щеше да просперира. Истината обаче е, че бизнесът е умрял и е дълбоко погребан. Да, интернет е пълен със сайтове, които предлагат модули, инвертори и монтаж, сред които е и моят саит, но обажданията по телефона са инцидентни, и то от хора, които очакват днес да им монтираме централката и утре тя да се изплати. И като им кажеш истината, те се изпаряват в небитието.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
              Матеев не ми се спори, гугъл открива резултати по този въпрос. За това че ще се оскъпят си прав и технологията не е разработена, разбира се че се отнема топлина от модула и се създава конфорт за работа на фотоклетките. Температурата е ниска, това е равностойно на извличане на енергията от топла вода.
              Съгласен съм, че един топлообменик на гърба на модула може да отнема топлина, и тогава КПД-то на фотоволтаичния модул ще се увеличи. Въпросът е какво ще я правиш тази вода с температура 30-35 градуса? За какво ще я използваш?

              Алтернативата - да оставиш водата да загрее до 70 градуса и да я пуснеш през бойлера, но тогава КПД-то на фотоволтаичния модул силно ще се влоши, защото той ще работи на по-висока температура от това, което би било ако го нямаше топлообменика на гърба му.

              Не знам дали знаеш, но фотоволтаичния модул ефективно се самоохлажда, защото създава под себе си възходящ въздушен поток. Ако застанеш под панелите, там на практика се радваш на прохлада. Кучето ми го е надушило този ефект и с удоволствие денем спи под панелите. На покрива този ефект е много по-силен. Панелите са повдигнати на 10 сантиметра над покрива, и под тях се създава нещо като комин. Въздухът интензивно се движи по този комин в посока нагоре, и охлажда както цялата плоча на всички панели, така и сградата под тях.

              Слагането на някакви топлообменици на гърба на модулите само влошава този ефект на естествено самоохлаждане.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                Матеев не ми се спори, гугъл открива резултати по този въпрос. За това че ще се оскъпят си прав и технологията не е разработена, разбира се че се отнема топлина от модула и се създава конфорт за работа на фотоклетките. Температурата е ниска, това е равностойно на извличане на енергията от топла вода.
                Сега, т.е.последните 30 години, особено активно, се работи над преобразуване и усвояване топлинната енергия на океана ( Ocean Thermal Energy Conversion, #OTEC ) и, за целта, има разработени мощни турбини с нискокипящо работно тяло, раб. темп.около 18-20°С, просто идеални за целта. Хем темп.на клетките оптимална, хем темп на газа - и тя. Затова, обаче, се иска малко повече инвестиция в технологии които, БГ инвеститорът, недолюбва. Единици са като Матеев навътре с материята, хората искат, като луканка в магазина, отишъл-купил-изял (донесла му Печалба). Ако може, ВЕДНАГА, и още, максимална, без да се старае да проучва, да изучава... От тази гледна точка, и Матеев го разбирам, като скача срещу новото. Тъй де, не е луканка, не го правят масово и тройно по-евтино в Китай...

                Коментар


                • Матеев не ми се спори, гугъл открива резултати по този въпрос. За това че ще се оскъпят си прав и технологията не е разработена, разбира се че се отнема топлина от модула и се създава конфорт за работа на фотоклетките. Температурата е ниска, това е равностойно на извличане на енергията от топла вода.
                  D.Y.F-091066

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

                    Не се ядосвай - човека си има причина да пише това. Не знам дали не сте забелязали, но двамата с протежето ти имате навика да си измисляте недомислици, и после да ги публикувате във форума като чиста момента. Да, ама вашите читатели го виждат това и се дразнят.

                    За да не се случва друг път същото, достатъчно е преди да напишете нещо, да проверите в Гугъл дали тоева наистина е така. Ето само в рамките на един единствен ден се изложхте в 2 неща:
                    1. КПД-то на съвременните силициеви клетки
                    2. Колко е трудно някой да обедини соларен и топлинен модул и как никой не е успял досега , но може някога някой да успее

                    И двете неща можехте да ги проверите в Гугъл, преди да ги изръсите във форума като "компетентно" мнение от последна инстанция

                    ПП: Иначе аз вече съм решил да не ви дразня и да не се заяждам с вас, но много ви моля и вие да положите усилия в това направление, и да проверявате в Гугъл това, което го пишете във форума.
                    То и на мен не ми се дразни - контрапродуктивно е - но, 1.Само публикувах мнение, на база прочетена публикация в нета. Е или не е чиста монета, нека решава, който се вълнува.
                    2. По ще в твоя форум, имаше доста по темата за обединяването на ФЕЦ и топлинен модул и нищо ново, не съм казвал, а коментарът беше повърхностен, т.к.не ми се глаголи повече по темата.
                    Мен ме учудва друго: От една страна, сам казваш, че инвестиционната възможност е силно отслабена а, от друга, напр.от vesti.bg твърдят, че едва ли не куцо и сакато, си монтира панели за собствени нужди. Въпросът беше, къде е Истината.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

                      И в кое, ако не е тайна, "сме лъгали хората"? Никакви доказателства нямаш. Имам подозрението, че си от хората на Матеев, повикан тук,за да бръмчи само. За това, кой е "недоучка" не знам, аз имам магистратура по пром. електроника, първенец съм на випуска си, пръв си получих дипломата...
                      Не се ядосвай - човека си има причина да пише това. Не знам дали не сте забелязали, но двамата с протежето ти имате навика да си измисляте недомислици, и после да ги публикувате във форума като чиста момента. Да, ама вашите читатели го виждат това и се дразнят.

                      За да не се случва друг път същото, достатъчно е преди да напишете нещо, да проверите в Гугъл дали тоева наистина е така. Ето само в рамките на един единствен ден се изложхте в 2 неща:
                      1. КПД-то на съвременните силициеви клетки
                      2. Колко е трудно някой да обедини соларен и топлинен модул и как никой не е успял досега , но може някога някой да успее

                      И двете неща можехте да ги проверите в Гугъл, преди да ги изръсите във форума като "компетентно" мнение от последна инстанция

                      ПП: Иначе аз вече съм решил да не ви дразня и да не се заяждам с вас, но много ви моля и вие да положите усилия в това направление, и да проверявате в Гугъл това, което го пишете във форума.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                        ..... Между другото има опити да ги комбинират и не изключвам възможността за успех в един момент.
                        Стига се излага бе човек. Измисляш си разни тъпотии и бисери и ги пускаш във форума като чиста монета.

                        Няма почти никакви опити за обединяване на соларни и топлинни панели не защото никой не се е сетил (освен тебе) и не защото никой не може да го направи (а то е детска играчка), а защото топлинните и соларните панели имат едно коренно различно изискване - ТЕМПЕРАТУРАТА. Соларните панели искат ниска температура, за да работят ефективно, а топлинните - висока. Ха сега ми кажи каква температура ще поддържаш посредством дебита на помпата - ниска или висока?

                        Ако е ниска - няма да можеш да се окъпеш с водата от бойлера, а ако е висока - КПД-то на соларите ще падне. Съжалявам, че го обяснявам като за деца от детската градина, но явно друг начин няма.

                        Иначе на всяко едно световно соларно изложение (ходил съм на няколко) винаги се намира по някой, който да е изложил на щанда си такива хибридни модули. И никой не е успял досега с набирането на клиенти и с постигането на масовост на продажбите. Освен всичко друго и цената е неприлично висока - по-висока от на соларите и по-висока от на топлинните.

                        Иначе ако си любопитен - ето, има ги на пазара, но никой не ги купува:
                        http://energiabg.net/%D1%85%D0%B8%D0...0%BD-1383.html
                        Last edited by Mateev; 30.06.2021, 20:36.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от chan_tura_naga Разгледай мнение

                          Колко много?

                          Ето енергийния спектър на излъчването на слънцето.






                          В жълто е излъчването преди да влезе в земната атмосфера.
                          В червено е на морско ниво.
                          Гледай червеното. Това над 1800 нанометра, nm, е пренебрежимо малко.
                          Събери на око площа на червеното между 700 и 1800 нанометра и виж, че не е повече от тази във видимия спектър 400 - 700 нанометра където работят фотоволтаиците. А от тези над 700-800 нанометра не можеш да получиш от фотоволтаичен ефект най-малкото защото трябва да държиш системата при температури по-ниски от температурата на течния азот, да не говорим за останалите трудности и скъпотии.

                          Към администрацията.
                          Постовете на недоучките @Пирамид и supertrader са подлъгващи и много вредни във финансов форум, защото тези двамцата, поствайки и ползвайки се от авторитета на форума, без край пускат безумия и могат да подлъжат или поне объркат някой финансист без технически познания. Още един път, на гърба на авторитета на сайта ви лъжат хората.
                          И в кое, ако не е тайна, "сме лъгали хората"? Никакви доказателства нямаш. Имам подозрението, че си от хората на Матеев, повикан тук,за да бръмчи само. За това, кой е "недоучка" не знам, аз имам магистратура по пром. електроника, първенец съм на випуска си, пръв си получих дипломата...
                          Last edited by Pyramid; 30.06.2021, 19:54.

                          Коментар


                          • chan_tura_naga, разбираш ли това което си постнал ? На око ти изглежда малко, но един квадратен метър слънчев панел с вакумни тръби при пряко слънчево греене усвояват повече енергия отколкото фотоволтаиците, има и една друга подробност, а тя е че загряването на фотоволтоичните клетки смъква тяхната ефективност и тези 26 процента за които се говори са толкова ако клетките са сравнително студени, загреят ли тока който произвеждат намалява. Между другото има опити да ги комбинират и не изключвам възможността за успех в един момент.
                            Last edited by supertrader; 30.06.2021, 17:35.
                            D.Y.F-091066

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                              Матеев идеята е друга, например тези клетки които монтират по повърхността на купето на електромобили колкото по висока ефективност имат толкова по добре..това е ясно, защото площа е ограничена. Примерно ако имат 70% ефективност, това означава 700ватчаса от кв.м. площ, но трябва да се хване целия спектър на получавана от слънцето енергия и тази и в инфрачервения която е много. Това са по скоро мечти разбира се, но не знам може да е осъществимо, а цената при едно роботизирано производство и много по развити технологии е някаква фикция.
                              Колко много?

                              Ето енергийния спектър на излъчването на слънцето.






                              В жълто е излъчването преди да влезе в земната атмосфера.
                              В червено е на морско ниво.
                              Гледай червеното. Това над 1800 нанометра, nm, е пренебрежимо малко.
                              Събери на око площа на червеното между 700 и 1800 нанометра и виж, че не е повече от тази във видимия спектър 400 - 700 нанометра където работят фотоволтаиците. А от тези над 700-800 нанометра не можеш да получиш от фотоволтаичен ефект най-малкото защото трябва да държиш системата при температури по-ниски от температурата на течния азот, да не говорим за останалите трудности и скъпотии.

                              Към администрацията.
                              Постовете на недоучките @Пирамид и supertrader са подлъгващи и много вредни във финансов форум, защото тези двамцата, поствайки и ползвайки се от авторитета на форума, без край пускат безумия и могат да подлъжат или поне объркат някой финансист без технически познания. Още един път, на гърба на авторитета на сайта ви лъжат хората.
                              Last edited by chan_tura_naga; 30.06.2021, 16:58.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                                Матеев идеята е друга, например тези клетки които монтират по повърхността на купето на електромобили колкото по висока ефективност имат толкова по добре..това е ясно, защото площа е ограничена. Примерно ако имат 70% ефективност, това означава 700ватчаса от кв.м. площ, но трябва да се хване целия спектър на получавана от слънцето енергия и тази и в инфрачервения която е много. Това са по скоро мечти разбира се, но не знам може да е осъществимо, а цената при едно роботизирано производство и много по развити технологии е някаква фикция.
                                Теоретичният максимум е някъде около 29%, но той е недостижим, защото трябва да си сменим слънцето с друго такова, което да свети в точно определен спектър. Затова засега ще се задоволим с 26%, а ако някога въобще достигнем до 27%, ще си бием гъза в тавана от кеф.

                                Иначе тези клетки с най-високото КПД имат приложение, но не точно по покривите на колите. Такива се използват в космоса, където високата цена не стряска конструкторите. Използват се и в разни екзотични возила по земя, море и въздух, които се опитват да ги направят автономни и да се захранват само със соларна енергия. Масово приложение обаче едва ли някога ще намерят.

                                Коментар

                                Working...
                                X