IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Не спасяват Гърция, а немско-френските й кредитори

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Не спасяват Гърция, а немско-френските й кредитори

    Редно ли е да се говори за спасяване на Гърция, ако се спасяват кредитори?
    Гърция няма да види парите от спасителния фонд, които ще си останат във Франкфурт и Париж, където са сегашните й кредитори
    http://www.investor.bg/?cat=91&id=98347

    Германският данъкоплатец щял да плати за "спасяването на Гърция" и това не му харесвало, затова управляващата коалиция на немския канцлер Ангела Меркел загуби мнозинството си в парламента след последните избори в страната.

    Реално обаче парите на германския данъкоплатец ще отидат не в Гърция, а в касите на германски банки, пенсионни фондове и за трансфери от вида "от себе си на себе си" между други германски инвеститори.

    Къде е спасяването на Гърция в този случай? На практика се оказва, че кредиторите на тази страна ще се съгласят да разсрочат вземанията си, защото в противен случай просто ще получат една кръгла нула.

    Именно заради това Сенатът на САЩ гласува да не се дават пари на МВФ за спасение на Гърция. Именно заради това и Китай няма да спаси Гърция (каквито слухове имаше преди месеци). Просто защото САЩ и Китай не са толкова наивни да дадат пари, които веднага ще постъпят по сметките на немски и френски банки, както и на германското и френското правителство. Така европейците ще се окажат с кеш в момент на криза и ще получат стратегическо преимущество пред финансиралите ги американци или китайци, като например купят контролен дял във водещи американски компании.

    От друга страна, ако Мексико има проблеми с държавния си дълг, САЩ ще подкрепи страната незабавно, както направи през 1994 г., когато рефинансира дълга на южната си съседка. Схемата е същата – този, който е основен кредитор, става и основния спасител (на себе си), защото в противен случай рискува да не получи нищо.

    В допълнение, ако Мексико се удави във финансова криза, милиони емигранти ще залеят САЩ и ще влошат още повече икономическите проблеми на „страната на неограничените възможности“.

    "Спасяването на Гърция" всъщност е фраза, която измества проблема от виновника, а именно френските или германски банки, решили да правят печалба, като рискуват с гръцки държавни ценни книжа, вместо с по-нискодоходните немски държавни облигации.

    Анализи показват, че основен кредитор на най-задлъжнелите държави от еврозоната (Гърция, Испания, Португалия, Ирландия и Италия) е Франция (с 911 млрд. долара), следвана от Германия (с 703,8 млрд. долара) и Великобритания (с 418 млрд. долара).

    Затова не е учудващо, че Франция най-безрезервно подкрепя "спасяването на Гърция". В спасителния план неслучайно бе включен и Международния валутен фонд (МВФ), за да може част от парите да дойдат и от страни извън Европейския съюз (ЕС). Видяхме обаче, че САЩ не клъвна на този номер.

    В крайна сметка Франция и Германия силно желаят да видят парите си някога и затова ще рефинансират Гърция. В противен случай Гърция просто ще спре да плаща, 2-3 години няма да може да се финансира от международните пазари, но след това ще го прави без проблеми, каквито случаи има десетки в историята (България, Русия, Аржентина, щата Калифорния). А сегашните кредитори на Гърция ще пият по една студена вода за 100-200 млрд. долара.

    Външната задлъжнялост на Гърция не е по-голяма от тази на Германия или Франция, както показват данните по-долу. Просто Гърция има лошия шанс държавния й дълг да падежира през 2010 г. в труден за световната икономика момент, която затруднява страната при рефинансирането му. Другият проблем на Гърция е, че е малка и политически по-слаба от Германия или Франция. Трудно е за който и да е било да посочи Германия с пръст и да я нарече "закъсала", но една малка страна като Гърция може да се използва, за да се сваля цената на еврото, от което немският износ става по-конкурентен.

    Дял на брутния външен дълг (държавен дълг плюс задлъжнялост в частния сектор) от БВП по страни:
    Ирландия 1 267%
    Швейцария 423%
    Великобритания 408%
    Холандия 365%
    Белгия 320%
    Дания 298%
    Австрия 253%
    Франция 236%
    Португалия 214%
    Хонгконг 206%
    Норвегия 199%
    Швеция 194%
    Финландия 189%
    Германия 179%
    Испания 172%
    Гърция 161%
    Италия 127%
    Австралия 111%
    Унгария 106%
    САЩ 94%
Working...
X