IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

"Сребърния" фонд и БФБ!

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • не е ли достатъчно, че България само за 10 г. е внесла за 40-50 милиарда повече стоки от ЕС и отколкото е изнесла!??
    създали ли сме и поддържаме над 1 000 000 работни места там и още толкова по света... парите на пенсионерита са изработени тук и е редно да се инвестират тук!!!

    стига сме си декапитализирали държавата

    50% от ВиК, 50% от БЕХ... а защо не и 51 % от концесията на някоя магистрала??? :-)
    нали хоризонта на инвестиции ще е 10 години?!
    Концесиите на магистрала като "Черно море", или "Тракия" ще донесе милиарди печалби на инвеститорите си - бъдещите и настоящите пенсионери го заслужават! :-)

    Разбира се ще има и държавни чиновници, които ще искат да ОКРАДАТ тези пари...

    Коментар


    • Ранкова: Няма логика Сребърният фонд да не инвестира в български ценни книжа
      Виолета Иванова, 11 август 2009 09:57



      Днес представяме втората част от интервюто с Димана Ранкова, бивш зам.-председател на Комисията за финансов надзор и експерт в областта на капиталовите пазари.

      Г-жо Ранкова, от бизнеса също така предложиха намаляване на разходите от страна на бизнеса към КФН, борсата и Централен депозитар. Реалистично ли е това предвид кризата?

      По наше време не се извърши корекция на таксите, включително и в месеците след нашата смяна. Тези такси за закрепени на ниво закон, т.е. трябва да се промени Закона за комисията за финансов надзор, за да има и промяна в таксите, дължими към регулатора. Във време на криза бизнесът е чувствителен към това и е нормално да изисква подобно намаляване на таксите. Признавам, че тези предложения бяха поставени за дискусия от страна на браншовите организации още в началото на 2009 г., като по-трудната и бавна процедура е за таксите към комисията, тъй като това предполага законови промени. Принципното ми отношение до момента, а и сега е, че това е добра идея и е разумно да се направят такива стъпки, като се съчетае с анализ колко всъщност са дължимите такси и ако се намалят с определен процент, как би се отразило реално на бизнеса. Това беше обща идея без да се детайлизира, доколкото разбирам и сега не е предложена в конкретика. Т.е. добра идея, но не е трудно да се съчетае с разчет и анализ, който да покаже как реално би се облекчил бизнесът. И затова новото ръководство на комисията може да вземе адекватно отношение, още повече вече има законодателен орган и подобна промяна е вече реализуема.

      По отношение на таксите към борсата и Централен депозитар, процедурата е значително по-гъвкава и тя е приоритет единствено и само на Съвета на директорите на тези институции. Като е добре да се преразгледа размерът и базата, на която се изчисляват тези такси, стига да има воля за това. Борсата, доколкото си спомням преди време извърши известна актуализация, но реалният ефект бе незначителен. А Централен депозитар предприе стъпката за увеличаване частично на своите такси в един притеснителен за бизнеса момент, когато поради всеобща криза има повсеместно свиване на разходите.

      Но все пак всички тези институции имат своя мениджмънт и той следва точно да прецени какви промени са удачни и разбира се да не забравят, че трябва да са близо до проблемите и повдиганите за дискусия въпроси от страна на бизнеса и инвестиционната общност. Това го предполага в крайна сметка отговорното управленско поведение и това са общи постановки.

      От страна на бизнеса беше поискано оптимизиране на работата на борсата и Централен депозитар. В каква насока трябва да се оптимизира работата на двете институции?

      И това е идея, която днес отново се лансира, но е обсъждана още от края на 2008 г. Оптимизацията на първо място бизнесът я вижда в това да има свои представители в управителните органи на тези две институции, които са особено важни в цялата инфраструктура на капиталовия пазар. Нормално е да има такава представителност, тъй като и инвестиционните посредници, и взаимните фондове, и публичните дружества са потребителите на услугите, които дава борсата и централен депозитар. След като това са основни потребители, нормално е те да присъстват чрез свои представители, излъчени от браншовите им асоциации, в управителните органи на борсата и депозитара. Тези институции трябва да живеят с мисълта да са близо до бизнеса. Такава представителност на отделните участници на капиталовия пазар в бордовете на институциите, би осигурила приближаването им към проблемите на бизнеса, би подобрило диалога и като цяло би съдействало за по-ефективното действие на пазара като цяло.

      Трябва ли да се преразгледа възможността Сребърният фонд да инвестира в ценни книжа на българския пазар, тъй като към момента по закон е възможна инвестиция само на чуждестранни пазари?

      За жалост на законово ниво към настоящия момент наистина е допустимо Сребърният фонд да инвестира единствено и само във финансови инструменти на чужди регулирани пазари. Лично аз до настоящия момент не съм чула как се стигна и какви са аргументите за това законодателно решение. Дано да има негово преосмисляне, като това ще означава отново законова промяна. Няма логика да не се допусне инвестиции на средствата от този фонд и в български ценни книжа. Няма лошо това да е съчетано и с някакви изисквания или ограничения по отношение на българските финансови инструменти, напр. включени в индекси или други, но принципно има достатъчно атрактивни български дружества с достатъчно сериозен потенциал и не виждам разумна причина да не се допусне такава инвестиция. Отделно, това е един много добър сигнал към нашия капиталов пазар, а не трябва да забравяме, че той се движи в голяма степен и от позитивни новини. Също така, това ще е един много добър сигнал не само към българската инвестиционна общност, но и към международната инвестиционна общност, която отново трябва да обърне погледа си към страната.

      Какви законови промени трябва спешно са се направят?

      Като предстоящи законови промени, които е удачно да се извършат в частта за капиталов пазар, следва да се посочат двата проекта на Закон за клиринг и сетълмент и изменения в Закона за дружествата със специална инвестиционна цел. Тези проекти бяха изготвени и съгласувани с инвестиционната общност от предишното ръководство на комисията за финансов надзор в диалог с всички заинтересовани лица. Но по обективни причини - липсата на такъв приоритет за миналия парламент за тези закони и след това липсата на законодателен орган, тези закони не се случиха. Сега в няколко публични изявления на новото ръководство на комисията се посочва, че ще се преразгледат тези законопроекти и необходимостта от тях. Вероятно новото ръководство на комисията има сериозни аргументи за това, макар да е ясно, че точно тези два законопроекта са категорично необходими и за тях е постигнат баланс и синхрон с бизнеса, още повече разширяват категорично потенциала за развитие на българския капиталов пазар.

      Необходими са и промени в Закона за публичното предлагане на ценни книжа в посока подобряване на прозрачността при публичните дружества, защото дори и след последните изменения в тази посока бяха допуснати някои отчитащи се в практиката пропуска.

      Отделно, както вече беше поискано и от инвестиционния бизнес е възможно частично преразглеждане на административните режими, което предполага промени както на законово ниво, така и в съответните наредби. Такава промяна разбира се не трябва да е самоцелна, а да държи сметка за наличието или липсата на обществения интерес, който се защитава чрез даден административен режим. Но факт е, че има административни процедури, при които липсва сериозен аргумент да съществуват, защото конкретно не съдействат на никого и съответно излишно натоварват бизнеса като ненужно гълтат време и ресурс. И затова такива промени биха били напълно удачни и навреме.

      В рамките на ЕС в началото на май беше постигнато споразумение за нова регулаторна рамка. Как това ще се отрази у нас?

      Действително преди месеци на ниво европейски институции беше приет доклада Ларозиер, включително бяха отправени препоръки към страните членки на ЕС за започване на действия, които са насочени към една нова европейска регулация и тези действия всъщност да се извършат и тези промени да влязат в сила от 2010 г. Предполага се, че до края на годината това трябва да бъде извършено. Няколко са акцентите от тези препоръки. Предвижда се на ниво Европейски съюз да се създаде нова надзорна рамка на финансовите пазари, която се основава на два нови стълба. Първо, създаване на Европейски съвет за системен риск, който осигурява ранно предупреждение за евентуални системни рискове и когато е необходимо, той да издава препоръки за предприемане на действия спрямо тези рискове. Така се цели да се отстрани една от основните слабости, разкрити по време на кризата, а именно - уязвимостта на финансовата система спрямо различни системни рискове. Второ, създаване на Европейска система за финансов надзор, която да осигури координацията между националните регулатори, също да отговаря за съгласуване на надзорни практики и тяхното привеждане в действие. Изтъква се, че координираният надзор стои в основата на повечето от решенията, свързани с предотвратяването на бъдещи кризи, както и глобалният характер на финансовите пазари обуславя международна координация на реформите.

      Предвижда се по-голяма прозрачност и по-добро управление на риска. Затова ще се извършва преразглеждане на изискванията за капиталовите изисквания, като се засилят разпоредбите за управлението на риска и ликвидността за финансовите институции. За тях да се гарантира, че разкриват политиката си на определяне на възнаграждения на директорите и спрямо тези лицата при нарушаване на задълженията им се налагат адекватни санкции, включително лишаване от правото да работят във всички или в съответните сфери на финансовия сектор.

      Предвижда се въвеждане на изисквания към дейността на агенциите за кредитен рейтинг, чиято роля също е значима за разразилата се криза. Идеята е те да се лицензират и последващо надзирават за своята дейност, което обуславя промени и в българското законодателство за финансовия сектор. Също така се предвижда увеличаване на прозрачността на извънборсовите пазари по отношение на ликвидността им и вземане под внимание на основните източници на системен риск. Тази подобрена рамка трябва да бъде готова и функционираща през 2010 г., т.е. съпътстващите промени в българското законодателство относно финансовите пазари и в частност на Закона за комисията за финансов надзор, който очертава именно регулаторната и надзорна рамка на небанковия финансов сектор следва да се извършат в рамките на следващите няколко месеца.

      Макар и малък пазар ние все пак сме част от европейския. Не може да не вървим в синхрон с тези регулации. Разбира се, не трябва да се залита в свръхрегулации, защото българският пазар в известна степен през годините е страдал и от това. Регулаторните промени не трябва да са самоцел, но ние сме част от общия европейски пазар и ще трябва да се търси отговор на тези промени.

      С какво се занимавате в момента? Получавали ли сте предложение от ГЕРБ в качеството Ви на експерт?

      Имам самочувствието и претенциите, че натрупах 13 години експертен опит в една област, която е твърде специализирана - капиталовите пазари. Към настоящия момент не бих коментирала въпроса за покана. Във всеки случай не бързам с решението си. Нормално е то да е във финансовия сектор, тъй като ако нещо съм научила за тези 13 години, съм го научила в този сектор и е нормално да търся последваща реализация в него.


      http://www.darikfinance.bg/view_arti...ticle_id=18253

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Minavast
        Първоначално изпратено от be_google

        Бъдещето на капиталовия пазар у нас бе дискутирано на специална закрита за журналисти среща между представители на БАУД, БАЛИП, Симеон Дянков, Chief Economist в Световната банка, Апостол Апостолов, брокери, анализатори и портфолио мениджъри, научи профит.бг (.).

        Един от въпросите по време на срещата беше бъдещето на т.нар. Сребърен фонд.

        Всеобщото мнение на участниците в срещата е, че той трябва да инвестира в пенсионните дружества, които в последствие да разпределят тези активи.
        Основната стратегия за развитието на капиталовия пазар у нас предвижда продажбата на мажоритарния дял от Българска фондова борса, като според изказаните мнения, водещо в търсенето на инвеститор не би трябвало да е цената....
        " "Ayyyyy;-)))Според Теб,колко струва лансирането на точно обратната информация?Тя според извора е от стенограмата на срещата?Нека жълтата информация е за" Шок";-))

        http://www.novini.dir.bg/2009/07/14/news4764108.html
        И къде е жълтото според теб тук. Факт е, че на следващия ден новината бе цитирана от най-големите вестници у нас

        Коментар


        • Представям си как Васил Божков пуска всичките си акции на борсата и елегантно се отървава от фирмите си, а Сребърният фонд им става мажоритар... Като не може вече да се печелят обществени поръчки, най-добре е да дойдат пенсионните фондове Милиард и половина не е за изпускане!

          Коментар


          • Надявам се откритостта на управляващите ще се запази и по отношение на бъдещите инвестиции на "СФ"... без тайни като при костовизма...! :-)

            Коментар


            • Нека видят какво предприемат китайците,

              за да стимулират вътрешното потребление и

              инвестициите вътре в Китай и

              жълтурковците вече излизат от кризата,

              к'ви са тея наште управници ума не ми го побира,

              да изтичат пари навън ,

              но не и инвестиции в наши дружества-фирми..........баси......хората,

              баси държавата!

              Коментар


              • Добре де,

                нека някой ми обясни, защо " Сребърният фонд"

                може да инвестира на чужди борси-чужди икономики,

                а не може на нашата БФБ-българската икономика

                и това е по решение на предишните управляващи,

                абе к'ви са тея българи в тези времена,

                това граничи с престъпление против БГ-народа, бе!

                Коментар


                • Разликата е в патицата;-))Нека видим още инфо в друг източник.Такова обсъждане не е за "джин с тоник по кецове"

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Minavast
                    Първоначално изпратено от be_google
                    Бъдещето на капиталовия пазар у нас бе дискутирано на специална закрита за журналисти среща между представители на БАУД, БАЛИП, Симеон Дянков, Chief Economist в Световната банка, Апостол Апостолов, брокери, анализатори и портфолио мениджъри, научи профит.бг (.).

                    Един от въпросите по време на срещата беше бъдещето на т.нар. Сребърен фонд.

                    Всеобщото мнение на участниците в срещата е, че той трябва да инвестира в пенсионните дружества, които в последствие да разпределят тези активи.
                    Основната стратегия за развитието на капиталовия пазар у нас предвижда продажбата на мажоритарния дял от Българска фондова борса, като според изказаните мнения, водещо в търсенето на инвеститор не би трябвало да е цената....
                    " (.). "Ayyyyy;-)))Според Теб,колко струва лансирането на точно обратната информация?Тя според извора е от стенограмата на срещата?Нека жълтата информация е за" Шок";-))

                    http://www.novini.dir.bg/2009/07/14/news4764108.html
                    не виждам разлика в информацията от двата линка - в твоя пише и че ще продават и мажо-дяла на БФБ, което може по-скоро да ни радва

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от be_google
                      Бъдещето на капиталовия пазар у нас бе дискутирано на специална закрита за журналисти среща между представители на БАУД, БАЛИП, Симеон Дянков, Chief Economist в Световната банка, Апостол Апостолов, брокери, анализатори и портфолио мениджъри, научи профит.бг (.).

                      Един от въпросите по време на срещата беше бъдещето на т.нар. Сребърен фонд.

                      Всеобщото мнение на участниците в срещата е, че той трябва да инвестира в пенсионните дружества, които в последствие да разпределят тези активи.
                      Основната стратегия за развитието на капиталовия пазар у нас предвижда продажбата на мажоритарния дял от Българска фондова борса, като според изказаните мнения, водещо в търсенето на инвеститор не би трябвало да е цената....
                      " "Ayyyyy;-)))Според Теб,колко струва лансирането на точно обратната информация?Тя според извора е от стенограмата на срещата?Нека жълтата информация е за" Шок";-))

                      http://www.novini.dir.bg/2009/07/14/news4764108.html

                      Коментар


                      • Бъдещето на капиталовия пазар у нас бе дискутирано на специална закрита за журналисти среща между представители на БАУД, БАЛИП, Симеон Дянков, Chief Economist в Световната банка, Апостол Апостолов, брокери, анализатори и портфолио мениджъри, научи профит.бг (Profit.bg).

                        Един от въпросите по време на срещата беше бъдещето на т.нар. Сребърен фонд.

                        Всеобщото мнение на участниците в срещата е, че той трябва да инвестира в пенсионните дружества, които в последствие да разпределят тези активи.
                        Основната стратегия за развитието на капиталовия пазар у нас предвижда продажбата на мажоритарния дял от Българска фондова борса, като според изказаните мнения, водещо в търсенето на инвеститор не би трябвало да е цената....

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от e$trade
                          Ще пусна жалба в Страсбург, ако някой даде Сребърният фонд на тея престъпници от ДФ и ПФ....малко ли им бяха парите дето окрадоха до момента....
                          пусни копие и до арменския поп
                          Не е съвет за покупко-продажба на акции

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от kod123
                            Първоначално изпратено от 9 малки негърчета
                            Първоначално изпратено от Пепи
                            Абе,

                            тея от ГЕРБ заложиха ли в програмата си нещо за борсата и

                            инвестициите на "Сребърният фонд" ???
                            абе заложили са . какво са заложили, кур без капан ли. И тяхната кой знае какъв батал ще излезе.
                            Абе заложили са ГЕРБ нещо за борсата, те изобщо не знаят какво пишат, а не дай се Боже и да почнат да управляват - не знаят на кой свят са. Я виж днес Каролев , как ги е разбил в 24 часа.:


                            Програмата на Борисов - радост за БСП



                            http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=151239

                            Ами,

                            герберите с това си поведение , без отношение към борсата и

                            престъпното решение за инвестиции на "Сребърният" фонд САМО на чужди борси,

                            но НЕ и на нашата,

                            загубиха подкрепата на инвестиционната общност,

                            във времена, където всеки един глас е ценен!;-))

                            Коментар


                            • Ще пусна жалба в Страсбург, ако някой даде Сребърният фонд на тея престъпници от ДФ и ПФ....малко ли им бяха парите дето окрадоха до момента....

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от 9 малки негърчета
                                Първоначално изпратено от Пепи
                                Абе,

                                тея от ГЕРБ заложиха ли в програмата си нещо за борсата и

                                инвестициите на "Сребърният фонд" ???
                                абе заложили са . какво са заложили, кур без капан ли. И тяхната кой знае какъв батал ще излезе.
                                Абе заложили са ГЕРБ нещо за борсата, те изобщо не знаят какво пишат, а не дай се Боже и да почнат да управляват - не знаят на кой свят са. Я виж днес Каролев , как ги е разбил в 24 часа.:


                                Програмата на Борисов - радост за БСП



                                http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=151239

                                Коментар

                                Working...
                                X