IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Изчисляване на лихва?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • kubrat - ти си гений! Благодаря!

    Полученото число е месечната лихва, която се начислява всеки месец към сумата от предходния месец! Сметките са точни и имаш една виртуална бира от мен!

    P.S. Сега видях, че и ти си го обяснил. Супер!
    Last edited by Иван Давидов; 15.03.2018, 16:22.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Иван Давидов Разгледай мнение

      Добре, но с умножаване по 100 получаваме 0,407xxx, което пак не се доближава до 4.8xxx.
      Това е месечната лихва, така че с още едно умножение *12 ще докараш търсеното число.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от kubrat Разгледай мнение

        Да умножиш по 100 за да го превърнеш в %
        Добре, но с умножаване по 100 получаваме 0,407xxx, което пак не се доближава до 4.8xxx.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от kubrat Разгледай мнение
          Достатъчно ти е 1,05^(1/12)-1
          Сега намерих същата формула ето тук:

          https://www.experiglot.com/2006/06/0...pt-calculator/

          Явно на мен ми се губи нещо в прилагането на формулата, защото така и не ми излиза нещо, което да се доближава до 4.8 като краен отговор.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Иван Давидов Разгледай мнение

            kubrat - пробвах твоя вариант и при входен параметър 5% се получава числото 0,004074123784, което мисля, че няма много общо с месечната лихва. Може би има още нещо, което трябва да направя?
            Да умножиш по 100 за да го превърнеш в %

            Коментар


            • Благодаря на отзовалите се, но въпросът с поставеното условие за "5" е само за един случай. Тогава е лесно и в общия случай може и да се "отгатне" с малко налучкване. В случая на мен ми трбва формула, по която тази сметка да става лесно в Excel, за да мога когато аз кажа "годишна лихва X", екселът да ми върне в друга клетка "месечната лихва с капитализация е Y" и тази лихва Y след това да я ползвам като параметър в други сметки. Въобще, X е входен параметър, на изхода получавам Y, което също го използвам като параметър по-нататък за други сметки.

              kubrat - пробвах твоя вариант и при входен параметър 5% се получава числото 0,004074123784, което мисля, че няма много общо с месечната лихва. Може би има още нещо, което трябва да направя?

              P.S. Е не може в Excel да няма готова формула за такова нещо!!!

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Иван Давидов Разгледай мнение
                Имам сериозен екселски въпрос към колегите.

                Знам, че годишната ми лихва е 5% (числото "5"). При това положение как в Excel да намеря каква е месечната лихва, ако приемем, че тя се капитализира всеки месец? Т.е. месечната ми лихва не е 5 / 12, а някакво по-малко число, защото месец за месец натрупаната лихва се капитализира и в края на 12-тия месец трябва да се получи обща лихва от 5%. Трябва да има някаква Excel-ска формула, но не знам коя е и Google не ми помага много, тъй като не знам какво точно да го питам.

                Който може да помогне, има една виртуална бира от мен!

                Здравей,

                По мои сметки: 4.884%

                Фромула за сложна лихва: Kn=K0*(1+p/100)^N
                Където:
                Kn - сумата след края на периода (вземам 1050 лева);
                K0 - начален капитал (вземам 1000 лева)
                или
                1050=1000*(1+p/12/100)^12
                и след като се реши за p се получава 4,884%

                Успех!

                Коментар


                • 4,8% ти е годишният лихвен процент. С капитализацията прави 5.
                  http://balans.bg/калкулатори/лихвен-...а-лихва/
                  ( ! ) Мнението ми води до фалит и финансови загуби

                  Коментар


                  • Достатъчно ти е 1,05^(1/12)-1

                    Коментар


                    • Имам сериозен екселски въпрос към колегите.

                      Знам, че годишната ми лихва е 5% (числото "5"). При това положение как в Excel да намеря каква е месечната лихва, ако приемем, че тя се капитализира всеки месец? Т.е. месечната ми лихва не е 5 / 12, а някакво по-малко число, защото месец за месец натрупаната лихва се капитализира и в края на 12-тия месец трябва да се получи обща лихва от 5%. Трябва да има някаква Excel-ска формула, но не знам коя е и Google не ми помага много, тъй като не знам какво точно да го питам.

                      Който може да помогне, има една виртуална бира от мен!

                      Коментар


                      • А за формулата....

                        Можеш да се поровиш и все пак ........
                        1/r(1-1/(1+r)^n),където r e лихвеният процент,n-броя на периодите.Тази формула е за анюитетния фактор.За да получиш погасителната вноска за съответния период разделяш главницата(сумата на изисквания кредит) на анюитетния фактор.Така получаваш анюитетната вноска за съответния период.Обаче внимавай,защото банките начисляват и такси за обслужването на самия кредит,които са описани в Тарифата за лихвите,таксите и комисионните на съответната банка.В повечето случай погасителният план не показва действителните плащания именно заради допълнителните такси.
                        It's OK to make mistakes, it isn't OK to repeat them !!!

                        Коментар


                        • Ами.....

                          Който иска да му пратя excell-ски файл за изчисление, да ми пише на ognjan@abv.bg
                          It's OK to make mistakes, it isn't OK to repeat them !!!

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от kosta_stoi
                            Без гратисен период, не съм решил още дали анюитетни или намаляващи. Все пак някой знае ли каква е формулата да си изчисля общата лихва по заем за примерно 1, 3, 5, 20 години?
                            Пич, не знам колко имаш по математика, ама ако не знаеш и английски няма кой да ти помогне на този свят.

                            http://en.wikipedia.org/wiki/Interest

                            Коментар


                            • ..........

                              Тука или се учим да смятаме или тестваме нервите на форумците

                              Коментар


                              • Бе ти колко имаш по математика.

                                Виж си лихвата за 1 месец на годишна база

                                след което си сметни вноската за 1м. + лихвата извади от главницата, след което върху остатъка от главницата начисли месечната лихва и пак извади месечната вноска. и така нататък все повтаряш процедурата докато главницата ти стане 0 BGN

                                Коментар

                                Working...
                                X