If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Иначе за банките и лихвите е въпрос на обществена солидарност и здрав разум.
Първо - защо взимат хората кредити с безумни условия по тях?!?!?!?
Второ - защо хората не се съберат и протестират? А, на бас, че при достатъчно протестиращи, които залеят София ще се променят нещата!
Да, банките в България са всесилни. Ама така е по закон
16 май 2011 / 16:19
Софийската адвокатка Веска Волева осъди Централна кооперативна банка за неправомерно повишаване на лихва по ипотечен кредит. Адвокатката изтеглила 175 000 лева заем при определени условия, но още в началото банката едностранно повишила лихвата и тя трябвало да плаща със 118 лева месечно повече. Решението е на първа инстанция и подлежи на обжалване.
ГЕОРГИ ДАСКАЛОВ
В исковата си молба г-жа Волева се е позовала на европейска директива, според която клауза, която не е индивидуално договорена, е неравноправна. Съгласно решението банката трябва да върне сумите, които клиентката й е платила в повече от първоначално уговорените.
В интервю за вестник “24 часа” г-жа Волева обяснява по прекрасен начин особеностите на банковата система в България и на законодателството.
Първо, отбелязва тя, банките имат нечестно предимство. При вземанията си те са приравнени на държавата и общините, докато всички други субекти са длъжни да минават през съдебен процес, за да докажат правата си.
Второ, законът за защита на потребителите е направен изцяло в угода на банките.
Трето, държавата не прави нищо, за да защити гражданите си. Напротив – това от мен, прави всичко, за да защити интересите на банките.
Четвърто, самите банки са изключително некоректни и под предлог, че искат да облекчат клиентите си, често им предлагат предоговаряния, които товарят сметката им обикновено с по няколко хиляди лева. И, пак от мен – мнозина се хващат на тази “добронамерена” въдица.
Може да е нескромно, но всички тези неща аз ги пиша от години. Хубавото при г-жа Волева е, че тя не е останала само при констатациите, но и е предприела реални действия.
Въпреки успеха на г-жа Волева обаче повод за прекален оптимизъм няма, тъй като цялата мощ на банките в България произтича от държавата. Тя е записана в закона. Възможно е да има отделни пробиви от страна на добре подготвени правно хора, но като цяло фанфарите за съдебната система, която ще натисне банките и ще въздаде справедливост, са не само прибързани.
Възможен е даже точно обратният ефект: банките да си натиснат законодателните лобита и да усилят допълнително сегашните си предимства.
Кучето е заровено там, в Народното събрание.
Никъде по света, поне в цивилизования свят, няма банки, които могат да променят едностранно условията по договори – било за кредит, било за нещо друго. Това е много просто и се учи в първи курс: понеже е договор, необходимо е съгласието и на двете страни.
Иначе е диктат, както е в България в момента.
И е така не само при банките, така е в една огромна част от живота ни. Монополи, банки, групировки имат всички предимства и човек може да се защити само, ако е решен да мине през дълги, скъпо струващи и нерядко направо унизителни процедури.
А много често, дори и да мине през целия този път, пак не успява.
И няма как да успее, защото е сам срещу парите и държавата. Това нещо може да бъде разбито само с оръжие.
Или със закони, ако има кой да ги приеме и наложи.
Ама нищо такова не се вижда.
Аз не мога да разбера защо се фокусираме върху Гърция, когато България е важната. И като имаме само една сносна банка - УниКредит за къде сме тръгнали с ЕС да се сравняваме.
Хубаво е когато се говори за сностни банки първо да се провери какво мислят клиентите теглили кредит от последните. Има специално отворена тема за единствената сностна банка в този форум. Явно хората забравят защо кредитополучателите възстанаха срещу банките миналата година.
Май много често хората смятат, че банките са по-силната страна в договорните им отношения. Също така много се разчита на коректността на финансовите институции и не смятат, че една банка, за която имиджът е важен би тръгнала да хитрува. Естествено това не е така. Ако това се бе случило в нормална държава, може би юридически лица щяха да издирят останалите клиенти на банката и да се заведе един съвместен иск срещу нея от името на многото излъгани. Защото хората не разполагат с време или колко от тях ще положат усилия да докажат, чe са прави.
Тогава би следвало - първо, банката наистина да бъде наказана и второ, другите банки щяха да спрат да провеждат подобни практики. Щяха да бъдат направени проверки и на останалите финансови институции за подобни схеми и да им бъдат също наложени сериозни наказания, ако са си позволявали подобни действия. За жалост по случаят няма нищо повече да се направи и най-вероятно няма да доведе до нито едно от изброените действия. Най-лошото е, че знаейки това, банките ще продължат да безчинстват под различни форми.
Софийският районен съд обяви за неравноправни и нищожни клаузи в ипотечен договор на Централна кооперативна банка (ЦКБ), които позволяват на трезора да повишава лихви по кредити по свое усмотрение, а не поради промяна на пазарни индекси
...........................
индианеца-Браво на таз жена. Издигна ми се в очите.
Софийският районен съд обяви за неравноправни и нищожни клаузи в ипотечен договор на Централна кооперативна банка (ЦКБ), които позволяват на трезора да повишава лихви по кредити по свое усмотрение, а не поради промяна на пазарни индекси.
Софийският районен съд обяви за неравноправни и нищожни клаузи в ипотечен договор на Централна кооперативна банка (ЦКБ), които позволяват на трезора да повишава лихви по кредити по свое усмотрение, а не поради промяна на пазарни индекси.
Коментар