IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Инвестиции Peer to Peer

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Оп. Здравейте, колеги.
    Side note: Наистина форумът нещо отблъсква след редизайна на Инвестора, макар че функционалностите тук се възвърнаха.

    По темата. Моето портфейлче в Минтос се смалява всеки месец като съотношение спрямо българските и щатските акции, защото не съм правил депозити в P2P от 2 октомври 2021 г. При посредниците за ценни книжа правя всеки месец.

    В последния отчетен месец (Сеп'22) съм регистрирал XIRR от 6.30%, което включва обаче и пари, които са в затворени оригинатори.Този KPI показва best case scenario, а от опит всички знаем, че реалността обикновено е друга. В даден момент може да се окаже, че съм на дребна загуба от тази инвестиция.

    В тези 6.30% влизат вече отчетени разходи и отписвания. Като очаквана годишна доходност не е толкова зле (далеч над депозитите е все още), но пък очакваната възрвърщаемост на разпродадените акции в момента изглежда по-висока. С други думи през 2019 г. P2P беше по-подходяща инвестиция, отколкото в края на 2022 г.

    15.06% ми е средната лихва върху новия продукт "полици" (notes) към края на септември. Работят кротко. Както се споменава и по-долу, напоследък няма гръмнали оригинатори. Носят дребно евро, което си се капитализира и работи за това да не излизам на загуба поне

    Продължавам да следя колкото мога какво се случва в индустрията, но нямам претенцията за изчерпателност или да знам всичко. P2P представлява едноцифрен процент от ликвидните ми активи (а.к.а. инвестиционно портфолио) и поради лимитираният upside, не влагам много време и средства.

    P2P технологията си остава прекрасна, но я надушиха доста измамници особено от бившия съветски блок, и я компрометираха.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от ceco666 Разгледай мнение

      +1
      Повдигам темата от време на време, с надеждата някой да сподели личен опит. Все пак да се поучим от чуждите грешки е по-евтино, от колкото от нашите. Има си неща "от кухнята", които от вън не се забелязват лесно. Може би и темата е позагубила малко бясък, но си мисля, че липсата на мнения тук е най-вече в позагубиля блясък форум на инвестор
      Чак да позагуби блясък... Е, да, няма някакво голямо вълнение, не е думкал скоро оригинатор. Вървят си лихвите. Като цяло скука. Не е като SP да се гмурне с 1000 точки за нищо време

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Dam G Разгледай мнение

        Много въпроси ..и въпроси. Няма отговори. Но има елементарно правило: Вземаш малка сума и инвестираш в предварително проучени платформи. Няма как някой да ти напише упътване по точки и накрая сигурен резултат от 10 % или 15% печалба. Инвестирането е процес с риск ...по-голям риск - по-голяма печалба , но и възожна загуба.
        Иначе колегата unsworth е описал много точно нещата.
        Наистина P2P загуби блясък, но може да е % от портфейл, на който му стиска. Но то с кое не е така.
        +1
        Повдигам темата от време на време, с надеждата някой да сподели личен опит. Все пак да се поучим от чуждите грешки е по-евтино, от колкото от нашите. Има си неща "от кухнята", които от вън не се забелязват лесно. Може би и темата е позагубила малко бясък, но си мисля, че липсата на мнения тук е най-вече в позагубиля блясък форум на инвестор

        Коментар


        • Първоначално изпратено от ceco666 Разгледай мнение
          Сега с вдигащите се лихви и затягането на кредитирането от трезорите има ли живец тук?
          Много въпроси ..и въпроси. Няма отговори. Но има елементарно правило: Вземаш малка сума и инвестираш в предварително проучени платформи. Няма как някой да ти напише упътване по точки и накрая сигурен резултат от 10 % или 15% печалба. Инвестирането е процес с риск ...по-голям риск - по-голяма печалба , но и възожна загуба.
          Иначе колегата unsworth е описал много точно нещата.
          Наистина P2P загуби блясък, но може да е % от портфейл, на който му стиска. Но то с кое не е така.

          Коментар


          • Сега с вдигащите се лихви и рецесията, кое преобладава тук - еуфорията или страхът?

            Коментар


            • Afranga българска платформа, за 10 месеца имам над 10% лихва
              Не е препоръка за покупка или продажба на акции

              Коментар


              • Сега с вдигащите се лихви и затягането на кредитирането от трезорите има ли живец тук?

                Коментар


                • Има ли радост тук? Успявате ли да биете личната си инфлация?

                  Коментар


                  • В момента Mintos работи nice and steady, Много хора, аз включително, имат "затворени" пари в оригинатори с отнети лицензи. Особено голям, разбирайте материален, e проблемът с арменския и украинския бизнес (Varks и Finko) на една от големите групи (Sun Finance).

                    За нови инвеститори е напълно ок, платформата работи, кредити от 6 до 10% лихва, нормален процес на погасяване, всичко изглежда точно. Разликата е, че новите инвеститори няма да разберат що е то риск в P2P кредитирането докато не станат "стари инвеститори" със загуби лили поне със затворени задълго средства.

                    За другите платформи нямам наблюдение, но като цяло блясъкът на P2P инструментите поугасна на фона на доходностите, които пазарът на акции предлага от 15 месеца насам.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от LuckyYou Разгледай мнение

                      Не инвестирам, питам как вървят нещата. Може да започна да инвестирам, за това се интересувам. А вие през кои платформи инвестирате ?
                      И аз затова се интересувам, чувал съм че има много платформи !

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Zdravko Разгледай мнение

                        През кои платформи инвестирате ?
                        Не инвестирам, питам как вървят нещата. Може да започна да инвестирам, за това се интересувам. А вие през кои платформи инвестирате ?
                        The best things in life are free. The second best things are very expensive!
                        не е препоръка

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от LuckyYou Разгледай мнение
                          Колеги как вървят нещата тук ? Успяха ли да изплуват от кризата p2p или тепърва предстои ?
                          През кои платформи инвестирате ?

                          Коментар


                          • Колеги как вървят нещата тук ? Успяха ли да изплуват от кризата p2p или тепърва предстои ?
                            The best things in life are free. The second best things are very expensive!
                            не е препоръка

                            Коментар


                            • Какво става в това поле Peer to Peer ? Какви са лихвените нива на финансиране и каква е срочността ? Нека някой с познание да коментира, да сподели.

                              Коментар


                              • Още като влязох в минтос, се бях набутал в някакво ютилити дружество- полско, бяха плащали 2-3 месеца и дотам, сумата беше малка, но се изчака някакъв срок и ми я възстановиха. В минтос нямам загубени пари. Тооооо всъщност само там имам

                                Коментар

                                Working...
                                X