IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Инвестиции Peer to Peer

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от LuckyYou Разгледай мнение
    А това че оригинатор фалира какво означава ? Че се изчаква да стане кредита от този оригинатор bad debt и да бъде покрит от buy back guarantee или това тука не важи и парите по въпросния кредит изгарят ?
    За 2020 г. няма фалирал оригинатор в Минтос, има няколко отнети лиценза, някои от които значими за платформата. Фалирал оригинатор няма да си уважи buyback гаранцията. Оригинаторът, а не платформата гарантират обраното изкупуване. Като няма пари - няма.

    За да не стоят грозни суми в графата с 60+ дни просрочие, Минтос въведе нова графа - funds in recovery. Там отиват всички суми на проблемни оригинатори, независимо дали са текущи или лросрочени.

    В повечето затворени оригинатори влиза администратор (ликивидатор/синдик по нашему) и урежда дълговете на дружеството, включително към клиенти на P2P платформите. Кредитите са изискуеми от получателите, но как се събират е въпрос към администратора. Някои оригинатори, които са в процес на т.нар. orderly wind down (порядъчно затваряне), държат офисите отворени и служителите на работа до събирането поне на част от отпуснатите кредити.

    Коментар


    • А това че оригинатор фалира какво означава ? Че се изчаква да стане кредита от този оригинатор bad debt и да бъде покрит от buy back guarantee или това тука не важи и парите по въпросния кредит изгарят ?
      The best things in life are free. The second best things are very expensive!
      не е препоръка

      Коментар


      • Не е лоша идея р2Р индустрията, но се случи в неподходящо време. Икономическия цикъл през 2019 тръгна надолу, ЦБ подкрепяха и мазаха каквото може, и накрая КОВИД съвсем омаза положението.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от mvr0306 Разгледай мнение

          Как работи Минтос? В български Р2Р си разпродадох лятото почти всичко, оставих минимална сума за поддържане на акаунта. За около седмица продадох всичко на други инвеститори, само някои от кредитите които се бавеха няколко дни пуснах с 0.5% отстъпка. Така веднага ги лапнаха. Засега, поне в българския Р2Р няма паника и драми, но по-скоро не виждам нови кредити...
          Бавно, да го наречем. Септември мина без отнети лицензи и гръмнали оригинатори. Предполагам, че повечето инвеститори имат суми в изгърмелите преди това оригинатори, аз имам немалка такава, която е и голяма пропорция от портфолиото. Съответно оборотите ми паднаха заедно с доходността на месечна база.

          Виждам, че съвсем бавно се чистят на Финко драмите. Армения и Украйна бяха от системно значение за Минтос, но платформата засега изглежда стабилна. Зарът не винаги се обръща откъм желаната стана, това стана и с P2P индустрията. След енергийните акции и дериватите върху петрола, ковид блъска най-жестоко по тази възможност за ритейл инвестиции...

          Коментар


          • Първоначално изпратено от LuckyYou Разгледай мнение
            Ами не си ги е получила. Имало тегления и опашката падала с 50 на ден, работен ден. С този темп щяла да си ги получи след 7 години.
            Току що посетих тези реит селър- май, май не ми харесва ситуацията там- резнали % наполовина, другата половина щяла да ходи в гаранционен фонд за защита на инвестициите, нормално е хората да се преориентират към други платформи

            Following the Covid-19 outbreak and the current economic environment, RateSetter announced on 4 May a temporary reduction in interest for the remainder of the year. During this time, investors will receive only 50% of their interest with the other 50% going to the Provision Fund, for the protection of all investors. Also, since the outbreak, the time it is taking investors to release their investments is currently longer than normal. Further information is available here.

            Какво да кажа- не са регулирани от закона тези платформи, работят на принципа на пирамидата и инвеститорите/ аз също/ в минтос чакаме на едни голи обещания че еди кой си ще плати. Чета надолу че плаща, ама колко му е да обяви някоя фирма фалит и да ти покаже среден пръст. Отделно от това, не съм проучвал по държави какви са лихвите, но например кешвагон дават 12-14%, само дето всичките ми техни кредити са минали през забавени плащания. Погледнах сложил съм около 700 евро и имам до момента 100 евро отгоре. Общо взето съм ги прежалил, каквото стане

            Коментар


            • Първоначално изпратено от LuckyYou Разгледай мнение
              Ами не си ги е получила. Имало тегления и опашката падала с 50 на ден, работен ден. С този темп щяла да си ги получи след 7 години.
              Как работи Минтос? В български Р2Р си разпродадох лятото почти всичко, оставих минимална сума за поддържане на акаунта. За около седмица продадох всичко на други инвеститори, само някои от кредитите които се бавеха няколко дни пуснах с 0.5% отстъпка. Така веднага ги лапнаха. Засега, поне в българския Р2Р няма паника и драми, но по-скоро не виждам нови кредити...

              Коментар


              • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение

                И какво от това, по интересно дали си е получила парите- аз съм в минтос, като дойде кризата мислех да тегля и спрях стратегията, но след това я пуснах отново
                Ами не си ги е получила. Имало тегления и опашката падала с 50 на ден, работен ден. С този темп щяла да си ги получи след 7 години.
                The best things in life are free. The second best things are very expensive!
                не е препоръка

                Коментар


                • Първоначално изпратено от LuckyYou Разгледай мнение
                  Попаднах на статия, в която жена иска да си изтегли парите и е 19 000 на опашката за теглене. Била в най-големия п2п за кредити в Англия - RateSetter. Чудя се какво се случва с другите. Интересно ми е не защото имам инвестиции, но това говори за пазара като цяло. (Не познавам темата в дълбочина, не знам дали е вярно, просто питам.)
                  И какво от това, по интересно дали си е получила парите- аз съм в минтос, като дойде кризата мислех да тегля и спрях стратегията, но след това я пуснах отново

                  Коментар


                  • Попаднах на статия, в която жена иска да си изтегли парите и е 19 000 на опашката за теглене. Била в най-големия п2п за кредити в Англия - RateSetter. Чудя се какво се случва с другите. Интересно ми е не защото имам инвестиции, но това говори за пазара като цяло. (Не познавам темата в дълбочина, не знам дали е вярно, просто питам.)
                    Last edited by LuckyYou; 18.10.2020, 20:46.
                    The best things in life are free. The second best things are very expensive!
                    не е препоръка

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от LuckyYou Разгледай мнение
                      Колеги, какво се случва с кредитите, вървят ли ?
                      Ne бях поглеждал отдавна, но сега - нищо необичайно, идва си всичко

                      Коментар


                      • Колеги, какво се случва с кредитите, вървят ли ?
                        The best things in life are free. The second best things are very expensive!
                        не е препоръка

                        Коментар


                        • Прегледайте си кредитите, защото е възможно да имате доста от Varks, които са арменското подразделение на Finco group. Varks са с отнет лиценз в Армения и кредитите им не могат да се продават на вторичен пазар. Засега се изплащат, даже по-акуратно отколкото очаквах, но търговията е спряна. По същата тази причина на Finko им свалиха рейтинга на D и не се котират много-много на вторичен пазар. Засега, обаче, са стабилни и плащат.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от OceanDrv Разгледай мнение
                            Всичките са с buyback guarantee, заради което си вярвах, че в момента в който ги пусна за продажба ще ми ги изкупят.
                            Не съм сигурна какво е invest & access, сама съм избирала филтрите по инвестициите да са с нисък риск А и А+ и преди време махнах автоматичното реинвестиране като реших да излизам.
                            Не са ми спешни парите, така или иначе беше експеримент за мен и вкарах сума, която няма да боли да загубя, но сега бих искала да си я взема обратно.
                            Buybаck не е ли точно гаранция, че ще изкупят заема, ако реша да го продам?
                            Първо, нека Ви успокоя, доколкото е възможно, че докато един кредит не премине в графата "bad debts", Вие не сте загубили нищо. Лошо впечатление ми прави, че не сте разбрала правилно какво е buy back guarantee. Колегата под мен го е обяснил почти правилно. Buy back гаранцията се активира, когато даден кредит стане просрочен за 60+ дни от датата на дължимата вноска или от датата на падежа.

                            P2P инвестициите са златна кокошка, по-точно Mintos е златна кокошка, ако се ползва като хората. Вашата стратегия е била базирана на погрешното допускане, че рейтингите на платформата имат някаква стойност. Не, нямат. Повлияла сте се от първите три-четири публикации в Гугъл за това какви кредити да купувате. Без да настоявам за правота, моята стратегия предвижда пълно пренебрегване на рейтингите за сметка на лимитиране на юрисдикциите. Бихте ли купила кредит от оригинатор с рейтинг А- в държавата Замунда? Аз не бих, но нямам проблем, ако дъщерното дружество на Sun Finance в Дания e оценено с C+.

                            Дори и 100 евро да имате в Минтос, надявам се и ви пожелавам да не загубите нищо от тях. Оставете за малко паниката и платформата. Представете си, че вие лично сте лихварят, който трябва да прави hard collection на закъсали длъжници. Бъдете човек и им дайте месец-два толеранс. И длъжниците, и оригинаторите, и платформата имат нужда от малко въздух от паникьосаните вложители.

                            Мерси.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от OceanDrv Разгледай мнение
                              Всичките са с buyback guarantee, заради което си вярвах, че в момента в който ги пусна за продажба ще ми ги изкупят.
                              Не съм сигурна какво е invest & access, сама съм избирала филтрите по инвестициите да са с нисък риск А и А+ и преди време махнах автоматичното реинвестиране като реших да излизам.
                              Не са ми спешни парите, така или иначе беше експеримент за мен и вкарах сума, която няма да боли да загубя, но сега бих искала да си я взема обратно.
                              Buybаck не е ли точно гаранция, че ще изкупят заема, ако реша да го продам?
                              Invest&Access е вид автоматично инвестиране , в което Минтос решава в какво да ви инвестира парите. Да, олеле е, отърване после няма. Buyback е обещание от оригинатора, че ако този кредит не се изплати в срок ще ви върне парите, а не че ще го изкупи във вторичен пазар. Демек гаранция-франция!

                              Коментар


                              • Всичките са с buyback guarantee, заради което си вярвах, че в момента в който ги пусна за продажба ще ми ги изкупят.
                                Не съм сигурна какво е invest & access, сама съм избирала филтрите по инвестициите да са с нисък риск А и А+ и преди време махнах автоматичното реинвестиране като реших да излизам.
                                Не са ми спешни парите, така или иначе беше експеримент за мен и вкарах сума, която няма да боли да загубя, но сега бих искала да си я взема обратно.
                                Buybаck не е ли точно гаранция, че ще изкупят заема, ако реша да го продам?

                                Коментар

                                Working...
                                X