IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Делът на Гърция в банковата ни система

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • от медиапул

    "Морган Стенли":
    България и Румъния са най-уязвими от кризата в Гърция


    16 Февруари 2010

    България и Румъния са най-уязвими от кризата в Гърция, тъй като най-големите инвестиции на гръцките банки са в тези две страни, смятат анализатори от американската инвестиционна банка "Морган Стенли", цитирани от агенция "Блумбърг" във вторник.

    "Гръцките банки ще оттеглят финансирането си от най-младите им подразделения в Европа и ще се опитат да увеличат местните депозити за сметка на кредитирането. В краен случай гръцките банки временно ще спрат всякакво кредитиране", пише в доклада си "Морган Стенли".

    "В резултат икономиките от Централна и Източна Европа ще изпитат остра липса на кредити. Това ще спъне възстановяването най-вече на България и в по-малка степен на Румъния", казват от "Морган Стенли".

    В България има силно присъствие на гръцки банки. Националната банка на Гърция е 100% собственик на Обединената българска банка (ОББ), EFG Eurobank е собственик на слетите ДЗИ и Пощенска банка. В страната клонова мрежа и офиси имат още българските филиали на Пиреос банк, Алфа банк, Емпорики банк.

    ОББ е сред първите пет банки в България по размер на активите, а Пощенска банка е в първите десет.

    http://www.mediapool.bg/show/?storyid=161956&srcpos=4

    Коментар


    • Интервюто е малко старо но все пак има доста истина в него.Светлозар Николов, председател на Националната асоциация на българския бизнес:Гръцки банки умишлено съсипват българската икономика!
      12 февруари 2010, 20:08
      Икономика
      София, България
      Българските пари се наливат в залинелия гръцки бизнес, а нашият загива по точна схема, подкрепяна тихо от правителството и БНБ
      Светлозар Николов е председател на Националната асоциация на българския бизнес, включваща над 3000 фирми, която взе решение на 1 февруари да блокира граничните пунктове Илинден и Кулата. Протестът е срещу нечовешката политика на чуждите банки, които държат 95% от пазара ни, към българските предприемачи и граждани, като се акцентира върху безобразията на гръцките монополисти. Вестник “ШОУ” пръв предупреди за този проблем, който може да докара до просешка тояга мнозина българи, със серия публикации от бившия депутат Минчо Христов. Ето какво днес допълва по темата Николов.
      .................................................. ....

      - Защо ще блокирате граничен пункт Кулата за Гърция? Няма ли това да влоши отношенията между двете страни?
      - Сега гръцките фермери блокират нашите граници и съсипват родния бизнес. Освен това блокираха и жп линията, с което показват някаква супернаглост и като съседи, и като партньори. Най-възмутително е, че гръцките банки у нас се държат така безпардонно, както и гръцките фермери.

      - Защо да е безпардонно и колко са гръцките банки в България?
      - Гръцките банки у нас са четири – Пощенска, “Алфа”, “Пиреос” и ОББ. ОББ е собственост на Националната банка на Гърция. И питаме ние дали Националната банка на Гърция мисли за българския бизнес или мисли как да бъде устроен гръцкия бизнес.

      Преди година и половина гръцките банки намалиха лихвите по кредити в Гърция за всички техни предприятия на 2-3 %. А тука я държат до 18% в “Алфа” банк! Най-възмутителното е, че тези 18% лихви са едностранно решение на банките, погазвайки договорите с кредитополучателите. По този начин излиза, че ние не само печелим за тях, ами те ни взеха почти всичко тихомълком и никой от правителството дума не продумва да знаят хората, че

      българските им пари отиват в Гърция. И това не им стига, ами спират и камионите ни, и търговията ни.

      - Кога бяха вдигнати лихвите?
      - Когато лихвата беше вдигната на 18% още преди година и половина, банките поставиха бизнеса в много тежко, в кризисно положение, на колене. Именно гръцките банки поставиха предприемачите в тежко положение, защото фирмата, ако е имала вноска 500 лв., тя става вече 1200 лв., и то без предупреждение. Как в период на тежка световна финансова и икономическа криза човек може да плаща по-голяма вноска? Ами ще плаща месец, два, три и после ще изпадне в просрочие.

      - И какво става след това?
      - Ами много лошо! Ние от доста време се опитваме да предоговаряме кредити, но гръцките банки отказват. Те не предоговарят с нас, докато не изпаднем в просрочиие, и после казват: “Е, съжаляваме, ама сте забавили вноските, вече не можете с нас да договаряте”. И започва ежедневен тормоз, заплахи, закани по телефона. Следва изнудване. Страшен психически тормоз над българските бизнесмени и останалите кредитополучатели. През това време те нищо не правят, не продават ипотекираните имоти, предприятия, хотели, чакат да им падне цената. Просто чакат.

      Най-страшното е, че при това положение те започват да начисляват наказателна лихва. Тя е чудовищна в гръцките банки - стига до 40%. И през това време освен наказателната, си плащаш и 18-те процента.

      Жив грабеж и терор!

      Само за 3-4 месеца така потъваш в дългове, че няма излизане от ситуацията и си съсипан като бизнесмен.
      Това продължава повече от една година. Докога да стискаме зъби? Това е умишлено съсипване на българската икономика! Това е заплаха на националната сигурност на Република България.
      Целият проблем идва оттам, че те държат над 40% от всички кредити в България.

      - Тези високи лихви не са ли противозаконни? Би трябвало да има държавен механизъм, който да ги озапти. Нали все пак сме в ЕС? Няма ли съд?
      - О, има стотици искове за над 50 млн. лв., но процедурата е бавна, тежка и сложна. БНБ мълчи и нищо не прави. Националната ни банка предпочита да прикрива нарушенията на гръцките банки в страната, които са масова практика. Гръцките банки извършват тези закононарушения, защото са в тежко финансово състояние и всеки българин да го има предвид. Гърция също е в тежко финансово състояние, икономиката им закъсва отвсякъде. Гръцките банки преди месеци трябваше да помогнат на тяхната икономика. Затова вдигнаха в България лихвите на българския бизнес едностранно, което погазва закона. Тези постъпления отиват в гръцката икономика, вместо в българската. Затова казвам, че гръцките банки са заплаха за националната сигурност и се надявам да го напишете, защото вестникът ви е смел и близо до хората.

      - Обяснете защо предлагат по-висока лихва по депозитите?
      - За да приберат всички налични пари на българските граждани и да налеят в банките-майки в Гърция. С това застрашиха нашата икономика, защото изнесоха парите в чужбина. А Иван Искров в края на 2008 г. намали на 10% минималния задължителен резерв, който банките държат в БНБ, с което освободи над 3 млрд. лв. на банките, по-голямата част от които потеглят към Гърция. Значи БНБ е съучастник на гръцките банки и защитава техните интереси, така излиза. Можем да предположим защо не защитава българския интерес.

      - В същото време в Гърция намаляват лихвите и създават относителен финансов комфорт на своите фирми и граждани…
      - Така е. Намалиха лихвите по кредитите и дадоха масово до 5 г. гратисен период на гърците. Отпуснаха масово кредити с до 3 % лихва. И всички техни предприятия започнаха да влизат в България, да изкупуват на безценица нашите фирми, защото дойдоха с големите пари от кредити с ниски лихви. А пък техните банки у нас умишлено поставяха апетитни предприятия в положение на неплатежоспособност – нито предоговарят, нито договарят, нито намаляват лихвата, нито увеличават гратисния период, който е безумен, шестмесечен.

      И гърците ни изкупуват масово на безценица.

      Така са купени всички шивашки цехове в Сандански, в Благоевградско. Това е преразпределение на българското стопанство в ръцете на гърците, защото най-голям дял у нас имат гръцките банки.

      - Те в момента застрашени ли са?
      - Да, те нямат пари. Застрашават и българската икономика и се опитват да спасят тяхната на наш гръб. В един момент ще бъдем свидетели как банките-майки в Гърция ще си оставят клоновете в България и те ще фалират. Такъв сценарий се готви.

      - Информирали ли сте за тези нарушения и Европейската комисия?
      - Да, лично председателя й Жозе Барозу.

      - Това ли са мотивите на протеста ви на 1 февруари?
      - Това са и искаме среща с българското правителство. То не обръща внимание от доста време на исканията на българския бизнес. Премиерът Бойко Борисов проявява добра диалогичност, но по повод на закононарушенията на банките мълчи. След като поискахме оставката на Иван Искров на 11 декември м. г. на протеста, в същия ден Борисов помоли банките да намалят лихвите. Но министър Симеон Дянков отиде при тях да се среща. Ами кой уважаващ себе си министър ходи при банка? - Нейните шефове трябва да отидат при него. Все едно цялото правителство е навело глава пред тях.

      Получи се едно надупено положение, с извинение.

      Ние имахме среща със Симеон Дянков в началото на мандата на правителството и той тогава каза ясно и категорично: “Не мога да се меся в политиката на банките”. Което е една линия, противна на българските интереси в този момент, и тя трябва да се промени. Как ще стои и ще гледа съсипването на българския бизнес този човек?

      - Какво предлагате вие?
      - Премиерът Бойко Борисов да бъде гарант и посредник за подписване на обществен договор между българския бизнес и банките. Да седнем на една маса с тях, защото те отказват да се събират с нас. Всеки ден се завеждат много дела срещу граждани и фирми, а най-пъргави и активни и в това са гръцките банки “отличници”. Те са си поставили за цел масово да изземат българското имущество. Затова е редно да се съберем целият български бизнес и да се разберем с тях с помощта на Бойко Борисов… Без българския бизнес няма българска държава, кой ще плаща данъци? За 2009 г. междуфирмената задлъжнялост е 230 милиарда лева. Това е огромен проблем и фалити. Кашата е голяма, защото един бизнесмен дължи на друг, той на трети и т.н. И това заради алчността на банките. Те излязоха извън всякакви нормални бизнес отношения. За да започне българската икономика да оздравява, те трябва да бъдат спрени да вършат каквото искат. Пълно безобразие е и да се искат пари от безработни, които са получили кредити, и да им се изземат жилищата. Нечовешко е и това ще доведе до вълна от недоволства и самоубийства.

      Едно интервю на Ваня ПАНОВА,
      вестник "ШОУ"

      Б. р. Редакцията е готова да даде право на отговор на банките и всички лица, цитирани в скандалното интервю.

      http://www.blitz.bg/news/article/70428
      [color=#BF0000]Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово - писмено или ус

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Zashtontcho
        Много ясно, че натрупванията в Алфа банк отиват при гърците - те ръководят банката, те казват какво да се прави. Докато се навиват БГ мишонки да им работят за жълти стотинки, ще е така.

        Така и не ми отговорихте нито ти, нито оня другия peer2k, на въпросите за кои други банки да ползваме. Хем сте недоволни от гръцките банки, хем не искате да препоръчате други

        Как мислиш, какъв ще е делът на гръцките банки след 2-3 години? По-голям от сега, по-малък?
        Първоначално изпратено от plan z
        1. Как се сети, че натрупванията отиват при гърците, бреееей колко умен си бил... И понеже си много умен, помисли си също така кой точно ще плати загубите на тези банки, че аз не мога да се сетя? А за "БГ мишонките" си прав, с едно уточнение - хич не работят за тези жълти стотинки, само ходят на работа.
        Загубата на тези банки ще я платят акционерите. Гръцките банки имат активи 100-200 пъти по-големи от тези на най-големите БГ банки. Ако ще и още 3-4 години да са на загуба, след това ще си вземат полагащия им се пазарен дял, ще избутат по-слабите участници на пазара, ще си покрият загубите и ще излязат на печалба и нещата ще си дойдат на мястото.

        Първоначално изпратено от plan z
        2. Аз лично ползвам една от банките без мажоритарно гръцко участие, тя е и публично дружество, но не бих искал да препоръчвам нищо на никого, това е мой личен избор (както и адвоката и зъболекаря ми).
        Ама аз не те питам за адвокат или зъболекар, питам те коя банка препоръчваш. Много срамежлива госпожица си, ако не искаш да кажеш.

        Първоначално изпратено от plan z
        3. Съветвам те да попрочетеш за теорията за зависимостта и да я сравниш с българския модел на банкова система. Надявам се относителния дял на гръцките банки след 2-3 години да намалее поради придобиването им от чужди банки и по този начин зависимостта на системата да се промени. Процентът обаче няма да намалее значително, тъй като опитът на Credit Agricole и Societe Generale в Гърция е отчайващ и инвеститорите в гръцкия банков сектор ще бъдат много внимателни. ...
        Пак говориш колкото да се намираш на работа. По-долу съм го писал, ще ти го напомня пак: БВП на Гърция е 8-9 пъти по-голям от този на България. Съвсем нормално е гърците да имат голям дял в българската банкова система, а не обратното. Както е и нормално Германия да има голям дял в Полската и Чешката банкови системи, а не обратното. Сещай се и за други примери.

        Това, че CA и SG трупат загуби в Гърция няма да ги спре от инвестиране там. Кризата ще отмине и след това пак ще тръгне бизнеса. Френските банкови групи CA и SG са едни от най-големите в света и могат да си позволят загубите в Гърция. Пак казвам, кризата няма да е вечна и ще отмине. Сега им е тежко положението на гърците, ще има санкции за страната, но и тежките времена ще минат. Гръцките пристанища винаги ще си работят и ще носят приходи.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Zashtontcho
          Много ясно, че натрупванията в Алфа банк отиват при гърците - те ръководят банката, те казват какво да се прави. Докато се навиват БГ мишонки да им работят за жълти стотинки, ще е така.

          Така и не ми отговорихте нито ти, нито оня другия peer2k, на въпросите за кои други банки да ползваме. Хем сте недоволни от гръцките банки, хем не искате да препоръчате други

          Как мислиш, какъв ще е делът на гръцките банки след 2-3 години? По-голям от сега, по-малък?
          1. Как се сети, че натрупванията отиват при гърците, бреееей колко умен си бил... И понеже си много умен, помисли си също така кой точно ще плати загубите на тези банки, че аз не мога да се сетя? А за "БГ мишонките" си прав, с едно уточнение - хич не работят за тези жълти стотинки, само ходят на работа.

          2. Аз лично ползвам една от банките без мажоритарно гръцко участие, тя е и публично дружество, но не бих искал да препоръчвам нищо на никого, това е мой личен избор (както и адвоката и зъболекаря ми).

          3. Съветвам те да попрочетеш за теорията за зависимостта и да я сравниш с българския модел на банкова система. Надявам се относителния дял на гръцките банки след 2-3 години да намалее поради придобиването им от чужди банки и по този начин зависимостта на системата да се промени. Процентът обаче няма да намалее значително, тъй като опитът на Credit Agricole и Societe Generale в Гърция е отчайващ и инвеститорите в гръцкия банков сектор ще бъдат много внимателни.

          Емпорики банк в Гърция донесе на Credit Agricole 360 млн. евро загуба за първата половина на 2009 г. (за края на миналата година не са обявени данни) и 498 млн. евро загуба за 2008 г. Интересен ще е резултатът за 2009 г. предвид икономическата обстановка в Гърция. Френската банка вдигна капитала на Емпорики с 850 мнл. евро, за да отговаря на изискванията за капиталовата адекватност, но след тези "чудесни" резултати планира ново увеличение. Геники банк, собственост на Societe Generale е по-добре, със загуба от "само" 15 млн. евро за първото полугодие на 2009 г. Честито, както се казва.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от План Зъ
            Делът на гръцките банки в банковата ни система продължава да расте
            ...
            Инвестора е направил добър анализ, особено е интересна съпоставката на изменението на резултата спрямо изменението на административните разходи. Накратко - стана ясно, че в двете губещи банки количествените натрупвания не са довели до качествени изменения.

            А и някак имам усещането, че въпросните натрупвания не са се натрупали в българските служители на банките.
            Много ясно, че натрупванията в Алфа банк отиват при гърците - те ръководят банката, те казват какво да се прави. Докато се навиват БГ мишонки да им работят за жълти стотинки, ще е така.

            Така и не ми отговорихте нито ти, нито оня другия peer2k, на въпросите за кои други банки да ползваме. Хем сте недоволни от гръцките банки, хем не искате да препоръчате други

            Как мислиш, какъв ще е делът на гръцките банки след 2-3 години? По-голям от сега, по-малък?

            Коментар


            • Делът на гръцките банки в банковата ни система продължава да расте

              01.02.2010

              15:44

              От: Андрей Любенов a.lubenov@investor.bg

              Изминалата 2009 година е донесла значително влошаване в резултатите на гръцките банки, които оперират у нас. Темпът, с който нарастват активите им, се е забавил значително, а печалбите са отбелязали значителни спадове. Две от банките пък – Алфа банк и Емпорики, продължават да генерират все по-големи загуби.

              Към момента в България оперират общо 5 банки, които са с гръцки собственици. Това са Обединена българска банка, Юробанк И Еф Джи, Пиреос, Емпорики и Алфа банк. В края на годината те са притежавали активи на обща стойност 20,53 млрд. лв., което прави точно 28,97 на сто от активите на цялата система.

              Така, макар и с известно забавяне, гръцките банки продължават да увеличават дела си в банковата ни система. Към края на 2008 година делът им възлизаше на 28,67 на сто, а през 2007 – 26,7 на сто.

              Всички от петте банки, с изключение на Пиреос, са успели да увеличат размера на активите си с повече от цялостното нарастване на активите в системата, което е 1,9 на сто. Най-силно по този показател се представя Юробанк И Еф Джи, която е увеличила активите си с цели 10,8 на сто.

              Най-слабо пък е представянето на Пиреос, чиито активи се стопяват с 12,5 на сто през 2009 година до ниво от 3,625 млрд. лв. Финансовата институция е претърпяла и спад на печалбата от 21,5 на сто до 45,9 млн. лв., показва отчетът, предаден в БНБ.

              Загубата на Алфа банк възлиза на 68,95 млн. лв., което е със 199% повече от генерираната през 2008 година загуба. Най-драстично за последните 12 месеца са се изменили административните разходи на финансовата институция, като се наблюдава скок от 45% до 64,11 млн. лв.

              Алфа банк обаче продължава да затвърждава мястото си във финансовата ни система, като за 2009 година пазарният дял на банката, измерен през изменението на активите, се увеличава до 3,16%. Номинално активите на финансовата институция са нараснали с 4,5 на сто до 2,24 млрд. лв.

              Другата гръцка банка, която е на загуба, е Емпорики. Нейният негативен финансов резултат почти се е удвоил за година, като е нараснал до 7,02 млн. лв. Активите на банката обаче се увеличават с 3,1 на сто до 484 млн. лв.

              През 2009 година най-печеливша от гръцките банки у нас отново е била ОББ, която е постигнала печалба от над 100 млн. лв. Това обаче е с 52 на сто по-малко спрямо 2008 година, показват изчисленията
              Инвестора е направил добър анализ, особено е интересна съпоставката на изменението на резултата спрямо изменението на административните разходи. Накратко - стана ясно, че в двете губещи банки количествените натрупвания не са довели до качествени изменения.

              А и някак имам усещането, че въпросните натрупвания не са се натрупали в българските служители на банките.

              Коментар


              • Пак се бяга от въпроса

                Първоначално изпратено от Пиър Ту Кей
                http://www.zerohedge.com/article/gre...rting-dominoes

                "The conclusion is that of all countries, Bulgaria is by far the most exposed to a collapse in the Greek banking system and trade deterioration, with Serbia, Romania and Turkey following...
                Може да си пействаш разни измислени статии от измислени автори, но нещата няма да се променят кой знае колко. Защо не се помъчиш все пак да отговориш на въпросите, които питам по-долу? Така и така не искате да се увеличава гръцкия дял в банковата ни система - ок, тогава в кои банки да си влагаме парите и от кои банки да теглим заеми?

                Коментар


                • http://www.zerohedge.com/article/gre...rting-dominoes

                  "The conclusion is that of all countries, Bulgaria is by far the most exposed to a collapse in the Greek banking system and trade deterioration, with Serbia, Romania and Turkey following.

                  And while Almunia will likely have no problem in throwing Bulgaria and other poorer countries to the wolves, what is certainly keeping him up at night, aside from acid reflux as a result of just too many Davos functions, is the implication for other comparable fiscal debacles. This is where the rest of the PIIGS come into play."

                  Коментар


                  • Re: Коя е идеалната банка на Фрийман едно?

                    Първоначално изпратено от Фрийман едно
                    Първоначално изпратено от Zashtontcho

                    ... Добре, кажи сега:

                    1. Кои от не-гръцките банки не променят едностранно условията?
                    2. Кои от не-гръцките банки не вдигат лихвите?
                    3. Кои от не-гръцките банки не "тероризират" гражданите, които имат кредити при тях?
                    4. Кои от не-гръцките банки не продават взиманията на фирми за събиране?

                    И последно,

                    5. Ти в коя банка препоръчваш да си държим парите и от коя банка да теглим кредити?
                    abe ja ti mi kaji, v koja ot izbroenite gruzki banki rabotish, Juda?! i za kolko sreburnika se prodade na gurzite?
                    Нещо не ти отърват въпросите и гледаш да смениш темата, а? Не стига, че не отговаряш, ами даже на кирилица не можеш да си напишеш изреченията.

                    Коментар


                    • Коя е идеалната банка на Фрийман едно?

                      Първоначално изпратено от Фрийман едно
                      Първоначално изпратено от Zashtontcho

                      Като ти е по-удобно, има и български, италиански, австрийски и унгарски банки. Има много фирми за услуги и т.н. Има и много други страни, с които може да се търгува, освен Гърция.

                      Да, ама като теглиш чертата и направиш сметка, нещо не са толкова изгодни вече нещата, нали? И аз искам много работи, но...
                      Теоритично си прав! НО правилно ли е гръцките банки да променят едностранно условията по кредитните договори, да вдигат лихвите, да тероризират гражданите, който имат кредити при тях, да продават вземания на съмнителни фирми?

                      Твърдо съм ЗА това ДЕЛЯТ на ГРЪЦКИТЕ БАНКИ в БГ да бъде ОГРАНИЧЕН и това зависи от всеки един от нас - теглите си депозитите от въпросните гръцки банки и не теглите кредити от тях и готово, да видим колко ще издържат!
                      Добре, кажи сега:

                      1. Кои от не-гръцките банки не променят едностранно условията?
                      2. Кои от не-гръцките банки не вдигат лихвите?
                      3. Кои от не-гръцките банки не "тероризират" гражданите, които имат кредити при тях?
                      4. Кои от не-гръцките банки не продават взиманията на фирми за събиране?

                      И последно,

                      5. Ти в коя банка препоръчваш да си държим парите и от коя банка да теглим кредити?

                      Коментар


                      • Re: По-добър дрън дрън

                        Първоначално изпратено от Zashtontcho
                        Първоначално изпратено от План З
                        ...

                        Не ми приказвай, че една икономика е велика, когато 70% от нея се формира от сектора на услугите, в това число 20% от БВП е от туризъм, 20% - от корабите, а останалите проценти са от търговия, финансово посредничество и сделки с недвижими имоти в Атина и Солун. Няма как живота ни да стане по-добър от такава структура на икономиката. Но да обяснявам що е то индустрия/производство и какво е значението на износа е много дълга тема. ...
                        Нещо негативно реагираш на коментара, не мога да разбера защо. Кажи дали някой те кара насила да теглиш заем от гръцки банки? Някой да те кара насила да ползваш услуги от гръцки фирми? Някой да те кара насила да търгуваш с Гърция?

                        Като ти е по-удобно, има и български, италиански, австрийски и унгарски банки. Има много фирми за услуги и т.н. Има и много други страни, с които може да се търгува, освен Гърция.

                        Да, ама като теглиш чертата и направиш сметка, нещо не са толкова изгодни вече нещата, нали? И аз искам много работи, но...
                        Теоритично си прав! НО правилно ли е гръцките банки да променят едностранно условията по кредитните договори, да вдигат лихвите, да тероризират гражданите, който имат кредити при тях, да продават вземания на съмнителни фирми?

                        Твърдо съм ЗА това ДЕЛЯТ на ГРЪЦКИТЕ БАНКИ в БГ да бъде ОГРАНИЧЕН и това зависи от всеки един от нас - теглите си депозитите от въпросните гръцки банки и не теглите кредити от тях и готово, да видим колко ще издържат!

                        Коментар


                        • Re: По-добър дрън дрън

                          Първоначално изпратено от План З
                          ...

                          Не ми приказвай, че една икономика е велика, когато 70% от нея се формира от сектора на услугите, в това число 20% от БВП е от туризъм, 20% - от корабите, а останалите проценти са от търговия, финансово посредничество и сделки с недвижими имоти в Атина и Солун. Няма как живота ни да стане по-добър от такава структура на икономиката. Но да обяснявам що е то индустрия/производство и какво е значението на износа е много дълга тема. ...
                          Нещо негативно реагираш на коментара, не мога да разбера защо. Кажи дали някой те кара насила да теглиш заем от гръцки банки? Някой да те кара насила да ползваш услуги от гръцки фирми? Някой да те кара насила да търгуваш с Гърция?

                          Като ти е по-удобно, има и български, италиански, австрийски и унгарски банки. Има много фирми за услуги и т.н. Има и много други страни, с които може да се търгува, освен Гърция.

                          Да, ама като теглиш чертата и направиш сметка, нещо не са толкова изгодни вече нещата, нали? И аз искам много работи, но...

                          Коментар


                          • Re: По-добър дрън дрън

                            Първоначално изпратено от Zashtontcho
                            Колкото и да се говори по форумите за проблемите на Гърция, ако ги нямаше гръцките търговци и гръцките банки, щяхме да сме пъти по-зле. Явно ти е къса паметта и не си спомняш началото на 1997, когато всички банки бяха български... Все пак никой не кара хората насила да теглят заеми от гръцки банки и насила да си влагат парите в тях.

                            Животът ни ще стане по-добър, когато започнем да произвеждаме колкото Гърция. Само за справка, брутният продукт на Гърция за 2009 г. е 240420.6 млн. евро, този на България е 33416.3 млн., този на Румъния е 119733.5 млн., този на Хърватска е 45143.3 млн., а на Македония е 6387.1 (всички данни са от EUROSTAT) Общо за тези страни имаме 204 680,2 млн. евро, което е с още една България по-малко от гръцкия БВП. Е, нормално е гръцките банки да купуват българските, румънските, хърватските и македонските, а не обратното.
                            Сега разбрах напълно значението на думата "фанариот"! Да си жив и здрав и си пускай повече гръцка музика в колата, сигурно я харесваш повече от българската.

                            Не ми приказвай, че една икономика е велика, когато 70% от нея се формира от сектора на услугите, в това число 20% от БВП е от туризъм, 20% - от корабите, а останалите проценти са от търговия, финансово посредничество и сделки с недвижими имоти в Атина и Солун. Няма как живота ни да стане по-добър от такава структура на икономиката. Но да обяснявам що е то индустрия/производство и какво е значението на износа е много дълга тема.

                            Що се касае за банките ни през 1997 г., имам само един въпрос: как стана така, че например Минералбанк, известна като Банка за стопански инициативи в началото на 90-те години на миналия век, мина през две-три трансформации и се превърна в гръцката И ЕФ Джи Юробанк? Отговорът не е много прост и го няма в Евростат.

                            Гръцката музика е по-храносмилаема, ясу, уважаеми.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от irish
                              Ще ми се да видя гръцката граница блокирана от наша страна, ама не вЕрвам да стане. Понеже нас ни бива само да се оплакваме, ама не и да направим нещо. Миналата година по спомен гърците почупиха бая банки щот не им бЕха симпатични, ние само ревем че ни са високи лихвите.Ние сме УФце. Евала на гърците. Белким държат границата затворена още 2-3 месеца, може и на нас да ни дойде акъла.
                              направо да ти я махнат границата, щом ти пречи )))))_)))))0

                              Коментар


                              • Ще ми се да видя гръцката граница блокирана от наша страна, ама не вЕрвам да стане. Понеже нас ни бива само да се оплакваме, ама не и да направим нещо. Миналата година по спомен гърците почупиха бая банки щот не им бЕха симпатични, ние само ревем че ни са високи лихвите.Ние сме УФце. Евала на гърците. Белким държат границата затворена още 2-3 месеца, може и на нас да ни дойде акъла.

                                Коментар

                                Working...
                                X