Първоначално изпратено от forman777
Разгледай мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Конфликт на интереси в КФН
Collapse
X
-
Първоначално изпратено от forman777 Разгледай мнениеНе знам, но при тези факти как да и вярват инвеститорите. То излиза че адвокатска кантора е взела функциите на ДържаватаМнението не е препоръка за сделки с ценни книжа.
Коментар
-
Първоначално изпратено от nabludatel63 Разгледай мнениеДимана Ранкова е декларирала влог от 89 000 евро.))))))
Коментар
-
За инвестиционната общност не е тайна връзката Адвокатска кантора Димитров- Чомпалов- КФН(Ранкова) подкрепяна от А.А.
Това са процедури и решения ощетяващи миноритарните акционери.Как да вярваме на комисия подчинена на фамилните интереси на Ранкова. Не е ли време МВР да раследва и октопода КФН, за да се възвърне доверието в институцията. Най -смешно че Чомпалов- Димитров- Ранкова- Апостолов се правят че не се познават. Верния ход за Мавродиев е да се разграничи от тези практики и да ги даде на органите за правосъдие. Така както досега прави и Б. Борисов.
Коментар
-
Декларации на Димана Ранкова пред Сметната палата
Димана Ранкова декларация пред Сметната палата 30.04.2008 г.
http://register.bulnao.government.bg...310CCD8524.xml
Димана Ранкова деларация пред Сметната палата 15.06.2009 г.
http://register.bulnao.government.bg...310CCD8524.xml
Коментар
-
ПРОТЕЖЕ НА СИМЕОН ДЯНКОВ В ОСТЪР КОНФЛИКТ НА ИНТЕРЕСИ
Решенията на Управителния съвет на Българска банка за развитие за времето от избирането на Димана Ранкова за член, може да се окажат нелегитимни.
Димана Ранкова е избрана в УС на Българска банка за развитие половин година след освобождаването й от Комисията за финансов надзор. Изискването на закона е между двете служби да има една година
На 21 май миналата година, в навечерието на парламентарните избори, Народното събрание избира нов състав на Комисията за финансов надзор (решението е обнародвано в брой 40 на "Държавен вестник" от 29 май 2009 г.). Със същото решение като заместник-председател на Комисията е освободена Димана Ранкова.
Шест месеца по-късно - на 12 ноември, тя е вписана като член на Управителния съвет на Българска банка за развитие.
Според публичния регистър на сайта на Комисията за финансов надзор (www.fsc.bg ) Българска банка за развитие АД е инвестиционен посредник. Това произтича от Разпореждане на Надзорния орган №4 от 8 януари 2002 година.
Законът за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси (ЗПРКИ) е категоричен - лице, което е заемало публична длъжност (каквато е длъжността член на Комисията за финансов надзор)
няма право в продължение на 1 година от освобождаването му да сключва договори
за изпълнение на ръководни функции или да бъде избрано за член на управителния орган на търговско дружество, по отношение на което в последната година от изпълнението на правомощията или задълженията си по служба е упражнявало действия по регулиране и контрол.
Санкциите за нарушаване на разпоредбите на закона са от 10 000 до 15 000 лева глоба на нарушилия ЗПРКИ. А възнаграждението, получено в периода, в който конфликтът на интереси е бил укрит се отнема в полза на държавата.
Възниква основателно и въпросът -
доколко легитимни са решенията на Управителния съвет на Българска банка за развитие за времето от избирането на Димана Ранкова за член на УС на банката?!
Според официално публикуваната информация за Димана Ранкова в сайта на Комисията за финансов надзор, тя е родена е на 13 април 1970 г.. Завършила е СУ "Св. Кл. Охридски" - специалност "Право". От 12 март 2003 г. до 21 май 2009 година е зам.-председател на Комисията за финансов надзор - управление „Надзор на инвестиционната дейност”. През 1995 - 1996 г. работи като стажант-съдия при Софийския окръжен съд и стажант в адвокатска кантора. От 1996 до 2001 г. се труди в Комисията по ценните книжа и фондовите борси като главен експерт в отдел "Правен", а впоследствие - като главен експерт и началник-отдел "Нормативна уредба" на Държавната комисия по ценните книжа. От 11 май 2001 г. до 12 март 2003 г. е член на Държавната комисия по ценните книжа.
Както се вижда,
симпатичната дама има ранна, продължителна и успешна кариера в държавната администрация още от 25-годишна,
независимо от смяната на властите и последвалите ги сътресения в публичната администрация.
Според източници от финансовите среди Димана Ранкова своевременно се е интегрирала в средите на герберите. Предложението за нейното назначаване в Управителния съвет на държавната банка идва от вицепремиера и финансов министър Симеон Дянков. Той се смята за приближен на банкерката Цветелина Бориславова и "откритие" на бизнесмена Иво Прокопиев.
Първият случай на остър конфликт на интереси, посочен от БСП в началото на мандата на кабинета "Борисов" беше с министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, бивш прокурист в австрийското електроразпределително дружество EVN. Трайчо Трайков също е от кръга Бориславова-Дянков.
http://www.bulgaria-news.bg/category...post16203.html
Коментар
-
Конфликт на интереси в КФН
Ти на мен, аз на тебе
Димана Ранкова е одобрявала проспекти, изготвени от фирма, в която имал дялове мъжът, с когото живее
Новата –стара Зам. – председателка на КФН Димана Ранкова е работила в конфликт на интереси, твърдят независими източници за „168 часа”.
Шефката на инвестиционния надзор, който отговаря за търговията на фондовата борса, е одобрявала в продължение на години проспекти за публично предлагане на ценни книжа на различни емитенти.
Част от тези проспекти са били изготвяни и подписвани от фирма, в която почти половината от дяловете е на човека, с когото живее – Димитър Димитров. Това е абсолютна истина. Те живеят много отдавна заедно и имат дете – Ния. Наскоро мисля, че сменяха и жилището. В комисията има официално подписани проспекти от фирмата на Димитър Димитров – „Димитров, Чомпалов и Тодорова”. Това си е абсолютен конфликт на интереси, коментира пред „168 часа”. Бившата шефка на застрахователния надзор в комисията Ралица Агайн-Гури.
Проверка на „168 часа” установи, че наистина „Димитров, Чомпалов и Тодорова” са били юридически съветници на редица големи емитенти, сред които търговски банки и дружества със специална инвестиционна цел.
Според декларация в Сметната палата на Димана Ранкова , тя наистина има близък човек на име Ния Димитрова Димитрова , която фигурира с влог в банка от 3 000 евро. Самата Димана Ранкова е декларирала влог от 89 000 евро.
Комисията за финансов надзор , както и самата Димана Ранкова отказаха официален коментар по случая. Ранкова заяви, че и Димитър Димитров няма да коментира. Неофициално хора от комисията, заявиха, че по закон ако е имало конфликт на интереси, то е било за около 2 месеца преди изтичането на предишния мандат на Димана Ранкова, защото Законът за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси е влязъл в сила на 31.03.2009 г. , а мандатът и е изтекъл в края на май 2009 г. Що се отнася до новия Семеен кодекс, то той е влязъл в действие след края на мандата на Ранкова.
„Законово нещата стоят по този начин, ако не се вземе под внимание моралният аспект на понятието „конфликт на интереси”, коментираха юристи пред „168 часа”.Неофициално отношение по въпроса взе и новият шеф Стоян Мавродиев.
„Действително, ако е било така , през този преходен 6-годишен период, когато Димана Ранкова е била Зам.-председател на комисията, това е притеснително и не е добра практика. Като председател на Комисията за финансов надзор ви обещавам да проверя фактите и ако се налага, да взема съответните мерки”, ангажира се новият шеф на комисията Стоян Мавродиев пред „168 часа”. „Познавам Ранкова отскоро, аза Димитър Димитров не зная нищо и затова не мога да кажа по въпроса за отношенията им. За проблема с назначаването и в борда на директорите на Българската банка за развитие също чух от медиите” .
От Министерството на финансите заявиха, изборът на състав на комисията е изцяло в прерогативите на Народното събрание.
Не разполагам с данни, а и госпожа Димана Ранкова би трябвало да декларира такъв конфликт на интереси, ако наистина съществува, в едномесечен срок след назначаването и. Не мога да определя дали има конфликт, но даже и да има, то това не означава, че Ранкова не може да заема тази длъжност. Всеки път, когато пристигне проспект за одобрение от тази фирма, то тя е трябвало да декларира, че е лице в конфликт и това да се има предвид при вземане на решение от страна на комисията” коментира за „168 часа” председателката на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова.
Според електронната система на ДАКСИ Димитър Димитров прехвърля в средата на май дяловете си в „Димитров, Чомпалов и Тодорова” на Йордан Чомпалов. До този момент Димитров е имал най- много дялове – 22 от 50. 21 дяла е държал Чомпалов, 7 дяла – Тодорова.
По този начин в момента Димана Ранкова избягва евентуален конфликт на интереси , защото тя е назначена отново във финансовия надзор в средата на юли.
„Това няма никакво значение. През всичките предишни години, без последната, Димана Ранкова бе в комисията и това си е абсолютен конфликт на интереси”, заяви за „168 часа” бивш отговорен фактор за капиталовия пазар, пожелал анонимност.
„Случаят с Димана Ранкова е бил разглеждан няколко пъти вътре в комисията. Той бе повдиган от предишния зам.-председател проф. Милчо Стоименов , но въпреки всички доказателства за конфликт се прие, че това не е достатъчно основание тя да напусне поста си” , коментира Ралица Агайн, която по това време е била нейна колежка в КФН.
Бившият председател на комисията Апостол Апостолов не беше особено конкретен. Той призна, че има бегла представа за случая, но заяви, че никога никой не се е оплаквал в комисията, че даден проспект е бил прокаран само защото е изготвен от „Димитров, Чомпалов и Тодорова”.
„168 часа” изпрати и специално запитване на Йордан Чомпалов. Отговор не дойде да редакционното приключване на броя, а самият Йордан Чомпалов заяви, че вече няма нищо общо с Димитър Димитров и отказа връзка с него.
вестник "168 часа" брой 32 стр. 11Тагове: Отмаркиране на всички
Коментар