If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Банките отново са вдигнали лихвите с много през април!
Ами правят си чуждите граждани депозити , не вярвам да са толкова заспали да кълват на високи лихви по чужди държави.Закона нещо не е на тяхна страна тук ако си забелязал.Абе няма високи лихви по деозити и хората са наплашени и това е истината.Въобще не смеят да кълват на лихви , аз не знам може и да са прави. Парен кашата духа са казали хората. Това с фондовете си е жив капитализъм и не е никакъв социализъм , точно да няма фондове си е анархизъм ..да не се направят и то не е социализъм обаче. Въобще няма социализъм в тая работа. Но 100% гаранция че е капитализъм да се направят така фондове , да се купуват акции от банки и държавата да ги изкупи си е социализъм , той Обама това прави в Америка - социализъм.
"...Сериозно ли дават кредити , сигурно има и опашка да им вземат кредити на 16 % лихва..."
Ще взимат и ще плащат още по-скъпо "кратунковците", които се мислеха за
ГОЛЕМИ тарикати..Сега ги залъгват с т.н."рефинансиране", за да ги "издоят"
максимално , следва НОВО увеличение на лихвите/ около септември/ ,
за 6 декември - ПРЕМИИ за банкерите, следва продажба на ипотеката по
т.н. "остатъчна" ст-ст ..
Тежко и горко на малоумниците с 15-30 годишни заеми.
Просто имат еднопосочен билет- виж в-к "БАНКЕР" -статия има с един породист
пумияр-ТЕМЕРУТ- неговото разястн. за това , че няма и няма да има лоши заеми...
Абе умник , нали трябва някой да направи бизнес че да изкара и пари за клатикуранчовците , на тези лихви кой ще си чупи главата.
Време ли е държавата да окаже натиск върху банките?
29 Май 2009 | 15:19
През последните месеци войната за депозити между банките в България рефлектират и по лихвите на кредитите. Нивата както на тези на физически лица, така и на тези за фирмите, нараснаха значително. В настоящите икономически условия, растяща безработица, свиване на бизнеса, това допълнително усложнява положението, като опасността от негативна спирала е налице.
Централните банки в другите държави наливат пари в системата по всевъзможни начини, за да увеличат ликвидността в системата, както и да накарат банките да кредитират отново. Доколко успешно е последното е спорен въпрос, но от гледна точка на лихвените нива ефектът е налице.
За съжаление нещата у нас не са така. Поради наличието на валутен борд мерките, които БНБ и държавата могат да вземат, са силно ограничени. Едно от нещата, което се прави за облекчаване на фирмите, е наливането на пари чрез Българската банка за развитие, за която правителството отпусна 500 млн. лв. Тази сума далеч не е достатъчна, е и този метод няма и да свърши работа.
Условията у нас са специфични. Повечето банки в България са собственост на чужди институции, които наливаха милиарди в тях през последните години поради по-високата доходност у нас. Сега нещата са различни - чуждите банки майки имат ликвидни проблеми, а и рискът у нас нарасна и съответно доходността вече не е на първо място при вземането на решение.
Намаляването на минималните задължителни резерви и освобождаването на около 1 млрд. лв., което направи БНБ преди около 6 месеца, не помогна. Лихви по депозити от порядъка на 10% при наличието на валутен борд показват недостатъчна ликвидност в системата.
Тук пазарът на държавни ценни книжа не е толкова голям, нито банките имат толкова сериозни наличности, че обратно изкупуване да повиши ликвидността им достатъчно, за да спрат войната за депозити и съответно високите лихви.
Вярно е, че банките у нас досега не са били изправени пред сериозни ликвидни проблеми, за да се намеси държавата, както това се случи в редица държави вече. Нека припомним, че Великобритания национализира половината си банкова система.
Но все пак настоящите високи лихви по кредитите утежняват положението както на бизнеса, така и на гражданите, което може да доведе до все повече лоши кредити, фалити на фирми, загуба на работни места, още лоши кредити ... и надолу по спиралата.
Затова може би е време държавата да потърси начини и да вземе превантивни мерки, а не да се чака да се оправят нещата от само себе си.
Ресурсът, който самите банки не могат да си осигурят, може да го осигури държавата (било и чрез външно финансиране).
Инжектирането на средства в системата (за предпочитане и краткосрочно) обаче трябва да е гарантирано - срещу залог акционерния капитал на родните банкови институции, както това стана на Запад. Разбира се трябва да е обвързано и с редица условия за надзор над управлението на банките и използването на средствата.
Явно е, че трябва да се окаже натиск върху банкерите, защото такъв подход няма да бъде приветстван. Разбира се тук държавата може да води преговори с чуждите институции и да се намерят компромисни варианти. БНБ от своя страна може да „подпомогне" диалога с повишаване нивото на изискуемата капиталова адекватност, както и да се прояви творчество от законодателите.
Начини за оказване на натиск от страна на властта могат да се намерят. Въпросът е дали моментът е дошъл за по-агресивни действия от страна на държавата.
За да паднат ливите трайно, трябва да паднат трайно рисковите премии. Те паднаха последно време...
...единственото нещо, което шибаното, ком. правитество на др. Станишев може да направи по въпроса е да сключи един stand-by с IMF и да видиш как всичко ще се поуспокои и процесите на recovery ще се ускорят.
IMF agreement -> lower risk premia _> more FDI, chearper financing
Ама пак бабите и дедовците да гласуват за Станишев, че им вдигна пенсиите с по 100 лв.....
Да,но, другарите искат кредита да е гъвкав -без условия, а на фонда явно не им се наливат пари в бездънна яма.Извадили са си поука от Аржентина.
Яяя ,докато си дращя във форума другаря Калфин май кандисва и на стенд бай,ама колко му е -нали няма те да договарят и изпълняват условията на фонда.
Колкото по-късно,толкова по ще боли
Предсрочно погасяване на главницата му е майката. Писахме го преди 6 месеца, пиша го и сега. Ре-финансирането като цяло само налива вода в мелничката на банките, а не решава проблема на задлъжнелия. Който няма кеш за предсрочно погасяване, почва да съкращава разходите и работи на две-три места. Но и това го писахме вече.
ПС: абе да споделя нещо, което дочух на Кирковски пазар. Някои банки доста добри премии ще раздават сега на служителите са по високите постове, щото марджина на печалбата падал.
И по каква логика марджина пада, а премиите нагоре?
Е тъй де. те така казват, но дали всъщност е така не се знае.
Да се получава 16% лихва е като да ходиш в мед , правителството държи пари във резерв нали ? Каква доходност носят тези пари и защо да не им бъдде осигурена тази добра доходност.Забележи разликата ! Идеята не е правителството да купи банките а да купи продукт с точни параметри и качество от банките и когато се прави тези ипотеки трябва да са придружени с перфектна документация за вноските които са правени от изрядни платци.Никакво пилеене на пари на данъкоплатци.
Tези пари които държавата има не са
за такива цели за каквито предлагаш
да бъдат исхарчени.
Само си припомни как се нарича фонда и
ще разбереш за какво ти говоря !!!
Успех !!!!
--е за НАДЕНИЦАТА ви отепах!!!
http://farm6.static.flickr.com/5248/5222600580_2e7c1c2264_b.jpg
Да се получава 16% лихва е като да ходиш в мед , правителството държи пари във резерв нали ? Каква доходност носят тези пари и защо да не им бъдде осигурена тази добра доходност.Забележи разликата ! Идеята не е правителството да купи банките а да купи продукт с точни параметри и качество от банките и когато се прави тези ипотеки трябва да са придружени с перфектна документация за вноските които са правени от изрядни платци.Никакво пилеене на пари на данъкоплатци.
Ти предлагаш да си направим домашен вариант на ипотечната криза в САЩ Дай поне да секюритизираме тия супер доходни ипотеки и да ги продадем на китайците докато още се чудят къде да си денат доларите
"Only when the dusk starts to fall does the owl of Minerva spread its wings and fly."
Уважавам всички мнения, но подкрепям супертрейдъра трябва да има някакви правила, не смятам, че намеса от страна на държавата по-някакъв начин, означава построяване на социализма. Чета в пресата, че така се прави във всички европески страни. Още нещо една хипотетична ситуация, заради високите лихви граждани на други страни си правят депозит (примерно за 12 месеца), с нашите ниски доходи не можем да отговорим на нарастващите лихви по кредитите, минава време и настъпва падежа на изплащане на депозитите!?!
Да се получава 16% лихва е като да ходиш в мед , правителството държи пари във резерв нали ? Каква доходност носят тези пари и защо да не им бъдде осигурена тази добра доходност.Забележи разликата ! Идеята не е правителството да купи банките а да купи продукт с точни параметри и качество от банките и когато се прави тези ипотеки трябва да са придружени с перфектна документация за вноските които са правени от изрядни платци.Никакво пилеене на пари на данъкоплатци.
Преди 3-4 години икономиката не се свиваше и с една десета от темпа с който свива в момента. Няма инвестиционна идея която да може да донесе такава печалба 16% , за нормална идея става въпрос а не за покупко продажба на дрога.БНБ трябва да вземе решение ..има две кредитни институции които не са с голямо чуждо участие - двете български банки. Правят се едини фондове към тях и държавата изкупува чрез тах тези ипотеки на жилища по които такива големи вноски в момента се внасят..смъква им лихвата на 4 процента и точка по въпроса. 30 годишни ипотеки , нека хората си ги изплащат 30 години и да оцелеят. А банките по този начин да получат така лелеяния ресурс , защото той на майките банки точно сега въобще не им трябва , но от печалбица - свръхпечалбица не се отказват.Нищо че ще ни пратят при аборигените и за тях не е важно как ще работи тази икономика без нормален процес на кредитиране. В тяхната алчност някой трябва да се намеси за да ги спаси отново , те са на път да вкарат в съзнанието на хората страха от кредитните институции и ще направят точно това - хората ще си мислят че кредитиране и рекетиране са едно и също нещо.
Ти построи социализЪма
Откъде накъде правителството ще се меси на пазара и ще пилее парите на данъкоплатците за да имат евтини кредити тарикатите?
С тази консолидация и картели то и другото е на път да стане социализъм. Частен монополен социализъм по сектори. Само дето приходите вместо в държавната хазна ще ходят при корпоративните началници.
С тях защото те са чисто пазарно формирование , те нямат банка майка която при определени условия да да получи от ЦБ в Европа пари като количество равно на тези с които могат да оперират. Тези банки са извън тази ниша и така да се каже средствата които набират са точно на принципа - събират на депозит и раздават на кредит.Мисля че за два такива фонда биха свършили перфектна работа и ще спасят имиджа на банковата система и на другите банки ще им се помогне по този начин. Наливането на средства във вид на акционерно участие и изкупуването на банките което се прави в САЩ е видно колко се подкрепя и от общественността и от банкерите.Идеалната форма е да се купи стока от банките - продукт на тяхната работа. Банките филиали с тези пари спокойно могат да изправят кредитирането в посока бизнес като рефинансират внимателно
Предсрочно погасяване на главницата му е майката. Писахме го преди 6 месеца, пиша го и сега. Ре-финансирането като цяло само налива вода в мелничката на банките, а не решава проблема на задлъжнелия. Който няма кеш за предсрочно погасяване, почва да съкращава разходите и работи на две-три места. Но и това го писахме вече.
ПС: абе да споделя нещо, което дочух на Кирковски пазар. Някои банки доста добри премии ще раздават сега на служителите са по високите постове, щото марджина на печалбата падал.
И по каква логика марджина пада, а премиите нагоре?
Преди 3-4 години икономиката не се свиваше и с една десета от темпа с който свива в момента. Няма инвестиционна идея която да може да донесе такава печалба 16% , за нормална идея става въпрос а не за покупко продажба на дрога.БНБ трябва да вземе решение ..има две кредитни институции които не са с голямо чуждо участие - двете български банки. Правят се едини фондове към тях и държавата изкупува чрез тах тези ипотеки на жилища по които такива големи вноски в момента се внасят..смъква им лихвата на 4 процента и точка по въпроса. 30 годишни ипотеки , нека хората си ги изплащат 30 години и да оцелеят. А банките по този начин да получат така лелеяния ресурс , защото той на майките банки точно сега въобще не им трябва , но от печалбица - свръхпечалбица не се отказват.Нищо че ще ни пратят при аборигените и за тях не е важно как ще работи тази икономика без нормален процес на кредитиране. В тяхната алчност някой трябва да се намеси за да ги спаси отново , те са на път да вкарат в съзнанието на хората страха от кредитните институции и ще направят точно това - хората ще си мислят че кредитиране и рекетиране са едно и също нещо.
Ти построи социализЪма
Откъде накъде правителството ще се меси на пазара и ще пилее парите на данъкоплатците за да имат евтини кредити тарикатите?
"Only when the dusk starts to fall does the owl of Minerva spread its wings and fly."
Коментар