IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Висше образование в България

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Сега да влезеш в държавна детска градина е много по - трудно, отколкото в университет. От сега слушам реклами, как се приема без изпити, само да отидеш да си подадеш документите и си студент. Ами, къде е тръпката от очакване на резултатите, от мястото на което евентуално би могъл да си приет... нивото, което имаха българските университети преди 10-15, та дори и 20 години , няма нищо общо с това в момента.... и в тзи връзка аз не виждам необходимостта да учи България на всяка цена, има толкова много куросве, които да надграждат уменията и знанията в избрания бранш за развитие.
    Повече от красива

    Коментар


    • Първоначално изпратено от antani Разгледай мнение

      Навремето за да влезеш в ТУ и СУ, каквато и да е компютърна специалност, трябваше да си сред първите... А първите бяха момченца и момиченца, които системно, в продължение на години са прекарвали голяма част от уикендите заедно със сборници по математика... Това, което много хора не разбират е какво дава математиката на развиващия се мозък. Логично мислене, абстрактно мислене, фокусиране върху даден проблем и дисциплина. Няма друга дисциплина в училище, която да дава толкова много... Като ученик имах цяла библиотека със сборници по математика. Всичките изрешени. Тавана у нас беше пълен с тетрадки изписани с решени задачи. Цялата тази мотивация беше породена от две неща - бедност и съпътсващата с нея амбиция да успееш, както и любовта към математиката и програмирането.

      Когато кандидатствах за университета, бях зверски подготвен. Само в дванадесети клас имах решени над 10 сборника. По един на месец. В ТУ изкарах 5.80, в СУ 4.50. Това общо взето предопредели къде ще уча.

      Защо го разказвам това, се пита някой. Ами в първи курс, седейки на лекции стигнах до следните изводи. Първо всички бяха като мен. Пламъка и амбицията за успех грееше във всеки един състудент. Тези без пламък просто не продължаваха напред. В сегашните младежи няма плам. Там има само едно сметкаджийство и алчност към "високите заплати". А когато няма плам, няма значение дали учи в България или чужбина... Абсолютно никакво значение няма кои къде учи.
      Привет,

      навремето (вероятно сме набори) бях изкарал на приемните изпити по математика 5.93 в УНСС и 4.98 в СУ. И ме приеха в СУ. Решавах много задачи, вкл. от В група, учебниците ги бях изял от край до край (вкл. учебници на СМГ), бях решавал много конкурсни задачи. В училище имахме страхотна учителка по математика. Обаче в Стопански факултет малко западнах по математика, защото не ни обясняваха нищо или беше мъгливо,

      Ако ме бяха приели във ФМИ, щеше да има големи мъки и 3-ки, такива неща се говореха тогава.

      Ходил съм на Олимпиада по математика 3-ти кръг в СМГ (т.е. бях един от най-добрите във випуска), обаче дадоха трудни и абстрактни задачи и нищо не можах да реша.

      Иначе моето висше го завърших лесно и не съм ходил по повишителни да се тормозя септември. Но после никой не те чака с отворени врати, трябва сам да се пребориш за хубава работа.

      Коментар


      • Привет,

        Аз съм завършил преди 20г държавна поръчка СУ. Имам 2 специалности и минавам за успешен човек, не съм бил безработен никога.

        Още тогава ги имаше проблемите, които сте написали по-долу:

        - като завършиш, ако нямаш връзки, не можеш да започнеш бързо хубава работа;

        - преди години всичко се учеше на теория без практически знания;

        - вузовете бълват много кадри без да се интересуват от нуждите на бизнеса;

        - ако не си ходил редовно и не си учил прилежно, не си подготвен и няма да намериш добра работа;

        - гледах таксите на вузовете към момента и изобщо не са евтини;

        - днес се преподава по модерния начин на много места (с мултимедия), но не винаги има трайни знания.


        Има и други неща, темата е дълга,

        Коментар


        • Не вярвам в качеството на висшето образование у нас. Ако сега завършвах училище, щях да се пробвам за чужбина.

          Коментар


          • Последно време тенденцията е всеки да бъде студент. Влиза се лесно, излизаш с ненужните знания. Може би единствения ВУЗ в нашата страна, който е на ниво и държи авторитет е Техническия и Медицинския. Там може да се влиза също по-лесно, но завършването е трудно. Останалите вече канят завършилите ей така, без изпити. Само да се запишат.
            Повече от красива

            Коментар


            • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение

              Аз получих 1 седмица БАН за това че ОБИЧАМ БЪЛГАРИЯ и БЪЛГАРСКИТЕ ТРАДИЦИИ......
              Поздравих, представих се културно като за първи пост, по темата писах. Сега не ми се развива наново същото есе.
              Утрепаха ми 5 години в университета, модовете да не са нещо от БАН, питам да знам нататък кякво ще им се харесва да пиша.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Zafo Разгледай мнение
                Добре де, включих се да ви кажа, че математика не трябва за ИТ. Изтрихте го.
                Има ли някъде правила, какво и къде трябва да се пише, че да се появи у този форум?
                Аз получих 1 седмица БАН за това че ОБИЧАМ БЪЛГАРИЯ и БЪЛГАРСКИТЕ ТРАДИЦИИ......
                Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

                Коментар


                • Добре де, включих се да ви кажа, че математика не трябва за ИТ. Изтрихте го.
                  Има ли някъде правила, какво и къде трябва да се пише, че да се появи у този форум?

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение


                    20г х 30к х 5к = 3 МИЛИАРДА преки щети за държавата ....
                    Пилеем страшно много пари - поне 10 МИЛИАРДА€ годишно, без да ВКЛЮЧВАМ урголешките КРАЖБИ.
                    Сметки викаш. Само че въображяеми, иначе разсъжденията добре.
                    Само че къде е работещия конкурентен модел на Българската фирма конкурент питам. Като капиталовия пазар - да излъжем и после нямало ликвидност. Ми няма - доверие няма, а няма защото няма игра по правила и контрол (независим) на спазването им. Всеки тарикат.
                    И по-малко мрънкане, повече работа.

                    Коментар


                    • За съжаление нивото тук е ниско и всеки, който иска по-добро образование и има възможност, бяга в чужбина. Тъжната истина.
                      Повече от красива

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Dam G Разгледай мнение

                        Е, не точно тъй. Частните фирми също плащат данъци.И за читави кадри, трябват читави преподаватели с читава работна среда и читаво заплащане. Протекционизма има само временен ефект винаги.
                        Но фирмите наистина могат да контактуват със катедрите, да обзавеждат лаборатории, както и да имат стипендианти. Те трябва да се стремят да създават условия за развитите на младите кадри, такива че да работят за тях с плам и желание. И повярвайте ми, не само парите са важни. Много хора отиват навън, ядосани на нашата система и напук, а не щото толкоз розов е светът отвъд Терминал 2. За да се наместят нещата реформи трябва и правила ... еднакви ( или поне горе-долу) за всички. И еднакъв старт.
                        Я пак?
                        Половината от набора - ака 30к БЯГАТ В ЧУЖБИНА да работят. Тез чужди фирми навсякъде по света какви по точно данъци плащат в БГ?
                        Тез в БГ да не би да плащат?
                        Това чуждите банки, телекоми, нефтохим, златни крадци, ЕРП-та - само тези ИЗНАСЯТ 5 МИЛИАРДА всяка година от БГ, че и евро не левове. Опс забравих чуждите хранителни вериги. Само от ПОМОЩИТЕ за ваучери са 1милиард ЗАГУБА - нашата ДЪРЖАВА стимулира потреблението в чуждите вериги ве !?!??!?! Ибасимо и малоумниците.
                        Всички тези силно печеливши фирми - трябва да ги изкупим акциите на борсата, както направиха арабите в Арамко. От 75% чужди на 0% само за 2-3 години. Колкото и да е скъпо си струва, щото реализират 50-60% печалби
                        Да не говорим че тез 30к дет работят навън НЕ ПЛАЩАТ данъци и осигуровки в БГ - това са поне 5-6к годишно на човек.
                        20г х 30к х 5к = 3 МИЛИАРДА преки щети за държавата ....
                        Пилеем страшно много пари - поне 10 МИЛИАРДА€ годишно, без да ВКЛЮЧВАМ урголешките КРАЖБИ.
                        Как да се развиваме и да ставаме по богати?
                        Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение

                          Като цяло образованието е сбъркано.


                          Затова държавата трябва да плаща необходимото САМО за държавните фирми и администрация, останалото да го плаща кой иска.
                          Естествено фирмите имат нужда от кадри, че и читави затова те трябва да плащат. Да спонсорират класове, курсове по училища и университети, да плащат и за материалното обезпечаване и за учителите
                          Е, не точно тъй. Частните фирми също плащат данъци.И за читави кадри, трябват читави преподаватели с читава работна среда и читаво заплащане. Протекционизма има само временен ефект винаги.
                          Но фирмите наистина могат да контактуват със катедрите, да обзавеждат лаборатории, както и да имат стипендианти. Те трябва да се стремят да създават условия за развитите на младите кадри, такива че да работят за тях с плам и желание. И повярвайте ми, не само парите са важни. Много хора отиват навън, ядосани на нашата система и напук, а не щото толкоз розов е светът отвъд Терминал 2. За да се наместят нещата реформи трябва и правила ... еднакви ( или поне горе-долу) за всички. И еднакъв старт.

                          Коментар


                          • Аз съм учил преди години в БГ, 2 висши образование и съм с 2 западни езика на високо ниво.

                            И от двете си вадя хляба в момента. Една година след завършване на магистратура си намерих хубава и желана работа на 25 г., преди това въщо бях работил 4-5 г.

                            Въпреки това, факт е, че:

                            - много от изучаваните дисциплини не те учат на нищо и не може да изкарваш пари с тях. Добър въпрос е: Колко от изучаваните дизциплини са те научили да изкарваш пари с тях?

                            - навремето се наблягаше на това да запомняш огромни количества информация без да я анализираш.

                            - това, че ходиш редовно на лекции е в твой плюс. Все пак, преди, доста от лекциите бяха скучи или четяха, а не говорят.

                            - преди години ни бяха казали, че завършилите economics са много и няма много работа, да се научим на реални практически умения, за да имаме резервен вариант - да правиш уеб сайтове, да имаш оналйн магазин, сладкарница, пицария или друг бизнес, да караш такси и т.н.


                            Поздрави

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Dam G Разгледай мнение

                              С това съм и съгласен и несъгласен. Парите следват студента е факт. Но като разлистиш мненията надолу - много са различни. Всеки има собствена истина и неговата си е вярна.
                              За мен образованието има смисъл и ако някой смята че няма - нещо му куца на образованието. А то списък дълъг..прекалено много ВУЗ-ве, прекалено много посредственост и никаква приемственост в управлението, прекалено много бизнес (само). И още няколко тона. Затова ще виреят алтернативи. Както каза един познат германец.... хубаво печелите Олимпиади, ама защо има частни уроци ... и всеки трябва да ходи... Какво преподават тия учители на учениците та имат нужда от такива , т.е ниско средно ниво.
                              ...И се отплеснахме, а идеята беше да коментираме поне някоя читава катедра останала в някой ВУЗ и да я дадем за пример. Защото няма път нагоре без добри примери и младите хора остро имат нужда от тях, а не от политически анализатори, коментатори, астролози, празни шоута и поръчкови новини.
                              Като цяло образованието е сбъркано.
                              То е още по социалистически тип - планирано да бълва кадри за държавните фирми и държавата плаща.
                              Сега държавата плаща на знайни и незнайни измамници, а кадрите ги ползват ЧАСТНИ фирми. Тотален нонсенс, че и чужди такива, че и най-читавите бягат в чужбина, че и ПЛЮЯТ БГ образованието.
                              Аланкооо кой ти го даде ве, кой те научи ...
                              Затова държавата трябва да плаща необходимото САМО за държавните фирми и администрация, останалото да го плаща кой иска. Естествено фирмите имат нужда от кадри, че и читави затова те трябва да плащат. Да спонсорират класове, курсове по училища и университети, да плащат и за материалното обезпечаване и за учителите
                              Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение
                                Висшето е загуба на време - 90% само го избутват щот нали парите следват студента, никой няма изгода да не завършиш.
                                С това съм и съгласен и несъгласен. Парите следват студента е факт. Но като разлистиш мненията надолу - много са различни. Всеки има собствена истина и неговата си е вярна.
                                За мен образованието има смисъл и ако някой смята че няма - нещо му куца на образованието. А то списък дълъг..прекалено много ВУЗ-ве, прекалено много посредственост и никаква приемственост в управлението, прекалено много бизнес (само). И още няколко тона. Затова ще виреят алтернативи. Както каза един познат германец.... хубаво печелите Олимпиади, ама защо има частни уроци ... и всеки трябва да ходи... Какво преподават тия учители на учениците та имат нужда от такива , т.е ниско средно ниво.
                                ...И се отплеснахме, а идеята беше да коментираме поне някоя читава катедра останала в някой ВУЗ и да я дадем за пример. Защото няма път нагоре без добри примери и младите хора остро имат нужда от тях, а не от политически анализатори, коментатори, астролози, празни шоута и поръчкови новини.

                                Коментар

                                Working...
                                X