IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Въпрос за NPV - моля за обяснение

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Няма как при различни числители и еднакви знаменатели да се получи един и същ резултат. Във втория пример се извършва олихвяване на постъпленията (добавена е лихва 10%), следователно те са по-големи от първите.

    Коментар


    • Въпрос за NPV - моля за обяснение

      Здравейте,

      Имам следния въпрос, защо ако не капитализирам печалба дискаунтовия фактор е същия като доходността, но ако капитализирам печалба, то NPV се различава. Давам пример:

      Ако инвестирам 100 лева и доходността е 10% - да кажем дивидентна компания
      То ако не капитализирам печалбата, потоците са следните:
      1-ва г -10 лв
      2-ра г. - 10 лв
      3-та г. - 10 лв
      4-та г. - 10 лв
      5-та г - 10 лв + 100 лева главница или 110 лева

      Ако вкарам този поток в ексел и избера NPV става нула, ако дисконтирам с 10%

      Обаче, ако капитализирам печалбата дивидентите то се получава следното:
      1-ва г -10 лв
      2-ра г. - 11 лв
      3-та г. - 12,1 лв
      4-та г. - 13,31 лв
      5-та г - 14,64 лв + 100 лева главница или 114,64 лева

      Ако вкарам капитализираните потоци - NPV ми показва 7,55 лева и за да нулирам NPV, то трябва да ползвам дискаунтов фактор от 11,95 ... видимо инвестицията е капитализирам с 10%, а не 11,95%.

      Бихте ли ми казали какво бъркам или защо при некапитализация на печалбата, NPV е 0 т.е.дискаунтовия фактор е равен на доходност, а при капитализация има разминаване?
    Working...
    X