IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Молба за съвет относно заплащане с акции

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Благодаря за отговорите! Вчера се опитах да внеса някои уточнения към въпросите си, но по някакви причина коментарът ми е бил изтрит.
    Акциите на компания А не са листвани на борсата (от което не ми става ясно и как се определя стойността им; по тази, а и по други причини подозирам, че става въпрос в случая за т.нар. phantom stock, тъй като не съм получил никакви документи за обещаните акции). Това че компанията-майка Б ще ги изкупи е извън съмнение - най-малкото защото Б се нуждае много силно от услугите на А, а и доколкото знам, тази сделка е уговорена още преди първоначалните инвестиции. Така че питам по-скоро в идеалния случай, при който няма да има катаклизми, толкова лесно и бързо ли се прехвърлят акции? Обещанието, което получих, беше за януари 2019 (когато се очаква Б да поеме пълен контрол), обаче ако в такива случаи има дълги процедури траещи месеци наред, или пък изплащат сумата на час по лъжичка, по-скоро не ми е изгодно положението. Именно затова питам - редно ли е да очаквам на 1-и януари 2019 аз да дам един лист хартия, а те да ми преведат една сума по сметка, или не става точно така? Благодаря на всички за вниманието и отговорите!

    Коментар


    • Първоначално изпратено от petersimon Разгледай мнение
      Предварително се извинявам за дилетантските въпроси, познанията ми по темата с акции са почти нулеви, затова и се обръщам към знаещите с молба за съвет.
      Работя в компания А в чужбина. Компания А е дъщерна на компания Б, като Б притежава 51% от акциите на компания А. Знае се със сигурност, че през януари 2019 компания Б ще изкупи останалите 49% и ще притежава напълно компания А.
      При регулярната годишна среща за отчет и оценка, моят работодател от компания А вместо да ми предложи увеличение на заплатата, каза че ми давал неизвестен брой акции на компанията. Ако съм изчакал една година до януари 2019, тези акции ще бъдат изкупени от компания Б. В момента били на стойност Х, да речем един милион за улеснение. Разбира се, до 2019 можело и да надхвърлят милион.
      Въпросът ми е какво точно ми предложиха и това изгодно ли е за мен, или следва да се чувствам измамен? Намерих информация за т.нар. phantom stock - предвид че не съм получил никакви документи за въпросното дарение с акции, предполагам че става въпрос за някакви подобни фантоми. Ако е така, каква е гаранцията че такова дарение се запазва в обещания вид и след една година?
      Бих искал да знам какво точно ще се случи през януари 2019 - грешно ли е да очаквам, че ще получа милион в брой наведнъж? Как точно се изплащат подобни сделки?
      Благодаря за съветите предварително!

      Колегите, отговорили преди мен - са дали много добри мнения.

      За мен - най-вероятният сценарий е този - конкурентна компания /51%/ - да желае да елиминира свой съперник на пазара. Дали мажоритарят има необходимост да изкупи всички акции? Няма никаква гаранция, че ще направи това, ако в настоящият момент се предлагат - вместо реални пари - акции... При подобен сценарий - ще си имате акции от типа "любов до гроб"... /не е казано иронично!/

      Това е почти същото, когато в едно предприятие, произвеждащо сутиени - се разплащаха с работниците - чрез артикулите, които произвеждат...

      За да притежаваш една компания - в много случаи е достатъчно да имаш определена квота от капитала /по закон/, при което не е необходимо да изкупуваш акциите на миноритарните участници... Нещо повече - това, че има миноритарни, ако се търгува на някой сегмент на борсата - вече говори за "интерес" и възможност за търсене, а оттам - и за увеличаване на капитала чрез публично предлагане на акции...

      За мен добрият начин е да получаваш заработените средства, вкл и тия - от увеличение на заплатата, след което - ако имаш наблюдения - да се ориентираш към различни ценни книги на борсата - да си попаднал в компания - бъдещ "син чип" - е нищожно малък шанс.... Освен това, "дъщерните" компании са често използвани за камуфлаж и - доста често - за прикриване на финансови проблеми или дължими средства /данъчни, осигуряване.../ Дано случаят не е такъв!

      Лично и неангажиращо мнение!

      Коментар


      • Въпрос 1 - дали акцията на А се котира на борсата. Тогава можеш да сметнеш текущата цена (стойност Х, както я наричаш).
        Следва много, ама много силна хипотетика - че след една година "можело да надхвърли". Обаче може и да падне. Представи си какво става с цената на една акция, ако изсипеш на борсата дори 1% от капитала - пада главоломно. Да не говорим за 49%!!!
        Ако не се котира, въпрос 2 - каква е цената на акция, на която Б ще изкупи останалите 41% от А? Някъде прочете ли го или така казаха?
        И нулевият въпрос - "Знае се със сигурност"? Някъде прочете ли го или така казаха?

        Коментар


        • Това ми напомня на един стар и известен случай: някаква си дребна фирмичка наречена Google, си наела частна масажистка на почасова работа. След известно време тя получила опция за покупка на няколкостотин акции на фирмата. Тя смятала че акциите са пълен боклук, но все-пак приела. И след 5-6 години се оказало че това което смятала за боклук и празна работа я направило с няколко милиона долара по-богата.

          Та такива работи. Не казвам че всяка фирма която има акции ще стане като Гугъл, Но опциите за акции на фирмата в която работиш е обичайна практика на запад (особено в Щатите), и обикновено се смята за привилегия да ти предложат това. Та ти си решаваш. Ако смяташ че фирмата има бъдеще, това е една нелоша инвестиция. Ако парите ти трябват веднага и смяташ че фирмата няма да я бъде, тогава вземай парите.

          Ето и статията за щастливата масажистка: http://www.nytimes.com/2007/11/12/te.../12google.html

          Коментар


          • В предвид че не си наясно, консултирай се със счетоводител от съответната държава дали процеса по прехвърлянето на акции е спазен.
            Но за мен има една голяма уловка. Дали ще ти ги изкупят и на каква цена? Това че са ти казали че ще се случи не означава нищо, същото и за цената.
            Ако сумата е значителна и не можеш сам да оцениш активите на тази компания, или не вярваш в тези които я ръководят, не мисля че това е приемливо предложение.
            Мнението изразява лична позиция, не е препоръка или съвет.

            Коментар


            • Молба за съвет относно заплащане с акции

              Предварително се извинявам за дилетантските въпроси, познанията ми по темата с акции са почти нулеви, затова и се обръщам към знаещите с молба за съвет.
              Работя в компания А в чужбина. Компания А е дъщерна на компания Б, като Б притежава 51% от акциите на компания А. Знае се със сигурност, че през януари 2019 компания Б ще изкупи останалите 49% и ще притежава напълно компания А.
              При регулярната годишна среща за отчет и оценка, моят работодател от компания А вместо да ми предложи увеличение на заплатата, каза че ми давал неизвестен брой акции на компанията. Ако съм изчакал една година до януари 2019, тези акции ще бъдат изкупени от компания Б. В момента били на стойност Х, да речем един милион за улеснение. Разбира се, до 2019 можело и да надхвърлят милион.
              Въпросът ми е какво точно ми предложиха и това изгодно ли е за мен, или следва да се чувствам измамен? Намерих информация за т.нар. phantom stock - предвид че не съм получил никакви документи за въпросното дарение с акции, предполагам че става въпрос за някакви подобни фантоми. Ако е така, каква е гаранцията че такова дарение се запазва в обещания вид и след една година?
              Бих искал да знам какво точно ще се случи през януари 2019 - грешно ли е да очаквам, че ще получа милион в брой наведнъж? Как точно се изплащат подобни сделки?
              Благодаря за съветите предварително!
            Working...
            X