IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Молба за съвет относно заплащане с акции

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Матю Стокс Разгледай мнение



    Абе, деца, не стари книжки, а закони трябва да се четат.
    Ако са безналични, както думаш - това означава, че се водят в нечий депозитар. Тогава естествено не се прехвърлят с джиро. Ама за какъв нотариус става дума, ако са безналични, а?

    Когато акциите не са безналични и не са на публична компания, прехвърлянето става по реда на търговския закон - с джиро. И такива са акциите на 90-95% от АД по тия земи.

    Това е накратко.
    Има и вариации. Понеже почти никой не си играе да прави акции, джиросват се временни удостоверения. Ако има пък някакви специални изисквания се прави алонж.
    Прехвърлянето трябва да се отрази в книгата на акционерите. Нотариус не трябва. Но не пречи при някои обстоятелства

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Матю Стокс Разгледай мнение



      Абе, деца, не стари книжки, а закони трябва да се четат.
      Ако са безналични, както думаш - това означава, че се водят в нечий депозитар. Тогава естествено не се прехвърлят с джиро. Ама за какъв нотариус става дума, ако са безналични, а?

      Когато акциите не са безналични и не са на публична компания, прехвърлянето става по реда на търговския закон - с джиро. И такива са акциите на 90-95% от АД по тия земи.

      личи си че не си прехвърлял акции никога. та като са непублични защо сметаш че са налични.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение
        как с джиро като са безналични. така е било едно време . явно си чел стари книжки
        Първоначално изпратено от 13ADROL Разгледай мнение
        Ташаклама, акции с джиро съм прехвърлял за последнпо през 1997г. на нефтохим инвест!!! Явно nradev e прав, нямаш никаква идея какво държиш в бастунЯ на дедо си.
        Абе, деца, не стари книжки, а закони трябва да се четат.
        Ако са безналични, както думаш - това означава, че се водят в нечий депозитар. Тогава естествено не се прехвърлят с джиро. Ама за какъв нотариус става дума, ако са безналични, а?

        Когато акциите не са безналични и не са на публична компания, прехвърлянето става по реда на търговския закон - с джиро. И такива са акциите на 90-95% от АД по тия земи.

        Чл. 185.(2) Прехвърлянето на поименните акции се извършва с джиро и трябва да бъде вписано в книгата на поименните акционери, за да има действие спрямо дружеството.

        Коментар


        • Концептуално джирото е като блок веригата на биткойн. Човекът може би гледа в бъдещето

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Матю Стокс Разгледай мнение
            Я пак...
            Прехвърлят се свободно, с джиро. Ако искаш да плащаш нотариални такси - твоя воля.
            Ташаклама, акции с джиро съм прехвърлял за последнпо през 1997г. на нефтохим инвест!!! Явно nradev e прав, нямаш никаква идея какво държиш в бастунЯ на дедо си.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Матю Стокс Разгледай мнение
              Я пак...
              Прехвърлят се свободно, с джиро. Ако искаш да плащаш нотариални такси - твоя воля.
              как с джиро като са безналични. така е било едно време . явно си чел стари книжки

              Коментар


              • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение
                акции на непублични компании поне в България се прехвърлят нотариално
                Я пак...
                Прехвърлят се свободно, с джиро. Ако искаш да плащаш нотариални такси - твоя воля.

                Коментар


                • Ще погледна нещата от една по- различна точка....След като се е стигнало въобще до разговор за увеличение на заплатата,то за мен това означава,че твоят работодател е доволен от теб и логичнодържи да останеш да работиш за него...Та от тая гледна точка ,не ми се струва много вероятно работодателят ти да те изклати по такъв груб начин - "на ти тия хартийки и след време ще ти ги изкупя на доста по-ниска цена,от която съм ти обещал,или изобщо нама да ти ги изкупя,т. е. ,избърши си гъ"а с тях...." Това ,със сигурност ще доведе до влошаване на взаимотнешенията ви и даже може и да напуснеш,нали!?Е,ако това му е баш целта е друга бира ,но от казаното от теб оставам с по-други впечатления...А чисто техническото прехвърляне на акциите дори и на непублично дружество и заменянето им с финикийски знаци,не е кой знае каква философия,в която и държава да си....По важно е купувачът да е сигурен,който в твоя случай се явява настоящият ти работодател,който ,пак да повторя,ако държи на теб,не ми се вярва да те издокара толково грубо.....

                  Коментар


                  • дай да видим отчетите поне да преценим ориентировъчно цената. кви уверения сънувате не знам.акции на непублични компании поне в България се прехвърлят нотариално. ако само те "уверяват" е доста вероятно да пиеш една студена вода. освен това как така майката е длъжна да изкупи останалия дял, ами за това си требат пари а ти сигурен ли си че са налични. освен това с 51% дял тя си държи контрола и може да и мине мерака да изкупува останалите ако не и се види изгодно
                    Last edited by nradev; 26.12.2017, 17:11.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от petersimon Разгледай мнение
                      Благодаря за отговорите! Вчера се опитах да внеса някои уточнения към въпросите си, но по някакви причина коментарът ми е бил изтрит.
                      Акциите на компания А не са листвани на борсата (от което не ми става ясно и как се определя стойността им; по тази, а и по други причини подозирам, че става въпрос в случая за т.нар. phantom stock, тъй като не съм получил никакви документи за обещаните акции). Това че компанията-майка Б ще ги изкупи е извън съмнение - най-малкото защото Б се нуждае много силно от услугите на А, а и доколкото знам, тази сделка е уговорена още преди първоначалните инвестиции. Така че питам по-скоро в идеалния случай, при който няма да има катаклизми, толкова лесно и бързо ли се прехвърлят акции? Обещанието, което получих, беше за януари 2019 (когато се очаква Б да поеме пълен контрол), обаче ако в такива случаи има дълги процедури траещи месеци наред, или пък изплащат сумата на час по лъжичка, по-скоро не ми е изгодно положението. Именно затова питам - редно ли е да очаквам на 1-и януари 2019 аз да дам един лист хартия, а те да ми преведат една сума по сметка, или не става точно така? Благодаря на всички за вниманието и отговорите!
                      Здрасти, по-долу има доста добри препоръки и доста глупости.
                      Отнема известно време докато се научиш да ги различаваш във форума.

                      Сега на въпроса - честа практика при изкупувания е да има така наречения бай аут период. При него се купува основен дял от акциите на една компания, като се оставя съществуващият мениджмънт на чело на компанията. Обикновено има уговорка след 2 до 5 години да им се изкупят и останалите акции на определена цена ако се постигнат съответните резултати.
                      Предполагам става въпрос за това в твоя случай.

                      Има важни неща като публичността на компаниите както е писано по-долу, но най-често няма проблем.

                      Някакъв договор обаче със сигурност ще трябва да разпишете с работодателя си.
                      Това е и стратегия за задържане на персонала при такива промени.

                      Лека и проверката е най-добия съвет.
                      ​​​​


                      Last edited by stat counter; 26.12.2017, 15:29.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от безимeн Разгледай мнение
                        \



                        Може ли да ме открехнете малко по въпроса - КОЙ би издал подобно "писмено уверение за акции"? При какви случаи има възможност за "издаване на писмено уверение за акции"..., КОГА се издава то и КАК гарантира и в КАКВО точно уверява КОГО? КОЙ е длъжен да спазва предписанията в подобно "уверение" и за КОГО са задължителни предписанията в подобно "уверение"?

                        Тук сме малко импровизатори, затова ще помоля някой от знаещите нещо по темата - за консултация. Дали ако такова "жУотно" съществува - то трябва да бъде задължително за: Съвета на Директорите, за Основния акционер, за други...? За кого е задължително едно подобно "писмено уверение"? Не съм чувал за подобен документ, който има правно основание да бъде използван като доказателствен материал в компетентния съд...

                        А, КОЙ пък би трябвало да бъде компетентният орган /съд/, който би се занимавал с подобни "писмени уверения за акциите"???

                        Да не би това да е някаква нова институция - нещо, подобно на "институцията" - оплакване при Арменския поп...
                        Зависи от юрисдикцията, която той не уточнява, а тя е ключова. Изобщо моят съвет е да си потърси специализиран адвокат именно от тази юрисдикция (държава), за да не го изпързалят. Весели празници!

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от petersimon Разгледай мнение
                          Още веднъж благодаря за съветите и информацията! За съжаление, редовите служители нямат достъп до договори и друга документация на акционерите... а и тези документи не са публични в детайли и не са достъпни на един клик разстояние. Именно затова се усъмних и в изгодността на предложението.
                          Но ще изискам писмени уверения за акциите, това е добър съвет действително. Благодаря и хубави празници!
                          \



                          Може ли да ме открехнете малко по въпроса - КОЙ би издал подобно "писмено уверение за акции"? При какви случаи има възможност за "издаване на писмено уверение за акции"..., КОГА се издава то и КАК гарантира и в КАКВО точно уверява КОГО? КОЙ е длъжен да спазва предписанията в подобно "уверение" и за КОГО са задължителни предписанията в подобно "уверение"?

                          Тук сме малко импровизатори, затова ще помоля някой от знаещите нещо по темата - за консултация. Дали ако такова "жУотно" съществува - то трябва да бъде задължително за: Съвета на Директорите, за Основния акционер, за други...? За кого е задължително едно подобно "писмено уверение"? Не съм чувал за подобен документ, който има правно основание да бъде използван като доказателствен материал в компетентния съд...

                          А, КОЙ пък би трябвало да бъде компетентният орган /съд/, който би се занимавал с подобни "писмени уверения за акциите"???

                          Да не би това да е някаква нова институция - нещо, подобно на "институцията" - оплакване при Арменския поп...

                          Коментар


                          • Още веднъж благодаря за съветите и информацията! За съжаление, редовите служители нямат достъп до договори и друга документация на акционерите... а и тези документи не са публични в детайли и не са достъпни на един клик разстояние. Именно затова се усъмних и в изгодността на предложението.
                            Но ще изискам писмени уверения за акциите, това е добър съвет действително. Благодаря и хубави празници!

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от petersimon Разгледай мнение
                              Благодаря за отговорите! Вчера се опитах да внеса някои уточнения към въпросите си, но по някакви причина коментарът ми е бил изтрит.
                              Акциите на компания А не са листвани на борсата (от което не ми става ясно и как се определя стойността им; по тази, а и по други причини подозирам, че става въпрос в случая за т.нар. phantom stock, тъй като не съм получил никакви документи за обещаните акции). Това че компанията-майка Б ще ги изкупи е извън съмнение - най-малкото защото Б се нуждае много силно от услугите на А, а и доколкото знам, тази сделка е уговорена още преди първоначалните инвестиции. Така че питам по-скоро в идеалния случай, при който няма да има катаклизми, толкова лесно и бързо ли се прехвърлят акции? Обещанието, което получих, беше за януари 2019 (когато се очаква Б да поеме пълен контрол), обаче ако в такива случаи има дълги процедури траещи месеци наред, или пък изплащат сумата на час по лъжичка, по-скоро не ми е изгодно положението. Именно затова питам - редно ли е да очаквам на 1-и януари 2019 аз да дам един лист хартия, а те да ми преведат една сума по сметка, или не става точно така? Благодаря на всички за вниманието и отговорите!

                              Подчертах няколко абзаца, по които ще взема отношение.

                              Започвам от последният - въпросът, дали е редно... Моят отговор е: НЕ Е РЕДНО да очакваш да ти преведат сума ... от 1 януари /независимо коя е годината/..., защото:

                              1. Тоя въпрос, свързан с подробностите по прехвърляне на собствеността върху придобити акции от капитала... е уреден в Устава на дружеството, приет на Общото събрание на акционерите..., както и в последвали изменения или допълнения към тоя устав, приети също с мнозинство на следващи събрания. Какво произлиза от казаното, ве пич? Просто - като акционер - търсиш този устав, с измененията и допълненията му - и това, разбирсе - е необходимо, но НЕдосатъчно условие, за да си отговориш на въпросите. /в тоя смисъл - никой в тоя форум не би трябвало да може конкретно да ти отговори на въпросите, защото никой няма да се заинтересува от д-вото ти, ако няма финонсов интерес.../
                              Това е отговорът ми - на втори и трети подчертани абзаци - отзад - напред /какви са процедурите по прехвърляне - пише ви ги в устава.../

                              2. "Доколкото знам..." - редно е да те попитам - когато става дума за пари - защо смяташ, че е нормално използването на толкова НЕОПРЕДЕЛЕНИ изрази, като тоя: "Доколкото знам..." ??? Да! Ти си знаеш доколко знаеш - и вероятно ще вземеш решение, но дали ще бъде правилното /за теб/ - едва ли! Донякъде е успокояващ фактът, че все за някого твоето решение ще бъде правилно...

                              3. А това - че някой се нуждаел от нечии услуги и нам си кой уговорил сделка, преди някакви си инвестиции... и така нататъкА, и така нататъкА... - както сам разбираш - са все предположения от типа: "един човек ми каза, защото бил чул някои да си говорят"...

                              А, не си ли чувал, че ако една компания намери по-качествени и по-евтини услуги - то тя може да се ориентира в различна посока при накаква си досегашна "уговорка" ..., аз мисля така, защото ти говориш за някакви уговорки, а не споменаваш нищо за договори, които са заверени от страните, които встъпват в някакви бизнес-отношения помежду си. Подобни отношения налагат на страните изпълнението на ПИСАНИ клаузи в договор, който има достатъчно заверки, вкл.- нотариална... Вероятно - в подобен договор са фиксирани и санкции при НЕИЗПЪЛНЕНИЕ на договорните задължения...

                              Горните съображения може да раздвижат мисленето ти и в други посоки, но едва ли можеш да получиш точен съвет тук с толкова завоалирано поставени въпроси, при които - не е единствино желанието ти да запазиш анонимност, но личи, че ти липсва конкретна информация, за да вземеш правилно решение по определен казус, при който се касае за пари.

                              Кой би имал стимула да прочете заради теб документацията?

                              А, кой би имал стимула да вземе решението вместо теб, ако вече е прочел документацията?

                              Кой пък би поел отговорността за неправилно взетото решение?


                              Успехи!

                              Коментар


                              • Не знам дали съм разбрал правилно, но според твоите описания, си мисля следното: фирма А ще бъде изкупена от фирма Б. "изкупена", означава че акциите и ще бъдат придобити от фирма Б на някаква уговорена между двете фирми цена. Това включва (обикновено) и всички акции които да притежание на лица или фирми извън тази фирма А. Придобиването влиза в сила един месец след обявяване на сливането/изкупуването. Тогава става и плащането, освен ако не е уговорено друго. След като фирмите не се търгуват на борсата, тогава става дума за така наречената в България "извънборсова търговия", или "непублични акции". Не знам как се води това в държавата за която става дума (не казваш коя е, по някакви твои съображения), но мисля че това е общия принцип.

                                Но ако решиш да вземеш акциите, трябва да поговориш с адвокат/нотариус запознат с подобни дела, и да се подсигуриш със съответните документи. Тоест вместо увеличение на заплатата, да ти дадат договор или надлежно заверено уверение че ще ти изплатят определено количество акции и на какви условия това ще стане.

                                Коментар

                                Working...
                                X