IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Колко са полезни математиката и физиката (точни науки) за икономиката и финансите?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от prectical Разгледай мнение

    И викаш аз ще я отиграя....тук явно бая някои хора са се зели насериозно..... като оня в форекс темата kvv дето бил мега играч милионер направил купища пари от форекс. И ти така нали прилагаш две три формулки и чупиш пазара.Само дето май не сме чули за теб ( нищо лично) ама ако си капацитет би трябвало да знаем , да четем по форбс или блумбърг за некой българин направил луди пари
    Що си мислиш..., че трябва да се знае нещо за мен или когото и да е...?!? То... и боршош бе на първите страници на БГ форбс... ама... Уроците... учи уроците...!

    Коментар


    • Примера беше произволно взет, на база данни, че средната продължителност на ипотечните кредити у нас е около 18 г. Сметката ти е интересна...и е подходяща при конкретните числа. Но ако лихвите отидат към 1 - 1.5% (каквито са сега на запад, конкретно в Германия, Швейцария и Финландия, които коментирахме там за имотите), мисля, че резултата от твоята формула няма да е много препоръчителен.
      Вярно е. Това е друго ограничение с което трябваше да започна - все пак да е съобразена и с дълижната на човешкия живот. Работоспосбната част от него. Прав си за това. Просто споделих за нашата действителност. Не е паднало от небето, при това време главницата и лихвата започват някак да уеднаквяват тежестта във вноските, т.е,. няклакво соломоновско решение. Но всеки според възможностите разбира се. Направи сметката с примера за 15г и виж дали няма да ти хареса повече ))
      Не е препоръка... !!!
      "Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany

      Коментар


      • Първоначално изпратено от maverik Разгледай мнение

        Викаш... да ти даде безплатно... ей тъй... една прогноза.... ))))))))))))))))))
        И викаш аз ще я отиграя....тук явно бая някои хора са се зели насериозно..... като оня в форекс темата kvv дето бил мега играч милионер направил купища пари от форекс. И ти така нали прилагаш две три формулки и чупиш пазара.Само дето май не сме чули за теб ( нищо лично) ама ако си капацитет би трябвало да знаем , да четем по форбс или блумбърг за некой българин направил луди пари

        Коментар


        • е то форекса си е хазарт за мене, няма смисъл да си губим времето там
          Не е препоръка... !!!
          "Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany

          Коментар


          • Първоначално изпратено от prectical Разгледай мнение
            Аз полза от математиката на пазарите не виждам,пък и тия висши глупости теореми теории нз си кво. Проста математика да си сметнеш нещо и си готов. Граници,функции производни,диференциални уравнения муравнения и нз си още какво. Това май няма да ни направи по-богати на пазарите?
            Аз лично бях за много добър по математика справях се добре но я мразех.
            Ако някой се мисли за голям математик и че имало голяма полза да ми прогнозира цените на 5 акции след 1 месец както и на 5 валутни двойки. 3 от 5 за двете и ще ми промени корено мнението но нека да е с точност +-5%
            Викаш... да ти даде безплатно... ей тъй... една прогноза.... ))))))))))))))))))

            Коментар


            • Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение
              Килдирим, по въпросите за лихвите, и времето на заема си имам едно бързо решение, което да ме ориентира,.и много бързо и лесно да смятам - Сравнително добро оразмерено време според мен е 1/(гпр) т.е. в твоя пример времето е по-добре (пак казвам според мен) да бъде Т=1/6.5% =100/6.5=15 г. а не 20.!
              Примера беше произволно взет, на база данни, че средната продължителност на ипотечните кредити у нас е около 18 г.

              Сметката ти е интересна...и е подходяща при конкретните числа.
              Но ако лихвите отидат към 1 - 1.5% (каквито са сега на запад, конкретно в Германия, Швейцария и Финландия, които коментирахме там за имотите), мисля, че резултата от твоята формула няма да е много препоръчителен.
              Не се заяждам никога и с никой, но... истината винаги боли.
              ~ Enfant Sanssouci de Monde ~

              Коментар


              • Аз полза от математиката на пазарите не виждам,пък и тия висши глупости теореми теории нз си кво. Проста математика да си сметнеш нещо и си готов. Граници,функции производни,диференциални уравнения муравнения и нз си още какво. Това май няма да ни направи по-богати на пазарите?
                Аз лично бях за много добър по математика справях се добре но я мразех.
                Ако някой се мисли за голям математик и че имало голяма полза да ми прогнозира цените на 5 акции след 1 месец както и на 5 валутни двойки. 3 от 5 за двете и ще ми промени корено мнението но нека да е с точност +-5%

                Коментар


                • Килдирим, по въпросите за лихвите, и времето на заема си имам едно бързо решение, което да ме ориентира,.и много бързо и лесно да смятам - Сравнително добро оразмерено време според мен е 1/(гпр) т.е. в твоя пример времето е по-добре (пак казвам според мен) да бъде Т=1/6.5% =100/6.5=15 г. а не 20.!
                  Не е препоръка... !!!
                  "Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany

                  Коментар


                  • Благодаря на Alonso за илюстрацията!
                    Тя е допълнение към формулата, която пуснах преди два дни, и за която написах, че хората масово не разбират и не се опитват да разберат. А тя е намесена в много сметки, някои от които могат съвсем да им объркат живота.
                    Става въпрос за капитализирана лихва и анюитет, които се учат в 11-ти клас (те са елементарни следствия от геометричните прогресии).

                    Цитирам и аз с картинка нещо, което писах преди дни в темата за недвижимите имоти.
                    (сметката е правена май миналата година):

                    Главница: 50 000
                    Лихва: 6.50%
                    Срок на погасяване: 20 год.
                    Мес. вноска: €372.79
                    Сума вноски на година: €4 473.48

                    Тотал на вноските: €89 468.78

                    Click image for larger version

Name:	Loan-Amort.jpg
Views:	2
Size:	41.2 КБ
ID:	3254484



                    Приятно гледане и осмисляне
                    Last edited by Kildirim_Bei; 23.10.2017, 18:22.
                    Не се заяждам никога и с никой, но... истината винаги боли.
                    ~ Enfant Sanssouci de Monde ~

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение
                      [/quote=Fiscalist]Има 3 начина да си напред в нашия бизнес - да си по-бърз, да си по-умен или да измамиш....
                      А тази снимка не ли от оня филм - за онези тримата!? Три - просто число, също и на фибоначи..[/QUOTE]

                      Филма е Margin call.
                      Margin - средство да играеш на пазарите с пари, които нямаш.... от въздуха... точно по темата

                      А за числата, 1,2,3 и т.н.
                      Математиката е наричана царица на науките. А Теорията на числата е царица на самата математика
                      Не се заяждам никога и с никой, но... истината винаги боли.
                      ~ Enfant Sanssouci de Monde ~

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Alonso
                        Борсата има почивни дни, но голям процент от бизнесите в които може да се инвестира на същата борса, работят и генерират печалби / или загуби/ и през почивните дни Мисълта ми беше, че моите наблюдения са че повечето хора не си правят сметки с математика за пети клас в вие говорите за висша математика Това с тези многоъгълници, например за което споменаваш по-долу мисля че може да се изведе с математика за шести клас, ако правилно съм разбрал задачата Ако искаш сподели каква ти е идеята и може да обсъдим.
                        Е то верно че Моцарт е писал музика на 5 г. и краля Гаус е същисал даскала по математика още в началното отделенеие, ама ... де да бяха всички шестокласници така, нале !? Ти търсил ли си да назначиш ентелегентен кадър за бизнеса, а защо всички се оплакват че нема!?!? Пък и казах вече че е лесно и красиво,. Изглежда лесно но може би не много, заради Уловката че има рационална функция, но с решение в цели числа, та те шестокласниците не разграничават ирационално, рационално, реално, просто, естесвтено, цяло, число, другите да не споменаваме,.Някои от тях не успяват да ги разграничат докато станат студенти, а това да анализират грамотно елементарна графика f(n)=2n/(n-2), някои и като студенти не успяват, но да се надяваме са малко Ами направи си такъв експеримент - питай шестокласник дали може да се покрие равнината с петоъгълници!?)) - даже и Стоичков да питаш ще ти каже - че ка да не може!?!), като футболерската топка е на петоъгълници, нале !?!? . А по другия въпрос - нека има нещо и за седмокласниците Пък и да се върнеме към темата - полезна ли е математиката - мне, не е полезна така "со кротце со благо" и без "другото" - всички са шест!!)))
                        Не е препоръка... !!!
                        "Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany

                        Коментар


                        • [/quote=Fiscalist]Има 3 начина да си напред в нашия бизнес - да си по-бърз, да си по-умен или да измамиш.... [/quote] А тази снимка не ли от оня филм - за онези тримата!? Три - просто число, също и на фибоначи..
                          Не е препоръка... !!!
                          "Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

                            Идеята ми беше да обсъдя с Пирамид парите "от въздуха". И тъй като финансите постоянно работят с пари от бъдещето, т.е. от въздуха, реших да почна с такъв един пример.

                            ***
                            Хареса ми това за "пари от бъдещето". Казват, че най-добре се прогнозира бъдещето, когато сам си го създаваш.
                            Е, като знаем как се създават парите, не е трудно да се предположи кой обикновено е печелившия в играта
                            Мнението ми не е препоръка за нищо.
                            Не се заяждам никога и с никой, но... истината винаги боли.
                            ~ Enfant Sanssouci de Monde ~

                            Коментар


                            • Be first, be smarter or cheat.

                              Коментар


                              • Има 3 начина да си напред в нашия бизнес - да си по-бърз, да си по-умен или да измамиш....
                                Custodite sortem vestram

                                Коментар

                                Working...
                                X