IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Колко са полезни математиката и физиката (точни науки) за икономиката и финансите?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Ужас и безумие...

    Коментар


    • Как не са ви напъплили темата ония, уморените от живота спамерчета? Безразличните, нямащо познания, но смело влизайки в "спорове" по данни от нета, където не се знае "кой за какво се бори"?... /смигам многозначително за досетливите/

      Сега - по темата. Не винаги имам време да споделям преживяното от мен - от една страна, а от друга - взех решението си да съм по-рядко тук, за да не си губя времето с некомпетентните спамерчета... Все пак, темата си заслужава. Тая - тук, но и оная, в смисъл на опит, която ще почна да споделям, но може би няма да ми остане време /дълга е/, за да довършвам, а и довършването е - по-скоро, за да се убедя, самият аз в правотата на изводите си. Това ще е някога, във времето, когато имам и повече време. Това /писане/ тук - го приемам като разтоварващо между ангажиментите ми. Приел съм, че някои неща са за мен разтоварващи... /въпрос на философия/

      Значи - по същество: преди години, млад, зелен, ентусиаст и... глупав, тръгнах по пътя на регресионният анализ.

      Какво беше пък това? Погледнете в уикито, за да придобиете що-годе понятие. Не изключвам възможността доста хора тук да са го правили. В уикито, както всяко нещо в нета - нещата са загатнати повърхностно. Има "дебели" книги, които дават истинското начало. Книга до книга...

      Сега спамерчетата ще кажат пак, че това е архаично... и ще забият погледи в най-ценното за тях - телефона /айфона..../ си... ))

      Да де, ама каква е връзката с темата? Да, като млад, зелен... намерих връзката, но тя не беше обвързана с форекса, за който тогава не подозирах, че съществува... Защо точните науки, статистическите данни /правилно обработени/ и регресионният анализ да имат връзка с финансите??? Е, аз под финанси, като млад - разбирах ония постъпления, които мога да добавям към семейният бюджет - и това за мен си беше фажно. За кого не е важно?

      Значи, ако можем да обвържем някакви променливи с реален резултат /оказа се/, че ще сме в зоната на нещо непълно експериментирано и това ще вдига нашите компетенции, както и ще спомга за нашите квалификации - от тук - ще повишада доходите...

      Но, големият въпрос на някой /интересуващ се тук, а не спамер/, може би ще бъде, а какво е именно приложението на всички тия неща на практика? Голямо! Имах възможността да работя със скъпи диагностични комплекси, с които да измервам определени величини, които, обработени с методите на Регресионният анализ - ми даваха възможност реално да ПРОГНОЗИРАМ остатъчен ресурс...

      Че, за какво пък би бил необходим той?

      Бърз пример /преди да приключа, защото имам други задачки/. Представете си кораб, който плава по определена релация. Няма значение - речен или морски. Ако можем да прогнозираме остатъчният ресурс на машини, системи, механизми, съоръжения - то винаги ще извършваме ремонтите на пристанище и ще изключим появата на дефекти по време на плаване мажду пристанищата. В последния случай нещата биха били в някои случаи неуправляеми, но и биха донесли доста големи загуби /на корабособственика.../

      И, последно - да загатна кое е сложното..., по-скоро - трудоемкото: много опитни данни, обработени и една конкретна стойност на експоненциалната функция, повдигната на доста сложно математично изразен степенен показател.

      Всичко това, като млад, зелен..., ме леко стресна... Не за друго, а защото многото теория РЕАЛНО ме отвличаше от практиката... Вижте ми акъла колко е бил!!!

      Случиха се и други неща в годините. Затова поех нов път - със завой към практиката. Сега сигурно ще кажете отново: вижте му акъла! ))

      Никога, обаче не съм съжалявал за онова, че съм отделял време на нещата, с които съм се занимавал. Това не е изгубено време. Имам понятие за доста неща, включително практически. Теорията също не ми липсва: имам няколко кашона с изследвания и реални резултати...

      ...дали Регресионният анализ ще проработи и на други места? Това ще проверявам натам, с времето.

      Поздрави!

      п.п. Забравих да обобщя: преди години бях млад, зелен, ентусиаст и... глупав... Сега ми останаха две от тия качества: зелен и ентусиаст. Зелен - в смисъл - знаещ, че не всички явления в живота ни са обяснени пълно, а по-скоро - има доста да се работи по тяхното разбиране. Ентусиаст обяснявам като синоним на зелен... Разбира се, не бих се върнал в младостта, основно заради глупав/ината/ ми тогава... ))..., но не налагам своето мнение...

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение

        За нулата недей, че за нулата мога да приказвам цяла година без да спра
        За мен онзи компютър е сбъркал с отговора си. Не е 42 а е нула. Колко е според теб 0/0 ?
        Може да е нула, може да е безкарайност, може и да е 1 ако ги съкратиш а може и да е всяко друго число по принцип.
        Всичко в математиката си работи точно ама като се намеси нулата и правилата не важат. Това е доказателство за много неща. Например за произхода на живота и вселената. Ако някой се интересува от темата мога да препоръчам Мулдашев.
        Извинявай, забравих да пиша, че нулата се дели на всяко число без нула.
        А, че нулата е особено число - съгласен съм
        Last edited by Kildirim_Bei; 24.10.2017, 10:11.
        Не се заяждам никога и с никой, но... истината винаги боли.
        ~ Enfant Sanssouci de Monde ~

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Kildirim_Bei Разгледай мнение

          Нулата се дели на всяко число. Резултата пак е нула
          За нулата недей, че за нулата мога да приказвам цяла година без да спра
          За мен онзи компютър е сбъркал с отговора си. Не е 42 а е нула. Колко е според теб 0/0 ?
          Може да е нула, може да е безкарайност, може и да е 1 ако ги съкратиш а може и да е всяко друго число по принцип.
          Всичко в математиката си работи точно ама като се намеси нулата и правилата не важат. Това е доказателство за много неща. Например за произхода на живота и вселената. Ако някой се интересува от темата мога да препоръчам Мулдашев.
          Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Tkilata Разгледай мнение

            Докара ли го израза до : (N-2)(N-1)N(N+1)(N+2)

            Докарах го до N(N+2)(N-2)(N+1)(N-1) за 1 минута и после още 20 минути се пъндзах да го докарам до твоят ред
            Затова дадох за пример тази задача. Всеки може да разлага на множители, но не всеки се сеща да ги нареди по друг начин и да направи нужният извод. А именно с това смятам че е полезна математиката.
            Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

            Коментар


            • Сто пъти съм казвал и намеквал, че математиката и физиката не са панацея, но е хубаво да се поназнайват и разбират малко...
              Както казва Alonso, помагат за развиване на мисленето, и да си задаваш правилни въпроси от време на време...
              А правилният въпрос е половината отговор.

              Проста тема за размисъл - в природата нищо не се дава назаем, затова няма и перпетуум мобиле....
              Не се заяждам никога и с никой, но... истината винаги боли.
              ~ Enfant Sanssouci de Monde ~

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение
                Добре де, ако N е 1 как ще се дели на 120?
                Нулата се дели на всяко число. Резултата пак е нула
                Не се заяждам никога и с никой, но... истината винаги боли.
                ~ Enfant Sanssouci de Monde ~

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

                  Хайде сега, х, N, какво значение има. Така или иначе нямаше да мога да го разложа. Аз едвам квадратните изрази ги разлагам, камо ли това чудо.

                  Какво става на борсите? 0.4% надолу и народът се шашка ли? При тази ниска волатилност, ако падне с 1% Investor ще пишат, че пазарът се е сринал
                  Няма значение, че е 0.4%, важното е че започна след като затвориха всички други борси от значение.
                  Защото американските борси са най-развитите борси на света и не може някоя друга да им казва кога и защо да почнат да падат.
                  Баце е много прав за това.

                  Коментар


                  • Добре се срина захлебих леко на сп500 - 6 пункта. И все пак психологията е по-важна от математиката на пазарите. Ако сичко ставаше с математика и статистика хора като Матеев щяха да са милярдери

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Tkilata Разгледай мнение

                      Издребняваш
                      По- голямата тръпка е да се сетиш да замениш "ен" с "хикс". Наборите между 60-те и 80-те работеха с хикс, игрек и зет и тия нови букви N много затормозяват изчисленията.

                      Мише, какво става днес по борсите? Да не смениха формулите?
                      Хайде сега, х, N, какво значение има. Така или иначе нямаше да мога да го разложа. Аз едвам квадратните изрази ги разлагам, камо ли това чудо.

                      Какво става на борсите? 0.4% надолу и народът се шашка ли? При тази ниска волатилност, ако падне с 1% Investor ще пишат, че пазарът се е сринал

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение
                        Добре де, ако N е 1 как ще се дели на 120?
                        Издребняваш
                        По- голямата тръпка е да се сетиш да замениш "ен" с "хикс". Наборите между 60-те и 80-те работеха с хикс, игрек и зет и тия нови букви N много затормозяват изчисленията.

                        Мише, какво става днес по борсите? Да не смениха формулите?

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Fiscalist Разгледай мнение
                          Между другото са възможни и даже често се срещат и интересни комбинации от 3те метода... Например при големите институционални играчи, информационното предимство, размерът на позицията и пазарната инфраструктура помагат толкова много, че си е почти като cheat, без да има нищо нелегално или мръсно... Например да прерположим, че имаш очакване (а понякога и нужда) да си поне около 30% от изтъргувания обем на даден продукт за деня... Имаш също и страйк цена X, за коята анализът ти показва, че е справедливата стойност за деня... Нека предположим също, че си short като начална позиция. Продуктът започва търговия и цената рязко спада... изтъргуваните обеми са тънки и почти няма никой от ляво. Цената е под X. Ти разбира се си алчен, и знаейки че държиш около 30% от тестето карти, си седиш и си кротуваш отстрани и само гледаш шоуто без много да бързаш. В един момент вече си примамен и слагаш цифра от ляво. Бързо те удрят, и ти слагаш нов номер. Пак си фил, и вече след още 1-2 пъти пазарът почва да се усеща, че има сериозно рамо и лек полек колоната от ляво се пълни, че даже се появява и конкуренция. Обаче без повече подкрепа от големите играчи (т.е ти) бързо се губи инерцията. Ако цената е успяла да отскочи над X, даже може да сложиш един голям сочен номер от дясно, просто така за да покажеш кой-кой е... Настава паника, всички отново разпродават, тогава пак настъпваш бида.... и така до края на мача.
                          Особено интересният извод е, че цената очевидно гравитира около X... но всъщност е почти без значение дали X e правилната цифра... даже още повече може би изобщо няма правилен X... но това пак няма значение изобщо. Правилният X Е този който ти си решил... Също интересен извод е, че при 30+% участие е почти невъзможно да не биеш VWAP и т.н... Ако ти е свършил shorta, и цената пак падне, просто минаваш long....
                          Ситуацияте е особено тегава ако говорим за пазар с 2-3 големи играча по 20-30% всеки, и множество планктон с 1-5 %... или под.
                          Като добавиш примерно разни хеджинг стратегии, където на фонда A риск мениджъра му е казал, че при еди какви си условия, трябва безогледно да се закриват позиции... и става ясна цялата картинка....
                          Да ви напомня на някои доста прочути пазари???
                          Отново опираме до старата тема... за Кант и дали може да познаваме разни неща... Къде е числото X?
                          Хубавото е, че правилото be first, be smarter or cheat важи за бизнеса на маркет мейкърите и трейдърите, т.е. the sell side.

                          Инвеститорът може да не е нито едно от трите и пак да се предстви доста добре.

                          Коментар


                          • Добре де, ако N е 1 как ще се дели на 120?

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение

                              Сутринта четох темата с първото кафе и не съм схванал добре задачата. По диагоналната прочетох " N ъгълник" и "повърхнина" и реших че си търсил функция на лицето от броя ъгли. Сетих се че наскоро с моя шестокласник вадихме такава функция. Абе с две думи е станало недоразумение за което се извинявам
                              Иначе за математиката, аз съм голям фен. Едно от хобитата ми е да решавам главоблъсканици, но също като теб не смятам че може да е полезна при финансите математиката за след четвърти клас. Просто за да съставим там уравнения те трябва да са поне с 1000 неизвестни, зависещи от също толкова неизвестни функции. Например ако търгуваме да кажем акции на Даймлер. Грубо казано трябва да познаваме всеки служител на компанията, както и семействата им. Кой го е ядосла жена му или детето му. На кой му се родило дете или просто превъртял заради някакво събитие и т.н Родители, любовници, приятели също биха могли да повлияят на решенията или действията им. Да беше само това да кажете че е лесна работа да вникнеш много навътре в някаква компания. Да ама ние трябва да знаем всичко и за конкурентите: БМВ, Тесла ,Рено и т.н Айретен че и всеки жител на планетата е потенциална заплаха. Може да измисли телепорта и да ги прати всичките в бюрото за безработни Ами извънземните? Ако вземат че дойдат да ни продават техните по-съвършени автомобили? Това става егати и уравнението. И дори и да го сметна пак със сигурност има и неизвестно което съм пропуснал да добавя, което на практика обезсмисля целият труд от събирането и анализирането на тази информация.
                              Та в този смисъл математиката няма как да е полезна директно. Обаче за мен от друга страна математиката е единствената наука, която може да бъде полезна за инвестирането. Математиката те учи да мислиш и анализираш. Дето му викат да събереш 2 и 2. Да вземеш факт, от който да направиш извод за някакво следствия, да видиш че има различни начини за да свършиш дадена работа и т.н. Абе най-малкото поне за мен е забавна а когато се забалвявам добре това сигурно помага да съм по-ефективен в работата Та понеже темата е за математика, мисля че няма да е офтопик да покажа с каква задача за седми клас си блъсках главата допреди малко

                              Ако N е цяло число, да се докаже че израза N^5-5N^3+4N се дели на 120
                              Докара ли го израза до : (N-2)(N-1)N(N+1)(N+2)

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Kildirim_Bei Разгледай мнение

                                Никой не иска всеки да проявява талант. Няма как да стане просто.
                                И не шпайковете правят шампиона. Но шампиона ще избере най-добрите шпайкове, защото разбира и знае, че те му помагат да бъде най-добрият.
                                Същото е и с модели и формули - те не трябва да се знаят и използват наизуст (което масово се прави в училища и университети), те трябва да се разбират. Като разбираш нещо, не е нужно непременно да помниш наизуст формули - винаги можеш да погледнеш някъде, да си го припомниш набързо, и да го приложиш.

                                Талант е проявил този, който е измислил, формулирал и доказал нещо. Може би той/тя е похарчил/а години от живота си, за да го обясни.
                                Тези години и усилия са ти спестени на теб. Ти просто трябва да разбереш какво представлява това (модел/формула/теория), и къде и как може да ти помогне. Като разбереш това, ще знаеш и нещо още по-важно, а именно, къде това не може да ти помогне...
                                Аман от папагалско използване на теории и формули къде ли не...
                                само и само числа да има, дето ни харесват сега...после, що станало нещо не както трябва.

                                В едно свое писмо, Нютон е писал: "Ако виждах по-далеч от другите, то е защото стоях на раменете на гиганти." С това, той е благодарил на всички учени преди него, чиито трудове е изучавал.
                                А Ернесто Сабато е написал за Нютон следното:"Геният е някой, който открива, че камъкът, който пада и луната, която не пада, представляват едно и също явление."

                                Според скромното ми мнение, търговия без прогнозиране е сигурна рецепта за фалит.
                                Няма 100% сигурни прогнози, но затова пък нещата се проверяват и следят непрекъснато. Каквото правят всички инвеститори в каквото и да е.
                                +1
                                Прекрасно мнение. Още помня онази задача със земята и котката Само ако позволиш да допълня. Според мен когато разбереш нещо, е доста малко вероятно да го забравиш. То е като колелото. От друга страна, за мен, именно наизустяването без да се разбира, води до неправилното прилагане
                                Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

                                Коментар

                                Working...
                                X