IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Колко са полезни математиката и физиката (точни науки) за икономиката и финансите?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение
    А по математика препоръчвам Geoff Renshaw, Maths for Economics. Сто пъти по-лесно за разбиране от всички учебници, които съм виждал на български.
    Не ме привлича математиката. сега с едно
    from scipy import нещо си и решаваш неща за коита иначе и Phd няма да ти помогне, ако не е правилното

    Коментар


    • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение

      Не е съвсем за начало, в него се предполага че разбираш концепциите и той ти дава формализация.
      Човек като има известна представа от нещата и като чете по два пъти всяка глава и почва да разбира за какво става дума.

      Коментар


      • А по математика препоръчвам Geoff Renshaw, Maths for Economics. Сто пъти по-лесно за разбиране от всички учебници, които съм виждал на български.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

          Има достатъчно математика като за мене, между другото повече отколкото в другите intermediate micro като Pindyck. Varian се смята за много добро начало.
          Не е съвсем за начало, в него се предполага че разбираш концепциите и той ти дава формализация.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
            Иначе е добър учебник, всъщност може би най-добрия за микро
            Добър и според мене, много по-добър и без бла-бла като другите.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение

              Математиката в този учебник почти я няма. Не че нещо, но аз не се приемам че разбирам от математика, но този учебник ми е доста под моето ниво на разбиране А и гадните работи са в макроикономикса, не в микрото.
              Има достатъчно математика като за мене, между другото повече отколкото в другите intermediate micro като Pindyck. Varian се смята за много добро начало.

              Коментар


              • Иначе е добър учебник, всъщност може би най-добрия за микро

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

                  Направо скачам на Intermediate Micro на Hal Varian. Математиката ще ми разкаже играта, но аз мисля, че в България висшата математика се преподава по един много трудносмилаем начин. Във Великобритания и САЩ има доста по-лесни за усвояване учебници по математика за икономисти.
                  Математиката в този учебник почти я няма. Не че нещо, но аз не се приемам че разбирам от математика, но този учебник ми е доста под моето ниво на разбиране А и гадните работи са в макроикономикса, не в микрото.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение

                    За да разбереш моделите трябва да разбереш и икономиката отдолу. 2-3 години за икономиката още 2-3 години за математиката и още 2-3 години за иконометрията отгоре. Това ако не се занимаваш с друго. Предполагам че се занимаваш и с други работи така че два пъти отгоре, ако се лишиш от цялото си свободно време
                    Направо скачам на Intermediate Micro на Hal Varian. Математиката ще ми разкаже играта, но аз мисля, че в България висшата математика се преподава по един много трудносмилаем начин. Във Великобритания и САЩ има доста по-лесни за усвояване учебници по математика за икономисти.

                    Коментар


                    • Много по-лесно е да се напиеш с някой който се занимава с това професионално от досттатъчно време поне десет години, за предпочитане повече, поприказвайте си искрено за това какво всъщност мисли за практическата полза от тези модели и може да останеш доста изненадан от отговорите.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

                        Защо пък чак 10 години, все още не съм решил да почвам докторантура по икономика
                        За да разбереш моделите трябва да разбереш и икономиката отдолу. 2-3 години за икономиката още 2-3 години за математиката и още 2-3 години за иконометрията отгоре. Това ако не се занимаваш с друго. Предполагам че се занимаваш и с други работи така че два пъти отгоре, ако се лишиш от цялото си свободно време

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

                          Проблемът е, че като го кажеш това на икономистите и те намират начин да те оборят с още булшит маскиран като сложни понятия и математика. За да ги критикуваш успешно трябва що годе да им разбираш материята.
                          Питай го колко пари би сложил на модела си. Ако каже голяма сума го питаш защо тогава не играе на пазара, ако каже малка сума просто можеш да ги изгледаш отгоре

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение

                            Значи следващите 10 години си имаш занимание
                            Защо пък чак 10 години, все още не съм решил да почвам докторантура по икономика

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение

                              Смятай колко струва тогава модерната икономическа наука огромно количество булшит маскирано като сложни формули. Не случайно напоследък дават нобелови награди за икономика почти само за поведенчески науки и почти изцяло игнорират математиката.
                              Проблемът е, че като го кажеш това на икономистите и те намират начин да те оборят с още булшит маскиран като сложни понятия и математика. За да ги критикуваш успешно трябва що годе да им разбираш материята.
                              Last edited by Misho ILIEV; 02.11.2017, 01:14.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

                                Съгласен съм Но за себе си съм решел, че ще ми е полезно да науча повече за този булшит, логиката му и езика, с който си служат икономистие, което включва и малко висша математика и линейна алгебра.
                                Значи следващите 10 години си имаш занимание

                                Коментар

                                Working...
                                X