IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Колко са полезни математиката и физиката (точни науки) за икономиката и финансите?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Мишо, за мен подобен подход е тотално сбъркан. Аз поне, когато съм се забавлявал с подобни модели, винаги съм анализирал свойствата на екстремните ситуации и не съм отделял много внимание на нормалните, основното, което може да генерира свръхдоходност е нелинейността.

    Коментар


    • Под 6mo SPX имам предвид движението на SPX за последните 6 месеца.


      Click image for larger version

Name:	Untitled.jpg
Views:	1
Size:	92.7 КБ
ID:	3332336

      Коментар


      • Simple regression with dependent variable 6mo SPX and independent variables HY Spread, Bisiness confidence (9 months lag) and Cobe Vix (6 months lags).

        R squared го докарах до 66%.





        Dependent Variable: SPXMO6
        Method: Least Squares
        Date: 05/10/18 Time: 12:13
        Sample (adjusted): 1997M10 2018M04
        Included observations: 247 after adjustments
        Variable Coefficient Std. Error t-Statistic Prob.
        C 303.7312 49.36546 6.152707 0.0000
        HY -1.950575 0.089028 -21.90970 0.0000
        BIZCON(-9) -2.876164 0.487442 -5.900524 0.0000
        VIX(-6) 0.488314 0.062995 7.751599 0.0000
        R-squared 0.664222 Mean dependent var 3.496028
        Adjusted R-squared 0.660076 S.D. dependent var 11.54361
        S.E. of regression 6.730271 Akaike info criterion 6.667170
        Sum squared resid 11007.06 Schwarz criterion 6.724002
        Log likelihood -819.3954 Hannan-Quinn criter. 6.690051
        F-statistic 160.2305 Durbin-Watson stat 0.735012
        Prob(F-statistic) 0.000000

        Here's the forecast based on the above. Pretty good in normal times, quite bad in 2007-2009. Малко ситно е, но синята крива е предсказанието, а зелената реалната стойност. С това моделче 2000-2001 човек би бил къс. Но пък 2007 чак до септември 2008 щеше да си стои дълъг и да чака още нагоре.

        Click image for larger version

Name:	Regression SPX.jpg
Views:	1
Size:	29.9 КБ
ID:	3332333

        Last edited by Money; 10.05.2018, 15:10.

        Коментар


        • Това го казваш, защото си Лейди Математика.

          Приеми, че моят път е “Избрани глави от приложната математика”.

          Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение

          Ама както ги скачаш по ваканциите цели глави от математиката... просто ме кефиш човече ти си не човек а жялазо Не исках да го повтарям, но не е редно (поне уважително един ) да прескачаш цели глави мат. и физ. и хоп напрво в eкономикс) Мисля има вероятност да се отдалечиш от целта, както я дефинира. Не смятам, че е лошо да се хванеш с тайм серии,. напротив - готино и полезно Е ))) Опитах просто да ти спестя времето)). Защо !? Ми (пример) щото Йохан Себастиан (Бах) (ако не греша - той беше изказал еретичната мисъл, че ако двама човека имат по една ябълка и ги менкат - всеки от тях пак ще има по една като резултат, но ако разменят по една идея, всеки от тях ще има вече не една а по две идеи (за разлика от ябълките), ((J.S. Bach - немски композитор, полифония, предкласика, разкрит по случайност, т.е. не е препоръка) те такива неща.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
            В момента точно съм подкарал time series и няма да ги зарежа докато не ми се открехнат малко.

            Wave analysis ми звучи добре, но по-скоро занимавка като за лятото. Месец май е посветен на time series, коинтеграция и обикновени регресии.

            Ти защо смяташ, че е лошо да се занимая с тайм сериите?

            А от complex analysis разбираш ли?




            Ама както ги скачаш по ваканциите цели глави от математиката... просто ме кефиш човече ти си не човек а жялазо Не исках да казвам, но не е редно (може би ) да прескачаш цели глави мат. и физ. и хоп напрво в eкономикс) Мисля има вероятност да се отдалечиш от целта, както я дефинира. Не смятам, че е лошо да се хванеш с тайм серии,. напротив - готино и полезно Е ))) Опитах просто да ти спестя времето)). Защо !? Ми (пример) щото Йохан Себастиан (Бах) (ако не греша - той беше изказал еретичната мисъл, че ако двама човека имат по една ябълка и ги менкат - всеки от тях пак ще има по една като резултат, но ако разменят по една идея, всеки от тях ще има вече не една а по две идеи (за разлика от ябълките), ((J.S. Bach - немски композитор, полифония, предкласика, разкрит по случайност, т.е. не е препоръка) те такива неща.
            Last edited by precakanoto; 09.05.2018, 01:51.
            Не е препоръка... !!!
            "Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany

            Коментар


            • По-специално ме интересува как се моделират feedback loops.

              Коментар


              • В момента точно съм подкарал time series и няма да ги зарежа докато не ми се открехнат малко.

                Wave analysis ми звучи добре, но по-скоро занимавка като за лятото. Месец май е посветен на time series, коинтеграция и обикновени регресии.

                Ти защо смяташ, че е лошо да се занимая с тайм сериите?

                А от complex analysis разбираш ли?



                Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение

                Да, знам, усетих, разбрах, прочее. Не го търси обаче в time series.Бита кауза по Шенон (според мен) Ще загубиш време там(пак според мен).Може би, е по-добре да се потърси друг подход, и да се стъпи на основа, Например," Не икономиката е първична", а другото. Името на темата.))) Скачаш напред, а без основа е като на "сляпа баба" ))) От около 1995 насам, с публикацията на И. Дюбеши се "появи" "нова" "дисциплина", (раздел математика), и wavelet анализ. Разбира се, не е панацея. но ако се почувстваш свободен да твориш и надскочиш шаблони "дюбеши", "майер" т.н., може да почувстваш и по-интересни продължения от time series. Това като пример, разбира се (и без препоръка) Извинявам се ако звучи някак назидателно. (Времето е кратко)

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                  С две думи: търся под вола теле, там където хиляди други преди мене с по-суфистициран софтуеър и повече знания са търсили


                  Да, знам, усетих, разбрах, прочее. Не го търси обаче в time series.Бита кауза по Шенон (според мен) Ще загубиш време там(пак според мен).Може би, е по-добре да се потърси друг подход, и да се стъпи на основа, Например," Не икономиката е първична", а другото. Името на темата.))) Скачаш напред, а без основа е като на "сляпа баба" ))) От около 1995 насам, с публикацията на И. Дюбеши се "появи" "нова" "дисциплина", (раздел математика), и wavelet анализ. Разбира се, не е панацея. но ако се почувстваш свободен да твориш и надскочиш шаблони "дюбеши", "майер" т.н., може да почувстваш и по-интересни продължения от time series. Това като пример, разбира се (и без препоръка) Извинявам се ако звучи някак назидателно. (Времето е кратко)
                  Не е препоръка... !!!
                  "Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany

                  Коментар


                  • С две думи: търся под вола теле, там където хиляди други преди мене с по-суфистициран софтуеър и повече знания са търсили

                    Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение

                    По-важно е какво искаш да изведеш математически. Нямам съмнение, че HY може да интрепретира добре някои резултати/.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                      HY ме разбра



                      По-важно е какво искаш да изведеш математически. Нямам съмнение, че HY може да интрепретира добре някои резултати/.
                      Не е препоръка... !!!
                      "Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany

                      Коментар


                      • HY ме разбра


                        Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение

                        Човече, разхърлян си, споделям от опит. Не го приемай заяждане, сякаш не можеш да стъпиш на основа, а заглавието направо като основа, просто дефинирай цел. И така например, за какво са ти time series !?

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                          Човек може и себе си да излъже като тръгне да се бъзика със статистически софтуеър, не трудно


                          Човече, разхърлян си, споделям от опит. Не го приемай заяждане, сякаш не можеш да стъпиш на основа, а заглавието направо като основа, просто дефинирай цел. И така например, за какво са ти time series !?
                          Не е препоръка... !!!
                          "Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany

                          Коментар


                          • Човек може и себе си да излъже като тръгне да се бъзика със статистически софтуеър, не трудно

                            Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение
                            Почитания, но да си го кажем честно - това е невярно твърдение
                            (ps. теза-"човек може да излъже ако иска някой, но себе си не може"...) (не е препоръка, а следствие)

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Kildirim_Bei Разгледай мнение

                              Можеш да използваш по-общото понятие релация (функциите също са релации).
                              може и в превод - сравняване, отношение, съотношение, (да не се бърка със сношение)
                              Още една теза (цитат) - "Има една (още) по-проста операция от събирането, (изобщо-) най-простата мат. операция е 'съотношение' " )))
                              Не е препоръка... !!!
                              "Най-сигурната спирачка на дивия спекулативен бяс е загубата." - A. Kostolany

                              Коментар


                              • И аз до такива изводи стигнах по метода на пробата и грешката

                                С доста проби

                                Мерси, хубава статия!

                                Първоначално изпратено от HY Spread Разгледай мнение

                                Коментар

                                Working...
                                X