IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Колко са полезни математиката и физиката (точни науки) за икономиката и финансите?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение





    Не знам, ама аз сега много се издразних на цялата тази математическа интелектуална мастурбация, защото докато им свикнеш на глупостите минава доста време, пък аз искам по-бързо и малко по-прагматично
    Аз май затова не станах математик, въпреки че уж имах някакви данни Иначе интелектуалната мастурбация на икономистите е по-дразнеща, най-малкото защото не е толкова интелектуална

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
      Освен това, Имхотеп,ти не долавяш проблема тука

      Веднъж като ти го обяснят на човешки език и по интуитивен начин, после тъпнята с доказателствата става ясна. Ама преди това? Преди това нищо не мож разрба

      Затова ти казвам, че тези дефиниции и доказателства са безсмилени. Ти като разбереш идеята и после не ти трябват тъпи доказателства на интуитивно очевидни неща
      Аспектите са няколко. Не отричам и че има неща които могат да изглеждат схоластични, досадни, скучни т.н., но обикновено са общите неща и база, с която да се свикне и като символика. На по-късен етап обаче някои от методите могат да дадат идеи към решения на други по-интересни проблеми. Има и досадни учебници, а на теоремите болцано и ваерщрас може просто да гледаш забавно и лековато с мисълта "я какви (очевидни) неща можело да се докажат" т.е. не си ги слагай на сърце,
      Подозирам обаче, че хората личностен тип "логик" ще имат досатъчен повод да намерят пробойна в едно доказателсво ако и самата очевидна истина не е доказана, т.е. ако нямаше подобни доказателства, щяха да се явят хора да кажат "ама това ако не е доказано, то и другото което следва също може да е под въпрос". Има си обаче и досадните моменти докато се стъпи на твърда почва, преди човек да гледа към зведите (символично казано)
      Можеш обаче да направиш увод към анализа и с по-интересни четива, с възможно по-малко формули и по-разнородни обяснения, Например встъпителна класика "Що е математика" на Курант и Робинс, - с подчертаното уточнение, че изобщо не е необходимо да се чете последователно, (главите са независими и доста разнородни) а директно да се гледат въпросите по анализа, които те вълнуват. После вече да се разхождаш и по другите "висши книги". Анализът не е най-висшото, а само началото и е средство за следващото. Дори вместо учебник, ще ти е по-добре да ползваш стари методически ръководства, (имат съвсем кратко описание на теорията но и веднага практическо приложение в конкретни задачи - с това по-бързо ще влезеш в "практичния" анализ).
      Криво е, заради неподходящ учебник, да намразиш дисциплината Между другото си прав за интуицията, имало е спор в миналото и то заведен от т.нар. интуици - дали точно цитираните от теб теореми на Болцано и Ваерщрас е необходимо да се учат с доказване,,, именно за да не става досадно (е вероятно не са успели да убедят останалите), т.е. и между математиците са се водили спорове, за да не се губи време за досадни неща, което все пак подсказва, че и те са хора и не витаят само из облаците (макар, че по-добре би било да са си там- шега) Освен това трябва да има и лесни билетчета в изпитите, Всеки може да избута една тройка по тез теореми, та е добре да се дава и шанс на късметлиите . Друг аспект е, че не всичко което е интуитивно, може да е верно или да се докаже - класически пример е 5тия постулат на Евклид, (всеки знае геомтрията от шести клас) и въпреки, че ни изглежда интуитивно вярно,,, но какво се случва, ако този постулат не може да се докаже?! - нови томове математика,- но да не прекаляваме

      Коментар


      • Тука някъде съм пускал като куриоз строго математическо доказателство, че/защо 1 + 1 = 2. И въобще не беше направено на майтап, както си помислих, когато щракнах на линка.

        После се замислих, че в математиката всичко трябва да е доказано.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Todor Sabev Разгледай мнение

          Некак си интуитивно с математика нещо не ми се връзва.
          Абе, то и аз така. Обаче, като всеки високоентелигентен индивид, на когото пред името му се мъдрят три букви с точка, и на мен ми се наложи да имам близък контакт с няколко броя висша математика.
          Наздраве, сър!
          Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
          Мечо

          Коментар


          • Така говориш, защото предполагам не знаеш в анализа, което е най-висшата математика, какви щуротии доказват и по какъв начин. Някои от тях наистина са супер очевидни и един нормален човек може само да се чуди какво точно доказват и за кой...

            Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение

            Ся, интуитивното усещане за нещо е хипотеза. Едва когато го докажеш, става неоспорим факт Това, дори като оставим настрана, че моето интуитивно и твоето такова, могат да бъдат много различни - въпрос на образование, житейски опит и възможност за направа на заключения.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Имхотеп Разгледай мнение

              Е аз развих функцията, то не става иначе,
              Просто намерих максимума и минимума, и стойностите бяха вътре.
              Имах в предвид обяснението.

              Математиката сама по себе си е много досадна. За мен приложенията са интересни, и то в крайните резултати. Например закона на Ом почти всички го знаят, вариациите по-малко, но начина по който се достига до това у=ри е направо умопомрачителен. Бас държа че никой инженер не го помни.
              Да ме прости Прецито, но аз съм на същото мнение. Много по-интересни ми бяха физиката и химията, макар че голяма част от тези науки си е чиста математика.

              П.П. Не знам що ти викат "дофтур" в онази тема. Господинът от аватара ти е бил повече строител, отколкото лечител.
              Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
              Мечо

              Коментар


              • Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение

                Ся, интуитивното усещане за нещо е хипотеза. Едва когато го докажеш, става неоспорим факт Това, дори като оставим настрана, че моето интуитивно и твоето такова, могат да бъдат много различни - въпрос на образование, житейски опит и възможност за направа на заключения.
                Некак си интуитивно с математика нещо не ми се връзва.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                  Лекциите на ФМИ

                  За да изглеждаме умни пред другите





                  http://fmi.wikidot.com/iga7



                  Ама наистина, това математиците сте голяма работа. Имам чувството, че цялото това безумие е само за да изглеждате умни

                  Никой нормален човек не би тръгнал да доказва такива работи дето интуитивно са ясни като бял ден
                  Ся, интуитивното усещане за нещо е хипотеза. Едва когато го докажеш, става неоспорим факт Това, дори като оставим настрана, че моето интуитивно и твоето такова, могат да бъдат много различни - въпрос на образование, житейски опит и възможност за направа на заключения.
                  Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
                  Мечо

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                    Приеха ли го?





                    Не знам, ама аз сега много се издразних на цялата тази математическа интелектуална мастурбация, защото докато им свикнеш на глупостите минава доста време, пък аз искам по-бързо и малко по-прагматично
                    Е аз развих функцията, то не става иначе,
                    Просто намерих максимума и минимума, и стойностите бяха вътре.
                    Имах в предвид обяснението.

                    Математиката сама по себе си е много досадна. За мен приложенията са интересни, и то в крайните резултати. Например закона на Ом почти всички го знаят, вариациите по-малко, но начина по който се достига до това у=ри е направо умопомрачителен. Бас държа че никой инженер не го помни.
                    Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                    Коментар


                    • Приеха ли го?


                      Първоначално изпратено от Имхотеп Разгледай мнение

                      Абсолютно.
                      Навремето като кандидатствах, имаше задача да докажем, че някакви стойности са в ляво и вдясно на нулата.
                      Написах че е достатъчно да намерим максимума и минимума и това е достатъчно, ако стойностите са в тези граници


                      Не знам, ама аз сега много се издразних на цялата тази математическа интелектуална мастурбация, защото докато им свикнеш на глупостите минава доста време, пък аз искам по-бързо и малко по-прагматично

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                        Сега кажи ми, не е ли очевадно, че една continuous функция в затворен интервал ще има минимум и максимум в този интервал?
                        Абсолютно.
                        Навремето като кандидатствах, имаше задача да докажем, че някакви стойности са в ляво и вдясно на нулата.
                        Написах че е достатъчно да намерим максимума и минимума и това е достатъчно, ако стойностите са в тези граници


                        Last edited by Имхотеп; 05.08.2019, 21:06.
                        Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                        Коментар


                        • Сега кажи ми, не е ли очевадно, че една continuous функция в затворен интервал ще има минимум и максимум в този интервал?

                          Коментар


                          • Ми аз ти гарантирам на 100%, че математиците първо разбират нещата интуитивно и после съчиняват дефинициите и доказателствата

                            Първоначално изпратено от Имхотеп Разгледай мнение

                            Абе на интуитивно ниво може да разбереш, но рова не винаги е достатъчно например да рвализираш нещо. Схващам ти мисълта де,

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                              Освен това, Имхотеп,ти не долавяш проблема тука

                              Веднъж като ти го обяснят на човешки език и по интуитивен начин, после тъпнята с доказателствата става ясна. Ама преди това? Преди това нищо не мож разрба

                              Затова ти казвам, че тези дефиниции и доказателства са безсмилени. Ти като разбереш идеята и после не ти трябват тъпи доказателства на интуитивно очевидни неща
                              Абе на интуитивно ниво може да разбереш, но рова не винаги е достатъчно например да рвализираш нещо. Схващам ти мисълта де,
                              Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                              Коментар


                              • https://www.youtube.com/watch?v=89BH1-75x4A

                                Песен за математиката

                                Смело кораба ще водиш и в небето ще летиш,
                                ако много, много знаеш, ако много можеш ти.
                                Затова, затова запомни, че е така трябва,
                                братко, ти да знаеш математика!
                                А защо ли параходът не потъва сред вълни,
                                а по курса смело плава в дъжд и бури, и мъгли.
                                Затова, затова запомни, че е така -
                                капитанът много знае математика.
                                За да литнеш в небесата, за да плаваш по море,
                                трябва, братко, ти да знаеш математика добре.
                                Затова, затова запомни, че е така
                                трябва всякога в света математика!

                                Коментар

                                Working...
                                X