IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Колко са полезни математиката и физиката (точни науки) за икономиката и финансите?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Каквото и да си говорим математика не се усвоява само с учебници, трябва някаква дарба за нея, майка ми колкото се опитваше да ми налее нещо...а накрая , въпреки книгитие и часовете учене, пак се чудя кое откъде идва и какво да го правя в една задача

    Коментар


    • Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение
      Като идвам в България ще се огледам аз него

      Но то вече ми мина зора... А и проблемът не е че нямам учебници. Имам на разположение цяла библиотека само с книги по математика, ум да ти зайде

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
        Заявената страница не бе намерена!


        https://knigite.eu/matematika/6651-v...ki-analiz.html
        Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
        Мечо

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
          Че то жуленето на производни и интеграли е най-лесното, това и икономистите го могат
          Mани я тая работа - там само таблични интеграли....ии се сещам за ужаса от "транспортната задача" които мои приятели преживяха

          Ето ти друг линк: https://knizhen-pazar.net/index.php?...BB%D0%B8%D0%B7
          Ако ти се стори тегава - вземи това, което ти казах...

          Коментар


          • Заявената страница не бе намерена!

            Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение

            https://alba-books.com/Висша-математ...-анализ

            Учебникът е в няколко части. По спомен, аз прелиствах тази тухла.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение

              Има ли го сега в антикварните книжарници?
              https://alba-books.com/%D0%92%D0%B8%...B%D0%B8%D0%B7-
              Учебникът е в няколко части. По спомен, аз прелиствах тази тухла.
              Last edited by tnm; 07.08.2019, 08:00.
              Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
              Мечо

              Коментар


              • Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение

                В студентските си години бях впечатлена от "Математически анализ" на Брадистилов.
                Учебникът беше антикварна рядкост и беше притежание на бъдещия ми тогава девер.
                Има ли го сега в антикварните книжарници?

                Коментар


                • Първоначално изпратено от kubrat Разгледай мнение

                  Аз май затова не станах математик, въпреки че уж имах някакви данни Иначе интелектуалната мастурбация на икономистите е по-дразнеща, най-малкото защото не е толкова интелектуална
                  На времето през 1990-те това да учиш чиста, че даже и приложна математика изглеждаше възможно най-безперспективното нещо. За България имам предвид

                  Коментар


                  • Че то жуленето на производни и интеграли е най-лесното, това и икономистите го могат

                    Първоначално изпратено от Тъпо парче Разгледай мнение
                    Караш ме да се съмнявам в неща, които сме бъхтили преди 20 години? Тая майката на Коши сигурно я ползват за ветрогенератор на небето.
                    Отворих произволен учебник - http://ramanujan.math.trinity.edu/wt...L_ANALYSIS.PDF
                    После отворих http://fmi.wikidot.com/anal1 (това не е анал 1, а анализ1) - ми същите работи са, малко опростени и раздути и в МА2, ама е като за студенти 2008-ма година . А в упражненията се жулеха лимеси, производни и интеграли....абе скучна работа.

                    Ако не ти трябва сухата теория, а само практическото приложение, това е напълно излишен учебник.

                    едит: не предмета, а учебника е излишен. Взимаш "методическо ръководство за решаване на задачи по висша математика" от старото комунистическо време, по спомен т.2, ама може и да те лъжа. Трябва да сляза до мазето да видя...пусто не ми остана място за библиотечка.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                      Ми не, един учебник по Calculus е като детска игра в сравнение с Real Analysis
                      Караш ме да се съмнявам в неща, които сме бъхтили преди 20 години? Тая майката на Коши сигурно я ползват за ветрогенератор на небето.
                      Отворих произволен учебник - http://ramanujan.math.trinity.edu/wt...L_ANALYSIS.PDF
                      После отворих http://fmi.wikidot.com/anal1 (това не е анал 1, а анализ1) - ми същите работи са, малко опростени и раздути и в МА2, ама е като за студенти 2008-ма година . А в упражненията се жулеха лимеси, производни и интеграли....абе скучна работа.

                      Ако не ти трябва сухата теория, а само практическото приложение, това е напълно излишен учебник.

                      едит: не предмета, а учебника е излишен. Взимаш "методическо ръководство за решаване на задачи по висша математика" от старото комунистическо време, по спомен т.2, ама може и да те лъжа. Трябва да сляза до мазето да видя...пусто не ми остана място за библиотечка.
                      Last edited by Тъпо парче; 06.08.2019, 18:33.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                        Ако можех да ти дам два лайка, щях да го направя


                        Аз погледнах седем-осем различни учебника и нито един не ми се видя подходящ... Най-много време отделих на Robert Bartle, The Elements of Real Analysis. Изисква много време и концентрация, а аз няма да тръгна да ставам математик...

                        Иначе математиката може и да е вълнуваща

                        В студентските си години бях впечатлена от "Математически анализ" на Брадистилов.
                        Учебникът беше антикварна рядкост и беше притежание на бъдещия ми тогава девер.
                        Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
                        Мечо

                        Коментар


                        • Ми не, един учебник по Calculus е като детска игра в сравнение с Real Analysis

                          Първоначално изпратено от Тъпо парче Разгледай мнение
                          real analysis = Анализ 1, ДИС или ВМ2 - според зависи в кой университет учиш С една дума - производни и интеграли. Все неща, учени тук в училище (поне преди години, сега сигурно питагор учат в 12-ти клас). Много ми е странно, защо на запад почват да учат интегралите наобратно - първо нютонов, после неопределен.

                          Иначе "Избрани гадости от математиката" май беше пожелателен предмет по мое време.

                          Коментар


                          • Ако можех да ти дам два лайка, щях да го направя


                            Аз погледнах седем-осем различни учебника и нито един не ми се видя подходящ... Най-много време отделих на Robert Bartle, The Elements of Real Analysis. Изисква много време и концентрация, а аз няма да тръгна да ставам математик...

                            Иначе математиката може и да е вълнуваща

                            Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение
                            Криво е, заради неподходящ учебник, да намразиш дисциплината Между другото си прав за интуицията, имало е спор в миналото и то заведен от т.нар. интуици - дали точно цитираните от теб теореми на Болцано и Ваерщрас е необходимо да се учат с доказване,,, именно за да не става досадно (е вероятно не са успели да убедят останалите), т.е. и между математиците са се водили спорове, за да не се губи време за досадни неща, което все пак подсказва, че и те са хора и не витаят само из облаците (макар, че по-добре би било да са си там- шега) Освен това трябва да има и лесни билетчета в изпитите, Всеки може да избута една тройка по тез теореми, та е добре да се дава и шанс на късметлиите . Друг аспект е, че не всичко което е интуитивно, може да е верно или да се докаже - класически пример е 5тия постулат на Евклид, (всеки знае геомтрията от шести клас) и въпреки, че ни изглежда интуитивно вярно,,, но какво се случва, ако този постулат не може да се докаже?! - нови томове математика,- но да не прекаляваме

                            Коментар


                            • real analysis = Анализ 1, ДИС или ВМ2 - според зависи в кой университет учиш С една дума - производни и интеграли. Все неща, учени тук в училище (поне преди години, сега сигурно питагор учат в 12-ти клас). Много ми е странно, защо на запад почват да учат интегралите наобратно - първо нютонов, после неопределен.

                              Иначе "Избрани гадости от математиката" май беше пожелателен предмет по мое време.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение

                                Да ме прости Прецито, но аз съм на същото мнение. Много по-интересни ми бяха физиката и химията, макар че голяма част от тези науки си е чиста математика.

                                П.П. Не знам що ти викат "дофтур" в онази тема. Господинът от аватара ти е бил повече строител, отколкото лечител.
                                Ами може би за това...

                                https://youtu.be/-K-yfItmEs4

                                Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                                Коментар

                                Working...
                                X