IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Колко са полезни математиката и физиката (точни науки) за икономиката и финансите?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • В смисъл, позволи си да плюе по нещо, дето ангажира,и математика, и физика, и интерес, целесъобразност ѝ т.н. Тоталната абстракция води до тотално абстрактен отговор. И, като не го докараш до правилните константи на интегриране...Събуждаш се, завит с мокър чаршаф, пръстите - в контакта, а Уострийт не ебава. Само вУци.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Ender Разгледай мнение
      Дилемата е лесно решима, ако приемеш твърдението ми - че времето не съществува.
      Тоест, няма преди и след.
      То това интуиците си го знаеме извътре по рождение дет се вика. . Времето е измишльотина- да се описват (уж) последователно събитията, и плюс минус нещо дребно отгоре, едва ли нещо повече. Не ме бъзикай с това време

      Коментар


      • Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение

        Ай Стига вече се репчи с Матеев.!!
        Той и Ендер някак ми напомниха за една дълбока проблематика, която битува и се развива все още в съвременната матаматика, и елементарни постове не бива да я свеждат до хули и присмех!
        От стотина години се подбутва некъв "голям" математически казус : Математиката ние ли я измислихме или Тя е измислена преди и въпреки нас и ние само преоткриваме нещо от нея!!? Тва си е вековен спор и понастоящем някак си гадно се правят опити от неква UK-математичка да се маскират позициите, чрез "великото обединение", да се дава измислено соломоновско решение - т.е. хем математиката е съществувалa преди нас, и хем ние я откриваме
        А...какво ще кажеш за интереса на втората страна във всяка сделка? Критиката ми към Матеев в случая е, че той, някак се абстрахира от нея но, без нейното участие, няма сделка...

        Коментар


        • Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение

          Ай Стига вече се репчи с Матеев.!!
          Той и Ендер някак ми напомниха за една дълбока проблематика, която битува и се развива все още в съвременната матаматика, и елементарни постове не бива да я свеждат до хули и присмех!
          От стотина години се подбутва некъв "голям" математически казус : Математиката ние ли я измислихме или Тя е измислена преди и въпреки нас и ние само преоткриваме нещо от нея!!? Тва си е вековен спор и понастоящем някак си гадно се правят опити от неква UK-математичка да се маскират позициите, чрез "великото обединение", да се дава измислено соломоновско решение - т.е. хем математиката е съществувалa преди нас, и хем ние я откриваме
          Дилемата е лесно решима, ако приемеш твърдението ми - че времето не съществува.
          Тоест, няма преди и след.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

            Уникално но, факт: Някакси, (ама много често), инженери и математици не съвпадат.
            И икономисти, и финансисти... Матеев е изключение. Всичкото накуп.
            Ай Стига вече се репчи с Матеев.!!
            Той и Ендер някак ми напомниха за една дълбока проблематика, която битува и се развива все още в съвременната матаматика, и елементарни постове не бива да я свеждат до хули и присмех!
            От стотина години се подбутва некъв "голям" математически казус : Математиката ние ли я измислихме или Тя е измислена преди и въпреки нас и ние само преоткриваме нещо от нея!!? Тва си е вековен спор и понастоящем някак си гадно се правят опити от неква UK-математичка да се маскират позициите, чрез "великото обединение", да се дава измислено соломоновско решение - т.е. хем математиката е съществувалa преди нас, и хем ние я откриваме

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

              За съжаление сам виждаш, че в този форум това е невъзможно. В редица други форуми може, но тука - твърдо НЕ !!! Сам виждаш, че всяка една тема се превръща от няколко човека в мерене на ******* и в личностни заяждания и обиди.
              Е па отплеснахте се да го е...

              Следя темата от 5-6 страници и ми стана интересна, почти толкова колкото оная за желанията на жените, че даже и повече... Ама в последните 2-3 отидохте доста надалеч. Но не... аз няма да Ви обсъждам, няма да обсъждам дори събитията довели до изтриването на някои от коментарите (при все че тия събития са колкото плод на обективни причини, толкова и на субективизъм от страна на модераторите), но с удоволствие бих обсъдил някои от идеите които бяха изказани, така де - изписани тук

              Мненията, и по-точно обосновките на Матеев ми харесаха – математиката и логиката са науки без които е неизбежно успешното участие в икономическите процеси течащи в каквото и да е форма на обществото, при все че почти всеки един от тях рано или късно опира до думата „пари“ или иначе казано „финанси“. А умението, или по-точно способността в даден момент да прецениш кое точно от това което знаеш, или кой модел да използваш си е в голяма степен функция на интуицията и че без нейната помощ не може, е нещо с което съм напълно съгласен.

              Много ми допадна и определението на Селена за същата тая Интуиция, т.е. че тя е връзката с подсъзнанието или по-точно възможността да изкараш от всичко складирано в мозъка си като информация оная част която в даден момент би ти била най-полезна и необходима. И това да стане бързо и без каквото и да е участие на мисълта. Та и според мен интуицията не е нещо свръх дадено, то е просто способност, начин, ако щете дори навик, който ви позволява да използвате по-голяма част от ресурса на мозъка ви, но с условието (според мен) в него да има тая натрупана по всякакъв начин (случайно или не) база от данни. Тук става ясно че не поставям гледачките на боб, карти, кафе и други тем подобни предмети в списъка на хора използващи я, като не ги отричам а просто поставям разлика между думите „интуиция“ и „свръхсетивност“ (последна от които все още необяснима за мен).

              Такаа дойде време и на следващата идея, по която да поразсъждавам. В някои от мненията които прочетох се споменават една категория хора, които с една дума бих могъл да нарека – творци, т.е. това са художниците, поетите, композиторите... Лично аз, попадайки в една от тия групи, макар и с все още известни само на най-близкия ми човек произведения и без всякакви претенции за истинско изкуство, мога да кажа че това което притежават творците е едно единствено нещо – дарба (талант), в дадената област. Е да, със сигурност има и изключения като безспорният гений на Леонардо Да Винчи, съчетал в себе си дарбата да рисува със изключителни познания по геометрия, астрономия и архитектура, но лично според мен създаването на едно произведение, било то поема, картина или симфония е плод най-вече на спонтанно чувство и усещане, което няма нищо общо с точните науки и почти нищо общо с интуицията.

              И да завърша с нещо което също не ми убягна, а именно споменаването и намесването на „сатори“ в едно от разсъжденията. Е те тук нещата наистина отиват в съвсем друга призма и категория, коментирането на която с право би дала повод на някой от модераторите да извади гумата и да напише „не е по темата“, макар че едва ли би бил прав, но все пак не искайки да предизвиквам съдбата и с надеждата постът ми да поостане, спирам до тук.

              А като гледам как започнах, то май че аз се отплеснах но се надявам всичко да е в рамките на нормалното. Човек освен да чете понякога има нужда и да пише...

              Лека вечер!

              Коментар


              • Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение
                Матеев, математиката може да е повод за кофликт, за тези, които не я разбират. Интуцията според мен никога не може да бъде повод за конфликт. Причината да се намеся сега в разговора, а не в в самото начало е, че се опитвах да разбера и двете страни. Мога да говоря с часове по въпроса и е трудно да се каже с 5-10 изречения. Имаш много плюсове от мен за "цялостно творчество", както беше вече казано от друг съфорумец, и може да си чудесен инженер, което не значи че автоматично и чудесен математик. Почти всеки добър математик може да бъде и добър инженер, обратното обаче не е в сила. ( следствие, от това, че математика се преподава по методите Лайбниц срещу Нютон). Причината - "чудесните" математици са нагазили в "дълбоки води" в които интуицията е това, което обуславя раликата от категорята на инженерите
                Сиреч добър инженер може да си и без интуиция, но ... "добър" математик ...не може.
                А какво е математиката... Дали лесно може да се каже?!
                В името на темата е замесесена и физиката. Физиката, като елементарна дефиниция може да наречем изучаване и обясняване на природните явления, но какво все пак е математиката !? - в случая не можем да дадем подобна на физиката дефиниция, математиката може да изучава и чисто абстрактни идеи (които не се срещат емпирично в природата), следователно се допълва и от интуиция. А тя е необяснима за инженерите, нали.
                Проблемът в който попаднахте е много дълбок. Той дори е хвърлил в миналото няколко блестящи мозъци в депресия. Някои и към самоубойство Нека се позова на историческите данни - годината е около 1900, Един велик математик, Давид Хилберт решава да постави математиката на твърда логична база, от която да се изведе всяко следващо твърдение, идея и доказване на нова хипотеза. Всичко върви по мед и масло, математиката уж може да се систематизира и подрежда без интуиция (за мен обаче дори и тази идея си е интуитивна ), ...
                Идеите на Хилберет са чудесни и това поражда някои открития, но ... след 2-3 десетилетия едно чисто логическо ( и интуитивно) предположение на Хайзенберг започва да всява огромни съмнения .... а малко след това се появява и математик, който не само се съмнява, но използвайки идеите, базата и методите на Хилберт доказва, че ...в така изградената от Хилберт чисто логична, последователна, блестящо и ситематично подредена математика, ...все пак ще съществуват идеи, хипотези, теореми, ... които не могат, да се докажат със същите математични принципи. т.е. Както просто го нарекъл Хайзенберг - "ако тръгнем по един път убедени, че е правилният, ще пропуснем и някои от познанията по другите пътища". А За Всеки неинтуитувен модел ще съществуват твърдения, които същият модел не може да докаже, уви. Т.е. извън чистата логика съществува нещо друго .. Това са първи стъпки в "дълбоката" математика Матеев, а който е нагазил в тях, няма как да не се докосне до ролята на интуицията, Без нея математиката се превръща в инженерство, но с интуицията може да бъде невъобразим полет на мисълта, в дързост да прекрачиш границите на познанията, да откриеш нов дял в науката, да превърнеш математиката в изкуство, да "изведеш" нова формула, да видиш красотата и необятността на всемира, като останеш завинаги запленен в алхимията на математиката, А и нищо генерално ново не може да се роди без силата на интуицията
                изкушавам се да кажа не е препоръка
                Уникално но, факт: Някакси, (ама много често), инженери и математици не съвпадат.
                И икономисти, и финансисти... Матеев е изключение. Всичкото накуп.
                Last edited by Pyramid; 22.06.2020, 23:28.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

                  Ами добре, да продължим дискусията, но в каква посока?
                  Математиката по-добре да не я споменаваме, че веднага става повод за конфликт. Интуицията също създава повод за конфликт. Ако започна да пиша за ПМО, и веднага започват подигравките. Ами на мене ми се изчерпаха идеите какво да пиша в тази тема, при толкова много табута.

                  Така че давай - ти си наред. Измисли за нещо да си приказваме, без да се обиждаме, пък да видим дали ще ти се получи. Аз обаче повече се отказвам да бъда инициатор на каквото и да било обсъждане.
                  Матеев, математиката може да е повод за кофликт, за тези, които не я разбират. Интуцията според мен никога не може да бъде повод за конфликт. Причината да се намеся сега в разговора, а не в в самото начало е, че се опитвах да разбера и двете страни. Мога да говоря с часове по въпроса и е трудно да се каже с 5-10 изречения. Имаш много плюсове от мен за "цялостно творчество", както беше вече казано от друг съфорумец, и може да си чудесен инженер, което не значи че автоматично и чудесен математик. Почти всеки добър математик може да бъде и добър инженер, обратното обаче не е в сила. ( следствие, от това, че математика се преподава по методите Лайбниц срещу Нютон). Причината - "чудесните" математици са нагазили в "дълбоки води" в които интуицията е това, което обуславя раликата от категорята на инженерите
                  Сиреч добър инженер може да си и без интуиция, но ... "добър" математик ...не може.
                  А какво е математиката... Дали лесно може да се каже?!
                  В името на темата е замесесена и физиката. Физиката, като елементарна дефиниция може да наречем изучаване и обясняване на природните явления, но какво все пак е математиката !? - в случая не можем да дадем подобна на физиката дефиниция, математиката може да изучава и чисто абстрактни идеи (които не се срещат емпирично в природата), следователно се допълва и от интуиция. А тя е необяснима за инженерите, нали.
                  Проблемът в който попаднахте е много дълбок. Той дори е хвърлил в миналото няколко блестящи мозъци в депресия. Някои и към самоубойство Нека се позова на историческите данни - годината е около 1900, Един велик математик, Давид Хилберт решава да постави математиката на твърда логична база, от която да се изведе всяко следващо твърдение, идея и доказване на нова хипотеза. Всичко върви по мед и масло, математиката уж може да се систематизира и подрежда без интуиция (за мен обаче дори и тази идея си е интуитивна ), ...
                  Идеите на Хилберет са чудесни и това поражда някои открития, но ... след 2-3 десетилетия едно чисто логическо ( и интуитивно) предположение на Хайзенберг започва да всява огромни съмнения .... а малко след това се появява и математик, който не само се съмнява, но използвайки идеите, базата и методите на Хилберт доказва, че ...в така изградената от Хилберт чисто логична, последователна, блестящо и ситематично подредена математика, ...все пак ще съществуват идеи, хипотези, теореми, ... които не могат, да се докажат със същите математични принципи. т.е. Както просто го нарекъл Хайзенберг - "ако тръгнем по един път убедени, че е правилният, ще пропуснем и някои от познанията по другите пътища". А За Всеки неинтуитувен модел ще съществуват твърдения, които същият модел не може да докаже, уви. Т.е. извън чистата логика съществува нещо друго .. Това са първи стъпки в "дълбоката" математика Матеев, а който е нагазил в тях, няма как да не се докосне до ролята на интуицията, Без нея математиката се превръща в инженерство, но с интуицията може да бъде невъобразим полет на мисълта, в дързост да прекрачиш границите на познанията, да откриеш нов дял в науката, да превърнеш математиката в изкуство, да "изведеш" нова формула, да видиш красотата и необятността на всемира, като останеш завинаги запленен в алхимията на математиката, А и нищо генерално ново не може да се роди без силата на интуицията
                  изкушавам се да кажа не е препоръка
                  Last edited by precakanoto; 22.06.2020, 22:47.

                  Коментар


                  • Малко ще се поцитирам, за да изтегля темата от глухата линия :
                    Първоначално изпратено от Ender
                    Идеите се раждат от интуицията, която за теб няма стойност.
                    Но бих се радвал да обсъждаме идеи.
                    Какво ще кажеш, тогава, за ограничаване нормата на печалба, като стратегия за заемане на пазарни позиции? В момента, у нас, сякаш се практикува тоталното НЕограничаване с идеята „ден година храни”, докато китайците, прилагат от години балансираното ценообразуване, в резултат на което...СА НАВСЯКЪДЕ.
                    Работата е там, че математика и физика, са направени тъй, щото анализират на база дадености, за да предсказват бъдеще. В широк план. Дори Матеев, си вади изводи за ПМО на база минали събития, без да има сигурна представа (понеже, данни няма откъде) за бъдещи. Е? Търговия? А критерии за ценност на сделката (за множеството, не за търговеца)? ДОСЕГА, не видях изобщо да се повдигне темата. Излиза (по Матеев? или греша?) че сделките са само и от име и в интерес на търговците. Да, ама другата страна на тези сделки (клиентите) къде са? ТЕХНИТЕ ИНТЕРЕСИ?
                    - Инак, нашия, си систематизира и си анализира...

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Ender Разгледай мнение
                      И аз бях много изненадан,че съм успял да изгенерирам пост, който не е по темата, но тая силна вяра в компетентността на модераторите, така че няма никаква причина да оспорвам. Съветвам те да подходиш по същия начин и дискусията ще придобие значително по-лековат и непринуден характер.
                      Ами добре, да продължим дискусията, но в каква посока?
                      Математиката по-добре да не я споменаваме, че веднага става повод за конфликт. Интуицията също създава повод за конфликт. Ако започна да пиша за ПМО, и веднага започват подигравките. Ами на мене ми се изчерпаха идеите какво да пиша в тази тема, при толкова много табута.

                      Така че давай - ти си наред. Измисли за нещо да си приказваме, без да се обиждаме, пък да видим дали ще ти се получи. Аз обаче повече се отказвам да бъда инициатор на каквото и да било обсъждане.
                      Last edited by Mateev; 22.06.2020, 21:43.

                      Коментар


                      • Модераторите специално, мисля че се интересуват само от това да има повече кликове и това им е основната линия. Трият само някои по-очевидни и директни обиди и то не винаги

                        Не мисля, обаче, че систематично толерират определени гледни точки

                        Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

                        Най-големият проблем е, че модераторите допускат личностни заяждания и въобще допускат обсъждане на хора, а не обсъждане по дадената тема. Над 50% от постингите във форума са личностни заяждания, като има ярко изразени около 10 човека, които само с това се занимават и с нищо друго.

                        Иначе да, прав си. И аз понякога се отпускам да сляза на толкова ниско ниво, и да отвръщам на обидите с обиди. В повечето случаи обаче просто си премълчавам, защото с простаците човек не може да излезе на глава.

                        В последно време се опитвам да се контролирам, и непрекъснато си повтарям да не им обръщам внимание на простаците, но като видя как модераторите не им трият заяжданията и личните нападки, дори и когато ги докладвам, и ми става кофти.

                        Този постинг ще бъде изтрит, защото не е по темата, но разгледай надолу 2-3 страници да видиш колко много личностни заяждания и обиди не са изтрити. При това положение на човек му се отщява да пише в този форум, камо ли да развива някакви идеи или концепции.
                        Last edited by Money; 22.06.2020, 21:29.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
                          Този постинг ще бъде изтрит, защото не е по темата, но разгледай надолу 2-3 страници да видиш колко много личностни заяждания и обиди не са изтрити. При това положение на човек му се отщява да пише в този форум, камо ли да развива някакви идеи или концепции.
                          И аз бях много изненадан,че съм успял да изгенерирам пост, който не е по темата, но тая силна вяра в компетентността на модераторите, така че няма никаква причина да оспорвам. Съветвам те да подходиш по същия начин и дискусията ще придобие значително по-лековат и непринуден характер.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                            Най-големият проблем е нетърпимостта към различно мнение. Но ако си съвсем честен със себе си трябва да признаеш, че и ти я имаш тази черта
                            Най-големият проблем е, че модераторите допускат личностни заяждания и въобще допускат обсъждане на хора, а не обсъждане по дадената тема. Над 50% от постингите във форума са личностни заяждания, като има ярко изразени около 10 човека, които само с това се занимават и с нищо друго.

                            Иначе да, прав си. И аз понякога се отпускам да сляза на толкова ниско ниво, и да отвръщам на обидите с обиди. В повечето случаи обаче просто си премълчавам, защото с простаците човек не може да излезе на глава.

                            В последно време се опитвам да се контролирам, и непрекъснато си повтарям да не им обръщам внимание на простаците, но като видя как модераторите не им трият заяжданията и личните нападки, дори и когато ги докладвам, и ми става кофти.

                            Този постинг ще бъде изтрит, защото не е по темата, но разгледай надолу 2-3 страници да видиш колко много личностни заяждания и обиди не са изтрити. При това положение на човек му се отщява да пише в този форум, камо ли да развива някакви идеи или концепции.
                            Last edited by Mateev; 22.06.2020, 21:15.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                              Най-големият проблем е нетърпимостта към различно мнение. Но ако си съвсем честен със себе си трябва да признаеш, че и ти я имаш тази черта
                              Мислиш ли? А, да разнася недоказани глупости, да може? Ама човекът е морален бе !

                              Коментар


                              • Най-големият проблем е нетърпимостта към различно мнение. Но ако си съвсем честен със себе си трябва да признаеш, че и ти я имаш тази черта



                                Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
                                Докато има личностни заяждания от хора с малки мозъци, няма как да се обсъждат идеи или събития. Не и в този форум, в който някои хора са под защитата на модераторите, и необезпокоявани се занимават само и единствено с личностни заяждания.

                                Докато се води такава политика е невъзможно да се създаде чисто информационна тема, в която културно да се обсъжда каквото и да било.

                                Коментар

                                Working...
                                X