IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Моля за съдействие

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Здравейте! Моля за помощ и разясняване на тези три задачи. Първата я намерих в този форум, но за съжаение не успях да я разбера/като приагам формулата не се получава отговора/.Много ви моля ако може за разяснение. Много ще съм благодарна ако ми помогнете.Хубав ден!

    1.Отпусната е търговски кредит при условие: отстъпка при предсрочно изплащане 5% ; срок на търговския кредит в дни 100 ; максимален срок за предварително издължаване в дни 10 ; дни в годината 360 Определете годишния лихвен процент по търговските кредити с капитализация
    Изберете едно
    a. 22,44%
    b. 22,33%
    c. 23,43%
    d. 23,55%
    e. 22,77%

    Правилният отговор е: 22,77%

    2.Намерете сегашната стойност на бъдеща серия от неравни парични потоци (PVt), платими в края на съответната година, при следните известни променливи: FV1 - бъдещо плащане в съответен момент t: 12000 ; FV2 - бъдещо плащане в съответен момент t: 12345 ; FV3 - бъдещо плащане в съответен момент t: 14325 ; FV4 - бъдещо плащане в съответен момент t: 19012 ; к - годишен дисконтов фактор (процент): 12% ;
    Изберете едно
    a. 40834,37 лв.
    b. 41834,37 лв.
    c. 42834,37 лв.
    d. 43834,37 лв.
    e. 44834,37 лв.
    Правилният отговор е: 42834,37 лв

    3.Определете размерът на сконтото (Ск) при следните параметри на изразен с полица търговски кредит: К - стойност на търговската полица: 10000,00 лв.; Р - годишен пазарен лихвен процент по заемите: 10% ; Д - дните на от момента на сконтирането до падежа на полицата: 10 ;
    Изберете едно
    a. 26,78 лв.
    b. 21,78 лв.
    c. 27,58 лв.
    d. 23,78 лв.
    e. 27,78 лв.
    Правилният отговор е: 27,78 лв

    Коментар


    • Златни сте

      Коментар


      • Първоначално изпратено от equal Разгледай мнение
        Изваждаш размера на главницата и вояла !
        27094,385256 - 22456= ...
        Дааам, както са ти казали, ти си намерила каква ще е сумата след 2,5 години при дадената лихва. Като махнеш първоначалната сума останалото е т.нар. сложна лихва

        Коментар


        • Първоначално изпратено от petia_gm Разгледай мнение
          Много ти благодаря за подробното обяснение. Сега вече разбрах
          А относно сложната лихва явно някъде бъркам, защото не мога да получа нито един от дадените ми отговори
          Чрез използване на сложно олихвяване определете дължимата лихва по кредит при следните параметри: К - размер на кредита: 22456 НЛ - годишна норма на лихвата: 7,8% Т - период в години: 2,5.
          4138,385256
          4238,385256
          4338,385256
          4638,385256
          4838,385256
          PV*(1+R)^N
          22456*(1+0,078)^2,5=27094,385256???
          Не мога да разбера къде бъркам
          Изваждаш размера на главницата и вояла !
          27094,385256 - 22456= ...
          |^^^^^пиво^^^^\\|""\\_,_
          |___________||__|___|)
          (@)(@)""*|(@)(@)**(@)

          Коментар


          • Много ти благодаря за подробното обяснение. Сега вече разбрах
            А относно сложната лихва явно някъде бъркам, защото не мога да получа нито един от дадените ми отговори
            Чрез използване на сложно олихвяване определете дължимата лихва по кредит при следните параметри: К - размер на кредита: 22456 НЛ - годишна норма на лихвата: 7,8% Т - период в години: 2,5.
            4138,385256
            4238,385256
            4338,385256
            4638,385256
            4838,385256
            PV*(1+R)^N
            22456*(1+0,078)^2,5=27094,385256???
            Не мога да разбера къде бъркам
            Last edited by petia_gm; 07.06.2013, 20:31.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от petia_gm Разгледай мнение
              Как достигнахте до отговора на 1.Задача? И ако може да обясните как се решава трета.
              Първа задача съм я обяснил.

              1. Продавам ти правото да купиш 1000 паунда по 3,20 лева за всеки паунд. Т.е. имаш право да купиш от мен 1000 паунда за 3200 лева
              2. Цената на това право е 10 лева. До тук съм 10 лева напред
              3 Курсът се вдига до 3.24 лева. Аз мога да купя 1000 паунда от пазара за 3240
              4. Ти обаче си лоша и си искаш 1000 паунда за 3200.
              5. Аз купувам 1000 паунда за 3240 кинта, продавам ти ги за 3200 и съм 40 кинта назад.
              С 10 те кинта напред от 2 точка оставам с общо 30 назад
              Тук обаче съставителят на задачата не е отчел, че ти поради ред причини може да не упражниш правото си на покупка.
              Така че верният отговор е -30 в случай, че бъде упражнена кол опцията и +10, ако не бъде упражнена.
              Много от брокерите на падежа служебно, изпълняват опциите, но в случая с Финансово брокерска къща “Свищов”, ако трябва да дадеш 100 кинта за отиване и връщане до Свищов, много ще се замислиш дали да си упражниш правото



              Трета задача всичко ти е дадено и нищо не търсиш Заместваш във формулата за сложна лихва и получаваш отговора.

              А каква е формулата за сложна лихва - пише в учебника.

              Коментар


              • Как достигнахте до отговора на 1.Задача? И ако може да обясните как се решава трета.
                Last edited by petia_gm; 07.06.2013, 15:28.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от WooHoo Разгледай мнение
                  Благодаря ти много! Всички задачи са така, смятам до 5 знак след запетаята Дават, не дават, аз съм си с инженерния калкулатор, за финансов не знам :P
                  Да, с нея се справих сам. Бях допуснал много елементарна грешка на елементарна задача - цвай!

                  Коментар


                  • Тъй като не мога да помогна на момчето, но изчетох всички коментари и понаучих нещо, искам да поздравя Наивник и Знаещ. Прекрасно е по такива форуми да има компетентни мнения и участници.
                    Пътека се прави камък по камък!

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от НАИВHИК Разгледай мнение
                      Гадна задачка с изключително близки отговори за объркване на врага особено при степен нецяло число

                      Така, ако си меткаш само една сделка тогава смяташ колко ти е лихвеният процент без капитализация на годишен базис. Демек колко са ти тези 2% за тези 65 дни /70-5, щот трябва да платиш 5 дни предварително/ на 365 дневен базис.

                      2/(100-2)= 2.0408% за първия период

                      2/(100-2)*365/65=11.46% без капитализация на годишна база

                      С капитализация имаме

                      (1+2/(100-2))^(365/65)=12,01%


                      Абе тия идиоти даскалята що не ги правят задачите с точни числа.

                      Ай като е голям тарикат даскала да сметне на ум 1,020408 на степен 365/65

                      Дават ли ви да ползвате финансови калкулатори???
                      Благодаря ти много! Всички задачи са така, смятам до 5 знак след запетаята Дават, не дават, аз съм си с инженерния калкулатор, за финансов не знам :P

                      Коментар


                      • Ууухоо, нъл реши 3-та задача Тя е лесна, ама също не мое се реши на ум 1.1^10 си е трудновато да се сметне

                        Коментар


                        • тук ако ти отговоря може би трябва да отворим нова тема - теорията е ок. като база но за успешна реализация се искат доста комплексни качества така че няма смешно

                          Коментар


                          • Няма да ми се смеете.... Аз изключително много ги работех моите даскали в университета. Специално финанси съм вземал на ликвидация С една даскалица не можахме да се разберем за кол опциите Както и да е. Аз цял живот си вадя с това хляба, а тя набута на богатия си мъж кинтите в една пирамида и загуби всичко

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от НАИВHИК Разгледай мнение
                              Гадна задачка с изключително близки отговори за объркване на врага особено при степен нецяло число

                              Така, ако си меткаш само една сделка тогава смяташ колко ти е лихвеният процент без капитализация на годишен базис. Демек колко са ти тези 2% за тези 65 дни /70-5, щот трябва да платиш 5 дни предварително/ на 365 дневен базис.

                              2/(100-2)= 2.0408% за първия период

                              2/(100-2)*365/65=11.46% без капитализация на годишна база

                              С капитализация имаме

                              (1+2/(100-2))^(365/65)=12,01%



                              Абе тия идиоти даскалята що не ги правят задачите с точни числа.

                              Ай като е голям тарикат даскала да сметне на ум 1,020408 на степен 365/65

                              Дават ли ви да ползвате финансови калкулатори???


                              +1 прав си

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от НАИВHИК Разгледай мнение
                                Ай като е голям тарикат даскала да сметне на ум 1,020408 на степен 365/65

                                Дават ли ви да ползвате финансови калкулатори???
                                Тези задачи трябва да се дават с 360 дни година и 90 дни период или 365 със 73. Поне степента да е цяло число ебаси. 99,9 процента от студентите ще се същисат като видят степен 5,61

                                Коментар

                                Working...
                                X