IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Изгодни ли са за Б-я проектите Б-с-Александропулис и БЕЛЕНЕ

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • be_google написа:
    Абе само от провала на АЕЦ-БЕЛЕНЕ ще изтърваме по 5 милиарда годишно....а всеки да си смята тези 5 (поне!!!!!) милиарда като минат през икономиката- през бюджета, през бизнеса, през хората колко са???!!!!! Може да са над 10-12 милиарда годишно към GDP на BG-товицата мила и родна и пълна с крадливи и продажни политици.....
    PR-атаката срещу АЕЦ-Белене е най-мощната, защото от спирането й печелят всички антибъ...
    Хайде да изчислим,колко ще произвежда Белене-апологетите му твърдят,че ще произвежда евтин ток-3,5-4 евроцента.
    Да приемем ,че целогодишно средното натоварване е 90%/много добра/-1800МВтх24часах340дни/презареждане ,профилактика/х80лв=1 175 040 000лв-
    къде са 5млрд.
    Обаче това са приходите,но за да се произведе електроенергията е нужно гориво,персонал ,обслужване на инвестиционните кредити и т.н.
    Да предположим ,че централата ще струва 6 млрд евро-един вече изхарчен,4 на руснаците
    и поне 1 за хранилище,подстанции,далек опроводи и др.
    Да предположим,че за 5 млрд евро се вземе най- благоприятния заем с лихва 5%-250млн/евро само лихви на година или 500млн лева.
    Ако заема е 20 годишен/на толкова години горе-долу се прави основен ремонт на блоковете.-250 млн евро или още 500млн лв главница/годишно..
    А знаем,че себестойноста в Козлодуй е около 50лв/МВтч,ако е толкова и при Белене-734млн са необходими да работи, за да се самоиздържа-без изплащане на кредити.
    Дотук съм допускал само най-добрите варианти-прекрасен лихвен процент,никаква забава в строителството/това е в сферата на фантастиката/,20г без основен ремонт/обикновено 15г/,никакво оскъпяване на проекта,никакви пари за консултанта-финансов и проектен.Представете си забавяне на прокта с 2г.-справка Китай,Финландия,Франция
    Моята прогноза,ако се осъществи проекта е минимум 8млрд и цена на тока поне 8евроцента.
    __________________
    Last edited by MILOM; 18.06.2010, 13:12.
    http://milom.blog.bg/

    Коментар


    • Всичко, което герберясалите ПРОВАЛЯТ и се направи наоколо Е ЧИСТА 100%-ова КОРУПЦИЯ в редиците на герб, партия Б-Атака, Сините гургулици!!!!

      Коментар


      • Първоначално изпратено от the cat Разгледай мнение
        Цената за строителството на АЕЦ "Белене" все още е същата - 3.8 млрд. евро, но ако парите не бъдат платени накуп, цената вбъдеще може да се увеличи. Това обясни Джурица Танкосич, старши вицепрезидент на WorleyParsons, фирмата, избрана за архитект-инженер на втората атомна електроцентрала. Освен че е възможно цялостно оскъпяване на ресурсите за строителството, не са ясни и параметрите на заема, който България ще тегли за строителството. По думите на Танкосич, вероятната цена на киловатчас електроенергия, произведен от централата, все още се движи около 4 евроцента.

        Според представителите на Архитект-инженера, може да се появи известно забавяне и в графиците на строителството, които може да бъдат наваксани с времето. От WorleyParsons продължават да твърдят, че АЕЦ "Белене" е един от най-конкурентните проекти за атомни електроцентрали в света. Това ще бъде и първата централа, която ще има внедрена система за синхронизирана промяна в строителните планове. Джурица Танкосич обясни, че при всеки проект в процеса на строителството настъпват изменения, но в случая с АЕЦ "Белене" за първи път ще бъде внедрена система, при която тези изменения да фигурират в плановете.

        Ако имаш интерес мога да ти обясня за само два от турските реактори , чиято проектна мощност е почти същата , като в Белене , каква е официално договорената цена с руснаците.....
        Инфото за цената на АЕЦ Белене ти е старо .Същото е от 29 Април 2009 http://www.euinside.eu/bg/news/the-p...ll-3-8-bn-euro Руснаци казаха през есента ,че ще е 6 млрд. евро ,а Бойко се изцепи ,че АЕЦ "Белене" ще струва на данъкоплатците 26 млрд. леваhttp://dnes.dir.bg/news.php?id=6556903Що ми се стува ,че Турската АЕЦ е м/у 18-20 милиарда долара. Което е около 16 милиарда евро, не 26=13 както казва пожарникаря ??? И въобще защо ми прави сравнение след като АЕЦ Акую ще е с мощност 4800 мегавата.Така за 2ГВ в Белене, по аналогия с АЕЦ Акую, цената е 16/2.4=6.66 милиарда евро. Друго което не знам дали го знаете а то е ,че в Турция АЕЦ Акую ще е собственост на Русия, с опция да продаде дялове и на други инвеститори, но запазвайки си мажоритарен дял.Русия ще екслоатира централата 60 години и ще продава тока на Турция, и важният параметър в руско-турският договор е не цената на централата, а изкупните цени на тока. .http://www.investor.bg/news/article/97940/6.html

        Та сега една друга новина а тя е ,че "Газпром" започна преговори с Румъния за "Южен поток"

        днес, 16:28 часа
        Газпром" и Румъния започнаха обсъждането на възможно участие на страната в проекта за строителството на газопровода "Южен поток", се казва в съобщение на руския газов холдинг.

        Днес в Москва се е състояла работна среща на председателя на управителния съвет на "Газпром" Алексей Милер и министъра на икономиката, търговията и деловите среди на Румъния Адриан Видяну. В срещата са участвали също и румънският посланик в Русия Константин Григорие и директорите на компаниите Ромгаз и Трансгаз - Марчел Питею и Флорин Мунтян. В хода на преговорите страните се договориха, че през следващите няколко месеца ще бъде проведен технико-икономически анализ на строителството на транзитния магистрален газопровод през територията на Румъния в рамките на проекта "Южен поток", а също и на създаването на подземни хранилища за газ в Румъния в рамките на този проект. Участниците в преговорите изразиха единодушно мнение, че руско-румънските отношения в областта на енергетиката имат добър потенциал за развитие. Според тях реализацията на съвместните проекти в газовия бизнес може да гарантира енергетичното благополучие на милиони потребители.

        През есента на тази година се очаква ръководителите на "Газпром" да посетят Румъния, където преговорите ще продължат.
        http://bnr.bg/sites/horizont/News/Bu...6-gazprom.aspx
        Явно съседите не приказват само, а действат.
        Last edited by мейси; 16.06.2010, 21:50.
        [color=#BF0000]Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово - писмено или ус

        Коментар


        • Въпреки провала на проекта сега, следващите избори ще бъдат спечелени от мнозинство, което обещаеда построи АЕЦ Белене!!!!!
          Заради строежа на огромно количество ветро и фото-централи ни чака повишение в пъти на цените на електроенергията, както прогонзирах още миналото лято герберите вдигат яко цени и това е само началото и е нищо !!!! Бизнесът ще хлопне кепенци!!!!! Индустрията ни е една от най-енергоемките в ЕС....

          Коментар


          • Първоначално изпратено от орк Разгледай мнение
            the cat, не е необходимо да цитираш руснаци и "архитекти" на проекта. Тяхното мнение ми е известно от момента, в който сключат договорите си. 2млн евро на мегават е висока цена, а с цената на инфраструктурата и кредитирането стига до 4000 млн евро на мегават. Изключително скъпия проект на Марица Изток 1 е около 1.5 млн евро на мегават с последно поколение технология, но по важното не е зависима от руска суровина.
            Освен това, дори да приемем, че цената е 4 цента (това е без ДДС и бих се вързал на такава ако го видя написано в договор с НЕК), то и сега цената на тока, който ти доставят до колибката е на такава цена. Т.е. не подскачай до небето с ниската цена на тока от Белене.
            Като включиш и намаляване на капацитета на урановите мини и повиашване на цената на горивото двойно, повишаване на цената за складиране и съхранение излиза, че Борса е напълно прав.
            орк - в никакъв случай не съм някой болнав фен на АЕЦ Белене , но се опитвам да гледам сравнително безпристрастно на фактите....от години се старая да съм "в час" относно проекта.... материята е доста деликатна и сложна , но е факт , че толкова здраво хората могат да бъдат манипулирани "благодарение " на своето незнание , че както днес проекта е ненужен , така утре ще се окаже , че не е точно така ....не подскачам от радост , относно прогнозната цена на единица инсталирана мощност , нито от тази на цената на произвежданата ел енергия .Но нали трябва да черпим инфо отнякъде.Не допускаш , че всички цифри изнесени от руснаците , или консултантите по проекта е лъжа , а това от противниците на строежа за истина - нали ? ... относно цените на урана - виж графика с цените през последните 20 год да речем...с изключение на един спекулативен растеж(осъществен със знанието на уранодобивните компании ) , цената на ресурса не варира в широки граници-напротив.......не искам сега да спорим каква ще е тя след 20 год., защото е безмислено

            Коментар


            • the cat, не е необходимо да цитираш руснаци и "архитекти" на проекта. Тяхното мнение ми е известно от момента, в който сключат договорите си. 2млн евро на мегават е висока цена, а с цената на инфраструктурата и кредитирането стига до 4000 млн евро на мегават. Изключително скъпия проект на Марица Изток 1 е около 1.5 млн евро на мегават с последно поколение технология, но по важното не е зависима от руска суровина.
              Освен това, дори да приемем, че цената е 4 цента (това е без ДДС и бих се вързал на такава ако го видя написано в договор с НЕК), то и сега цената на тока, който ти доставят до колибката е на такава цена. Т.е. не подскачай до небето с ниската цена на тока от Белене.
              Като включиш и намаляване на капацитета на урановите мини и повиашване на цената на горивото двойно, повишаване на цената за складиране и съхранение излиза, че Борса е напълно прав.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от mironbg Разгледай мнение
                И къде го признават това, че аз доколкото знам още нямаме договорка колко ще е цената за Белене
                Цената за строителството на АЕЦ "Белене" все още е същата - 3.8 млрд. евро, но ако парите не бъдат платени накуп, цената вбъдеще може да се увеличи. Това обясни Джурица Танкосич, старши вицепрезидент на WorleyParsons, фирмата, избрана за архитект-инженер на втората атомна електроцентрала. Освен че е възможно цялостно оскъпяване на ресурсите за строителството, не са ясни и параметрите на заема, който България ще тегли за строителството. По думите на Танкосич, вероятната цена на киловатчас електроенергия, произведен от централата, все още се движи около 4 евроцента.

                Според представителите на Архитект-инженера, може да се появи известно забавяне и в графиците на строителството, които може да бъдат наваксани с времето. От WorleyParsons продължават да твърдят, че АЕЦ "Белене" е един от най-конкурентните проекти за атомни електроцентрали в света. Това ще бъде и първата централа, която ще има внедрена система за синхронизирана промяна в строителните планове. Джурица Танкосич обясни, че при всеки проект в процеса на строителството настъпват изменения, но в случая с АЕЦ "Белене" за първи път ще бъде внедрена система, при която тези изменения да фигурират в плановете.



                Ако имаш интерес мога да ти обясня за само два от турските реактори , чиято проектна мощност е почти същата , като в Белене , каква е официално договорената цена с руснаците.....

                Коментар


                • Първоначално изпратено от mironbg Разгледай мнение
                  И къде го признават това, че аз доколкото знам още нямаме договорка колко ще е цената за Белене

                  Ти доколкото НЕ ЗНАЕШ , защото бате Бойко се постара да накара целокупния народ да вярва , че АЕЦ Белене е пълен хаос ...проектната цена на Белене е 3.98 милиарда..

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от the cat Разгледай мнение
                    Дали АЕЦ Белене е "социален " проект , след като и руснаците , а и турците признават , че цената на единица инсталирана мощност в турската АЕЦ ще е почти ДВА пъти по-скъпа от АЕЦ Белене ....
                    И къде го признават това, че аз доколкото знам още нямаме договорка колко ще е цената за Белене

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Борса Разгледай мнение
                      Какъв е проблема да купува ток от Турция ако е по-евтин от този, произвеждан в България? Каква е алтернативата - ние да се набутаме да финансираме строеж на АЕЦ, за да могат турците да си купуват евтин ток от нас, а ние да изплащаме този проект? Какво печели данъкоплатецът от строеж на такова съоръжение ако то се финансира от държавата? Ще се замрази ли цената на тока за местните потребители, които ще инвестират чрез данъците си в този АЕЦ? Това е инвестиционен проект, а не социален проект! Ако Турция е решила да строи АЕЦ, дали ние ще строим или не едва ли ще промени мнението й. А ако го промени, явно има наистина нещо гнило в АЕЦ Белене. Цялата площадка мога да я опиша с една дума - разсипия!

                      Дали АЕЦ Белене е "социален " проект , след като и руснаците , а и турците признават , че цената на единица инсталирана мощност в турската АЕЦ ще е почти ДВА пъти по-скъпа от АЕЦ Белене ....

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Forex Master Разгледай мнение
                        http://lenta.ru/news/2010/05/12/visas/

                        Русия ще строи АЕЦ в Турция за 20 милиарда долара и ще бъде собственик на тази АЕЦ! А България спи сладък сън! Изостава все повече като интересна за инвестиране държава. Скоро ще купуваме евтин ток от Турция! Докъде я докарахме?!?!
                        Какъв е проблема да купува ток от Турция ако е по-евтин от този, произвеждан в България? Каква е алтернативата - ние да се набутаме да финансираме строеж на АЕЦ, за да могат турците да си купуват евтин ток от нас, а ние да изплащаме този проект? Какво печели данъкоплатецът от строеж на такова съоръжение ако то се финансира от държавата? Ще се замрази ли цената на тока за местните потребители, които ще инвестират чрез данъците си в този АЕЦ? Това е инвестиционен проект, а не социален проект! Ако Турция е решила да строи АЕЦ, дали ние ще строим или не едва ли ще промени мнението й. А ако го промени, явно има наистина нещо гнило в АЕЦ Белене. Цялата площадка мога да я опиша с една дума - разсипия!

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от be_google Разгледай мнение
                          Джей на хартия си прав, но не споменаваш НИЩО за интересите на другите- Гърция и Русия!!!!
                          .....
                          Абе това комунистите сте голяма работа - винаги сте слагали интереса на чужди държави пред интересите на България!
                          Според теб какво го интересува обикновенния българин интереса на Гърция или интереса на Русия? Ако имат толкова голям интерес - нека предложат по-изгодни условия!?! - ама това няма да стане! Е като не може да стане за чий х... трябва да се набутваме?
                          А по отношение на Белене - сто пъти е по-добре за България да се построи от западни компании - колкото по-малко имаме общо с руснаците - толкова по-добре! А понеже споменаваш Костов - една от големите му грешки беше че продаде нефтохима на руснаци.

                          ПС
                          Кажи сега за разпада на САЩ, и колко банки затвориха...

                          Коментар


                          • Малко данни за турската АЕЦ
                            След дълги пазарлъци и първоначална цена от 25, после 15 цента, в договора е фиксирано, че ТЕТАС задължително ще изкупува 70% от енергията на първите два реактора за 15 години на цена US 12.35 cents/kWh. От третия и четвъртия реактор ще изкупуват 30% на същата цена и за същия срок. Останалото - на свободния пазар.
                            http://www.haberturk.com/general/hab...-deals-in-turn
                            http://milom.blog.bg/

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Jay Gould Разгледай мнение
                              Най-после нещо умно.
                              Джей на хартия си прав, но не споменаваш НИЩО за интересите на другите- Гърция и Русия!!!! Та да е умно.....умно.... ама таратанци!!!!!
                              като прее*еме гърците правим метани на падишаха в Констонтинопол.....т.е. това е и действие срещу ЕС и Гърция като нейн член и наш добър съсед!!!!
                              Антиевропейците-мутри от герб ще трупат планини от рушвети в щатски банки и ще ви лъжат как ни спасяват от нещо си.....а руснака и гръка си искат тяхното- петролопровода.... руснака ни прави огромна отскъпка от цената на АЕЦ-Белене.....затова цената на АЕЦ-а я спрягат ту за 4, ту за 10 млрд......няма безплатен обяд!!!!
                              Айде сега ми кажи къде в тези сложни взаимотношения да сложим лакомите щатски свини и да им цакаме- кое е тяхно АЕЦ, петрол, тръбопроводи.....щатите просто искат да са всеки вход на енергия към Европа, да им се цака и на тях!!!! И нас са ни поробили още от времето на костов....

                              Коментар


                              • Най-после нещо умно.

                                Отказваме се от Бургас-Александруполис - Петролопроводът Бургас-Александруполис няма да се строи. Това стана ясно от изказване на премиера Бойко Борисов след близо тричасова среща с посланици на страните от ЕС в София. „Жителите на Бургаския регион не искат проекта, освен това може да възникне проблем, подобен на този с петролния разлив в Мексиканския залив, защото Бургаският залив е тесен, а морето – бурно“, каза Борисов. Освен това петролопроводът минавал през зони от „Натура 2000“.

                                И чисто икономически, проекта е пълно бизнес безумие и би звучал като виц, ако действието не се развиваше в България където медиите пускат пълна информационна мъгла и обичат да ближат фекалиите на политиците, които пък са тъпи като галоши и обичат да крадат. Да налеем 1 милиард Евро (минимум толкова ще ни струва дялото участие), за да получваме в най-добрия случай по 20 милиона долара и то не чиста печалба годишно, и то ако има петрол да запълни тръбата (http://www.investor.bg/news/article/95333/5.html), означава да подарим тия пари на оня дето духа! Само глупак би се наврял с подобно безперспективно бизнес начинание.

                                Ако някой смята противното, моля нека ми даде 100-1000-10 000-100 000-1000 000 000 и т. н. (кой колкото му душа иска)
                                за мое бизнес начинание, а аз ще му плащам по цели 1-2 % печалба годишно (супер далавера) след като разбира се си приспадна разходите (Ще подпишем и подробен договор за сумата за да си има документа в джоба и да знае, че е съдружник)
                                Last edited by Jay Gould; 11.06.2010, 17:18.
                                http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

                                Коментар

                                Working...
                                X