IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Изгодни ли са за Б-я проектите Б-с-Александропулис и БЕЛЕНЕ

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • "В същата време Русия продължава да строи нова ядрена централа с мощност от 2.3 гигавата в анклава Калининград. За нея са предвидени 5 млрд. евро".

    Това са малко по-големи реактори от тези в Белене. Само дето цената им е с над 1,3 млрд евро надолу.

    Коментар


    • Подчертал съм оставането на "Лукойл" в "Нефтохим"-да си спомним тази зима как правиха модернизация 2-3 месеца и какъв беше дефицита януари,февруари.
      http://milom.blog.bg/

      Коментар


      • 30 години след началото на проекта за втора атомна централа и осем години след рестратирането му във вторник АЕЦ "Белене" отново се появи като тема. За пръв път, откакто е на власт, ГЕРБ направи крачка в посока раздвижване на проекта, който в началото на мандата се определяше като неизгоден и скъп от вицепремиера и финансов министър Симеон Дянков. Националната електрическа компания (НЕК) и руската "Росатом" подписаха меморандум за правилата за създаване на бъдеща обща компания. В нея българският дял първоначално трябва да бъде не по-малко от 51%, а руският засега се очертава в рамките на 40-47 на сто. По един процент в дружеството могат да получат финландската "Фортум" и френската "Алтран", за които се разбра, че първо са говорили с "Росатом", преди да заявят интерес пред българските власти. До подписването се стигна след посещение в София на руския премиер Владимир Путин и разменени ултиматуми за цената, която според "Росатом" (собственик на "Атомстройекспорт", строител на "Белене") е минимум 6.298 млрд. евро.
        За това какво всъщност е постигнала България с поредния меморандум и какви са възможностите пред проекта за втора атомна централа разговаряме с енергийния експерт Иван Хиновски. Той е бивш член на съвета на директорите на НЕК.

        - Подписаният меморандум е връщане на проекта към 2006 г., но без търг за инвеститори

        - Не може да има нищо сериозно, докато липсват двете компоненти на един инвестиционен проект - бюджет и срок

        - 4000 мегавата базова мощност през 2020 г. е абсолютно неприемливо за енергийната ни система


        Г-н Хиновски, как оценявате постигнатите във вторник договорености от НЕК за АЕЦ "Белене"?
        - Положително. Това означава, че има намерение да се строи и да се върви по пътя, но все още има много неизвестни. Бих искал да подчертая, че това е връщане към 2006 г. Тогава се обсъждаше структурирането на същата проектна компания. Разликата е, че имаше фаза на търг за бъдещите партньори, на който се явиха изключително важни и големи компании, сред които RWE и "Трактабел".

        Знаем какво стана с RWE - внесе гаранционен депозит за участие, започна работа по проекта, но напусна. Една от причините е управлението на проекта, защото са си говорили на различни езици с НЕК. Причина за отказа е и изказването, че проектът е скъп и няма пари за него. В този тип проекти инвеститорите са изключително плахи, един намек е в състояние да ги изгони.

        В случая няма търг, две компании са депозирали интерес, но това съвсем не значи, че са решили твърдо да инвестират в "Белене". Не може да има нищо сериозно, докато липсват двата основни компонента на един инвестиционен проект – бюджет и срок.

        Тогава какъв е смисълът да се подписва подобен меморандум, при условие че новоизбраният финансов консултант HSBC също не е дал своето мнение доколко ефективен и изгоден е проектът?
        - Задавате въпрос, който съдържа отговора. Има опит за някакво раздвижване. Лично аз оценявам проекта като палитра от действия на правителството с цел да подобри отношенията с Русия. От това зависи напредъкът в редица други ефективни области на взаимодействие – военна и лека промишленост, оставането на "Лукойл" в "Нефтохим" и други подобни.

        Опитваме се да търгуваме комплексно. Няма нищо лошо в това. Лошо става, когато започваме да даваме много пари неясно за какво и неясно за какви срокове.

        Може ли да се твърди, че лансираната от НЕК максимална цена на проекта 6.298 млрд. евро е нереална?
        - Това е цената на договора, тоест обхваща доставка на основното оборудване и монтаж на обекта. Но към него има инфраструктура, чието изграждане е задължение на българската страна, има лихви по кредити - цената на финансовия ресурс, който ще бъде използван и сигурно във времето ще мине 1 млрд. евро.

        Всички тези плащания са над 2 млрд. евро. Реалната оценка на проекта се движи между 8 млрд. и 9 млрд. евро. Задължително такива големи проекти имат и оскъпяване до 20–25%, така цената ще бъде около 9.5 млрд. евро.

        Какви рискове крие перспективата "Росатом" да има мажоритарно или блокиращо участие в проекта?
        - Това е опасно. Доколкото съм запознат, съвсем скоро беше приет закон в Русия, който задължава всички фирми на държавата в чужбина да бъдат обект на национална защита, включително и с въоръжени сили. Международните юристи трябва да кажат дали в този случай АЕЦ "Белене" би бил обект на юрисдикцията на този руски закон.

        Другият неизяснен въпрос е защо Русия трябва да има мажоритарно участие. Говори се, че България ще има 51%, не е ясно защо и кой поставя въпроса за руско участие. Третият аспект, на който няма отговор, е какво правим с диверсификацията на горивото за ядрените мощности.

        Поставихме въпроса, че ще се търси диверсификация, търси ли се в този проект или не? Влючено ли е в цената? Мога да ви кажа, че Турция в изискванията за техния ядрен проект е заложила изричното условие, че руският реактор трябва да може да работи с чуждо гориво.

        Има ли дял, който задължително България трябва да задържи в АЕЦ "Белене"?
        - Има няколко становища - от едната крайност до другата. Не може проектът "Белене" да се изпълнява, без България да има някакво участие, защото това означава, че губим пълна суверенност и право на контрол върху ядрено съоръжение, за което България отговаря при евентуални щети на трети страни.

        Не може частният оператор, фирмата Х, да притежава цялата централа и да отговаря за щетите за трети страни, както и отговорността за безопасното съхраняване на радиоактивни отпадъци. Такива са международните конвенции. Ако беше ТЕЦ или ВЕЦ – няма международни последствия от евентуални аварии. АЕЦ е нещо съвсем различно.

        Разумен подход би бил България да не дава нито един лев освен вложеното до този момент. По наши оценки инвестираното с платения аванс за оборудване е около 20%. Може да кажем ние сме дотук и да потърсим стратегически инвеститор, който може да завърши проекта и да носи отговорност. Така няма да плащаме нищо повече, ще ползваме 20 на сто от производството и точка.

        Избраният инвеститор ще трябва да отговаря за всички разходи по преработка и съхранение на радиоактивните отпадъци, всички разходи по съхранение на отработеното ядрено гориво, да направи техническата инфраструктура, защото тази енергия трябва да я изнасяме нанякъде. Единият вариант е да мине през Румъния, което е абсурдно. По-скоро трябва да мине през нашата преносна система и от нея да се изнася.

        Поставя се въпросът кой ще направи маркетингово проучване на пазара. Казва се, че ще има голямо търсене, но досега не е сключен нито един договор за изкупуване на енергия на зелено. Трябват ни сключени договори с "Енел", RWE или със сръбската и хърватската национална система.

        Очаквате ли да има търсене на енергията от АЕЦ "Белене", при условие че Турция строи атомна централа, а Румъния - нови мощности?
        - Централата на Турция е голяма, но е много далече. Европейската част от страната е гладна за електроенергия, но нямаме маркетингова стратегия, копаем си върху едни спрени договори с един инвеститор, правим меморандуми, а какво правим с външната стратегия на тази централа? Това са 2000 мегавата.

        Всички анализи на плановете за развитие до 2030 г. показват, че след удължаване на ресурса на пети и шести блок на АЕЦ "Козлодуй" (2000 мегавата) с десет години до 2027 г. няма никаква потребност от ядрена мощност. 4000 мегавата базова мощност в АЕЦ "Белене" и в АЕЦ "Козлодуй" през 2020 г. е абсолютно неприемливо за енергийната ни система. Тя не може да бъде управлявана едновременно по съществуващата мрежа, трябва да се спират блокове. Ако се изнася ток, е друг въпрос.

        Друго затруднение ще бъде изискването на Европейския съюз зелената енергия да се изкупува с предимство. Има ли слънце или вятър, мощността на ВЕИ не би трябвало да се ограничава.

        Каква би била цената на тока от АЕЦ "Белене"?
        - Има сметки между утопичните 4 евроцента до 9 евроцента. Не мога да се ангажирам със сметка, но според мен ще е някъде по средата. Никой не може да каже в момента, защото не се знае какво става с ядрените хранилища, които ще струват стотици милиони. Те също трябва да влязат в сметките на този проект.

        Кое е по-смислено и по-евтино - да продължим "Белене" или да се откажем от проекта, да платим неустойките и да изградим седми блок на АЕЦ "Козлодуй"?
        - Изграждането на седми блок в Козлодуй би спестило доста инвестиции на бъдещата проектна компания. Но това означава цялата процедура да започне отначало. Очаква се строежът върху съществуващата площадка да е по-лесен, но не трябва да се забравя, че върху нея има радиоактивни отпадъци. Рисковете са много по-малки, отколкото на Белене, защото Козлодуй има цялата необходима инфраструктура.

        Все още не сме дали големите пари. Може да се каже, че ситуацията в момента е последната спирка за размисъл. Но смятам, че едва ли някой ще върне процеса - ще спре "Белене" и ще каже: Ще строим "Козлодуй". След известно време, когато се окаже, че няма достатъчно пари и че инвеститорите се отказват заради някаква причина, тогава ще се върнем към изходната позиция.
        http://www.dnevnik.bg/intervju/2010/...nergien_forum/
        Last edited by MILOM; 03.12.2010, 10:57.
        http://milom.blog.bg/

        Коментар


        • Тези параметри които си изброила Кокичке е естествено да са търговска тайна, но Путин загатна при посещението си че гарантира обратното извозване на ядрените отпадъци отново в Русия и че това е включено в договора.
          Не вярвам на басни, но вярвам, че Путин е дошъл защото държи да има нова централа в ЕС. За Путин е много по-важно да има ядрена централа /бомба/ на територията на ЕС, отколкото да гледа дали ще има мижава печалба от това. Блъфирането на Кириенко, че е загрижен за икономическата неефективност на проекта в полза на руската страна, е само маска, която прикрива политическите интереси на Кремъл на Балканите, което за тях е много с по-голяма стойност повярвай. Русия си е осигурила богат пазар за газта си за 100г. напред и освен това в Азия има толкова клиенти за ядрените си мощности, че едва ли трудно се прозира дори от конкурентите му че политическата полза е десеторно по-голяма от икономическата. Само, че никой от САЩ или Франция и Канада , не ни предложи техен проект, защото знаят че ще е с пъти по-скъп.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от LANDLORD 31 Разгледай мнение
            Приветствам това което си постнала за либерализацията.
            Но за цената на ел.енергията от Белене, правиш само догадки. Помисли по-евтино ли ще ни е да изпаднем в положение един ден да купуваме ток от чужбина? Сигурен съм, че Борисов както се е запъвал за цената, която забележи за разлика от на твоите приятели "Станишката и шайка разбойници" е КРАЙНА, тоест ясна. Търговската тайна я има навсякъде. Ти какво искаш, всички предприемачи при водене на търговски преговори да информират трите национални телевизии ли? Нали тогава ще настане търговска война с непредвидими последици. Крайната цена на ел.енергията не може от сега да се каже каква ще е при неясни пазарни критерии след 6 години, когато евентуално ще бъде построена, ако не е саботирана от теб и няколкото ти поддръжници във форума.
            Земевладелец ти не разбра ли ,че нямам нищо общо с триглавата ламя и която да е друга партия?Не разбра ли ,че и не гласувам защото превратът през 89г си го направиха самите комунисти и ни излъгаха?Същите пребоядисани пордължават да ни управляват вече 65г.Та да преминем за АЕЦ-а Не ми пиши общи приказки Бойко какво казал а ми отговори на по долният въпрос който ти бях задала за да видя ,че найстина няма да сме п...и от ченгесарите и ,че страната ни ще има икономическа изгода от построяването на Белене.
            но ми дай тук черно на бяло да прочета на каква цена ще е цената на тока от АЕЦ Белене+точната и цена на същата , ама "до ключ", цената на инфраструктурата, колко ще струва кредита, зареждането с гориво и после кой и на каква цена ще прибира отработеното гориво, както и каква такса ще се отчислява за изваждането от експлоатация.И мисля,че на теб ти е ясно ,че за да се произведе нещо, то трябва да е икономически рентабилно но не само към датата на пуск а за поне 20 години напред.
            В заключение земевладелец държа да ми отговориш вярваш ли в баснята, че при такъв залог за Кремъл неговият господар ще се унизи да дойде тук, без да си е гарантирал предварително успеха за Белене?
            Всичко е много просто. Искаш ли нещо - бориш се...Не ти ли стиска - губиш го!

            Коментар


            • Приветствам това което си постнала за либерализацията.
              Но за цената на ел.енергията от Белене, правиш само догадки. Помисли по-евтино ли ще ни е да изпаднем в положение един ден да купуваме ток от чужбина? Сигурен съм, че Борисов както се е запъвал за цената, която забележи за разлика от на твоите приятели "Станишката и шайка разбойници" е КРАЙНА, тоест ясна. Търговската тайна я има навсякъде. Ти какво искаш, всички предприемачи при водене на търговски преговори да информират трите национални телевизии ли? Нали тогава ще настане търговска война с непредвидими последици. Крайната цена на ел.енергията не може от сега да се каже каква ще е при неясни пазарни критерии след 6 години, когато евентуално ще бъде построена, ако не е саботирана от теб и няколкото ти поддръжници във форума.

              Коментар


              • Понеже не ти разбрах тезата за либерализацията, сподели какво имаш предвид? Либерализация за крайните клиенти на вътрешния пазар може би защото там наистина се нуждаем от такава. По отношение на ЕРП-тата наистина имаме регионален монопол.
                ................
                Виж какво казва Третият енергиен пакет за който по долу споменах
                http://velimar.blogspot.com/2010/04/blog-post.html
                Сложи си ръка на лявата гърда и кажи честно:
                Ти против ядрената енергетика изобщо ли си, или против ядрена централа построена при управление от Бойко? Цената ще се избие за 19-20г. което е доста добре, както споменаха всички експерти. Ти май не си слушала Путин, който каза че руските мощности нямат аналог като цена и затова Китай и Индия се спукват да строят с руски мощности. Турция също. Тяхната централа плюс това трябва да струва 20млрд. А тука сред толкова дървени философи, я тръгне една , я не.
                Не съм против ядрената енергетика и даже я приветствам ако ние потребителите ще имаме полза от това,но съм против да се прави нещо на тъмно било от предишните било от сегашните и да се говори с недомлъвки. Никаква прозрачност, подписва едни договори, които обикновено са търговска тайна, и на никой не му дреме за обществения интерес.В резултат цената на тока ще е висока
                Всичко е много просто. Искаш ли нещо - бориш се...Не ти ли стиска - губиш го!

                Коментар


                • Да допълня информацията за 80 евро на мегаватчас:
                  от медияпул
                  "меморандум за проектна компания за "Белене", в която руснаците получават 47% и поемат задължението да финансират изграждането "на свой риск", който впоследствие ще се покрива от българската държавна компания НЕК, ангажирана с дългосрочното изкупуване на електроенергията от бъдещата централа. "

                  и да добавя че 80 евро или 15,5 ст на киловат е цена на едро без разходите за доставка на ЧЕЗ, ЕОН и ЕВН - там добавете още 10 ст и ще видите какво се има предвид под "евтина" ядрена електроенергия
                  И не е включен риска земетресение, поскъпване на горивото ядрено, разходите за съхранението и транспортирането му, плановия ремонт на 1000 мегаватов блок вместо 440 мегаватов (което значи огромна мощност се изкючва и поставя на риск цялата енергийна мрежа)

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от коки Разгледай мнение
                    ЕТО ГО ДОКЛАДЪТ НА БЪЛГАРСКИ
                    http://www.candole.com/research/Why%...lgarian%29.pdf
                    Да запитам след като Европарламента прие директива за либерализация на пазара в ЕС на електроенергията и природният газ и на база на това всеки може да си избира доставчик примерно от Словения ,кога нашите хубавци ,ще си размърдат задните части и променят ,,Закона за енергетиката''който да отговаря на това изискване??
                    Стига сте се самонавивали с глупости. Ще купуваш ток от Словения? Ама Словения КУПУВА български ток!!!
                    Него ли ще купиш, та да му платиш два пъти цената за пренос....

                    И MILOM, пуска някакво анонимно изследване на световно неизвестни експерти, платени от "Капитал", че цената от АЕЦ ще е много висока. 16 стотинки на киловатчас.
                    http://www.capital.bg/blogove/globus...za_aec_belene/
                    И не се споменава, че "Капитал" е собственост на братя Прокопиеви, дето са собственици на "СоларПро". Производители на соларни панели и собственици на "соларен парк край Шумен, които продават произведената от тях еленергия на цена 80 ст на киловатчас.
                    Ама позволете ми да се усъмня ПОНЕ МАЛКО в достоверността на изследването поръчано от тях....
                    Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                    Коментар


                    • Кажи клечаща социалистке защо намесваш румънска цена на ел.енергия от ВЕЦ и ТЕЦ в спор за цена на ел.енергия от АЕЦ?
                      И червената ти баба знае, че че ел.енергията от ВЕЦ навсякъде по света не струва почти нищо. Най голямото вложение е първоначалната инвестиция.
                      Понеже не ти разбрах тезата за либерализацията, сподели какво имаш предвид? Либерализация за крайните клиенти на вътрешния пазар може би защото там наистина се нуждаем от такава. По отношение на ЕРП-тата наистина имаме регионален монопол.
                      ................
                      Сложи си ръка на лявата гърда и кажи честно:
                      Ти против ядрената енергетика изобщо ли си, или против ядрена централа построена при управление от Бойко? Цената ще се избие за 19-20г. което е доста добре, както споменаха всички експерти. Ти май не си слушала Путин, който каза че руските мощности нямат аналог като цена и затова Китай и Индия се спукват да строят с руски мощности. Турция също. Тяхната централа плюс това трябва да струва 20млрд. А тука сред толкова дървени философи, я тръгне една , я не.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от MILOM Разгледай мнение
                        80 евро на МВтч трябва да е продажната цена на електричеството от АЕЦ "Белене", за да може централата да покрие пълните си разходи за производство. При условие, че средните цени на нерегулирания пазар на електроенерги в България са около 46 евро за МВтч, разликата очевидно трябва да се субсидира от потребителите.
                        Още по темата
                        Не излиза
                        И в Сърбия си направиха сметката за АЕЦ "Белене"
                        25 ное 2010
                        Няколко вира на пътя на потока
                        Проектът "Южен поток" може да се осъществи само с путинска воля
                        19 ное 2010
                        С кола през мъглата
                        Правителството направи първите крачки, но важните реформи все още не са се случили
                        19 ное 2010
                        "Южен поток" тръгва, а "Белене" си върви
                        Газовите цени остават непроменени засега
                        13 ное 2010

                        До този извод стигат Иван Котев и Ян Ондрих от консултантската компания Candole Partners. Анализът е независимо изследване, което използва различни източници, като най-интересните наблюдения идват от доклада на Международната Агенция за Енергия относно разходите за производство на електричество (Projected Costs of Generating Electricity, 2010 edition).

                        Котев, който е анализатор и Ондрих, който е един от партньорите в компанията се опитват да оборят пет мита за АЕЦ "Белене" - че енергията от централата ще бъде евтина; за нарастващото търсене на електричество в България; че има пазар за продукцията на АЕЦ-а в чужбина; че тя осигурява енергийна независимост и най-края, че вече похарчените 1.2 млрд. лева са достатъчно основание проектът да продължи.

                        Пълният доклад можете да изтеглете от "документи" (горе вляво) или от сайта на компанията.
                        http://www.capital.bg/blogove/globus...za_aec_belene/
                        И аз като един съфорумец да кажа-откога ги казвам тези неща
                        ЕТО ГО ДОКЛАДЪТ НА БЪЛГАРСКИ
                        http://www.candole.com/research/Why%...lgarian%29.pdf
                        Да запитам след като Европарламента прие директива за либерализация на пазара в ЕС на електроенергията и природният газ и на база на това всеки може да си избира доставчик примерно от Словения ,кога нашите хубавци ,ще си размърдат задните части и променят ,,Закона за енергетиката''който да отговаря на това изискване??
                        Всичко е много просто. Искаш ли нещо - бориш се...Не ти ли стиска - губиш го!

                        Коментар


                        • 80 евро на МВтч трябва да е продажната цена на електричеството от АЕЦ "Белене", за да може централата да покрие пълните си разходи за производство. При условие, че средните цени на нерегулирания пазар на електроенерги в България са около 46 евро за МВтч, разликата очевидно трябва да се субсидира от потребителите.
                          Още по темата
                          Не излиза
                          И в Сърбия си направиха сметката за АЕЦ "Белене"
                          25 ное 2010
                          Няколко вира на пътя на потока
                          Проектът "Южен поток" може да се осъществи само с путинска воля
                          19 ное 2010
                          С кола през мъглата
                          Правителството направи първите крачки, но важните реформи все още не са се случили
                          19 ное 2010
                          "Южен поток" тръгва, а "Белене" си върви
                          Газовите цени остават непроменени засега
                          13 ное 2010

                          До този извод стигат Иван Котев и Ян Ондрих от консултантската компания Candole Partners. Анализът е независимо изследване, което използва различни източници, като най-интересните наблюдения идват от доклада на Международната Агенция за Енергия относно разходите за производство на електричество (Projected Costs of Generating Electricity, 2010 edition).

                          Котев, който е анализатор и Ондрих, който е един от партньорите в компанията се опитват да оборят пет мита за АЕЦ "Белене" - че енергията от централата ще бъде евтина; за нарастващото търсене на електричество в България; че има пазар за продукцията на АЕЦ-а в чужбина; че тя осигурява енергийна независимост и най-края, че вече похарчените 1.2 млрд. лева са достатъчно основание проектът да продължи.

                          Пълният доклад можете да изтеглете от "документи" (горе вляво) или от сайта на компанията.
                          http://www.capital.bg/blogove/globus...za_aec_belene/
                          И аз като един съфорумец да кажа-откога ги казвам тези неща
                          и от Сърбия--http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2010/11/25/999813_ne_izliza/
                          Last edited by MILOM; 02.12.2010, 15:57.
                          http://milom.blog.bg/

                          Коментар


                          • LANDLORD 31...ПУТИН НИКОГА НЕ СПОМЕНАВА КОНКРЕТНИ ЦЕНИ. ТОВА ТИ Е НАЙ-ГОЛЯМАТА ЛЪЖА. ГЛЕДАХ МУ ЦЯЛАТА ПРЕСКОНФЕРЕНЦИЯ И АНАЛИЗИТЕ НА СРЕЩАТА
                            Земевладелец не те знам какво си гледал и какво си разбрал ,но ми дай тук черно на бяло да прочета на каква цена ще е цената на тока от АЕЦ Белене+точната и цена на същата , ама "до ключ", цената на инфраструктурата, колко ще струва кредита, зареждането с гориво и после кой и на каква цена ще прибира отработеното гориво, както и каква такса ще се отчислява за изваждането от експлоатация.И мисля,че на теб ти е ясно ,че за да се произведе нещо, то трябва да е икономически рентабилно но не само към датата на пуск а за поне 20 години напред.
                            LANDLORD 31-Излишно за вътрешния може да се окаже, но не и за износ. България ако не ти е известно, винаги е продавала ток на Сърбия, Турция, Гърция и Македония.
                            LANDLORD 31Я кажи моме социалистке, колко тънко продават тока румънците?
                            Според статия от Капитал ето какво са написали още през 2003г
                            Производствената цена на тока от румънски ТЕЦ е 3.9 цента на кВтч, но над 24% от общото производство на електроенергия в Румъния е от ВЕЦ, а нейната цена е около 0.6 цента на кВтч, твърдят наши енергийни експерти. При положение че има по-голямо производство от вътрешното потребление, Румъния ще печели от износа дори ако продава тока навън под неговата себестойност.
                            http://www.capital.bg/politika_i_iko...bulgarski_tok/
                            Не е зле да си припомним от оно време кой какво е казал за АЕЦ Белене .В сайта http://ime.bg/bg/articles/proektyt-b...-lyvi-i-fakti/ са събрани изказвания на различни министри, цитирани са факти, посочени са материали.
                            Всичко е много просто. Искаш ли нещо - бориш се...Не ти ли стиска - губиш го!

                            Коментар


                            • Лорде,ти ли си поредния Павлик Морозов-заместваш Гигов-стратегически инвеститор е този,който дойде и каже-Проекта е прекрасен и ви моля да ме включите във него и като гаранция вадя 10млн.
                              Заявени намерения необвързани с нищо ,кого топлят.Като провъзгласихме преди RWE за стратегически инвеститор,какво се промени-изнизаха се по някое време и ...Като ти е интересна темата,поразрови се как се реши да се строи,кога,какви бяха началните условия,как се промениха после -прочети и поста на Djoro по -надолу и как всичко описано в поста му оборудване отиде за жълти стотинки в Русия и колко ни струва това-много интересни неща има,ако имаш желание разбира се,а не просто да се дърляш/от други теми знам ,че си корифей /
                              Износ??--http://2020.bg/content/109/3/16/7c516df96e97bb0c3904e6556b8797dd789056069.pdf
                              http://milom.blog.bg/

                              Коментар


                              • На мрънканиците на няколко вечни опозиционери ето отговора от Известия:
                                ......................................

                                Премьер Болгарии больше не выделит денег на строительство АЭС "Белене"
                                Премьер-министр Болгарии Бойко Борисов во вторник заявил, что его страна не выделит дополнительные средства из бюджета на проект строительства АЭС "Белене", сообщает болгарское информационное агентство BGNES.

                                "Болгария больше не будет давать деньги на АЭС "Белене". Это - моя окончательная позиция", - заявил Борисов, добавив, что "необходимо искать другие пути финансирования проекта".

                                По словам премьера, он "не может договориться о цене с российскими властями".

                                "Я ясно сказал Кириенко (главе российской госкорпорации "Росатом"), что предыдущее правительство, подписывая договор о проекте АЭС "Белене", как и во всех остальных случаях, знало, что его цена не четыре миллиарда евро, что она спрятана в инфляционном индексе. Но он варьирует в размере от 400 миллионов до 2,4 миллиарда евро", - сказал глава болгарского правительства.

                                На вторник запланированы переговоры министра экономики и энергетики Болгарии Трайчо Трайкова с российской стороной, сообщил Борисов.

                                По оценкам болгарской стороны, общая стоимость АЭС не должна превышать пять миллиардов евро.

                                Кириенко, встретившись с журналистами на прошлой неделе, подтвердил, что российская сторона "ведет очень сложные переговоры с болгарским правительством".

                                По словам Кириенко, цена из меняющейся была превращена в твердую, даже с учетом инфляционных рисков. При этом, как отметил глава "Росатома", даже эта твердая цена, в соответствии с подписанными документами составлявшая 6,7 миллиарда евро, была снижена до 6,4 миллиарда евро, добавив, что российская сторона согласна иметь не самую высокую рентабельность, но в убыток себе строить не будет и запаса для еще большего снижения цены нет.

                                Ранее сообщалось, что премьер-министр Болгарии Бойко Борисов предложил Сербии и Хорватии участие в проекте в объеме 1-2%. Загреб от этого предложения отказался, тогда как Белград выразил в нем свою заинтересованность. Ряд сербских электронных СМИ даже распространили информацию, что Белград планирует участие в проекте с долей в 5%.

                                В 2004 году правительство Болгарии решило возобновить строительство АЭС "Белене'', которое было прервано в 1991 году. Международный тендер на сооружение двух блоков АЭС "Белене" был объявлен в 2005 году, в 2006 году в нем победило российское ЗАО "Атомстройэкспорт". Контрактное соглашение было подписано в январе 2008 года. Стоимость проекта оценивалась почти в 4 миллиарда евро за два блока мощностью в 1 тысячу мегаватт каждый. В конце октября 2009 года один из крупнейших европейских производителей электроэнергии RWE вышел из проекта АЭС "Белене". Его доля в проекте составляла 49% при контрольном пакете в 51% у болгарского правительства. Теперь Болгария ищет новых инвесторов.

                                источник РИА Новости

                                Коментар

                                Working...
                                X