IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Изгодни ли са за Б-я проектите Б-с-Александропулис и БЕЛЕНЕ

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от 4i40 Разгледай мнение
    Защо е това мълчание по така жадувания и рентабилен проект "Набуко"....
    Тези 2 400 000 000 евра(засега!!!) откъде ще ги вземем и в коя графа на разходната(продънена) част от бюджета ще ги сложим ?.....
    На тия цени Набуко не е изгоден, но и южния поток също не ни устройва.
    За мен обаче спешно следва да се създадат връзки с газопреносната мрежа на Гърция, Турция, Сърбия, Румъния и Македония - в двете посоки! Със същите да се осигурят връзки с терминалите за втечнен газ в Турция, Гърция и Хърватска, а през Румъния с Централна Европа и газта от Норвегия - стига до Чехия и Словения, до Унгария не зная.
    В това време, нека „Бритиш петролиум" - "Набуко" и "Южен Поток" - "Газпром" се разберат за цената. В края на краищата за нас не е задължително да участваме в нито единия проект, щом не ни харесва цената.
    И ако BP смятат, че България ще им поеме разходите покрай осирането им в Мексиканския залив, следва да им се покаже среден пръст. На руснаците също, ако не предложат нещо изгодно.
    И ако искат удвояване на цената, би следвало ние да искаме удвояване и на нашата печалба. Ако не - Чао. България няма приятели, а интереси.
    Без Набуко и Южен поток можем, вържем ли се с околните държави, които имат терминали, но BP и Газпром без нас не. Или поне ще им излезе много по-скъпо.
    В случая е по-добре да се разберем с Гърците и да поемем част от парите за втория терминал който започват отколкото да се заробваме с Набуко или Потока при същата норма на печалба. Проблемът с и двете тръби е, че не е сигурно въобще ще има ли газ да ги запълнят, а ако има дали отсреща ще има кой да я консумира тази газ. В случая ние поемаме едни разходи без въобще да имаме гарантирана печалба.
    В края на краищата, страната има нужда много повече от евтина газ (от която ще дойде печалба за икономиката, бюджета и за цялата държава като цяло) отколкото от някакви тръби и съмнителни бизнес начинания.
    Last edited by Jay Gould; 21.02.2011, 20:02.
    http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

    Коментар


    • Защо е това мълчание по така жадувания и рентабилен проект "Набуко"....
      Тези 2 400 000 000 евра(засега!!!) откъде ще ги вземем и в коя графа на разходната(продънена) част от бюджета ще ги сложим ???
      С така рекламираните транзитни такси, колко време ще ги връщаме...а, Миломе ???
      Докато руснаците пак се изгъбаркаха с нашите гении...
      Писаха хората - "нищо няма да струва на бюджета ви...20 г ще си вземаме парите и вие 40 г ще печелите".....


      На 01.04.2011 ще има преметнати, но надявам се не прее.ани.....

      Коментар


      • Транзитни такси са ключът към големите енергийни проекти
        Валентин Стоянов, главен съветник в Икономическата комисия на Народното събрание, специално за в."БАНКЕРЪ"
        Последните години неизменно минават под знака на дебатите около т.нар. големи енергийни проекти. Три от тях представляват тръбопроводи за доставка и транзитиране на природен газ ("Набуко" и "Южен поток") и на петрол ("Бургас-Александруполис"). Въпреки ожесточеното на моменти политическо говорене обаче прави впечатление, че на заден план остава въпросът за размера на транзитните такси, а именно те биха имали непосредствен ефект върху държавния бюджет. Това издава един доста повърхностен подход най-вече от страна на политиците, които в крайна сметка е необходимо да защитават националния интерес. И въпреки че никой от големите проекти не е започнал реално (напук на непрекъснатото говорене), темата за транзитните такси трябва своевременно да заеме основно място в преговорите и публичните дебати около тръбопроводите.

        Как стои въпросът с

        "Бургас-Александруполис"?

        Планираният максимален капацитет на петролопровода е 35 млн. т годишно, като предлаганата транзитна такса е едва долар на тон. Трябва да се има предвид и нещо друго. За изграждане на "Бургас-Александруполис" в началото на 2008-а беше създадена специална проектна компания, регистрирана в Амстердам. В нея 51% от капитала се държи от руската държава, а по 24.5% съответно са гръцка и българска собственост. Това означава няколко неща. Първо - планираните транзитни такси ще постъпват по сметка на регистрираното в Холандия дружество. Второ - разпределянето им ще става съобразно структурата на собствеността, т.е. при максимален годишен размер на таксите от 35 млн. долара, за България биха оставали около една четвърт, или не повече от 8.75 млн. долара. Има и трети момент. В качеството си на миноритарен акционер нашата страна не би могла да има решаващ глас при разпределянето на дивидентите. На последно място, без да "издребняваме", се налага да споменем, че самата проектна компания би имала своите разходи, което допълнително ще намали и без това малката сума, предвидена за разпределяне. Всичко това - на фона на предвижданата за изграждането на петролопровода сериозна сума от 1-1.2 млрд. евро. Пак по силата на същото разпределение България би следвала да поеме своята четвърт от разходите, като да плати между 240 и 300 млн. евро. С други думи, и най-елементарните калкулации показват липсата на изгода за страната ни в чисто финансов план. Предлаганата ни транзитна такса, разпределението на капитала в проектната компания и разходите ни по никой начин не стоят добре погледнато спрямо националния ни интерес.

        "Южен поток"

        По-различно днес стоят нещата с другите два проекта - "Набуко" и "Южен поток". Въпреки често разнопосочното говорене по темата основните анализи показват, че годишните приходи от транзитни такси от газопровода "Южен поток" могат да са около 200 - 240 млн. долара. Сега таксата за пренос е 1.7 долара на 1000 куб. м за 100 километра. Транзитните трасета до границите съответно със Сърбия и Гърция ще са средно около 500 километра. Идеята е в първия стадий максималният годишен капацитет на тръбата да е 31 млрд. куб. метра. При тези компоненти приходите могат лесно да се сметнат. Разбира се, техният окончателен размер ще зависи от това, колко точно ще е транзитната такса, от количествата транспортирана суровина и от други фактори, някои от които са обект на сериозни преговори.

        Колкото до финансирането на проекта, възникнаха някои спекулации, че за него щели да се харчат пари от държавния бюджет. Такова нещо няма да се случи. Ще има класическо проектно финансиране, което, ако по аналогия сравним с "Набуко", ще е в съотношение 30% собствен капитал към 70% привлечен. При клауза ship or pay (бел. ред. - доставяш или плащаш) и гарантиран паричен поток всяка банка би финансирала подобен проект, а 15% български дял във финансирането от собствени средства ще се равнява на 120-150 млн. долара, което не би представлявало проблем за Българския енергиен холдинг.

        "Набуко"

        Сходна би следвало да и ситуацията с "Набуко". В края на миналата година стана ясно, че българската инвестиция там ще възлиза на около 400 млн. евро, като наред с това се предвижда и издаване на държавна гаранция до 2 млрд. евро. Естествено, държавните гаранции са дълг, което означава, че издадем ли такава, автоматично прехвърляме дълговата граница от 3% от БВП. Затова България декларира желание чисто статистически въпросната сума да бъде изключена от размера на държавния ни дълг, тъй като се отнася за проект, подкрепян от Европейския съюз. В скоро време трябва да стане ясно дали Брюксел ще приеме този подход на отчитане. Необходимо е също да се има предвид, че в бюджета за 2011-а не е предвидена гаранция в подобен размер, така че или ще се наложи неговата актуализация, или гаранцията ще бъде предвидена за друга година.

        От всичко казано могат да се направят

        няколко извода

        В контрактите трябва да залегне т.нар. ship or pay клауза. При нея ще се договаря твърдо количество природен газ или петрол, което ще се транзитира през страната и при по-малки обеми ще се плаща такса за транзит и за недоставената суровина. Именно това би гарантирало финансовата устойчивост и стабилния паричен поток на който и да е проект. То е и в основата на интереса на банките, които да финансират изграждането на отделните трасета на българска територия. Неслучайно например "Булгартрансгаз" често се определя като перла в короната на българската енергетика. Дружеството е реализирало 107 млн. долара приходи от транзитни такси през миналата година. От тази гледна точка компаниите, опериращи българските отсечки на "Набуко" и "Южен поток", имат всички шансове да си спечелят същото прозвище.

        Друга тема, която е необходимо да залегне в преговорите, е тази за евентуалното увеличаване на транзитните такси. Дори да не постигнем такова, то може да бъде използвано като "разменна монета" за постигане на други отстъпки за България. Интересен е и въпросът за валутата, в която ще се плащат транзитните такси. Може да се коментира вариант за определянето им в евро, а не в долари. На четвърто място трябва да бъдат минимизирани рисковете от неразпределяне на дивидент от съответните проектни компании, в които нямаме повече от 50 на сто.

        Без съмнение, анализите на големите енергийни проекти са изключително комплексни и включват много аспекти. Дори чисто финансовите и икономическите предимства и недостатъци могат да бъдат изследвани значително по-задълбочено. Важно е обаче да започнем отнякъде. Специално въпросът за транзитните такси има най-непосредствени ефекти върху бюджета на България и трябва да се започне точно от тях. В крайна сметка държавата е длъжна да защити националния си интерес, а той има и съвсем конкретни финансови измерения. Поради тази причина е необходимо да направим всичко възможно, за да си гарантираме значими и устойчиви във времето приходи под формата на транзитни такси от големите тръбопроводни проекти.
        (Б)
        Last edited by MILOM; 17.02.2011, 12:16.
        http://milom.blog.bg/

        Коментар


        • Транснефт”, „Роснефт” и „Газпром нефт” ще обявят прекратяване на финансирането за строителството на петролопровода „Бургас-Александруполис”, съобщават руските медии, цитирани от Dnes.bg.

          Трите компании са руските участници в „Транс Балкан Пайплайн” – компанията, която трябваше да строи петролопровода. Надзорният съвет на консорциума се среща днес в Рим.

          Още по темата
          Транснефт: Бургас-Александруполис не е замразен, но не се работи по него
          Връщат за доработка доклада за ОВОС на „Бургас-Александруполис“

          С решението да се прекрати финансирането проектът на практика ще бъде спрян.

          Още преди да поеме управлението на България ГЕРБ се обяви срещу проекта, а настоящото правителство поиска категорични гаранции за безопасност преди да вземе окончателно решение за него.

          Оценката за въздействие върху околната среда трябваше да стане известна този месец.http://www.investor.bg/news/article/112591/332.html
          http://milom.blog.bg/

          Коментар


          • 207 млн. лв. за консултантите на АЕЦ "Белене"http://www.168chasa.bg/Article.asp?ArticleId=756696
            Всичко е много просто. Искаш ли нещо - бориш се...Не ти ли стиска - губиш го!

            Коментар


            • http://www.dnevnik.bg/analizi/2011/0...ot_aec_belene/
              http://milom.blog.bg/

              Коментар


              • "Уикилийкс": АЕЦ "Белене" - компрометиран проект, вонящ на съмнителни сделки
                21.12.2010 08:37
                Ер Ве Е осъзнава, че съвместната работа с руски и български компании в енергийния сектор е "отровна комбинация", пише в американска грама

                Един от най-големите енергийни доставчици за Великобритания, който иска да построи половин дузина ядрени реактори в Обединеното кралство, е помогнал за разработването на един в България, който е бил "преследван от постоянни сериозни опасения за сигурността", сочат американски дипломатически доклади, разпространени от сайта "Уикилийкс", пише в. "Гардиън".

                Германската фирма Ер Ве Е (RWE.com), която доставя електроенергия и газ на 6,7 млн. британски потребители, купува 49-процентов дял в проекта през декември 2008 г. и се оттегля като стратегически партньор през октомври 2009 г.

                Тя заявява, че решението й да се оттегли от проблемния проект за реактор на стойност 7 млрд. евро се дължи на факта, че "финансирането може да не бъде финализирано в рамките на договорения период" и че "въпросите на сигурността не са фактор".

                Но участието й в такъв

                очевидно компрометиран проект, който според дипломатите "вонял на съмнителни сделки"
                още преди Ер Ве Е да купи 49-те процента, би могло да навреди на репутацията й по отношение на безопасността и да хвърли сянка на съмнение върху преценката й при подбора на партньори по реакторните й проекти.

                Ер Ве Е заявява, че спазва стриктни стандарти на безопасност и критерии и че при всеки проект, в който участва, сигурността е главният приоритет.

                Причината да се оттегли от проекта "Белене" е, че поради международната икономическа и финансова криза финансирането на проекта не могло да бъде изяснено в съответния срок.

                Ер Ве Е е предупредила българските си партньори за трудностите с финансирането още на ранен етап.

                Публикуването на документите съвпада с нарастващи опасения от задаващия се глобален "ядрен ренесанс".

                Над 1000 реактора се очаква да бъдат построени до 2030 г. по данни на Световната ядрена асоциация, отбелязва британският вестник.

                Страни като Албания, Бангладеш, Кения, Венецуела и Сирия може да се обърнат за първи път към ядрената аенергия.

                През август 2008 г. изпълнителният директор на Ер Ве Е Юрген Гросман отговаря на въпроси относно информациите за възможното й участие в изоставащия от графика и надхвърлящ бюджета проект, като се възмущава, че "евентуалното участие на Ер Ве Е в построяването на нова атомна централа в Белене, България, базирана на най-модерна технология, бива окачествявано като безотговорно".

                Дипломатическият доклад твърди, че въпреки старанията й, самоувереността на Ер Ве Е се е превърнала в съмнения само за седмици.

                В доклада си американският посланик цитира местни информатори, които твърдят, че има

                "трескаво бързане" да се започне строителството, така че проектът да задържи Ер Ве Е

                Компанията според тях казала, че няма да предостави финансиране, докато не види, че "първият бетон се излива", сигнализирайки старта на строителството.

                Експерти по проекта неофициално изразявали "сериозни опасения", че ако практиките за безопасност продължават да бъдат пренебрегвани, "това може да представлява огромен риск".

                Твърди се още, че Ер Ве Е била държана "на тъмно" по повечето технически проблеми на терена, въпреки че според предишна грама компанията още през февруари поискала да бъдат преразгледани всички свързани с Белене споразумения.

                Същата грама от февруари 2009 г. докладва, че Ер Ве Е се тревожи от липсата на прозрачност на проекта и от необходимостта да се работи с "Атомстройекспорт" и че Ер Ве Е иска да наложи европейски бизнес практики.

                Приблизително по същото време се съобщава, че Ер Ве Е преговаря с редица европейски енергийни групи, сред които белгийската "Електрабел", за да намали дела си, но не намерила купувач.

                Ер Ве Е осъзнава, че съвместната работа с руски и български компании в енергийния сектор е

                "отровна комбинация" за европейските инвестиции,

                гласи документът.

                В него се казва също, че когато българите говорят за централата в Белене, все по-често го правят под сурдинка.

                Неизбежно се споменават проблеми със забавянето и с финансирането, непрозрачни пазарлъци и съмнителни сделки, руско влияние и интереси на политици с дебели връзки и енергийни олигарси.
                http://milom.blog.bg/

                Коментар


                • Освен рекордния износ на електроенергия, НЕК отчете и рекорд в производството на ток от водноелектрически централи. При отчетените за деветмесечието количества ръстът в хидро електропроизводството е 60 на сто спрямо 2009 г., като очакванията са до края на годината да се стигне обем от 4.3 млрд. кВтч евтина и екологично чиста енергия. Това е почти една трета от общите количества електроенергия, потребявани в страната.
                  Иначе имаме цел 2020г за 16%
                  КОЙ НАДУВА БАЛОНА НА ВЕИ-Трайчоооо
                  http://milom.blog.bg/

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от MILOM Разгледай мнение
                    285 000 000 лв:7 500 000 000кВтч=3,8 ст/кВтч
                    http://www.mediapool.bg/show/?storyi...os=11&p=0#msgs
                    а в статията се говори 4,5евроцента/кВт/ч
                    А тук ЕОН и шибаните политици ми го продават за повече от 19 стотинки на /кВт/ч

                    Писна ми да ме крадат с цени на ток, горива, парно, вода, телефон: http://www.facebook.com/group.php?gi...8025384&v=wall
                    http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

                    Коментар


                    • Абсолютен рекорд в износа на електроенергия от създаването си досега, отбелязва през 2010 г. “Националната електрическа компания“ (НЕК), съобщи пред журналисти изпълнителният директор на държавното дружество Красимир Първанов.

                      За съседните държави са експортирани 7.5 млрд. кВтч електроенергия, което е двоен ръст в сравнение с миналогодишните 3.693 млрд. кВтч и сериозно повишение спрямо най-добрата досега година за износа на НЕК -2006 г., когато са постигнати 6.9 млрд. кВтч. На практика през настоящата година около 20 на сто от произведената електроенергия е отишла зад граница.

                      Въпреки впечатляващия ръст на реализираната в региона електроенергия обаче приходите от търговията зад граница на НЕК са се увеличили само с 20.6 на сто до 285 млн. лв. Това е заради по-ниските в момента продажни цени.
                      285 000 000 лв:7 500 000 000кВтч=3,8 ст/кВтч
                      http://www.mediapool.bg/show/?storyi...os=11&p=0#msgs
                      а в статията се говори 4,5евроцента/кВт/ч
                      Очакванията
                      са дружеството да при-
                      ключи 2010 г. със 130 млн. лв.
                      печалба.
                      Около 20% от печалбата е
                      формирана от износ на елек-
                      троенергия. НЕК смята, че
                      до края на годината ще из-
                      несе 7,5 млрд. квтч ток
                      Last edited by MILOM; 13.12.2010, 15:11.
                      http://milom.blog.bg/

                      Коментар


                      • Меморандумът за АЕЦ Белене подготвен от човек на Богомил Манчев?

                        Стремежът за прозрачност на правителството е похвален. Часове след като беше обявено подписването на Меморандум между България и Русия за проектна компания за АЕЦ Белене на сайта на Министерството на икономиката и енергетиката се появи и самият текст на меморандума. Той бе предоставен за сваляне в Word файл със заглавие "Final 2 edited biateral.doc".

                        При внимателен преглед на този документ в информацията за файла откриваме странни неща. Вместо реквизитите на МИЕ, които се полагат на такъв важен междудържавен меморандум, откриваме, че автор е Maria Bizheva от фирмата ANG и носи заглавие TITAN Mine Mouth Power Plant.

                        Дали точно Maria Bizheva е автор, дали е използван нейният компютър, за да се редактира меморандума или просто е използван стар документ като бланка няма как да се разбере. Любопитното в случая е, че има лице с име Мария Бижева Славова, което не е служител на МИЕ, но има сериозни интереси в енергетиката.

                        Мария Бижева е съсобственик на 50% във фирмата ЕВРО ЛИГАЛ ГРУП ООД с ЕИК: 130560753. Неин съдружник е Румен Тенев Манолов, който е и управител на фирмата.

                        Румен Манолов от своя страна е в борда на фирмата Електромет ЕИК 131317423, чийто изпълнителен директор е небезизвестният бизнесмен Богомил Манчев, изпълнителен директор на "Риск инженеринг" и председател на Българския атомен форум (БУЛАТОМ). Именно неговите фирми са най-ангажирани в строежа на АЕЦ Белене.

                        В МИЕ явно са забелязали гафа и са сменили файла с PDF вариант, но не са малко журналистите, които все още пазят на компютъра си първоизточника и могат да потвърдят, че информацията за файла не е манипулирана, за да бъде злепоставено МИЕ и фирмите, които му пишат или му редактират меморандумите.
                        източник http://balkanleaks.eu/memorandum.html
                        Ето и самият Меморандум за Белене
                        MEMORANDUM OF UNDERSTANDING ON THE PRINCIPLES OF INCORPORATION
                        OF BELENE POWER COMPANY

                        линк към файла http://balkanleaks.eu/component/docm...load/3---.html
                        източник: http://balkanleaks.eu
                        Всичко е много просто. Искаш ли нещо - бориш се...Не ти ли стиска - губиш го!

                        Коментар


                        • Как бързо ги смени доларите в евра !!!
                          Ами ако след година две се изравнят ????

                          Коментар


                          • India and France plan to jointly set up six nuclear power plants of 1650 MW each at Jaitapur at an approximate cost of 25 billion dollars.
                            9900МВт за 18,5млрд евро-под 1,9 евро/ват,
                            а Белене 3,15е/ват засега.
                            http://milom.blog.bg/

                            Коментар


                            • Малко цифри
                              През 2006 г. "България е спечелила от износа на електроенергия 263 млн. евро", без обаче да приведе единичната му цена. НСИ отчита, че през 2006 г. страната е изнесла 8882 млн.kWh електроенергия и е внесла 1139 млн.kWh (нетен износ от 7743 млн.kWh).Нетните приходи от износ са 229 млн евро. Елементарната аритметика показва, че за всеки изнесен kWh електроенергия България получава 2.96 EUR-цента, т.е. 5.79 BGN-стотинки. В същото време цената на електричеството (дневна) на вътрешния пазар за краен потребител е 17.4 BGN-стотинки, т.е. три пъти по-висока!
                              Виж математико 229млн евро приходи от износ при цена на тока на границата с Гърция,Сърбия,Македония от 5,79 стотинки.На границата на твойта къща може да провериш в твойта фактура .
                              Даже на тази цена от по-малко от 3 евроцента Турция не е купила и един квтч за времето от 2002-2010 година.

                              Неприятната истина е : Електричество се изнася не защото външното търсене е голямо, а защото нашата електроенергетика търси начин да пласира своето свръхпроизводство! На всяка цена! В противен случай електропроизводството ще се съкрати, както и властта и доходите на енергийната мафия. Износът е евтин, но загубите се избиват от вътрешния потребител.
                              http://milom.blog.bg/

                              Коментар


                              • Днес Индия подписа с Франция договор за изграждане на два ядрени реактора. Наскоро Индия подписа и с Русия за строеж на ядрени реактори.
                                Ама те са прости мангали нали?
                                Пък у нас всички са енергийни експерти.
                                Особено Костов и Мартин.
                                Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                                Коментар

                                Working...
                                X