IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Изгодни ли са за Б-я проектите Б-с-Александропулис и БЕЛЕНЕ

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Damodaran Разгледай мнение
    А знаеш ли регионът около нас, какво потребление на електроенергия очаква в следващите десет години, включително Турция? Много си посредствен?!!!
    Damodaran откъде да дойде това потребление? Освен в някоя държава около нас да се очаква сериозна урбанизация, което временно би вдигнало търсенето.Турция щом спря да внася от нас още преди време какво да говорим. Отделно че и те си строят централи, а и си присъединяват системата към европейската и ще купуват от когото си искат, разбирай - който им предложи по-евтино.
    От строителството на втората атомна централа "Белене" ще има смисъл в дългосрочен план, ако бъдат осигурени дългосрочни договори за износ на ток към съседните държави. Това показва прогноза на Националната електрическа компания за производството и потреблението на енергия в следващите десет години, съобщена по време на Българския икономически форум.
    Димчо Кънев от дирекция "Прогнозиране, развитие и научно обслужване" в компанията към 2020 г. ще се произвеждат годишно 50-52 млрд. киловатчаса енергия, включително от АЕЦ "Белене", а на вътрешния пазар ще се потребяват около 42 млрд.

    "Така остават свободни 10 млрд. киловатчаса за износ и изводът ни е, че от АЕЦ има смисъл при дългосрочни договори за експорт. В противен случай централата ще се конкурира с подобни проекти в съседните страни и това ще увеличи финансовия риск от проекта", каза Кънев по време на форума.

    Въпреки това свое становище държавната компания е заложила в бизнес плана си въвеждане в експлоатация на АЕЦ "Белене" в периода 2018 - 2020 г. В същото време правителството все още не е взело окончателно решение за продължаването на проекта за новата атомна централа, докато се опитва да постигне по-малко оскъпяване на базисната цена от 4 млрд. евро, на която беше подписан в края на 2006 г. договорът с руската компания изпълнител на строежа "Атомстройекспорт".
    http://www.dnevnik.bg/pazari/2010/11..._dulgosrochni/
    В момента изнасяме по 30 до 45 евро за мегават, това е тока с преноса. За сравнение ние плащаме по 150 лева / 75 евро.
    Всичко е много просто. Искаш ли нещо - бориш се...Не ти ли стиска - губиш го!

    Коментар


    • Първоначално изпратено от коки Разгледай мнение
      Цитирам най-важното от блога на любимеца на някои гербери Един Сугарев касаещо АЕЦ Белене

      питанка:
      Каква е целесъобразността при положение, че:
      -имаме 12000мВт разполагаеми ел.мощности;
      -максималният товар на енергосистемата
      /потреблението/ е под 6000 мВт.;
      -разходваме 5/пет/ пъти повече енергия за единица БВП от средния за Европа;
      -ако разходваме енергия за единица БВП, колкото Италия например, ще ни стигнат 1500мВт. т.е. само АЕЦ "Козлодуй".
      -какво ще стане, ако се внедряват енергоспестяващи технологии, което е световна тенденция?.

      А знаеш ли регионът около нас, какво потребление на електроенергия очаква в следващите десет години, включително Турция? Много си посредствен?!!!

      Коментар


      • Българска "крими-радиация" изтече от Уикилийкс
        03/19/2011 - 17:17
        През юни 2003 г. Капитал публикува статия за приватизацията на Атоменергоремонт, българската държавна компания, която поддържаше атомната централа в Козлодуй. Под сугестивното заглавие "Крими-радиация" са представени двама от главните кандидати: Васил Божков - Черепа и Константин Димитров - Самоковеца - противоречиви фигури, подозирани в криминални дейности.

        Само няколко месеца по-късно Константин Димитров - Самоковецът беше застрелян в Амстердам. "Атомернергоремонт" в крайна сметка беше продаден на Български енергиен холдинг, фирма на друг противоречив бизнесмен - Христо Ковачки, който днес е обвиняем за данъчни престъпления и е на свобода под гаранция.

        Наскоро Уикилийкс публикува нередактирана грама на американския посланик Джеймс Пардю. От нея научаваме, че според американците през 2005 г. Васил Божков "контролира Риск Инженеринг", друга ключова фирма в българския атомен бизнес.

        Пардю твърди също, че Божков е глава на престъпна групировка. "Незаконните дейности на Божков включват пране на пари, приватизационни измами, заплахи, изнудване и рекет" - пише посланикът на САЩ, който се позовава на оперативни контакти и открити източници.

        Официално директор на "Риск Инженеринг" е Богомил Манчев, който е също председател на Български атомен форум и един от най-активните лобисти за построяването на АЕЦ "Белене".

        След катастрофата във Фукушима, АЕЦ "Белене" е във фокуса на внимание на българските и европейските медии. Еколози твърдят, че атомната електростанция ще бъде построена в сеизмична зона.

        Много експерти смятат, че АЕЦ "Белене" не е изгодна икономически. Миналата година немският инвеститор RWE се оттегли от проекта. Въпреки това, проектът има финансова подкрепа от Русия, която обяви, че ще го финансира сама. АЕЦ "Белене" е важен проект за руското икономическо влияние в Европа. Това се подразбира и от коментара на руския представител в НАТО Рогозин, че България ще е "руският троянски кон в Европа".

        През 2009 г. друг посланик на САЩ в София, Нанси Макълдауни изпраща дипломатически доклад, в която пише, че "интересите на правителството на БСП, НЕК, свързани политици, български енергийни олигарси и руски инвеститори натискат за придвижването на проекта."

        Но следващото правителство, избрано през 2009 г. с Бойко Борисов начело продължава да придвижва проекта, опитвайки се да свали цената.

        Разговорите между Росатом и българското Министерство на икономиката продължават. Преди няколко дни зам.-министърът на икономиката Марий Косев обяви пред медиите, че на преговорите с Росатом в Москва през февруари е присъствал българският олигарх Валентин Златев, управляващ на рафинерията Лукойл България.

        Златев не е бил представител на българската страна в преговорите, уточни Косев. Олигархът е известен с топлите си връзки с премиера Бойко Борисов. В края на 90-те, малко след като Лукойл купува рафинерията, охранителната фирма на Борисов ИПОН е избрана да охранява всички петролопроводи на компанията, което е съществен източник на приходи през следващите години.

        Според нередактираната грама за българската организирана престъпност, дейностите на Лукойл не се ограничават с преработка на нефт. Както пише посланик Пардю: "Българските операции на Лукойл, чрез Златев, са заподозрени в тесни връзки с руското разузнаване и организирана престъпност."

        Самият Златев определи връзките си с руснаците като "консултантски" и обеща, че пак ще присъства на преговорите за АЕЦ "Белене" през април в качеството си на "консултант" на Росатом.

        Ядрен бизнес, руско разузнаване, организирана престъпност... наистина експлозивен коктейл, изтекъл от една единствена грама от София.

        Статията е публикувана на английски в WLCentral http://wlcentral.org/node/1495
        Всичко е много просто. Искаш ли нещо - бориш се...Не ти ли стиска - губиш го!

        Коментар


        • Цитирам най-важното от блога на любимеца на някои гербери Един Сугарев касаещо АЕЦ Белене
          Не така стоят нещата с АЕЦ “Белене” обаче. Защото става дума за проект, който струва милиарди. И от който зависи геополитическото ни бъдеще.

          Настоящата позиция не е точно неговата позиция – и именно това е тревожното. Тя е тази на Кремъл – и то в най-буквалния смисъл на думата. Преди няколко седмици тъкмо руснаците анонсираха сладката популистка басня: ще построим АЕЦ “Белене”, като ние ще намерим пари за проекта – централата няма да струва нито лев на българския бюджет.

          Звучи примамливо, нали? Още повече повторено по просторечив начин от Бойко Борисов: “А като не даваш пари, какво те интересува каква е цената?” Тезата е, че България ще запази 51% държавно участие – и че централата ще бъде строена с руски пари, които по-сетне ще се изплащат от нейната продукция.

          Това, което се премълчава е, че става въпрос за заем. Заем с неизвестно колко голяма лихва. И заем, който тъй или иначе ще се плаща от българските данъкоплатци. Защото след като бъде построена централата, тя ще произвежда ток и ще го продава на неизвестно каква цена (но във всеки случай минимум два пъти по-висока от тази на АЕЦ “Козлодуй” – дори и според настоящите експертни разчети). И ще го продава не на друг, а на българските потребители. Най-малкото защото никак не е ясно дали ще има друг мераклия да го купи. Което е и един от грамадните дефекти на този проект: прави се ядрена централа без да е ясен пазара, на който продукцията й може да разчита.

          Парите от произведения ток няма да влизат в държавната хазна. Не 51% няма да влизат, а изобщо никакви. Ще влизат в руската хазна – докато се изплати въпросния заем, чийто размер ще зависи в случая единствено от “Росатом” – след като, по думите на Бойко Борисов, ще строим “Белене”, колкото и да струва.

          Щом е “колкото и да струва”, със сигурност ще струва повече, отколкото се обявява сега. Сметката ще бъде предявена накрая, когато централата ще бъде построена – но пред друго правителство – не пред това на сегашния, с извинение, премиер. И тази централа ще трябва да работи, за да изплаща тази сметка. Днес руснаците говорят за 15-20 години. Можете да бъдете сигурни, че тази сметка ще се изплаща поне два пъти по-дълъг срок – най-вероятно: до края на възможната работа на тази централа.

          Сигурно ще попитате защо. Отговорът е елементарен. Първо, защото щом руснаците ще дават парите за строежа, те ще поръчват и музиката – сиреч ще определят кое колко струва. Не според цената му, а според както го калкулират. И второ – защото ще възникват непрекъснато всякакви допълнителни харчове. Нещото, което се забравя е, че след построяването си една ядрена централа не е просто машина за печелене на пари – тя трябва да бъде захранвана с гориво, раиоактивните отпадъци от нея трябва да бъдат съхранявани, системите за контрол трябва да бъдат поддържани и обновявани. А това са все скъпи харчове.

          И в крайна сметка е напълно възможно – поне по нашите географски ширини – една ядрена централа да произвежда огромни количества електроенергия, а да има твърде скромни печалби. Примерът между впрочем е налице – АЕЦ “Козлодуй”. Някой заптивал ли се е каква е чистата печалба от дейността й? Приблизително колкото на един голям ТЕЦ – не повече.

          Причината, разбира се, не е само в реалните харчове. Причината е и в това, че българската енергетика открай време е мафиотска структура, изцяло нереформирана, създадена под контрола на ДС и останала в същата посткомунистическа мрежа. От досегашната ни АЕЦ просто твърде много се крадеше, а с част от краденото се захранваха политическите авери на ядреното лоби. От бъдещата “втора атомна” ще се краде още повече. Това не е предположение, а доказана с безброй примери закономерност. Просто така става с всичко, построено от Русия. Особено на чужда територия и за чужда сметка.

          Равносметката от упорството да строим АЕЦ “Белене” ще бъде накратко следната: ще се построи руска атомна централа на българска територия – което между впрочем ще ни струва и последните остатъци от доверие от страна на западните ни партньори. Ще се построи не къде да е, а на площадка с доказана сеизмична опасност – и доказана не на теория, а с костите на стотици българи, погребани под развалините на Свищов през 1977 г.

          Тази централа ще произвежда ток, за да заплати собственото си изграждане – най-вероятно до края на проектния си срок. И ще е последния сегмент от енергийната примка, която Русия полага на врата ни, за да гарантира нашата енергийна – а следователно и политическа зависимост. В крайна сметка днешното рубладжийство на българския президент и българския премиер ще стане причина страната ни да еволюира в една посока – от троянски кон на Русия в ЕС – към Задунайская губерния.

          Казах “рубладжийство” и го повтарям. Неадекватно поведение от подобен порядък не може да бъде обяснено само с ниския интелектуален капаците на българския премиер. Може да бъде обяснено обаче със солидна комисионна. Преди да обявява как ще строим АЕЦ “Белене”, колкото и да струва тя, Бойко Борисов трябва да обясни какво прави неговия приятел Валентин Златев на преговорите за същата тази централа – като консултант на “Росатом”, не на България. И дали е консултант наистина, или просто посредник, който трябва да уреди съгласието на българския премиер – срещу съответните финикийски знаци. Парите правят чудеса – дори и от този порядък: Бойко Борисов да се превърне в двойник на Георги Първанов. Няма никаква разлика между двамата; сега те работят рамо до рамо за “големия шлем”. И играят една и съща игра: а това е играта на Владимир Путин.

          Трябва ли да търпим всичко това? Да го търпи който ще – аз обаче не смятам да го търпя. И ще направя всичко, което е по силите ми, за да му се противопоставя. Призовавам всеки, който иска да живее тук, да направи същото. Сега е моментът да се покаже има ли гражданско общество в страната ни или не, имаме ли национално достойнство или не.

          Бойко Борисов предаде България – и трябва да си върви.
          http://www.svobodata.com/page.php?pid=5215&rid=154
          питанка:
          Каква е целесъобразността при положение, че:
          -имаме 12000мВт разполагаеми ел.мощности;
          -максималният товар на енергосистемата
          /потреблението/ е под 6000 мВт.;
          -разходваме 5/пет/ пъти повече енергия за единица БВП от средния за Европа;
          -ако разходваме енергия за единица БВП, колкото Италия например, ще ни стигнат 1500мВт. т.е. само АЕЦ "Козлодуй".
          -какво ще стане, ако се внедряват енергоспестяващи технологии, което е световна тенденция?.
          Всичко е много просто. Искаш ли нещо - бориш се...Не ти ли стиска - губиш го!

          Коментар


          • Първоначално изпратено от gigow Разгледай мнение
            Хайде да вземем калкулаторът.
            Сега НЕК изкупува ток от всички ТЕЦ средно на цена 73 лв на мегаватчас.
            Да приемем че на ТАЗИ цена изкупува тока от АЕЦ "Белене".
            Значи Белене за 1 час може да произведе енергив за 2000 Мвт/ч по 73 лв = 146 хил. лв. Това за един час.
            За един ден - за 3.5 милиона лева.
            За една година - 1.278 милиарда лева.
            Това е теоретичната възможност.
            Нека приемем, че се изкупува 50% от теоретичната.
            Значи за година - 639 милиона лева.
            за 10 години - 6.39 милиарда/бъркаш левове и евро/
            . Колкото е цената без допълнителните няколко милиарда за инфраструктура и съпътстващи съоръжения. Каквото и да е, е ясно че за 20 години централата ще се изплати напълно. И следващите 35-40 години токът от централата ще струва само колкото са текущите разходи плюс неизбежните ремонти и реконструкции.
            Всъщност специалистите са го сметнали отдавна. Не като мен разбира се. Ами като специалисти.
            Само че антируското лоби постоянно дезинформира хората. Ако обаче строяхме американска централа, същите тези лобисти начело с Иван Костов и Мартин Димитров, заедно с малоумника Сугарев щяха друга песен да пеят. И да ни доказват колко ще е добре да си построим американска АЕЦ. Нищо че цената щеше да е три пъти по-висока.
            Гигов,постоянната компонента за производство е 40лв/МВт-о,о4 лв/кВт/ч-
            2.Ако натовареноста на централата е 90% скачай и се радвай/защото има собствена консумация/-справка Козлодуй-произвежда 15млрд кВт/ч годишно
            3.Поне 20 дни има спиране на година за презареждане и профилактика-Козлудуй правят понякога чудеса за 2 седмици
            Изобщо не слагаме в сметката,недай боже дори малка авария,която спира блока за няколко дни минимум
            4.Току си я изплатил след 20г и ще и е нужна такава модернизация,че пак трябва да се теглят големи кредити-справка Козлодуй-за 15г
            Ще вложим милиарди евро,които дори на лихва в банка да стоят ще бъде много по-печелившо.
            Назад във темата съм правил сметките-минималната цена ще е 6,5-7 евроцента.
            http://milom.blog.bg/

            Коментар


            • Хайде да вземем калкулаторът.
              Сега НЕК изкупува ток от всички ТЕЦ средно на цена 73 лв на мегаватчас.
              Да приемем че на ТАЗИ цена изкупува тока от АЕЦ "Белене".
              Значи Белене за 1 час може да произведе енергив за 2000 Мвт/ч по 73 лв = 146 хил. лв. Това за един час.
              За един ден - за 3.5 милиона лева.
              За една година - 1.278 милиарда лева.
              Това е теоретичната възможност.
              Нека приемем, че се изкупува 50% от теоретичната.
              Значи за година - 639 милиона лева.
              за 10 години - 6.39 милиарда. Колкото е цената без допълнителните няколко милиарда за инфраструктура и съпътстващи съоръжения. Каквото и да е, е ясно че за 20 години централата ще се изплати напълно. И следващите 35-40 години токът от централата ще струва само колкото са текущите разходи плюс неизбежните ремонти и реконструкции.
              Всъщност специалистите са го сметнали отдавна. Не като мен разбира се. Ами като специалисти.
              Само че антируското лоби постоянно дезинформира хората. Ако обаче строяхме американска централа, същите тези лобисти начело с Иван Костов и Мартин Димитров, заедно с малоумника Сугарев щяха друга песен да пеят. И да ни доказват колко ще е добре да си построим американска АЕЦ. Нищо че цената щеше да е три пъти по-висока.
              Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
                Не знам дали поведението на борисов може да бъде окачествено като умишлено предателство - нищо чудно да става въпрос за най-обикновена тъпота.


                АЕЦ Белене е нужна, за мен спор няма. Но тя ще бъде наистина наша, само ако ние поемем над 50 и от собствеността и финансирането, защото да - който плаща, он поръчва и музиката.
                Импе ,назад в темата съм дал какво мислят от НЕК,КОЛКО ЩЕ ХАРЧИМ 2020-и те самите си признават,че единият реактор е просто излишен-няма нужда от него,а защо ни е запорожец с атомен двигател-Русия спира да приема отработено ядрено гориво-днес боко казва,че ще се изплати централата след 20г-ами точно тогава ще е нужна модернизация,за която пак заеми и печалба от централата ще видим на мук и не се заблуждавай,че цената на тока от Белене ще е като от Козлодуй.
                http://milom.blog.bg/

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
                  А като дадат сухо за антисеизмическа защита и накраят като стане земетресение и - буум - тогава де Кирчо на Кирия?
                  Аз друго имам предвид.
                  Просто като се сметнат допълнителните
                  разходи по изграждането на трасето и
                  загубите по него, дали въобще ще има
                  смисъл от АЕЦ заради допълнителното
                  оскъпяване на енергията ??
                  --е за НАДЕНИЦАТА ви отепах!!!
                  http://farm6.static.flickr.com/5248/5222600580_2e7c1c2264_b.jpg

                  Коментар


                  • Не знам дали поведението на борисов може да бъде окачествено като умишлено предателство - нищо чудно да става въпрос за най-обикновена тъпота.


                    АЕЦ Белене е нужна, за мен спор няма. Но тя ще бъде наистина наша, само ако ние поемем над 50 и от собствеността и финансирането, защото да - който плаща, он поръчва и музиката.
                    Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от bgg_red Разгледай мнение
                      Е даде, но като даде парички за трасето
                      и като се сметнат загубите по него,
                      ДЕ Е КИРЧО НА КИРИЯ !!!!!
                      А като дадат сухо за антисеизмическа защита и накраят като стане земетресение и - буум - тогава де Кирчо на Кирия?
                      Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                      Коментар


                      • Българският експеримент доказа очевидното: че от пожарникар не става министър-председател. Както и от някогашния свинар Бърдоква не стана цар.
                        http://milom.blog.bg/

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
                          Иска Япония АЕЦ - наема парче земя в районът на Колима (например) - строи си и опъва далекопроводите. Това няма да завиши разходите, защото антисеизмическите и антицунамовите защити хич не са евтини, а в тоя случай ще бъдат избегнати.
                          Е даде, но като даде парички за трасето
                          и като се сметнат загубите по него,
                          ДЕ Е КИРЧО НА КИРИЯ !!!!!
                          --е за НАДЕНИЦАТА ви отепах!!!
                          http://farm6.static.flickr.com/5248/5222600580_2e7c1c2264_b.jpg

                          Коментар


                          • Тъй като не съм гледал интервюто, то с държавни гаранции ли ще се строи централата или не?
                            http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

                            Коментар


                            • За сравнение вижте ей-тая статия :



                              В Калифорния има много по-кекаво построени атомни централи - самите американци признават, че ако земетресение, подобно на японското удари Калифорния (един от сеизмически най-опасните райони в светът), ще стане страшно. Аре кажете ми с какъв акъл американските кретени са строили АЕЦ-ове в Калифорния, при положение, че огромната част от територията им е сеизмически безопасна? Все едно ние да построим АЕЦ не в Белене, ами в Кресненското дефиле.


                              Може би е най-добре да се вземе решение в световен мащаб - атомни централи да се строят само в сеизмически спокойни райони - Канадският щит, Централен и Северен Сибир, Централна Африка, Антарктида. Иска Япония АЕЦ - наема парче земя в районът на Колима (например) - строи си и опъва далекопроводите. Това няма да завиши разходите, защото антисеизмическите и антицунамовите защити хич не са евтини, а в тоя случай ще бъдат избегнати.
                              Last edited by X_Y; 21.03.2011, 09:13.
                              Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                              Коментар


                              • Купчина бошлафи - не само, че няма разломна зона в районът на Белене, но и в този район никога, поне в исторически времена (не забравяйте, че за нашите земи има данни от най-дълбока древност) не е имало земетресение, поне аз не съм чувал за такова. Потърсете сеизмичната карта на България и ще се убедите, че крайдунавският район е един от сеизмически най-безопасните. Жей - утре някой може да каже, че в районът на Белене има база на извънземните, затуй там не може да се строи АЕЦ. "Огромна разломна зона", ама въображаема и без земетресения. Ако наистина имаше такава - и Козлодуй щеше да е в опасност, защото по права линия разстоянието до сегашната АЕЦ е под 100 километра.
                                В близост е разположено Горнооряховско-Стражишкото огнище, но то първо е маломощно, второ е плитко разположено (10-12 км дълбочина на хипоцентърът), което значи, че голяма част от енергията при евентуален трус се разпределя в район, непосредствено близък до епицентърът.
                                Могъщото Вранчанско огнище пък обратно - най-дълбокото е в цяла Европа (160-170 км дълбочина на хипоцентърът) и, колкото и странно да е, това също го прави безопасно, защото енергията при трус се разпределя много по-равномерно на огромна площ, но поради естествената еластичност на земната кора, колебанията при трус са по-плавни и безопасни за здраво построени структури. Пример - голямото земетресение от 1977-а бе усетено дори в Петроград и Стокхолм, в Москва хората са бягали от домовете си, но в същото време дори в разположеното в самият епицентър с. Вранчоа няма пълни разрушения.

                                Всичко опира до качество на строителството - наивно е да се смята, че реактор, който може да издържи удар от 400-тонен самолет, може да бъде разрушен от земетресение, с магнитуд 7-8, станало на 300 километра от него. Реакторите в Япония устояха на страховитотэ земетресение, това, което създаде проблемът бе цунамито.


                                А че имаме нужда от Белене е безспорно, най-малкото защото 5 и 6 блок на Козлодуй си имат технологически срок на експлоатация, също и блоковете 2, 3 и 4, ако ги пуснем отново. Има много варианти за финансиране дори на могъщ проект като Белене, включително участието на гражданите под една или друга форма.


                                И, авторе на темата - НИКОГА не изписвай името на твоето Отечество съкратено ("Б-я"). ВИНАГИ го пиши цяло.
                                Last edited by Императорът; 21.03.2011, 00:27.
                                Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                                Коментар

                                Working...
                                X