If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Изгодни ли са за Б-я проектите Б-с-Александропулис и БЕЛЕНЕ
Ти искаш да построиш нещо със 90-100% кредит ??? Сигурно сметките ти са прилежни, но реално НЯМА таква печеливша инвестиция за нито един бизнес - нито индустриален, нито търговски, нито недвижими имоти камо ли енергиен. За да да ти е успешен проекта ти трябва капитал ..т.е. натрупано богатство. Ние имаме ли такова - нямаме. Ами като натрупаме капитал може да си вземем и малко заем за да си направим инвестицията...
Хората, които нямат пари за жилище на улицата ли живеят, докато съберат КАПИТАЛ...
От последното ТВ предаване „Директно с Г.Лилов” - МИТОВЕТЕ ОКОЛО „БЕЛЕНЕ”
* На първи прочит сагата с АЕЦ „Белене” сякаш приключи. Казвам сякаш, понеже шумотевицата в медиите сполучливо изпълни ролята си – наложи няколко мита в обществото и то безпрекословно им повярва. Действителното развитие и ситуация около проекта за нова АЕЦ обаче и досега са напълно неизвестни, далеч по-интересни и дори ужасяващи – особено за ролята на българския елит и правителствата, потрошили милиарди и милиарди народна пара за този, дето духа.
* Неизвестното например е, че сега жителите на Бургаски окръг можеха да се гордеят с атомна АЕЦ. Когато започва търсенето на площадка за нови реактори, са подбрани няколко. От тях най-сполучлива за строителство се оказва тази до с. Варвара (между Царево и Ахтопол). Обаче поради близостта до турската граница геополитически и военни интереси бракуват мястото. В крайна сметка се спират на Белене и от потенциалните три площадки избират една.
* А защо не е разширен Козлодуй? Ето отговорът - проектът е бил за четири големи реактора по 1000 мегавата, за които там мястото не достига. След комунизма всички правителства на прехода правят грешка – запазват старата площадка, но при редуцирани в значителен вид мощности. Това я оскъпява безумно – местността е низина, с торфени и песъчливи почви. Наливат се няколкостотин милиона да се насипва баластра, за да се повдигне котата на строежа – с височина на близо седеметажна сграда (от 6 на 28 метра). Поради неустойчивостта се предвижда всички реактори да бъдат монтирани върху пилони, а всички сгради освен фундаментите за машините да легнат върху изляти цялостни железобетонни плочи. Но едно е да разхвърляш необходимите за това суми върху върху 4 000 мегавата с перспектива за 6 000, а друго – само върху два реактора.
* Друг мит е, че строителството е спряно едва след падането на комунизма. Нищо подобно – в края на 1988 г. се решава да се замрази и в народостопанския план на страната са отрязани капиталовложенията за него. Причаната от една страна е в липсата на финансови средства, от втора – в съмненията около площадката, подплатени с доклади от БАН. Има и трета – след Чернобил Москва решава да преразгледа изцяло концепциите си за атомните реактори и това също задържа градежа.
* Още един мит. АЕЦ „Белене” се оказа стратегия и на българските правителства на прехода. Защото от синьото правителство на Филип Димитров до сегашното на ГЕРБ абсолютно всички кабинети подкрепят решително строежа.
- Например при първото управление на СДС е довършена и изцяло заплатена поръчката на първия реактор от „Шкода” вместо договорът да бъде прекратен.
- При Беров през 1993 г. се подписва споразумението с двете европейски банки - ЕИБ и ЕБВР за модернизация на „Козлодуй” и затваряне на блоковете в него, с което се създават предпоставките за строителството на нова АЕЦ край Белене. Тогава Меглена Кунева е била главен юридически съветник и няма как да не е консултирала тези споразумения. Кредитът е взет от „Париба” – в този смисъл миналото предопределя бъдещето, т.е. доскорошната месторабота на бившата еврокомисарка. Още по онова време Русия, Франция и Германия създават консорциум, в чийтопредмет на дейност освен работата по старата централа е предвидено и строителството на нова – „Белене”, а в отплата България получава примерна дата за влизане в ЕС. После немците и французите са изритани.
- При Виденов е приета енергийна концепция, в която фигурира АЕЦ „Белене”. Само провалът и икономическата катастрофа спират започването на строителството.
- Пореден мит: управлението на Иван Костов е противник на строителството. Фактите са други. При Костов през август 1998 г. е приета „Национална стратегия за енергетиката и енергийната ефективност до 2010 г.”. В нея са предвидени спирането на старите реактори по 440 мегавата (1 и 2 около 2004 г., 3 и 4 блок в периода 2008-2010 в изпълнение на договорките при Беров) и 1.220 млрд. долара за нова атомна мощност и лицензиране на площадката „Белене”. На 29 ноември следващата година е подписан съответния меморандум с ЕС. На 26 януари 2000 г. с решение на Висшия експертен технически съвет към Държавната агенция по енергетика и енергийни ресурси (ДАЕЕР, ръководена от г-н Иван Шиляшки ) и НЕК (с изпълнителен директор Данаил Тафров) АЕЦ „Белене" е определена за новата ядрена мощност на България, на 30 януари 2001 е готов технико-икономическия доклад, а през февруари е внесен в кабинета на Иван Костов за обсъждане.
- Следващото правителство на Симеон логично довършва стратегията на предишните и започва конкретното договаряне на параметри с руската страна. А тройната коалиция на Сергей Станишев запретва ръкавите докрай, подписва договори за доставки и строи съвсем усилено. * Мит е горичната борба на ГЕРБ с Москва. Защото червените са изхарчили за Белене малко над 730 милиона лева, а ГЕРБ вместо веднага да спре проекта, харчи още две години и половина – 650 милиона (общо 1380 млн.) и още поне 140 млн. евра доплащане за готовия реактор. Т.е. в най-новите времена „противниците” на Белене, героично предвождани от Бойко Борисов са дали 67% от парите, а „защитниците” в лицето на Сергей Станишев и Румен Овчаров – 43%.
Такива са фактите, а митовете, както се вижда, нямат нищо общо с тях. Накратко – в тази игра за милиарди във валута (близо 3.5 млрд. от старта преди няколко десетилетия) няма невинни – всички партии и техните кабинети са вътре в кюпа и до гуша.
* Какви са фактите за корупция? Едно от обясненията за нея е от май 2004 Канада. Тогава в онази страна избухна грандиозен корупционен скандал. Atomic Energy of Canada Ltd се обърна към прокуратурата и властите с оплакване за искани подкупи от министрите от българското правителство във връзка с конкурсите и доставките за нашата нова АЕЦ.
Ето и съвсем пресен факт! Замислите се за нещо просто – фанфарите гръмнаха в чест на ГЕРБ, който спрял строежа. Парламентът гласува това решение. Подвизите се извършиха на 28 и 29 март, а срокът на последния анекс изтичаше на 31 март. Но и без подвизи и отказ да се подпише ново допълнение проектът умираше. Явно премиерът искаше да натрупа ореол от имидж. Но всеки юрист ще ви каже, че предсрочното прекратяване на един договор ( в случая на пожар – 3 дни преди срока му) води до съвсем основателни претенции за неустойки от Москва. И със сигурност ще ги плащаме – „юначеството” на министър-председателя и пешката му Дилян Добрев, на целия парламент да се превари изтичащият срок с 2-3 дни ще ни излезе през носа. А дали е само „пи-ар” или и друго, далеч по-материално е имало зад кулисите, би трябвало да каже Темида, която обаче у нас освен сляпа е и глухоняма – нито нещо чува, нито нещо казва.
- И още един факт – комисионните зависят от стойностите на договорите. Имаше алтернатива през 1999 година, 2004 година, 2006 година и 2010 година. Тогава анализи от консултантски фирми (по поръчка на българските правителства) посочиха, че заради готовата инфраструктура на Козлодуй, която не се използва заради спрените блокове 1-4, можем да спестим по 900 млн. евро на нов реактор. В тези анализи работеха и български подизпълнители - фирми, свързани с министрите. Парите бяха платени, но съветите не се приеха.
На практика заменихме един руски проект с 2 реактора с 2 руски проекта – с един нов реактор в „Козлодуй” и газова ТЕЦ - евентуално някога. Някога, понеже истинската причина да пропадне „Белене” е липсата на пари в бюджета и в НЕК, която разруши далаверата. Защото и от една французойка не можеш да вземеш повече, отколкото тя може да ти даде, казват руснаците. Най-вероятно поради финансов дефицит няма да построим и 7-и блок на „Козлодуй”. След една-две години ще продадем като старо желязо обратно реактора на руснаците, както стана и с онзи първия. Няма кой друг да го купи – сякаш умишлено го взимаме без пълната окомплектовка, с която може да работи. Срещу вложени близо 3,5 милиарда ще получим 50-60 милиона и те ще си го монтират на Калинградската АЕЦ, както направиха и с първия. Това е поредната, нова поред огромна далавера покрай Белене, този път изпипана с мотив не чрез наливането на средства, а от липсата им.
Ти искаш да построиш нещо със 90-100% кредит ??? Сигурно сметките ти са прилежни, но реално НЯМА таква печеливша инвестиция за нито един бизнес - нито индустриален, нито търговски, нито недвижими имоти камо ли енергиен. За да да ти е успешен проекта ти трябва капитал ..т.е. натрупано богатство. Ние имаме ли такова - нямаме. Ами като натрупаме капитал може да си вземем и малко заем за да си направим инвестицията...
Нека се разберем: АЕЦ-2 е инвестиция в национална сигурност и независимост. Те са безценни. Нямаме пари? Щяло да струва 20 милиарда?
А газова мощност ще гълта по 1,5-2 милиарда /ПО ДНЕШНИ ЦЕНИ/ ВСЯКА ГОДИНА.
Чат ли си?
това, според теб, в чия икономика е инвестиция?
Според мен, в тази на доставчика на газ и /по-малко/ в тази на доставчика на оборудването за ГазЕЦ. Просто е.
Борисов изобщо или няма идея, или съзнателно "забравя" факта, че, който не храни своя армия, храни чужда. Който не реализира СВОЯ инвестиция /ако ще, на кредит/ се нагърбва дългосрочно да хрантути чужди фирми, при това, в многократно по-страховити мащаби.
Капиш? "сметките" Борисови дават 20 милиарда на всичко /с лихвите/. Дори, ако, да речем, приемем тези цифри, пак ще попитам:
-Как ще ги равниш с /дори "само"/ 30 години , всяка по +0,5...+ 1 милиард горница?
Смятай, смятай...
Ти искаш да построиш нещо със 90-100% кредит ??? Сигурно сметките ти са прилежни, но реално НЯМА таква печеливша инвестиция за нито един бизнес - нито индустриален, нито търговски, нито недвижими имоти камо ли енергиен.
Това не е вярно. Може и 100% да ти е привлечения капитал и да ти е успешна инвестицията. Важното е да имаш останалите фактори на производството, в случая местоположението и гарантирания пазар както вътрешния така и за износ в Сърбия, Албания, Гърция и Македония.
Седерастите, сините талибани, соросоидите и НПО простетата са безочливо нагла зомбирана сган!
Премиерът Бойко Борисов за АЕЦ „Белене”: Важно е да покажем как са работили и защо сме принудени да приключим подобен компрометиран проект http://www.focus-news.net/?id=f20895
Нарушение на чл. 3 и чл. 43 от закона. Съгласно чл. 43 страните по договора за обществена поръчка не могат да го променят или допълват. С някои от допълненията обаче се възлага извършването на нови работи, които дори не са били включени в първоначалния предмет на поръчката и неоферираната от Атомстройекспорт цена. Така например на 10.06.2008 година се подписва допълнение № 3 към споразумението, подписано в края на 2006 година, в което са предвидени дейности по демонтиране на съществуващи сгради, конструкции и части, които няма да бъдат интегрирани в проекта. Разходите за това са в размер на 109 милиона 4 хиляди 179 евро и не са включени в цената на споразумението и не са били предмет въобще на тази обществена поръчка.
Ето затова си тръгват RWE.
На 5.11.2008 г. в края на мандата на тройната коалиция се подписва въпросното допълнение № 5 без да има договор, без да има проектна компания, без да има инвеститор, защото инвеститорът RWE с него се сключва договор месец и половина по-късно. Със споразумение № 5 българската държава поръчва изработването на оборудване с дълъг цикъл на производство за сумата от над 1 милиард и 300 милиона лева, които по това време, а и сега в момента, тъй като RWЕ вече не е в този проект, няма проектна компания, няма финансиране, изцяло тежат на бюджета на НЕК, която от октомври миналата година е в невъзможност да изпълнява задълженията по този договор към Атомстройекспорт и затова са спрени плащанията и това е било очевидно, че ще се случи, тъй като финансовите възможности на компанията са много по-малки от ангажиментите, които са поемали.
Аз затова поръчах да ми се подготви тази справка, за да чуете за какво става въпрос. Всичките вие правите обществени поръчки. Представяте ли си това какво е? Лъжеш, че правиш за едно нещо, после го буташ, правиш друго, не подписваш контракт и не правиш нищо и в същото време задължаваш, говорим за милиарди, държавата или съответно НЕК. И имаха наглостта Овчаров и Петър Димитров да говорят, че ние сме фалирали НЕК.
НЕсериозно. Когато нямаш, вземаш назаем. Ако смяташ, че е скъпо, пресметни, колко се плаща, ако не изградиш мощността. Мои приблизителни сметки показват с 50 - 90 милиарда лева В ПОВЕЧЕ.
Тоест, ако не се построи и стартира в срок АЕЦ-2, българите ще се натоварят 2,5-4,5 пъти ПОВЕЧЕ, отколкото, ако всичко е навреме. Смятай сам, кое ни е по-изгодно.
Значи, може да вземат заеми /понеже блокираха икономиката, в името на рейтингите-ах, тези любими БойкУ рейтинги!/ а, да й снемат от шията този зверски товар - "нямаме пари".
Няма баба им. По-некадърно правителство, което не познава основни закони на физиката, просто, досега не е било.
Ти искаш да построиш нещо със 90-100% кредит ??? Сигурно сметките ти са прилежни, но реално НЯМА таква печеливша инвестиция за нито един бизнес - нито индустриален, нито търговски, нито недвижими имоти камо ли енергиен. За да да ти е успешен проекта ти трябва капитал ..т.е. натрупано богатство. Ние имаме ли такова - нямаме. Ами като натрупаме капитал може да си вземем и малко заем за да си направим инвестицията...
I don't call equity bulls 'cockroaches.' Do you understand?
Виж това е интересен въпрос ...
За мен обаче, по точно е - за какво са ни ТАКИВА управляващи...
Хора, докога ще мислите за управляващи, когато са ни нужни минисри /т.е., СЛУЖИТЕЛИ/?
Те и тези служат но, не на страната, ами на /почти всички/други.
Позор.
НЕсериозно. Когато нямаш, вземаш назаем. Ако смяташ, че е скъпо, пресметни, колко се плаща, ако не изградиш мощността. Мои приблизителни сметки показват с 50 - 90 милиарда лева В ПОВЕЧЕ.
Тоест, ако не се построи и стартира в срок АЕЦ-2, българите ще се натоварят 2,5-4,5 пъти ПОВЕЧЕ, отколкото, ако всичко е навреме. Смятай сам, кое ни е по-изгодно.
Значи, може да вземат заеми /понеже блокираха икономиката, в името на рейтингите-ах, тези любими БойкУ рейтинги!/ а, да й снемат от шията този зверски товар - "нямаме пари".
Няма баба им. По-некадърно правителство, което не познава основни закони на физиката, просто, досега не е било.
Виж това е интересен въпрос ...
За мен обаче, по точно е - за какво са ни ТАКИВА управляващи...
Хехе - такива онакива - всички служат на статуковото. Целта на всеки политик е да бъде избран или преизбран. Не се заблуждавайте ако някой приказва нещо с друга цел..
I don't call equity bulls 'cockroaches.' Do you understand?
Дерта не е във финансовата част...
Просто България НЕ ТРЯБВА ДА ИМА АЕЦ ...
Не е сложно ...
...
Сега ще "осмислим", колко е хубаво да добиваме шистов газ ...
и така...
Кот каже сайбията ...
ЖАЛКИ !!!
А защо не трябва да има АЕЦ И защо пък трябва да има шистов газ ???
Коментар