IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Наемите в София

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Zeifod Разгледай мнение

    А не е ли търсенето това, което определя до голяма степен предлагането?
    Да, взаимосвързани са (едното е функция на другото и обратно), но процесът не е перфектно еластичен или мигновен, та определено може да се случи да бъде увеличено диспропорционално предлагането, докато търсенето стои константно.
    Тогава на теория в рамките на определен период, кривата търсене предлагане ще намери своя баланс на по-ниска цена. Тази по-ниска цена трябва на свой ред да стимулира негативно предлагането, където то ще намалее и така системата постоянно се себерегулира. Не съм запознат, но навярно има теории за цикличност базирани на този основен модел на крива търсене/предлагане.

    В случая предлагането бива определено от търсенето, но и според мен в не малка степен от фактори като:
    - цени на жилища и място на пазара в общия цикъл (по само себе си зависещи от множество фактори)
    - лихвени условия
    - цени наеми и доходност (косвено свързано с търсенето и куп други фактори)
    - регулации, местни данъци


    Всеки един фактор е препратка към много други и системата има много взаимосвързани променливи. Въпросът е да се отсеят истинските "лостове", които трябва да гледаме: може би най-важните са лихви, демография в конкретния район/микрорайон и среден доход.

    Много писах, ама не знам дали изобщо нещо казах
    Last edited by direkto4eto2; 19.03.2024, 13:49.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от direkto4eto2 Разгледай мнение
      По принцип, ако няма съществено отклонение на равновесието предлагане/търсене в пазара на наеми, най-голямата корелация на наемите е с доходите (която се пренася с огромно забавяне поради рядкото индексиране на цените на съществуващи наеми, съответно е валидна главно за новите наеми).
      Не изглежда да има увеличаване на търсенето, но изглежда ще има значително увеличение на предлагането на апартаменти под наем. Трудно да се оцени в какъв порядък.

      Освен по фейсбук групи и говорейки с брокери работейки с наеми по райони, имаме ли някакъв друг начин да установим пазарните цени в район, в който отдаваме? Много малко прозрачен е пазара в това отношение и затруднява.
      А не е ли търсенето това, което определя до голяма степен предлагането?

      Коментар


      • По принцип, ако няма съществено отклонение на равновесието предлагане/търсене в пазара на наеми, най-голямата корелация на наемите е с доходите (която се пренася с огромно забавяне поради рядкото индексиране на цените на съществуващи наеми, съответно е валидна главно за новите наеми).
        Не изглежда да има увеличаване на търсенето, но изглежда ще има значително увеличение на предлагането на апартаменти под наем. Трудно да се оцени в какъв порядък.

        Освен по фейсбук групи и говорейки с брокери работейки с наеми по райони, имаме ли някакъв друг начин да установим пазарните цени в район, в който отдаваме? Много малко прозрачен е пазара в това отношение и затруднява.

        Коментар


        • Цените на наемите все още са ниски спрямо други столици и по всяка вероятност предстои те да бъдат по-високи в следващите години. Те изоставаха и в стъпката на увеличение спрямо продажните нива, защото българинът предпочита да живее в собствено жилище. Пазарът на наеми е доста скромен, но предстои предстои да се промени, тъй като не всеки ще може да си позволи да си купи имот, заяви Илиев.

          https://mobile.frognews.bg/article/291286/

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Zeifod Разгледай мнение

            Не знам кой живее с мисълта, че не е нормално да му се вдига наемът никога
            Има едни такива, висят по гарите с години....

            Коментар


            • Вдигат наемите в София

              https://www.pariteni.bg/novini/imoti...-sofiia-248454

              ХАХаххахахаха, пак преподадохме с Дюри и Два таралежа урок на фауната от перона, които си мислеха, че ще падат цени, вместо да се вдигат наеми, за да излезе сметката

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Silveto Разгледай мнение


                Тук не съм съгласна с Вас, защото преди 3 седмици получих обаждане от моята хазяйн с уведомление за вдигане на наема. А, аз съм дългогодишна ползвателка на имота и честно да ви кажа- почнах да се оглеждам за покупка на малък апартамент. Самата вноска за 30 години ще ми бъде малко по- голяма в порядъка с около 150 лв от наема, който плащам в момента. Но, тази тендензия с увеличаване на наемите се забелязва и при колеги и познати, които живеят в квартири.
                Не знам кой живее с мисълта, че не е нормално да му се вдига наемът никога

                Коментар


                • Честно казано, последно време съм много разочарована от брокерите. Последния път дойде един младеж на 25, които не знаеше къде се намира.Загуби ни времето да обикаляме места, които са промишлени. При което ние му обяснявахме, че тук не се живее, а всяка негова дума беше- "тука, некаде беше, сигурен сам. тука некаде беше". Поиска да му платим таксито, след отказ от моя страна. каза че сме били несериозни клиенти,
                  Повече от красива

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от ratten Разгледай мнение

                    това е някакъв кух профил.
                    аз отдавна съм го наместил в игнора
                    брокерастка чистокръвна. Кара на полюции че работа няма, няма и да има
                    Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение

                      ти нали беше купила ?
                      това е някакъв кух профил.
                      аз отдавна съм го наместил в игнора
                      Last edited by X_Y; 04.12.2023, 10:28.
                      препоръка е

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Silveto Разгледай мнение


                        Тук не съм съгласна с Вас, защото преди 3 седмици получих обаждане от моята хазяйн с уведомление за вдигане на наема. А, аз съм дългогодишна ползвателка на имота и честно да ви кажа- почнах да се оглеждам за покупка на малък апартамент. Самата вноска за 30 години ще ми бъде малко по- голяма в порядъка с около 150 лв от наема, който плащам в момента. Но, тази тендензия с увеличаване на наемите се забелязва и при колеги и познати, които живеят в квартири.
                        ти нали беше купила ?
                        Last edited by X_Y; 04.12.2023, 10:28.
                        Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Silveto Разгледай мнение


                          Тук не съм съгласна с Вас, защото преди 3 седмици получих обаждане от моята хазяйн с уведомление за вдигане на наема. А, аз съм дългогодишна ползвателка на имота и честно да ви кажа- почнах да се оглеждам за покупка на малък апартамент. Самата вноска за 30 години ще ми бъде малко по- голяма в порядъка с около 150 лв от наема, който плащам в момента. Но, тази тендензия с увеличаване на наемите се забелязва и при колеги и познати, които живеят в квартири.
                          30 години... 150лв. по-голяма вноска (към момента!!!) + минимум още 300лв. средно месечно за разходи и поддръжка на жилището... и да ти е наемодател Банката... дано си максимум на 25 и нека силата бъде с теб!

                          п.п. Първоначалната вноска отделно ли е от аритметиката?

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от petrg5s Разгледай мнение
                            Наемите поемат надолу,за разлика от вноската по ипотеката

                            Тук не съм съгласна с Вас, защото преди 3 седмици получих обаждане от моята хазяйн с уведомление за вдигане на наема. А, аз съм дългогодишна ползвателка на имота и честно да ви кажа- почнах да се оглеждам за покупка на малък апартамент. Самата вноска за 30 години ще ми бъде малко по- голяма в порядъка с около 150 лв от наема, който плащам в момента. Но, тази тендензия с увеличаване на наемите се забелязва и при колеги и познати, които живеят в квартири.
                            Last edited by X_Y; 30.11.2023, 13:40.
                            Повече от красива

                            Коментар


                            • Наемите поемат надолу,за разлика от вноската по ипотеката

                              Last edited by X_Y; 30.11.2023, 13:40.

                              Коментар


                              • Лоша вест за всички в квартири под наем: Идва скок

                                https://petel.bg/m/501634

                                Ахахахахахахахахахаааааааа,

                                Коментар

                                Working...
                                X