Благодаря! И на Вас!
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Продажба и покупка на панелно жилище
Collapse
X
-
Разбира се, че фасадните надлъжни панели, на които има прозорци са неносещи, но има и други фасадни панели.
По същество:
с носещи фасадни плътни панели (обикновено напречни) са следните строителни системи:
сгради тип "Ал. Толстой" в едноименния жилищен комплекс - разработка на НИСИ (4 етажа)
2-63 - разработка на НипроИТИС за земетръсни райони до 6 етажа
2-64 Земляне - разработка на НипроИТИС предназначена за София до 8 етажа
БС V-VIII-1-68-ПД - разработка на НипроИТИС предназначена за Пловдив до 8 етажа
БС IV-IХ-75-ПД - разработка за стария ДК (преработка на РПО - Пловдив на БС V-VIII-1-68 ПД)
БП -79-ПД - разработка за разширението на ДК (преработка на РПО - Пловдив на БС V-VIII-1-68 ПД)
с неносещи фасадни панели са следните строителни системи:
2-63 - разработка на РПО - Русе за неземетръсни райони до 6 етажа
3-61 - разработка на НипроИТИС до 4 етажа
БС IV-VIII-Гл. - за жилищни сгради до 9 етажа
ОС-Гл-68 - разработка "Главпроект" предназначена за студентски и работнически общежития
БИ-ХII-НИСИ - разработка на НИСИ и "Главпроект" за неземетръсни райони до 12 етажа
хотели в "Албена" (напр. хотел "Гергана") и "Слънчев бряг" строени през 80-те години на миналия век също са с бескелетно-панелна система с цялостно остъклена фасада.
Има разбира се и други бескелетно-панелни строителни системи, което прави трудно обобщаването.
Да не забравяме, че през 80-те години на миналия век около 60% от жилищното строителство се изпълняваше по този начин. Пакетно-повдиганите плочи се прилагаха при около 25%, едроплощния кофраж - 12%, а монолитното строителство имаше дял от около 3%.
Коментар
-
Първоначално изпратено от nideНе бих да искал всявам смут, но е добре ако има земетръс да не се излиза на стълбищата на панелните сгради защото в "онези" времена поради ред причини понякога се "пропускаха" заварките с които стълбищните рамена и площадки се свързват (закотвят) към основната носеша конструкция.Добрата новина е, че имаше и друга конструктивна схема за предаване на товарите, но знае ли човек коя схема приложена за неговия блок.
Бих искал да уточня и че не е съвсем коректно твърдението, че "фасадните панели не са носещи и нямат отношение към конструкцията". Фасадните стени могат да бъдат както неносещи, така и носещи. Например в едни от първите бескелетно панелни сгради в ж.к. "Ал. Толстой" външните стенни панели са носещи както за вертикални, така и за хоризонтални товари.
У нас има приложени редица системи за безскелетно-панелни жилищни и обществени сгради и затова е трудно да се обобщава.инж.
Коментар
-
Не бих да искал всявам смут, но е добре ако има земетръс да не се излиза на стълбищата на панелните сгради защото в "онези" времена поради ред причини понякога се "пропускаха" заварките с които стълбищните рамена и площадки се свързват (закотвят) към основната носеша конструкция.Добрата новина е, че имаше и друга конструктивна схема за предаване на товарите, но знае ли човек коя схема приложена за неговия блок.
Бих искал да уточня и че не е съвсем коректно твърдението, че "фасадните панели не са носещи и нямат отношение към конструкцията". Фасадните стени могат да бъдат както неносещи, така и носещи. Например в едни от първите бескелетно панелни сгради в ж.к. "Ал. Толстой" външните стенни панели са носещи както за вертикални, така и за хоризонтални товари.
У нас има приложени редица системи за безскелетно-панелни жилищни и обществени сгради и затова е трудно да се обобщава.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Bobi75бре, искаш да кажеш, че панелите са по-здрави дори, отколкото аз си ги мислехhttp://georgipiskov.blogspot.com
Коментар
-
Bobi75
бре, искаш да кажеш, че панелите са по-здрави дори, отколкото аз си ги мислех
Коментар
-
Първоначално изпратено от hahЗакладни елементи...
Но понеже форума е инвестиционен, със сглобки пак става. А, че точно те се скапват, факт. И че някой ще трябва да плаща за подмяната им, факт. Кой ще плаща обаче?
Фактът обаче е, че точно те са с най-голям риск от скапване, а не че са скапани. За съжаление няма реални изследвания, или поне аз не съм чул за такива. Освен тома местоположението на връзките, с изключение на тези до мокрите помещения, е изключително благоприятно от гледна точка въздействия от околната среда. Да не забравяме, че фасадните панели не са носещи и нямат отношение към конструкцията, освен че я товарят. А всъщност само техните връзки биха пострадали от подобни въздействия.инж.
Коментар
-
Първоначално изпратено от ИмператорътЗависи от поддръжката. По принцип панелът е вечен и става все по-корав с времето, но сглобките може да се скапят.
Какво да се каже на това? ...
Сглобки, ... корави с течение на времето!
Абе що не говорите за акции, нали сте специалисти по тази тема?инж.
Коментар
-
Купувате си панелен апартамент построен през 80-те години на
Купувате си панелен апартамент построен през 80-те години на цена 40 000Е и си правите сметка, че след 10 години ако цените в страната ни продължават да растат с минимум 10% на година заради ЕС вие ще спечелите много. Цената на този имот ако покачването се запази така след 10 години ще бъде 94 316Е, което е абсурдно. Или ако някое средно статистическо българско семейство реши да го закупи след тези 10 години с помощта на ипотечен кредит със срок на изплащане 30 години то месечната вноска за това 37 годишно панелно жилище бъде около 525Е. Разбира се до окончателното изплащане на този имот през 2047г. има голям шанс той да все още да не се е срутил въпреки, че тогава това жилище ще бъде на 67г.
Коментар
Коментар