IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Фонд за недвижими имоти България АДСИЦ (5BU / BREF)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
    Според инфото в Инвестора:



    Според инфото в Капитал:





    Така, да обобщим:
    - онези сключват 10 годишни договори, ние 5 или 6 - не е биг дийл, но все пак
    - онези са имали 40% наети площи вече, ние сме с 25% - не е фатално
    - онези изграждат улици, на наси ни ги прави общината - бонус
    - онези си имат вече метро, нашето ще е след 5 години - минус
    - онези са с мега крива локация, насред нищото, тип Камбаните, нашата е супер
    - доходността е 7,5-8%, което си е супер - при нас следва да е повече, щото сами сме строили сградата - вече смятах, че всичко над 70% запълняемост е чиста печалба - 70% запълняемост ни е нужна, за да се самоизплати сградата в срока на кредита
    - инези чак сега ще кандидатстват за сертификат LEED, ние вече го имаме, отделно имаме и най-големият соларен парк върху сграда
    - и "най-веселото: - NV Тоwer и GORA вече са почти запълнени, въпреки мега умрялата им локация, а ние?

    Въобще явно мениджмънтът трябва да се размърда - пазарът очевидно не е умрял, но няма и да ти дойде на крака, така че чакаме новини. И то скоро, ако може!
    Добро обобщение. Няколко неща:

    Като видя "Наблюдатели обясняват" в някоя статия (за съжаление се среща доста често) и чета с едно око. Внимание - журналистика на световно ниво!

    Тяхната локация не е крива - на 500 метра са от метро и мол. Ние сме на около 2 км от мола на Цариградско и няма метро.

    Зад Park Lane седи цял AG Capital - тези ако могат да си запълнят сградите и да ги договорят добре, значи пазарът има огромен проблем. Защо и ние не можем така... не знам, иска ми се и на мен.

    Коментар


    • Според инфото в Инвестора:

      Първоначално изпратено от Investor.bg
      Таня Косева-Бошова каза, че разговорите със SAP са започнали през 2018 г. „Започнахме преговори с различни компании още през април 2018 г., когато купихме земята за сградата. Насочихме се към най-големите заради възможностите им да планират за две-три години напред“, отбеляза тя пред Investor.bg.

      Сделката се е забавила, тъй като SAP обмисляла различни варианти за офиса си. Затова през годините от Park Lane им изпращали четири различни оферти – за покупка на земя, за покупка на земя и изпълнение на строителството, за наем на завършена сграда и за продажба на сграда. Паралелно се водели и разговори с наематели и така се стигнало до сделката с Allianz.

      До подписване на писмо за намерение със SAP се стигнало едва през април тази година, като по това време Park Lane били в напреднал стадий на преговори с още четири компании за наемане на площи, но се наложило да ги прекратят.

      След продажбата на Park Lane Office Center компанията зад проекта планира да продължи да инвестира в офиси, като обмисля проекти в България и Румъния, съобщи Косева-Бошова.

      „Основен двигател на офис пазара в двете страни е IT секторът, а компаниите в него продължават да се разрастват дори по време на пандемията. Те продължават да наемат хора и имат нужда от качествени офис площи, където да обединят екипите си“, отбеляза тя.

      Според нея търсене на първокласни офис площи има и доказателство за това е, че други офис сгради, които излязоха на пазара едновременно с Park Lane Office Center, като GORA, NV Tower са почти запълнени.
      Според инфото в Капитал:

      Първоначално изпратено от Capital.bg
      Park Lane Office Center е новопостроена офис сграда клас А в Хладилника-Витоша - един от бързо развиващите се райони в София, в близост до метростанция, паркове и големи булеварди. Влезе в експлоатация в средата на юни тази година. Три от единадесетте етажа и част от партера вече са наети от "Алианц България". Десетгодишният непрекъсваем договор за 6000 кв.м е подписан в края на 2020 г. Allianz събраха в Park Lane над 600 свои служители от девет различни локации. Това беше и най-голямата сделка на наемния пазар на офис площи в България за миналата година.

      Наблюдатели обясняват, че дългосрочният договор и стабилният наемател наред с качеството на проекта са помогнали постигната доходност при сделката да е малко по-добра в сравнение с последните транзакции с офис сгради в България, които се случваха на нива от 7.75-8%.

      Офиси имат и три по-малки фирми, така че 40% от площите в сградата са наети. Сега тя е продадена заедно с всички подписани наемни договори. "Това е имот, който вече генерира приходи за купувача си", коментира Таня Косева-Бошова, управляващ партньор в Park Lane Developments.
      ......
      Сградата кандидатства за сертификата за устойчивост LEED GOLD.
      Използваните технически системи позволяват достъп на големи количества пречистен свеж въздух в офис помещенията. Внедрена е и технология за UV дезинфекция на въздуха. На всеки етаж има тераси с гледка към Витоша.


      Около сградата има 4000 кв.м парк, който инвеститорът залеси, добави пешеходни алеи, осветление, пейки. Има и зарядни станции за електромобили. Компанията инвестира и в част от улица, която свързва ул. "Сребърна" и ул. "Филип Кутев" и я дари на Столична община.


      Така, да обобщим:
      - онези сключват 10 годишни договори, ние 5 или 6 - не е биг дийл, но все пак
      - онези са имали 40% наети площи вече, ние сме с 25% - не е фатално
      - онези изграждат улици, на наси ни ги прави общината - бонус
      - онези си имат вече метро, нашето ще е след 5 години - минус
      - онези са с мега крива локация, насред нищото, тип Камбаните, нашата е супер
      - доходността е 7,5-8%, което си е супер - при нас следва да е повече, щото сами сме строили сградата - вече смятах, че всичко над 70% запълняемост е чиста печалба - 70% запълняемост ни е нужна, за да се самоизплати сградата в срока на кредита
      - инези чак сега ще кандидатстват за сертификат LEED, ние вече го имаме, отделно имаме и най-големият соларен парк върху сграда
      - и "най-веселото: - NV Тоwer и GORA вече са почти запълнени, въпреки мега умрялата им локация, а ние?

      Въобще явно мениджмънтът трябва да се размърда - пазарът очевидно не е умрял, но няма и да ти дойде на крака, така че чакаме новини. И то скоро, ако може!
      Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

      Коментар


      • Първоначално изпратено от __cupid__ Разгледай мнение

        Няма от 8-ми нагоре
        От едната (ниската) мисля че бяха 7-ми и 8-ми, а в другата (високата) 6-ти, 7-ми и 8-ми.
        Ясно, е, значи ще почакаме
        Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

          Ми супер, ако е така Отдадените 3 етажа са от първи до осми (подразбира се от сключените договори и площта в тях), етажите от девети нагоре не са отдадени със сигурност и ако там има някакво обзавеждане, може пък наистина да има нещо, знам ли - дано е така
          Няма от 8-ми нагоре
          От едната (ниската) мисля че бяха 7-ми и 8-ми, а в другата (високата) 6-ти, 7-ми и 8-ми.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от __cupid__ Разгледай мнение

            Да не стане объркване, може би неправилно се изразих, два етажа от по-ниската част и 3 от по-високата, реално са два етажа и половина. Като нямам идея дали всичките са отдадени, просто видях, че са обзаведени.
            Ми супер, ако е така Отдадените 3 етажа са от първи до осми (подразбира се от сключените договори и площта в тях), етажите от девети нагоре не са отдадени със сигурност и ако там има някакво обзавеждане, може пък наистина да има нещо, знам ли - дано е така
            Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

              Мерси, и аз помня, че на уебинара казаха, че трябва да предадат първия етаж на Бош от септември, а втория от октомври, за другия наемател нямаше инфо. 5 части - хм, това е интересно, реално са отдадени 3 етажа Дано пък да имаме новина скоро
              Да не стане объркване, може би неправилно се изразих, два етажа от по-ниската част и 3 от по-високата, реално са два етажа и половина. Като нямам идея дали всичките са отдадени, просто видях, че са обзаведени.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Dr.Tren4eff Разгледай мнение

                1430 eur m/2

                а Синерджи е с 51 000 м2 рзп
                но повече ми подхожда 2000 евро м2 цена от сделката на Браво Пропърти
                Браво Пропърти не харчат собствени пари, а на балъците, които са им повярвали! Целта им е да си папат таксата обслужване + още нещо, а акционерите ще ги залъгват със символични дивиденти. Все пак е по-добре от тимаджиите, които и дивиденти не дават.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от intellect Разгледай мнение
                  Най-голямата офис сделка: SAP си купи софийска централа за 50 млн. евро

                  https://www.capital.bg/biznes/imoti/...kupi_sofiiska/
                  1430 eur m/2

                  а Синерджи е с 51 000 м2 рзп
                  но повече ми подхожда 2000 евро м2 цена от сделката на Браво Пропърти

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от intellect Разгледай мнение
                    Най-голямата офис сделка: SAP си купи софийска централа за 50 млн. евро

                    https://www.capital.bg/biznes/imoti/...kupi_sofiiska/
                    мерси, не бях отварял капитал днес
                    Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                      Как разбра, че са 50 млн евро, като изрично пише, че цената не се обявява? Отделно 1400 евро на квадрат е ниска цена - вярно, че там е кочина де, но вече има метро
                      Най-голямата офис сделка: SAP си купи софийска централа за 50 млн. евро

                      https://www.capital.bg/biznes/imoti/...kupi_sofiiska/

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от LEOPARD Разгледай мнение
                        Според мен много показателна сделка какво ни очаква и нас! Въпросът е защо не наемат а купуват, отговорът според мен - инфлацията. Забележете 50 мил. евро за 35 хил. кв. РЗП.
                        Как разбра, че са 50 млн евро, като изрично пише, че цената не се обявява? Отделно 1400 евро на квадрат е ниска цена - вярно, че там е кочина де, но вече има метро
                        Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от __cupid__ Разгледай мнение

                          Аз минавах в неделя и още се работи около сградата, имаше и огради все още, така че достъпа до гаражите ми се стори малко затруднен, но може и да е било така, защото в неделя едва ли доста хора ходят до офиса. Иначе 5 от частите ми се сториха, че са обзаведени. Не знам кога се очакваше да се нанасят първите наематели от Бош, ако не се лъжа май беше от Септември, така че би трябвало да са се нанесли вече.
                          Мерси, и аз помня, че на уебинара казаха, че трябва да предадат първия етаж на Бош от септември, а втория от октомври, за другия наемател нямаше инфо. 5 части - хм, това е интересно, реално са отдадени 3 етажа Дано пък да имаме новина скоро
                          Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                          Коментар


                          • Според мен много показателна сделка какво ни очаква и нас! Въпросът е защо не наемат а купуват, отговорът според мен - инфлацията. Забележете 50 мил. евро за 35 хил. кв. РЗП.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                              Замлъкнаха нещо от управата тук - или ни готвят нещо сериозно и си мълчат по повода, или са се омазали яко и не са свършили нищо по търсенето на наематели в последните месеци, примерно щото са били много заети с довършването на сградата. По позицията има плавен спад, който е изключително характерен за БФБ, когато няма някой да помпи и няма новини (нямането на новини при нас се разбира като лоши новини), но пък няма и нищо рязко, ерго май и вътрешнярите нищо не знаят!

                              Аз чакам уебинара и съм се подготвил с въпроси, но явно не му е дошло времето още. факт е, че за момента се справят значително по-зле от основната си конкуренция в лицето на NV tower, Които се понапълниха, а са на доста по-крива локация, макар сградата им да е изключително красива, а и не само - едва 25% запълняемост определено не е добър атестат за ръководтсвото тук!

                              Ако не е много лошо времето, ще се разходя до Тех парка през уикенда, да видя на живо какво става. Знам, че им строят нова улица в северна посока, която ще е готова в края на годината и ще отпуши напълно трафика, което си е супер новина. За метрото засега има застой, но така или иначе то няма да започне да се строи преди средата на следващата година - там се чака и планът за възстановяване най-после да се изпрати в Брюксел от пйеканото министърче, но така или иначе тази линия ще я има, а тя ни е ключова и за имота на Бриколажа. Зеленият ринг също се поразбута и вече има някакво развитие в тази насока - ще минава точно зад Арена Армеец. Ходих и до Камбаните преди 10-на дни - оправили сапътя, има нов пробив и кръгово, които са отпушили тапите към Околовръстното и Младост 4.

                              Та държавата си е свършила работата, да видим кога и УД тук ще ни зарадва с нови договори - пак да повторя, че 25% запълняемост дори и към момента е малко. Доста малко!
                              Аз минавах в неделя и още се работи около сградата, имаше и огради все още, така че достъпа до гаражите ми се стори малко затруднен, но може и да е било така, защото в неделя едва ли доста хора ходят до офиса. Иначе 5 от частите ми се сториха, че са обзаведени. Не знам кога се очакваше да се нанасят първите наематели от Бош, ако не се лъжа май беше от Септември, така че би трябвало да са се нанесли вече.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Dr.Tren4eff Разгледай мнение
                                https://money.bg/deals/sap-pridobi-p...ce-center.html

                                SAP купуват 35 000 м/2 РЗП в Хладилника. Германският софтуерен гигант SAP купи офис сграда Park Lane Office Center в София
                                Замлъкнаха нещо от управата тук - или ни готвят нещо сериозно и си мълчат по повода, или са се омазали яко и не са свършили нищо по търсенето на наематели в последните месеци, примерно щото са били много заети с довършването на сградата. По позицията има плавен спад, който е изключително характерен за БФБ, когато няма някой да помпи и няма новини (нямането на новини при нас се разбира като лоши новини), но пък няма и нищо рязко, ерго май и вътрешнярите нищо не знаят!

                                Аз чакам уебинара и съм се подготвил с въпроси, но явно не му е дошло времето още. факт е, че за момента се справят значително по-зле от основната си конкуренция в лицето на NV tower, Които се понапълниха, а са на доста по-крива локация, макар сградата им да е изключително красива, а и не само - едва 25% запълняемост определено не е добър атестат за ръководтсвото тук!

                                Ако не е много лошо времето, ще се разходя до Тех парка през уикенда, да видя на живо какво става. Знам, че им строят нова улица в северна посока, която ще е готова в края на годината и ще отпуши напълно трафика, което си е супер новина. За метрото засега има застой, но така или иначе то няма да започне да се строи преди средата на следващата година - там се чака и планът за възстановяване най-после да се изпрати в Брюксел от пйеканото министърче, но така или иначе тази линия ще я има, а тя ни е ключова и за имота на Бриколажа. Зеленият ринг също се поразбута и вече има някакво развитие в тази насока - ще минава точно зад Арена Армеец. Ходих и до Камбаните преди 10-на дни - оправили сапътя, има нов пробив и кръгово, които са отпушили тапите към Околовръстното и Младост 4.

                                Та държавата си е свършила работата, да видим кога и УД тук ще ни зарадва с нови договори - пак да повторя, че 25% запълняемост дори и към момента е малко. Доста малко!
                                Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                                Коментар

                                Working...
                                X