IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

    Да кажем, че е с плитка мисъл :-). Ако даден ЕТФ налива на автомат примерно в първите 100 компании, всички подред без значение какви са им резултатите е неизбежно да се получи изкривяване. Не съм задълбавал колко са подобни ЕТФ-и и колко кеш седи зад тях, но вероятно са хиляди и кеша е трилиони. Това би довело не до изкривяване , а да абсурдиставане на стойността на акциите на някои компании.
    Плитката мисъл е че този фонд инвестира в най-най-компаниите и те следват тренда и риск няма. Обаче тренда всъщност се задава не от това колко е най дадената компания, а колко ЕТФ-автомата са на клона.... Ръстовете на всички топ компании и такива по съответните сектори са в голяма степен кухи дължащи се на тези автомати и всичко е като Понци схема. Колкото повече са на клона на ЕТФ-а толкова повече цифрите фърчат на акциите без да има нищо реално зад тези ръстове....
    На този фон панелката в Гоцето с нищо не е по-лоша от ЕТФ-ската манджа мишмаш :-)
    За другото си прав - у нас няма знание и леснодостъпност до инвестиране в световни акции, а данъчната мътнота е ужасна / много близък приятел програмист като си продаде акциите от компанията му преди 5-6 години съвета на счетоводителите беше да не го декларира щото нямало оправия и щели да го глобят та като го глобяват поне да е за неподадена декларация и данъчните да му сметнат колко дължи :-)./
    Та така , когато у нас инвестирането стане лесно без да ми се налага да правя трансфери в Щатите и ми се удържа дължимият данък директно през посредника примерно / както е при банковите депозити/ сигурно ще инвестирам там вместо да чакам в банка до новата тухла....
    Относно пенсионното осигуряване в този му вид при Европейската демография...само вируса решава проблема временно макар и да звучи ужасно....
    Резултатите на компаниите са вече отразени в цената на акциите много преди Гошо да реши да купува. А ЕТF-ът купува, когато Гошо реши.
    Гошо пък може да купи, защото Пешо е готов да продаде. Ако Пешо не продаде на Гошо, ще продаде на Рашо. Никакъв анализ на състоянието на компаниите не води до резултат, освен ако ти не си първият, направил този анализ и успееш да го прикриеш. И както е доказано емпирично - каквито и анализи да правиш, каквито и цифри и индикатори да ползваш - да аутперформнеш пазара е резултат от случайност, която се коригира в идните периоди.

    Например се оказва, че в Голдмън Сакс има отворени позиции за синоптици. Защи ли? Ами защото курсът на определени акции от хранителната индустрия и на определени суровини (напр. цената на портокаловия концентрат) силно зависят от нощнитe слани във Флорида. Тоест курсовете вече могат с доста голяма точност да се предвидят, ако се следи прогнозата за времето. Само че най-добрите синоптици се оказва, че работят за Голдман и не за научните институти - познай защо! По CNN ти дават температури постоянно над нулата, фючърсите падат, Голдман купува. И изведнъж бам - слана.

    А цените в Гоцето не фърчат ли по същата причина? Де що нов проект се появи - хоп, Гошовците скачат, щото нямало къде другаде да вложат кеша. И прозорците тъмни с години след това. Тук да виждаш нещо реално? В Мюних си избождат очите по огледите за наемане - 200 души с доходи над средното готови да платят 1500 Евро наем за тристайка, се редят в редица и плачат брокерастът изобщо да им придвижи молбата към собственика на имота. В Гоцето как е? Най-идиотското е, че всеки стажант в Голдман, на който (хипотетично) се възложи един фундаментален анализ на цените в Гоцето би изкрещял - продавай !!! Гошо обаче само купува и никога не продава - дедо му казал, че имотът пази от инфлация и Гошо слуша дедо си.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от power grid Разгледай мнение

      Песи няма такъв филм осигурено семейство на тоя свят.Всеки ден всяко семейство е в Божиите ръце...Нямаш си и представа как може всичко да ти вземе само за миг...Просто бъди смирен и кротък щото не знаеш какво ти носи утрешният ден...
      Споко Бай Пеше, не е до смиреност или не приеми го както искаш, но няма какво да ме уплаши. Предполагам като повечето хора у нас и аз съм минавал и през ада и през рая в семеен план и здраве / за здраве съм похарчил сума подобна на тази за тухли/. Знам и какво предстои / не е хубаво... та така/.
      Осигурени са във финансов смисъл дотолкова че да си купуват нужното и плащат сметките и без мен.... Сега с копането на градината не знам как ще се справят ама там и аз не съм добър :-)))

      Коментар


      • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение

        А бе ти можеш ли да четеш.Дадох ти линк . Ти видя ли в тоя ETF колко е процента на Apple, Microsoft ,Google?
        Не съм гледал какво има вътре, а само как се е движил назад през годините. ... Не ме впечатли....:-)

        Коментар


        • Първоначално изпратено от power grid Разгледай мнение

          Радев аз си имам бизнес там са инвестициите....и в децата...За съжаление никога не съм имал панелна гарсониера в цигански блок в Дружба която не мога да продам.
          Нема и да имаш.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

            Хм, без мисъл казваш. Може и да е без мисъл, но е с конкретна цел.
            Бай Гошо не разбира от финансови пазари и решава да купи дялове от ETF - по този начин той инвестира в световната икономика, без да разбира от това. Акциите, които ETFът купува с неговите пари, се търгуват на борсата, т.е. дали ги е купил бай Гошо директно или фондът ги е купил - разлика никаква. А и не вярвам да има някой, който купува ETF-и просто така - без да прочете годишния репорт и проспекта. Именно тук е основният проблем на българина - той даже и не може да прочете, защото информацията вътре е на китайски за него. И си казва - това е свръх рисково и не е за мен, дай по-добре да видя за панелка в Гоцето.

            Чудно ми е какъв ли е процентът българи, които изобщо знаят какво е акция, какво е ЕТF? Как тогава да се купува друго, освен имоти? И толкова ли е трудно да се последва примерът на Швеция и Норвегия? Те поне проблемите с пенсиите си решиха дългосрочно. А ние ще се чудим откъде да се платят добавките от 120 лева догодина. Гладният пенсионер не се интересува колко му струва панелката, в която живее и на която е собственик. Него го интересуват 120-те лева, които отнякъде трябва да се изкарат и да му се платят. Схващаш ли раликата?
            Да кажем, че е с плитка мисъл :-). Ако даден ЕТФ налива на автомат примерно в първите 100 компании, всички подред без значение какви са им резултатите е неизбежно да се получи изкривяване. Не съм задълбавал колко са подобни ЕТФ-и и колко кеш седи зад тях, но вероятно са хиляди и кеша е трилиони. Това би довело не до изкривяване , а да абсурдиставане на стойността на акциите на някои компании.
            Плитката мисъл е че този фонд инвестира в най-най-компаниите и те следват тренда и риск няма. Обаче тренда всъщност се задава не от това колко е най дадената компания, а колко ЕТФ-автомата са на клона.... Ръстовете на всички топ компании и такива по съответните сектори са в голяма степен кухи дължащи се на тези автомати и всичко е като Понци схема. Колкото повече са на клона на ЕТФ-а толкова повече цифрите фърчат на акциите без да има нищо реално зад тези ръстове....
            На този фон панелката в Гоцето с нищо не е по-лоша от ЕТФ-ската манджа мишмаш :-)
            За другото си прав - у нас няма знание и леснодостъпност до инвестиране в световни акции, а данъчната мътнота е ужасна / много близък приятел програмист като си продаде акциите от компанията му преди 5-6 години съвета на счетоводителите беше да не го декларира щото нямало оправия и щели да го глобят та като го глобяват поне да е за неподадена декларация и данъчните да му сметнат колко дължи :-)./
            Та така , когато у нас инвестирането стане лесно без да ми се налага да правя трансфери в Щатите и ми се удържа дължимият данък директно през посредника примерно / както е при банковите депозити/ сигурно ще инвестирам там вместо да чакам в банка до новата тухла....
            Относно пенсионното осигуряване в този му вид при Европейската демография...само вируса решава проблема временно макар и да звучи ужасно....

            Коментар


            • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение

              Пеше, не ми отоговори за инвестиционната ти стратегия.
              Радев аз си имам бизнес там са инвестициите....и в децата...За съжаление никога не съм имал панелна гарсониера в цигански блок в Дружба която не мога да продам.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение

                Пеше, не ми отоговори за инвестиционната ти стратегия.
                Недей. Говори мъдро.
                Парадокс.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от ddb Разгледай мнение

                  Абе може, ама в арменското училище са го учили само да задава въпроси, а на зададени към него да не отговаря. Какво толкова го пита моя преател не знам ама мълчи като пукал. Почти всеки в темата си е казал къде живее и как е придобил жилището си. Накавръка например не кри, че обитава децката, жони също сам си сподели за сървърното, рулетката пак сам си призна, че обитава наследствената къща от баба и дедо. Така, че не виждам какво му е на въпроса към маминия, че така упорито отказва да даде някакъв отговор. Арменска му работа.
                  Купа за някои е много важно да изглеждат класа и да се представят за такива каквито не са....Ако каже откъде му е жилището няма да изглежда велик и непогрешим.Той и лавандулата е изорал или му предстои догодина да я изоре нищо че тука изнаса тонове масло за чужбина и кара трактора без книжка...Прави се че му вярваш и най вече ахвай след умнотиите които сме принудени да търпим особено с ваксините....Ма май се е поуплашил завалийката та се е разбеснял и ни громи това неваксинираните по селата ни праща хи хи хи без да знае че ние на село не ебаваме зеления сертификат

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от power grid Разгледай мнение

                    Песи няма такъв филм осигурено семейство на тоя свят.Всеки ден всяко семейство е в Божиите ръце...Нямаш си и представа как може всичко да ти вземе само за миг...Просто бъди смирен и кротък щото не знаеш какво ти носи утрешният ден...
                    Пеше, не ми отоговори за инвестиционната ти стратегия.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

                      Хм, без мисъл казваш. Може и да е без мисъл, но е с конкретна цел.
                      Бай Гошо не разбира от финансови пазари и решава да купи дялове от ETF - по този начин той инвестира в световната икономика, без да разбира от това. Акциите, които ETFът купува с неговите пари, се търгуват на борсата, т.е. дали ги е купил бай Гошо директно или фондът ги е купил - разлика никаква. А и не вярвам да има някой, който купува ETF-и просто така - без да прочете годишния репорт и проспекта. Именно тук е основният проблем на българина - той даже и не може да прочете, защото информацията вътре е на китайски за него. И си казва - това е свръх рисково и не е за мен, дай по-добре да видя за панелка в Гоцето.

                      Чудно ми е какъв ли е процентът българи, които изобщо знаят какво е акция, какво е ЕТF? Как тогава да се купува друго, освен имоти? И толкова ли е трудно да се последва примерът на Швеция и Норвегия? Те поне проблемите с пенсиите си решиха дългосрочно. А ние ще се чудим откъде да се платят добавките от 120 лева догодина. Гладният пенсионер не се интересува колко му струва панелката, в която живее и на която е собственик. Него го интересуват 120-те лева, които отнякъде трябва да се изкарат и да му се платят. Схващаш ли раликата?
                      Tи да не мислиш че Песимиста знае.Ама не иска и да НАУЧИ!Като латерна си повтаря едно и също. Уж е млад човек ама не иска да се ограмоти.Вади ми некви статиситки от не знам къв източник , ама са доста изкривени.Нищо чудно и да си ги съчинява.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                        Семейството ми е осигурено в случай на греда с мен. Макар и да ми е рано нищо не се знае....:-)
                        Имотите са добра част от решението, но не е единственото разбира се. Не им трябва ликвидност защото има наем....
                        Ти правиш по-добре нещата от мен в този смисъл, но семейството ми е скромно и имаме нужда от малко. Никога не сме живели в сцръхлуксове и над възможностите си....
                        Песи няма такъв филм осигурено семейство на тоя свят.Всеки ден всяко семейство е в Божиите ръце...Нямаш си и представа как може всичко да ти вземе само за миг...Просто бъди смирен и кротък щото не знаеш какво ти носи утрешният ден...

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                          Да уточним, че акциите, които са част от тези индекси са балон защото се наливат умопомрачителни суми точно през автоматични ЕТФ-и без мисъл какво има зад този ЕТФ. А то е компания , която няма нищо общо между цена и финансови резултати....
                          Въобще нещата са много объркани и извън логиката при борсите. От друга страна са налети толкова много пари по този начин, че не е възможно да се допусне това да гръмне и няма да го допуснат....
                          Имотите не са панацея също защото те са вързани с тези акции директно и индиректно..... фондове.... купувачите на имоти често са ''правили'' парите на борсата и т.н.
                          Гръмне ли едното, заминава и другото....
                          Предстоят поне за мен неизвестни времена и единственото което искам с по-голяма сила дори от преди е да нямам кеш.....:-) А майтапа е че като повечето хора се юрнат с тази логика става инфлацийка.....Ще бъде забавно няма съмнение....:-)
                          А бе ти можеш ли да четеш.Дадох ти линк . Ти видя ли в тоя ETF колко е процента на Apple, Microsoft ,Google?

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                            Не съм гледал графиката как е но помня, че цената на зелено 2001-3 беше 300-350 евро на квадрат, към 2004-5 стана 500 и после началото на 2007 купих на около 700-750....
                            Ако цената на имотите сега е балон, то акциите са хипербалон....:-)
                            Ако трябва да съм честен погледнати имотите назад у нас 20 години назад е некоректно сравнение защото те са на дъното тогава и беше лесно да се прогнозира какво идва. . Сега понаваксаха и не е толкова просто. След 20 години очаквам да са примерно 50% над инфлацията за периода у нас. Как ще е Насдак не знам, но вероятно е да се представи по-добре защото там поне са секторите на бъдещето, които търпят развитие. И то ще е по-добро от развитието на Софийските имоти. Виж другите индекси ще са на нивото на София....
                            Това без да задълбавам много....:-)
                            Айде ся да продължим графиката - в София нормалните квартали тамаан 2007 га ти купи бяха 1500-1800 евра метъра и после праааас 700 И така 14 години, колкото и да се опитват брокерастите да ги помпят с поръчкови статии

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от ddb Разгледай мнение

                              е добре де, тухлата е качила тройно, а акциите осморно. Тогава кое е в балон, тухлите или акциите? Ти твърдиш, че тухлите са в балон, а при акциите всичко си е ОК и балон няма. Умно, умнооо, страхотна логика!
                              баси балона 20 годишен

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                                Да уточним, че акциите, които са част от тези индекси са балон защото се наливат умопомрачителни суми точно през автоматични ЕТФ-и без мисъл какво има зад този ЕТФ. А то е компания , която няма нищо общо между цена и финансови резултати....
                                Въобще нещата са много объркани и извън логиката при борсите. От друга страна са налети толкова много пари по този начин, че не е възможно да се допусне това да гръмне и няма да го допуснат....
                                Имотите не са панацея също защото те са вързани с тези акции директно и индиректно..... фондове.... купувачите на имоти често са ''правили'' парите на борсата и т.н.
                                Гръмне ли едното, заминава и другото....
                                Предстоят поне за мен неизвестни времена и единственото което искам с по-голяма сила дори от преди е да нямам кеш.....:-) А майтапа е че като повечето хора се юрнат с тази логика става инфлацийка.....Ще бъде забавно няма съмнение....:-)
                                Хм, без мисъл казваш. Може и да е без мисъл, но е с конкретна цел.
                                Бай Гошо не разбира от финансови пазари и решава да купи дялове от ETF - по този начин той инвестира в световната икономика, без да разбира от това. Акциите, които ETFът купува с неговите пари, се търгуват на борсата, т.е. дали ги е купил бай Гошо директно или фондът ги е купил - разлика никаква. А и не вярвам да има някой, който купува ETF-и просто така - без да прочете годишния репорт и проспекта. Именно тук е основният проблем на българина - той даже и не може да прочете, защото информацията вътре е на китайски за него. И си казва - това е свръх рисково и не е за мен, дай по-добре да видя за панелка в Гоцето.

                                Чудно ми е какъв ли е процентът българи, които изобщо знаят какво е акция, какво е ЕТF? Как тогава да се купува друго, освен имоти? И толкова ли е трудно да се последва примерът на Швеция и Норвегия? Те поне проблемите с пенсиите си решиха дългосрочно. А ние ще се чудим откъде да се платят добавките от 120 лева догодина. Гладният пенсионер не се интересува колко му струва панелката, в която живее и на която е собственик. Него го интересуват 120-те лева, които отнякъде трябва да се изкарат и да му се платят. Схващаш ли раликата?
                                Last edited by ejonny2376; 08.11.2021, 21:58.

                                Коментар

                                Working...
                                X