IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

    Ми щото баща ми не знаеше как да си управлява парите в инфлационни времена и изгуби всичко спестено
    Не съм се замогнал / в тази тема всички са по-богати от мен/ , а само осигурил спокойно бъдеще на децата ми в имотен план.... За себе си ми е все тая...Мога с 2 и с 200 като минал през 90-те години. Както на Крети му писах днес набрах половин кофа мушмули и след някоя седмица ще са на масата като омекнат....
    Макар и да стават някои шокове с цените на храните и ще има все повече такива гладните хора като цяло ще намаляват.... Виж обаче и хората със собствен имот също ще намаляват....
    Имоти си им осигурил.До тук добре.А образование?
    Last edited by nradev; 08.11.2021, 15:15.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение

      Какво КФН те гони.ETF се търгуват на чужди борси. В САЩ гаранцията е 500 000 usd. Като ги надхвърлиш се обади да те открехна ка да процедираш.
      Я сподели има ли начин изобщо чрез българска банка да купуваш чужди ЕТФ-и при приемливи разходи? Ти как ги търгуваш?
      Гледах, че депозитарните сметки в нашите банки са с някакви фантастични такси поддръжка, а цената на сделка е нещо от порядъка на 50 Евро /долара и нагоре. Това си е жив обир.

      В немската ми банка нямам дори 1 евро такса поддръжка, а цената на спестовния план е 1,50 Евро месечно. Има и по-евтини варианти, напр. Scalable Capital и подобни.
      Last edited by ejonny2376; 08.11.2021, 14:23.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение

        ETF е най -доборото решение за непрофесоинален имвеститор.Малко такси добра ликвидност добра доходност.Даже и аз имам нищо че се числя към професионалиситите.
        Има достатъчно исторически изследвания които доказват, че колкото и да си професионален инвеститор, дефакто не можеш да биеш пазара или ако го направиш, то е случайно ( и непостоянно) и в един момент основните индекси те изпреварват отново. Освен ако не си Бъфет, но такива като него са 1 на милион.
        Активно управляваните фондове са освен това и скъпи и е доста глупаво да мислиш, че ще изкараш повече чрез тях. Всичко отива в джоба на тези, които управляват фонда, но не и в твоя джоб.

        Това, което всеки инвеститор трябва да знае е: Световната икономика расте, компаниите съществуват, защото са доходоносни. В дългосрочен план винаги ще преживееш 1-2 кризи и 1-2 срива, но крайният резултат ще бъде 7%-8% средна доходност. Това е без всякаква спекула и нула опит - правиш се един спестовен план и си клатиш краката, след 30 години почваш да харчиш. Ако те интересува определен сектор - може да купиш и отделни акции със спекулативна цел, но това е само с малка част от капитала.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

          Джони, не мое сички да са убави и умни. Некои от нас требе да праим грешки та да мое вие да печелите повече :-)
          Ти да си чувал как е с гаранционните фондове за акционни посредници в КФН ? Може ли сумата да покрие поне 1 гараж или трудно ? Нататък не ме интересува дали е ЕТФ, бинарни опции / четох че много фърфят напоследък у нас/ или па че койна станал мелеон.... Ма ич не ме брига :-) Земи ги ти тея печалби и ми вервай, че не ти завиждам за тях. Заслужени са спрямо риска. :-)

          Джони кажи сега възможно ли е човек със средна заплата 2К в София да си купи имот във Вазов ?
          Какво КФН те гони.ETF се търгуват на чужди борси. В САЩ гаранцията е 500 000 usd. Като ги надхвърлиш се обади да те открехна ка да процедираш.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

            Хайде де, като лъсва направи ми сравнение да видим.
            Вчера си купих 9 хлебчета със сусам за 96 стотинки. Колко струват в Немският Лидъл ?
            Не че има значение де :-) дискусията в тази насока е меко казано абсурдна....:-)

            Коментар


            • Първоначално изпратено от BONI Разгледай мнение

              Само от любопитство, знаеш ли колко е свободният наем в не-емигрантски квартал на Мюнхен? Например на посочените от теб "80 квадрата чиста площ".
              Ами да речем 1500-1700 Евра.
              https://www.immobilienscout24.de/expose/129751195#/

              При средна нетна заплата от 3300 Евро прави 50% от нетната заплата. Не е малко.
              А в Гоцето колко ще излезе наемът на този апарт? И какъв процент от средните 1500 лева заплата ще бъде?

              Коментар


              • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

                Ти за ETF-и да си чувал?
                БФБ не става, но пък имаме достъп до световните пазари.

                Инвеститор, набил целия си капитал в апартаменти, при това в град като София, където сме в демографска катастрофа, 30% празни жилища и лихви на исторически ниски нива (движение възможно само нагоре оттук нататък)... Че и мислиш още да купуваш...

                В момента в София има точно X на брой песимиста като теб, които имат повече жилищна площ, отколкото им трябва. Всички те са налапали де що има имоти на зелено, затова и няма никакви оферти. Всичко живо ще "спасява" парите в имоти. Наемите пък падат, а наемателите ще стават кът. Ситуацията почва много да ми прилича на биткойна. Никакъв фундамент, но набалончени цени. Напълно излишна жилищна площ, която става все повече и повече. Биткойнът поне има шанс да стане глобална валута и тогава цената му може и да мине милион долара. А имотите в София? Кой ще живее в тях след 20 години? Кой ще плаща наеми, за да покрива качващите се данъци, амортизацията, ремонтите? Кой?
                ETF е най -доборото решение за непрофесинален инвеститор.Малко такси ,добра ликвидност, добра доходност.Даже и аз имам ,нищо че се числя към професионалиситите.
                Last edited by nradev; 08.11.2021, 14:42.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

                  Не съм на тежки субстанции, просто съм живял там дълги години и съм сравнявал. А ти си живял в Радомир през това време. Там е разликата приятелю.
                  Ми 1 година от живота ми е минала във Франкфурт по принуда / по 2 седмици всяка година в последните 20/ та съм влизал и в тамошни магазини. Не че това е меродавно за нещо. Има си статистика и това че даден млечен продукт там е по-евтин поради субсидиите се компенсира многократно с плодове, зеленчуци, зърнени храни и т.н.....
                  https://m.dir.bg/business/pazari/kad...viya-za-zhivot
                  Храните в Германия са над 50% по-скъпи от тези у нас, но това е МАЛКО защото за един и същи живот тук и там разликата е 2-3 пъти като разход....
                  Та ниските разходи в Германия можеш да ги разказваш само на някой дето не е пипал компютър и нет ако не е бил там.
                  И не 4 човека гастери в 1 стая и 3 куфара с лютеница от България, кола с БГ номер и т.н. няма да те направят по-добре живеещ ''немец'' :-))))
                  Last edited by pesimist4o na kvadrat; 08.11.2021, 14:02.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

                    В София със средна заплата си на ръба на оцеляването и не ти остава дори стотинка за жилище.
                    В Мюнхен със средна заплата ти остава много, но не го набутваш в имоти, а живееш под наем, защото не си глупав. Това е разликата.
                    Само от любопитство, знаеш ли колко е свободният наем в не-емигрантски квартал на Мюнхен? Например на посочените от теб "80 квадрата чиста площ".

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от ddb Разгледай мнение

                      бая бело трябва да минало през носа... хахахахахаха
                      Не знам за белото, ама не е нормално да пишеш, че в Лидъл кошница от 5-10 000 продукта / колкото има в Лидъл примерно/ е по-евтино в Германия от у нас освен ако евро лев не са 1 към 1.... Разбира се от тези 10К продукта ще има 100 или 1000 по-евтини в Германия, но при цялото разликата е огромна поне с 50% всички храни средно са по-скъпи в Германия.... Не знам дали има общи части при храните :-)))))
                      https://m.dir.bg/business/pazari/kad...viya-za-zhivot
                      А за услуги, застраховки, данъци и т.н. буквално всичко няма смисъл да се коментира..... Бият ни по социал де Крети ги разбира там херцове ли беха.....:-))))
                      Last edited by pesimist4o na kvadrat; 08.11.2021, 13:58.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от ddb Разгледай мнение

                        бая бело трябва да минало през носа... хахахахахаха lidl.de v.s. lidl.bg и всичко лъсва
                        Хайде де, като лъсва направи ми сравнение да видим.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                          Немският Лидъл е 20% по-евтин от Софийският само ако си на тежки субстанции и ти се привиждат цифри. :-)
                          От тук е ясно защо не ти излизат сметките при имотите :-)
                          Не съм на тежки субстанции, просто съм живял там дълги години и съм сравнявал. А ти си живял в Радомир през това време. Там е разликата приятелю.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                            Немският Лидъл е 20% по-евтин от Софийският само ако си на тежки субстанции и ти се привиждат цифри. :-)
                            От тук е ясно защо не ти излизат сметките при имотите :-)
                            бая бело трябва да минало през носа... хахахахахаха lidl.de v.s. lidl.bg и всичко лъсва

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от 13ADROL Разгледай мнение

                              Те сравняват наем с ипотека. Друг вариянт в главите им не съществува
                              Наема си има предимства в определени ситуации и възраст.... до определен момент....
                              Аз също съм бил наемател около 5 години и не съжалявам....

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от national power Разгледай мнение

                                ... един човек че да смята че под наем е по добре отколкото в собствено жилище
                                Те сравняват наем с ипотека. Друг вариянт в главите им не съществува
                                Last edited by X_Y; 08.11.2021, 13:44.

                                Коментар

                                Working...
                                X