IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от ratten Разгледай мнение

    наема ли ти падна
    или се вдигна капиталовата
    Наемите паднаха. Капиталовата, предполагам за печалба питаш, се гледа само на изхода. Рано е да се каже. С тази демография може би ще е минус. Но това не пречи междувременно да се вадят странични доходи.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от ceco666 Разгледай мнение

      Късметлия си! При инвестиции от преди 5 години, през последните 2 паднах от 12 P/E на 15. Ако инвестирам сега ще е поне 25...
      наема ли ти падна
      или се вдигна капиталовата
      препоръка е

      Коментар


      • Първоначално изпратено от yalokin Разгледай мнение

        Берти, позаинтересувай се малко какво производство има и как се развива.
        Виж и данните за експорта, стига празни приказки тип бабите пред блока.

        Софтуерните продукти дори няма да ги коментирам.
        Пообиколи малко извън софийския регион и ще разбереш за какво ти говори

        Коментар


        • Първоначално изпратено от yalokin Разгледай мнение

          Нито съм вдигал нито намалявал, харесвам си наемателите и дори и да мога да изкарам някой лев отгоре, не бих ги натискал.

          Цените на които съм купувал и довършвал са много различни от сегашните, а и това не ми е основен бизнес.
          Добре, тогава не разбирам с кое от написаното не си съгласен. Не виждам как мога да те убедя, че наемите са на нивото от преди години, ако не вярваш на собствения си практически опит. Да намериш добър дългосрочен наемател в момента е по-трудно, отколкото да намериш добър имот под наем. За търговските площи пък да не говорим.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от yalokin Разгледай мнение

            Берти, позаинтересувай се малко какво производство има и как се развива.
            Виж и данните за експорта, стига празни приказки тип бабите пред блока.

            Софтуерните продукти дори няма да ги коментирам.
            точно щото се интересувам го пиша
            това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

            Коментар


            • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

              за да забогатяваме трябва да инвестираме в производства с добавена стойност, експортни продукти и услуги и инфраструктура.
              тук уж всичко правим, НО огромната част от капиталите се насочват към застрояване на поляни и междублокови градинки с тухли, които не е ясно кой, кога и как ще обитава. В същото това време тънем в корупция и некачествена инфраструктура, а съществена част от тези парички заминават в посока Дубай, Катар и тн места, в които нашата полит-нарко-дс мафия знае да си къта сухото.

              засега добре, но като опрем тия тули да ни хранят тогава ще има реализъм в сектор НИ.
              Берти, позаинтересувай се малко какво производство има и как се развива.
              Виж и данните за експорта, стига празни приказки тип бабите пред блока.

              Софтуерните продукти дори няма да ги коментирам.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от yalokin Разгледай мнение

                Нито съм вдигал нито намалявал, харесвам си наемателите и дори и да мога да изкарам някой лев отгоре, не бих ги натискал.

                Цените на които съм купувал и довършвал са много различни от сегашните, а и това не ми е основен бизнес.
                Късметлия си! При инвестиции от преди 5 години, през последните 2 паднах от 12 P/E на 15. Ако инвестирам сега ще е поне 25...

                Коментар


                • Първоначално изпратено от ceco666 Разгледай мнение

                  Отлично си описал процесите, които се случват. Съгласен съм, че такива процеси текът. Но това не пречи да помечтаем, че ще има и срещуположни процеси, които да балансират
                  Примерно - ако успеем да продължаваме за забогатяваме или по-скоро да догонваме средното в ЕС. Тогава младите няма да се тъпчат в малки жилища и да живеят с родителите си до толкова късна възраст, както в момента:
                  https://ec.europa.eu/eurostat/statis...rcrowding_rate
                  Докато гоним средните доходи в ЕС, ще гоним и средните кв.м. в които живеят хората от ЕС, както и средната възраст, на която създават собствен дом.
                  Можем и още да помечтаем - ако малкият човек от червения площат не се задоволи само с Донбас, а хване и 100-200 км по на запад, тогава е възможно да приютим голям брой българи...
                  за да забогатяваме трябва да инвестираме в производства с добавена стойност, експортни продукти и услуги и инфраструктура.
                  тук уж всичко правим, НО огромната част от капиталите се насочват към застрояване на поляни и междублокови градинки с тухли, които не е ясно кой, кога и как ще обитава. В същото това време тънем в корупция и некачествена инфраструктура, а съществена част от тези парички заминават в посока Дубай, Катар и тн места, в които нашата полит-нарко-дс мафия знае да си къта сухото.

                  засега добре, но като опрем тия тули да ни хранят тогава ще има реализъм в сектор НИ.
                  това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение

                    И последните две години си вдигнал наемите?
                    Нито съм вдигал нито намалявал, харесвам си наемателите и дори и да мога да изкарам някой лев отгоре, не бих ги натискал.

                    Цените на които съм купувал и довършвал са много различни от сегашните, а и това не ми е основен бизнес.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

                      Наемите няма как да се качат заради демографския фактор. Имаме и друг феномен - родените през периода 1980-1995 година вече имат жилища, а те бяха основната група търсеща жилищна площ през последните 10-15 години. Раждаемостта през 80-те е била висока, докато през 1997 година са родени 50% по-малко Българи отколкото през 1980. Броят на днешните 25 годишни българи е наполовина от същия брой преди 15 години!

                      След 1990 година раждаемостта в България спада твърде рязко, съответно младите хора на около 25-30 години, които тепърва се заселват в София (или живеят при родителите си) и търсят първо собствено жилище/първа работа ще спадне изключително бързо през идните 10 години. Същевременно имаме агресивно ново строителство и старо такова, което ще се освобождава с все по-големи темпове. Фактически за периода 2020-2030 година:

                      - Ще се освободят 30% повече стари жилища, отколкото са се освободили за периода 2010-2020
                      - Търсенето на жилищна площ ще спадне наполовина
                      - Строителството се увеличава
                      - Празният сграден фонд е поне 30% към самото начало на периода

                      Гледайки структурата на населението - по възраст предвещава абсолютна катастрофа от демографска гледна точка. И тук съвсем не твърдя, че няма да продължи преселението от провинцията към София! Просто темпът ще бъде много по-слаб, а търсенето на жилищна площ ще намалее драстично.
                      Отлично си описал процесите, които се случват. Съгласен съм, че такива процеси текът. Но това не пречи да помечтаем, че ще има и срещуположни процеси, които да балансират
                      Примерно - ако успеем да продължаваме за забогатяваме или по-скоро да догонваме средното в ЕС. Тогава младите няма да се тъпчат в малки жилища и да живеят с родителите си до толкова късна възраст, както в момента:
                      https://ec.europa.eu/eurostat/statis...rcrowding_rate
                      Докато гоним средните доходи в ЕС, ще гоним и средните кв.м. в които живеят хората от ЕС, както и средната възраст, на която създават собствен дом.
                      Можем и още да помечтаем - ако малкият човек от червения площат не се задоволи само с Донбас, а хване и 100-200 км по на запад, тогава е възможно да приютим голям брой българи...

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от yalokin Разгледай мнение

                        Къде са?
                        Тук имаше много напъни да се показват обяви за изгодни наеми, всички бяха коптори или фалшиви.

                        ПС: отдавам два апартамента и едно търговско помещение, не съм теоретик.
                        Разбираемо е да не ти е комфортно с цялото огромно предлагане на жилища под наем ,но още по лошото е че тепърва ще се изливат още и още жилища ,няма значение какво отдаваш и няма значение какво е твоето мнение за това кое жилище е коптор и кое не .Ако за теб някое жилище е коптор за друг може да е ок ,не винаги лукса си заслужава парите .Истината е по средата ,а по средата предлагане колкото искаш.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от yalokin Разгледай мнение

                          Къде са?
                          Тук имаше много напъни да се показват обяви за изгодни наеми, всички бяха коптори или фалшиви.

                          ПС: отдавам два апартамента и едно търговско помещение, не съм теоретик.
                          И последните две години си вдигнал наемите?

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение

                            Всъщност в момента има бая след ремонт и с ново обзавеждане за без пари.
                            Къде са?
                            Тук имаше много напъни да се показват обяви за изгодни наеми, всички бяха коптори или фалшиви.

                            ПС: отдавам два апартамента и едно търговско помещение, не съм теоретик.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от yalokin Разгледай мнение

                              Наемите на хубавите жилища ще продължат да растат, защото много хора не искат да живеят в мизерия (понеже било по-рентабилно).

                              Никой няма да ти даде апартамент след ремонт и с ново обзавеждане за без пари (това са празни приказки на форумните "експерти", обитатели на детски стаи и неизмазани къщи)
                              Ти явно не схващаш, че при наемите фактори като
                              - крадени пари
                              - ниски лихви
                              - инвестиционна култура (или липса на такава)
                              не играят.

                              Наемният пазар базира 100% на фундамента - има ли хора или няма, които да живеят в тези жилища.
                              Качващите се доходи и инфлацията вдигат цената на една стока само тогава, когато стоката е ограничена. Когато не е ограничена, цените падат. В момента излишните жилища (вкл. и тези с висок клас довършителни) са твърде много, а демографският ефект ще бъде ударен през идните години.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от yalokin Разгледай мнение

                                Наемите на хубавите жилища ще продължат да растат, защото много хора не искат да живеят в мизерия (понеже било по-рентабилно).

                                Никой няма да ти даде апартамент след ремонт и с ново обзавеждане за без пари (това са празни приказки на форумните "експерти", обитатели на детски стаи и неизмазани къщи)
                                Всъщност в момента има бая след ремонт и с ново обзавеждане за без пари. Като чета дори тука имотните милионери пазаруват от Лидъл, тъй че едва ли много хора държат на техника Миеле и обзавеждане от... някаква марка. Спас ги знае скъпите, аз съм тираджия..

                                Първоначално изпратено от Dury Разгледай мнение

                                Съгласна съм с теб, отделно при новото строителство никой няма да инвестира в довършване на апартаменти и мебели и да отдава на ниски цени. Наследените апартаменти може да са с по-ниски цени ,но без ремонт или мебели. Известно време може да се увеличат тъмните прозорци.
                                Ти може да си съгласна, но реалността не е. Наемите в момента са под нивата 2016-та година. И това не на съгласен/несъгласен, а медицински факт.

                                добавка: по някаква причина у нас почти не се отдава на голо. По-скоро това ще се промени.
                                Last edited by terziеv; 10.02.2022, 11:48.

                                Коментар

                                Working...
                                X