IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от national power Разгледай мнение

    А конете и каруците за тях ще се въвежда ли акциз
    Не, само такса смет Цапаш бе селски ...

    Коментар


    • Първоначално изпратено от pwise Разгледай мнение

      Като почнеш да правиш разлика между freelancer, contractor и employee ела пак да питаш. Понеже няма да се сетиш, това че някой прави 15к за месец не означава че проекта му е за цяла година или че той иска да работи цяла година. Или че в главата му са само пари.
      Колегата каза заплата $10-15к на месец за фрилансър колега. Никой не говори за контрактори и емплоита.
      Last edited by segato; 17.05.2022, 00:57.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от segato Разгледай мнение

        Какви са тия фрилансъри на месечна заплата ? $15к на месец са $180к годишно. Дъблин и Мюнхен не дават такива заплати. Много ше се изненадам ако има такива заплати в България освен високите нива в Uber.
        Като почнеш да правиш разлика между freelancer, contractor и employee ела пак да питаш. Понеже няма да се сетиш, това че някой прави 15к за месец не означава че проекта му е за цяла година или че той иска да работи цяла година. Или че в главата му са само пари.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

          Това е проблема, че знаете неща, които някой друг ви е казал и им вярвате. Не само за Гърция, а за 90% от постовете.
          Ето от ИТ вероятно разбирате ползвайте ги тези търсачки.

          ПП С тръст ще излезе по-скъпо от данък наследство при имот за такива пари.
          За данък наследство да им кажа. Не се плаща нищо от деца придобили от родители...но ако е до третата година от наследството ако продаваш те набиват с 10 процента данък след приспадане на 10%...като при наемите. Държавата смята че ти е даром наследството един вид та те и облага, не те пита твоя родител може да го е купил преди 5 години, а не да му е от пррди 70 години примерно. След третата година няма проблем.
          Инак нашите герои много филмчета са гледалЕ.
          Останете си гладни, останете си глупави - Стив Джобс

          Коментар


          • Първоначално изпратено от 20000леваЗАПЛАТА Разгледай мнение

            Не е точно така. От началото на пандемията западните компании привлякаха много програмисти да работят като фрилансъри(които ги няма в графиката) и там заплатите са отвратително високи, вече говорим над 10К-15К долара на месец. Покрай блокирането на руските и украинските програмисти по санкции се появи глад за специалисти в тази часова зона и заплатите скочиха само последния месец с по 10% и продължават да наддават. Това дърпа и заплатите в българия нагоре, но вече не могат да плащат българските компании и тия заплати от сайта даже изглеждат смешни тука при моя екип. На мен ми напуснаха 3ма тая година - мобилни и бакенд.
            Какви са тия фрилансъри на месечна заплата ? $15к на месец са $180к годишно. Дъблин и Мюнхен не дават такива заплати. Много ше се изненадам ако има такива заплати в България освен високите нива в Uber.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение
              Не само за Гърция, а за 90% от постовете.
              Айде пак с локумите.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

                Точно тези блокове не могат да се нарекат точно ЕПК - това са сгради на БОДК. Бащата ме е водил навремето, там си правеха срещи - имаше един висш кадър на МВР - Параскев Параскевов, който му беше близък съратник - живееше там. Също Стоян Гюров и фамилията Пръмови. Петър Драшков го помня също много добре (брат му беше шеф на ДАНС). Станиш Бонев - за него се е казало вече - той не живееше там, а в едно ЕПК на Елемаг, но идваше също. Имаше и други, чиито имена не помня. Децата ни затваряха в една от стаите, докато те говореха по работа. Такива са ми спомените, било е през ранните 90те, вече Демокрация.
                Ех Джони, сигурно е било така , но мислиш ли че е повод за гордост ? Особено след ''работата'' свършена през 90-те ?
                Иначе сигурно са построени здраво, но са грозни и с поне за мен наследници на кофти хора. Никога не бих живял в такава отровна среда.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от 20000леваЗАПЛАТА Разгледай мнение

                  Не е точно така. От началото на пандемията западните компании привлякаха много програмисти да работят като фрилансъри(които ги няма в графиката) и там заплатите са отвратително високи, вече говорим над 10К-15К долара на месец. Покрай блокирането на руските и украинските програмисти по санкции се появи глад за специалисти в тази часова зона и заплатите скочиха само последния месец с по 10% и продължават да наддават. Това дърпа и заплатите в българия нагоре, но вече не могат да плащат българските компании и тия заплати от сайта даже изглеждат смешни тука при моя екип. На мен ми напуснаха 3ма тая година - мобилни и бакенд.
                  На свободна практика 1000 Евро дневно е стандарт. Подобни пари се плащат навсякъде, където успееш да намериш човек. Тук вече не говорим за български трудов пазар в частност. Лошото е, че дестинации като България не са дорасли за хора с подобни доходи. Страната не може да предложи нищо на тези хора - при подобни суми и в страните с прогресивен данък може да се живее повече от добре и всеки нормален би предпочел да живее в такава държава. Ефектът е временен и скоро ще стигнем другата крайност.

                  Не знам дали е ясно на всеки, но държавата България върви към дефолт с бясна скорост.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от segato Разгледай мнение

                    Ми Вас хем Ви сърби , хем Ви боли. Вие отворихте приказака за данък наследство. Ако това е проблем купувайте през тръст. Ако не е, няма нужда да го споменавате.

                    П.С. За Гърция няма да споря. Каквото знам го знам от гърци , но може да е персонално или те да са в грешка.
                    Това е проблема, че знаете неща, които някой друг ви е казал и им вярвате. Не само за Гърция, а за 90% от постовете.
                    Ето от ИТ вероятно разбирате ползвайте ги тези търсачки.

                    ПП С тръст ще излезе по-скъпо от данък наследство при имот за такива пари.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                      Калкулацията ти е минала покрай точна :-))), ама щом рекламираш наемите нема как да не те подкрепя . Прав си всичко е верно :-))))
                      Няма защо да влизам никъде. Все пак и аз отдавам под наем туй онуй и имам идея кое колко върви / от началото на годината 10%+/ А ЕПК-та не ме интересуват.....
                      Точно тези блокове не могат да се нарекат точно ЕПК - това са сгради на БОДК. Бащата ме е водил навремето, там си правеха срещи - имаше един висш кадър на МВР - Параскев Параскевов, който му беше близък съратник - живееше там. Също Стоян Гюров и фамилията Пръмови. Петър Драшков го помня също много добре (брат му беше шеф на ДАНС). Станиш Бонев - за него се е казало вече - той не живееше там, а в едно ЕПК на Елемаг, но идваше също. Имаше и други, чиито имена не помня. Децата ни затваряха в една от стаите, докато те говореха по работа. Такива са ми спомените, било е през ранните 90те, вече Демокрация.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

                        Коректна е, с това условие, че 90% от хората се движат в рейнджовете за джуниър и мид левъл. Рейнджовете за синиър са верни само ако си наистина мнооого синиър, а такива са не повече от 5%, при това тези заплати се дават в малък на брой компании, за масовката спокойно сложи едни 30% надолу.
                        С една дума - за да получаваш една добра европейска заплата (примерно 3500 Евро нето), трябва да си в топ 5% сред специалистите, в една от топ 5% компаниите, в най-високо платения бранш в България. Колко хора са това? Една шепа.

                        И пак - с тези 3500 Евро не можеш да си позволиш нищо - просто защото качествените продукти ги няма в България. Ако ще караш БМВ примерно, то е по-добре да го караш в Германия, защото има пътища. Тук го съсипваш за нула време и няма как да изпиташ каквото и да било удоволствие от него. Има още стотици такива примери. Така че при тези условия разликата между заплата от 5000 лева и заплата от 15000 лева е почти никаква. Чак при едни 50к месечно може да се каже, че саможертвата да живееш в БГ си струва, заради ниското данъчно облагане преди всичко. Тук изкарваш парите и ги облагаш, харчиш ги навън.

                        В България не виждам как може да се живее човешки - чист мазохизъм. Човешкото е не просто да имаш пари - човешкото е да имаш сигурност и условия. Тук дори с пари не можеш да си купиш тези неща.
                        Не е точно така. От началото на пандемията западните компании привлякаха много програмисти да работят като фрилансъри(които ги няма в графиката) и там заплатите са отвратително високи, вече говорим над 10К-15К долара на месец. Покрай блокирането на руските и украинските програмисти по санкции се появи глад за специалисти в тази часова зона и заплатите скочиха само последния месец с по 10% и продължават да наддават. Това дърпа и заплатите в българия нагоре, но вече не могат да плащат българските компании и тия заплати от сайта даже изглеждат смешни тука при моя екип. На мен ми напуснаха 3ма тая година - мобилни и бакенд.
                        Last edited by 20000леваЗАПЛАТА; 16.05.2022, 22:57.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Pringles Разгледай мнение

                          Никакви данъци за притежание на имота, при продажбата се лъже за цената, за да се скрият още, смешни такси смет, 10% плосък, никакво управление на етажните собствености, пълна липса на строителен контрол - незаконно увеличаване на площта, нови надстроявания, холокухни и т.н. Притежаването на имот у нас е почти без разходи отвъд входната врата, достатъчно е само да притежаваш и увеличаваш личното си богатство. 0 риск за %ти нагоре в зависимост от района. После се чудите защо никой не иска да чуе за друга инвестиция - защо му е?
                          Лъженето е възможно в цял свят. Няма нужда да се открива топлата вода. Да наемат няколко човека отвън да сменят ситемата та плашането да е по-евтино от лъженето и ше се наместят нешата. Ханке със сигурност не е направил борда безплатно, но каквото и да са му платили си е избило парите.

                          Вместо да раздават по 25 стинки на литър да направят електронно правителство. Сигурно ше намалят разходите на бизнеса с поне 20%. Естония е по-малка от София и естествено с по-малко ресурси от България, но отдавна направиха e-residency и свалиха бизнес разходите до толкова, че печелят даже от такси на чужди компании регистрирали се в Естония без да имат бизнес там. Вижте колко компании са регистрирани в Естония и колко в България , при условие , че техните данъци са по-високи (поне на хартия). Просто имат по-добър бизнес климат, данъчното законодателство е логично и предвидимо. Наемете хората които са сетнали тяхната система. Дайте им каквото искат , пари, % и пуснете бизнеса да работи. В България бюрокрация, корупция, висок CODB , не знаеш кое е порблем, кое причина и кое следствие. Данъка се води 10% , но разходи не се признават, колата карана ли е в Неделя, а компютъра ползва ли се да си проверяваш личния емаил ... една камара безмислени тъпизми , които няма как да се енфорсват и служат само като тояга в ръцете на правителството. Накрая се оказва , че ефективния данък въобше не е 10% и като сложиш разходи за счетоеодство, глоби, подкупи и т.н специално за малък бизнес може да излезне по-евтино да работи в Германия отколкото в България. Да се завърши гаврата, запазете всичко както си е било 30 години, дайте на мизерниците по 25 стинки на литър бензин и се чудете зашо 1-2 милиона са напуснали страната.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от manyyy Разгледай мнение

                            Честно казано нямам идея за трудовото възнаграждение в ИТ сектора, никога и не съм се интересувал.Попаднах на този сайт с информация, нямам идея дали е актуална и коректна.

                            https://dev.bg/digest/zaplatite-v-it-sektora/
                            Коректна е, с това условие, че 90% от хората се движат в рейнджовете за джуниър и мид левъл. Рейнджовете за синиър са верни само ако си наистина мнооого синиър, а такива са не повече от 5%, при това тези заплати се дават в малък на брой компании, за масовката спокойно сложи едни 30% надолу.
                            С една дума - за да получаваш една добра европейска заплата (примерно 3500 Евро нето), трябва да си в топ 5% сред специалистите, в една от топ 5% компаниите, в най-високо платения бранш в България. Колко хора са това? Една шепа.

                            И пак - с тези 3500 Евро не можеш да си позволиш нищо - просто защото качествените продукти ги няма в България. Ако ще караш БМВ примерно, то е по-добре да го караш в Германия, защото има пътища. Тук го съсипваш за нула време и няма как да изпиташ каквото и да било удоволствие от него. Има още стотици такива примери. Така че при тези условия разликата между заплата от 5000 лева и заплата от 15000 лева е почти никаква. Чак при едни 50к месечно може да се каже, че саможертвата да живееш в БГ си струва, заради ниското данъчно облагане преди всичко. Тук изкарваш парите и ги облагаш, харчиш ги навън.

                            В България не виждам как може да се живее човешки - чист мазохизъм. Човешкото е не просто да имаш пари - човешкото е да имаш сигурност и условия. Тук дори с пари не можеш да си купиш тези неща.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

                              Добре, да речем че излезя от акциите сега на минутата. Какво точно предлагаш да купя? Онзи кофтор в Яворов за 245к, който е пред срутване? Пазарът не предлага абсолютно нищо адекватно в момента. Разбирам да хвалиш имотите, ако бяха някаква сериозна алтернатива. Като няма предагане, в какво точно да инвестираш?

                              Уточни също така как едно ИТ с да речем 6-7000 лева нетна заплата (което си е в топ 5% за бранша у нас) може да живее човешки с тези пари. Какво точно може да си купи с тях, освен ексурзии извън БГ? Имот е ясно, че не може, освен ако не пести по 5к лева месечно в продължение на 10 години, за да успее да събере едни 300к Евро - минимумът за малък тристаен.
                              Според мен каквато и сума да получаваш, в България, няма за какво да се изхарчат тези пари -качеството на абсолютно всички стоки и услуги е под всякаква критика. Пак опираме до вносни стоки, които в Германия ги получаваш на по-добра цена оттук.
                              Честно казано нямам идея за трудовото възнаграждение в ИТ сектора, никога и не съм се интересувал.Попаднах на този сайт с информация, нямам идея дали е актуална и коректна.

                              https://dev.bg/digest/zaplatite-v-it-sektora/

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от BONI Разгледай мнение

                                Поредният дето копае гроба на българските ИТ-та. Ми да беше станал и ти ИТ бе, щеше да си живееш човешки тук вместо да мизерстваш по света като Жонката в Манхайм, Симбата в Мюнхен, оня лузър от Виена в социалната квартира и други подобни перонци. Хич не ме плаши "краша на борсата". За стотен път повтарям, че истинският ръст при имотите ще почне когато народът спре да "инвестира" в измишльотини. Ще ти дам същия съвет като на Жонката - преглътни загубата и излизай от смотаните си акции докато можеш.
                                Добре, да речем че излезя от акциите сега на минутата. Какво точно предлагаш да купя? Онзи кофтор в Яворов за 245к, който е пред срутване? Пазарът не предлага абсолютно нищо адекватно в момента. Разбирам да хвалиш имотите, ако бяха някаква сериозна алтернатива. Като няма предагане, в какво точно да инвестираш?

                                Уточни също така как едно ИТ с да речем 6-7000 лева нетна заплата (което си е в топ 5% за бранша у нас) може да живее човешки с тези пари. Какво точно може да си купи с тях, освен ексурзии извън БГ? Имот е ясно, че не може, освен ако не пести по 5к лева месечно в продължение на 10 години, за да успее да събере едни 300к Евро - минимумът за малък тристаен.
                                Според мен каквато и сума да получаваш, в България, няма за какво да се изхарчат тези пари -качеството на абсолютно всички стоки и услуги е под всякаква критика. Пак опираме до вносни стоки, които в Германия ги получаваш на по-добра цена оттук.

                                Коментар

                                Working...
                                X