IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

    Сметката ти е проста, но твърде грешна. 1000 лева е вноската,но при нулева лихва и без такси (брокер, нотариус). Ако включиш горните и едни 5% минимум лихва в средносрочен план, цената пада от 184к на 89к. И да, това вече е може би справедлива цена.

    Първо се научи как се смята лихва, после давай подобни прогнози. Не се съмнявам, че масовият ипотекар смята точно като теб - то и затова сме на тоя хал.
    Възможно е и да ми е грешна сметката. Нямам свръхестествени способности да предсказвам бъдещето и не съм пророк. Аз съм обикновен човек.
    Слава Богу имам къде да живея, така че не ми се налага, и нямам намерение нито да купувам, нито да продавам жилище. Затова гледам безпристрастно на имотния пазар.

    Но според мен всички, които чакат цените на имотите да се сринат, или да паднат - грешат.
    Пак ще се повторя - няма как банките да продължават да помпят имотния пазар с кредити, и цените на жилищата да спаднат.

    Също така, независимо какво се случва в Европа, лихвите в България няма да се вдигнат. В това съм убеден.
    Щом при текущата инфлация от над 20% неадекватниците от БНБ не вдигнаха лихвите, това значи, че нямат никакво намерение да го правят в обозримо бъдеще.
    Просто в България с няколко месеца закъснение ще се повтори случващото се в Турция.

    Политическата върхушка в България има набити страшно много пари в имоти - тея нямат интерес имотите им да поевтиняват, и до последно ще правят всичко възможно да осуетят/спрат вдигането на лихвите...

    Така че мога да посъветвам тея които чакат падане на цените да не се надяват много....
    ( ! ) Мнението ми води до фалит и финансови загуби

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Laconic Разгледай мнение
      Вече увеличават заплатите в банките, усещат богатият урожай и подготвят персонала!
      По-скоро ако са им ограничили леко достъпа до евтин ресурс и гледат да се снабдят? Не знам, нямам идея... това най-лесно се вижда на междубанковия пазар /но не съм го следил скоро/, където си личи на какви лихви една на друга банките си обменят средства /овърнайт депозити и др. такива/. Като видиш коя банка ги заема на друга срещу най-високата лихва - става ясно, че ресурса ѝ е кът!

      Коментар


      • Първоначално изпратено от better Разгледай мнение

        Няма смисъл да споря с теб, мисли както искаш! Да от крипто бях направил, но беше преди време, сега съм само на около 250% - пак не е лошо. Имотите ги хваля, защото виждам, че вече бият и крипото - факт!
        Нз окъде ти хрумна пък че съм брокер? Аз съм като теб, търся нещо евтинко, но виждам, че не става и няма как да стане, поне в обозримото бъдеще, защото сме много.
        Щом изчакваш, значи смяташ, че цените ще паднат!

        Коментар


        • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

          Ти не четеш за пореден път - кой ти говори за банка (макар и банката да е по-добър вариант от покупка при тези цени)? Покупката на имот носи само 2,4% - това е много по-зле от всичко останало и инфлацията по никакъв начин не се компенсира. Толкова ли е сложно? Как точно ще компенсираш инфлацията, купувайки нещо дето не струва и половината от обявената цена? Отговори ми!

          Говоря така именно защото масово финансовите неграмотници мислят като теб - ако поне на 1 четящ тук съм повлиял, значи е имало смисъл.

          ПС: Ти не беше ли направил 900% от крипто? Какво почна да ми хвалиш имотите и да ми говориш като песимиста?
          Какви брокери-тролчета сте само, не е истина! Говорите 100% брокерски лакърдии и се пишете "инвеститори"...
          Няма смисъл да споря с теб, мисли както искаш! Да от крипто бях направил, но беше преди време, сега съм само на около 250% - пак не е лошо. Имотите ги хваля, защото виждам, че вече бият и крипото - факт!
          Нз окъде ти хрумна пък че съм брокер? Аз съм като теб, търся нещо евтинко, но виждам, че не става и няма как да стане, поне в обозримото бъдеще, защото сме много.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Julius_BG Разгледай мнение
            Същата мантра си я тананикаха и преди 15 год., само че веднъж настани ли се атмосфера на траен спад - чакай сделки! Счупи ли се веднъж графиката - всички почват да се ослушват за 'дъното' - и бедни, и богати... а то хич не идва бързо! Това е тежък и тромав пазар. Другото, за което грешиш - за играчите с ипотеки! Масовите покупко-продажби минават през банките - последните държат ключа за посоката на цените (както и преди). Затегнат ли се условията за отпускане -> средностатистическия строител, който СЪЩО е на кредити и СЪЩО има падежи по вноските си - няма да може да продаде така лесно средностатистическия си апартамент на средностатистическия купувач, а разчуе ли се веднъж, че вече има сключени сделки на по-ниски цени - гледай цирк! p.s. Тука 3 банки вдигнаха едва с по 0.5% по депозитите и почти всички вестници + 2 нац. телевизии ги отразиха!
            Преди 15г тананикаха как печатането на пари и трупането на дългове е само временно и веднага ще нормализират политиката. Тука вече живеем в други времена. Лагард спи с пръст на копчето за принтиране. Ние вече сме в рецесия от тоя месец, за да се регистрира ще чакаме сега една година. Само нещо по голямо да фалира и ще наводнят с пари безогледно и който квото хване от въздуха ще окрупнее както никога досега.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Julius_BG Разгледай мнение
              Същата мантра си я тананикаха и преди 15 год., само че веднъж настани ли се атмосфера на траен спад - чакай сделки! Счупи ли се веднъж графиката - всички почват да се ослушват за 'дъното' - и бедни, и богати... а то хич не идва бързо! Това е тежък и тромав пазар. Другото, за което грешиш - за играчите с ипотеки! Масовите покупко-продажби минават през банките - последните държат ключа за посоката на цените (както и преди). Затегнат ли се условията за отпускане -> средностатистическия строител, който СЪЩО е на кредити и СЪЩО има падежи по вноските си - няма да може да продаде така лесно средностатистическия си апартамент на средностатистическия купувач, а разчуе ли се веднъж, че вече има сключени сделки на по-ниски цени - гледай цирк! p.s. Тука 3 банки вдигнаха едва с по 0.5% по депозитите и почти всички вестници + 2 нац. телевизии ги отразиха!
              Вече увеличават заплатите в банките, усещат богатият урожай и подготвят персонала!

              Коментар


              • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

                Ти не четеш за пореден път - кой ти говори за банка (макар и банката да е по-добър вариант от покупка при тези цени)? Покупката на имот носи само 2,4% - това е много по-зле от всичко останало и инфлацията по никакъв начин не се компенсира. Толкова ли е сложно? Как точно ще компенсираш инфлацията, купувайки нещо дето не струва и половината от обявената цена? Отговори ми!

                Говоря така именно защото масово финансовите неграмотници мислят като теб - ако поне на 1 четящ тук съм повлиял, значи е имало смисъл.

                ПС: Ти не беше ли направил 900% от крипто? Какво почна да ми хвалиш имотите и да ми говориш като песимиста?
                Какви брокери-тролчета сте само, не е истина! Говорите 100% брокерски лакърдии и се пишете "инвеститори"...
                Малко хора ги виждат тези факти, но повечето ще ги видят за съжаление по трудния начин! Неизбежно е като земното притегляне!
                Last edited by Laconic; 23.05.2022, 20:23.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Frosty Разгледай мнение
                  Моите прогнози са, че цените на жилищата в София ще дънят още и още нагоре↑.
                  Няма как всичко друго да поскъпва, ток, горива, дървесина, строителни материали и т.н., а имотите да поевтиняват.
                  Този филм не е възможен.

                  Според моите прогнози, очаквам след време двустайните жилища в София да започват със стартова цена от 184 000 евро нагоре, тристайните жилища да започват със стартова цена от 240 000 евро нагоре.
                  Сметката е проста - месечна вноска от 1000 лв по 30 годишна ипотека прави 1000х12х30 = 360 000 лв. / 1,95583 ~ 184 000 евра

                  За сега не виждам изгледи жилищата в столицата да поевтинеят. Банките продължават да помпят имотния пазар с кредити.

                  През първото тримесечие на 2022 г. банките в България са отпуснали нови жилищни кредити за рекордните 1,5 млрд. лв., което е 43% ръст спрямо същия период на миналата година. Това е добра новина за банките, кредитните посредници и строителните предприемачи


                  Сметката ти е проста, но твърде грешна. 1000 лева е вноската,но при нулева лихва и без такси (брокер, нотариус). Ако включиш горните и едни 5% минимум лихва в средносрочен план, цената пада от 184к на 89к. И да, това вече е може би справедлива цена.

                  Първо се научи как се смята лихва, после давай подобни прогнози. Не се съмнявам, че масовият ипотекар смята точно като теб - то и затова сме на тоя хал.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от better Разгледай мнение
                    Запази го! Няма да повлияят на пазара, понеже има много много кеш парЪ. Тез дет са теглили кредит може да изядат дръвото, но те са много малка част. Ако тръгнат разпродажби от банките, моментално всичко дет става ще бъде изкупувано! Боклуците ще останат, но те и сега си стоят и цените им се сриват и по никакъв начин не влияят на пазара. На слъчака е пълно с такива по 200 евра. Във Варна дори има на 600 евра (бяха 1500) и то в града, но никой не иска. Колкото до лихвите аз съм теглил кредит 2007 или 2008 на 15% и съм го връщал!
                    Същата мантра си я тананикаха и преди 15 год., само че веднъж настани ли се атмосфера на траен спад - чакай сделки! Счупи ли се веднъж графиката - всички почват да се ослушват за 'дъното' - и бедни, и богати... а то хич не идва бързо! Това е тежък и тромав пазар. Другото, за което грешиш - за играчите с ипотеки! Масовите покупко-продажби минават през банките - последните държат ключа за посоката на цените (както и преди). Затегнат ли се условията за отпускане -> средностатистическия строител, който СЪЩО е на кредити и СЪЩО има падежи по вноските си - няма да може да продаде така лесно средностатистическия си апартамент на средностатистическия купувач, а разчуе ли се веднъж, че вече има сключени сделки на по-ниски цени - гледай цирк! p.s. Тука 3 банки вдигнаха едва с по 0.5% по депозитите и почти всички вестници + 2 нац. телевизии ги отразиха!

                    Коментар


                    • [QUOTE=Dury;n3926255]
                      Първоначално изпратено от segato Разгледай мнение

                      Имаш много грешно виждане за живота в София и от там идват и нереалистичните ти очаквания. Само като видиш колко много сгради се строят и съответно се разпродават сам ще разбереш ,че пазара е много "жив" и от там цените на този етап няма да падат.
                      Няма лошо човек да запази хубавите отношения в семейството си ,дори това е за адмирация и в никакъв случай не съм те упреквала за това.
                      Направо ще ти го напиша с най-добри чувства разбира се, много по-ниски цени в София, няма да видиш и или се примиряваш с този факт или преосмислете със съпругата ти бъдещата покупка на имот къде да бъде. През годините много хора са се опитвали да ме разкандардисват да купувам имоти в София, но винаги им излизаха грешни сметките, та и затова ти казвам , че ги правиш без "кръчмаря"
                      Пожелавам ти успех, каквото и да решите да направите със съпругата ти.
                      Мерси и на теб ти желая успех.
                      Точно това се опитвам да разбера , зашо пазара е "жив" ?
                      Каквато и да е ситуацията , нито ше е първия път в който съм сбъркал , нито ше е първия в който съм бил прав. Всеки преценява по собствени критерии и не би трябвало да има драма ако има разминавания.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от segato Разгледай мнение

                        Колежке, видях оригиналния Ви отговор, но нямах време да отговоря. Честно казано , колкото повече пишете толкова повече ме обърквате.

                        - Защо смятате , че детските градини в София са по-добри, защото са по-евтини ли ?
                        - Ако образованието е добро в България зашо децата Ви не останаха да учат в СУ,НБУ, ТУ, УНСС или някой от останалите 100-200 университета ? СУ шеше да е много по-евтин дори от ТУМ. Интересно ми е зашо смятате по-скъпата детска градина за по-лоша а по-скъпия универитет не.

                        - Зашо градския транспорт е по-добър в София , зашото не го ползвам тук ли ? Тук градовете са организирани по различен начин, големи улици, магистрали минаваши през целия град дори пресичаши центъра, магазини, ресторанти и.т. имат собствен паркинг и в по голяма част от времето е по-удобно да се ходи с кола. В малките градове често въобше няма градски транспорт освен ако няма голям университет. Големите градове имат градски транспорт но се ползва в час пик или от хора който живеят само в града и нямат нужда от кола. Може би трябва да се сравнява транспорта като цяло и може би ше е честно да се спомене , че транспорта в час пик е шит нявсякъде, въпроса е кога не е час пик в София.
                        Последния път като се качих на автобус в София( може би 2015 или 2016) шофьора натисна паник бутона и извика полиция зашото му казах че до него стои бременна жена и трябва да загаси цигарата. Оше ли имат паник бутони за да си пушат ? Доколкото си спомням трябваше да поръчвам "таксита за непушачи" сякаш непушенето е някаква алергия и трябва да предупреждаваш , за да се погрижат да няма усложнения.

                        - Ако не е тайна децата Ви какъв резултат изкараха на IELTS и къде научиха английски на това ниво? В кварталното училише ли ?
                        - Ако не е тайна какви специалности са записали децата Ви? В този форум често чувам аргументи от рода на "богат съм зашото имам апартамент в София", но рядко се споменава къде е апартамента. При университетите е не по-малко важно дали се учи социология или STEM. Та ако добавите малко инфо ше Ви бъда много признателен..

                        - По груби сметки TYM е към 12к евро (квартира , храна, книжки, билети и т.н.) а Манчестър към 25к евро, Всички ние тук сме жентълмени и си вярваме и питам от чисто любопитство, как решихте въпроса с кинтите ? Близо 40к евро годишно озорват и средната класа на Запад и са леееко извън обсега на средния българин. Тия разходи от наеми ли ги покривате? Скачането от безплатно образование "с няколкостотин лева курсове по литература" до суми от порядъка на няколко десетки хиляди евро годишно не е много често срещано явление. Обикновено, хората , които са склонни да дават пари за образование започват с детската градина и началното училише. Сигурен съм , че децата Ви са умни и способни, и са изкарали много яки стипендии но предполагам разбирате , че звучи много невероятно стипендия да покрива ливинг разходи в Мюнхен или оше по невероятно, пост Брекзит Англия да спонсорира чужди граждани след като не дават дори кредити на чужди студенти. Та само от чисто любопитсво, как решихте въпроса с цената на образованието ?

                        - Вероятно разбирате , че ако имате деца и ако те живеят 3-4 години в Англия и Германия, има някаква нищожна вероятност да не искат да се върнат в България ( има си лаф за това "има нищожна вероятност, която е огромна"). Смятате ли да продавате всичките тези апартаменти , който носят големи наеми ?
                        Избълвал си някаква смесица от пълни небивалици и подробни лични въпроси. Ти сам избра да сравняваш София по детски градини, градски транспорт и училища, сега не ти отърва и драпаш към паркинги, университети и ливинг кост. Кажи си честно от кое село си да направим сравнението.

                        пп преди да настояваш с лични въпросчета като колко получавам, откъде ги изкарвам, каква оценка/ специалност са децата, къде живеят и подРобни, първо сподели аналогично инфо за себе си.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от better Разгледай мнение
                          Че то кое предпазва от инфлация? Сриващи се акции ли? Или ДЦК на смешните 3% лихва? Имотеца му играеш ключа и чакаш, 5-10-20 год.
                          След като ще се разчита единствено на капит. печалба с какво това се различава от покупката на злато?! След 20 год. златото ще е в същото си състояние /единствено може да имаш разходи за депозит, защото минуса тук е много по-лесната кражба/; докато имота след 20 год. пак ще плаче за ремонт! Дори да не е влизал наемател! Защото като не се е ползвал 20 год. със сигурност ще е по-зле, отколкото ако се е ползвал и поддържал.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Frosty Разгледай мнение
                            Това с вдигането на лихвите е кьор-фишек - дори и да ги вдигнат в Европа, в България няма да ги вдигнат.
                            Това не знам как си го представяш, но недей да го казваш така уверено.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Frosty Разгледай мнение
                              Това с вдигането на лихвите е кьор-фишек - дори и да ги вдигнат в Европа, в България няма да ги вдигнат. Така че моите предвиждания са за още ръст при цените на жилищата...
                              Това е следващия бисер, който мисля да си запазя!

                              Държа след време тези писаници да си ги сложите в подписа, за да не се забравя кой какво е говорил!

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Dury Разгледай мнение

                                Това също е от статията пусната от теб

                                " Очаквания за капиталова печалба

                                Преобладава мнението, че въпреки високите цени на имотите интересът към покупки с цел капиталова печалба ще се увеличава, стимулиран от високата инфлация. "Докато инфлацията е 3-5%, т.е. по-висока от нормалната, ще има търсене на имоти, които в много от случаите не се отдават под наем, а се търси само капиталова печалба", казва Стойне Василев.

                                "Предвид устойчивия тренд на ръст на цените на недвижимите имоти - номинално и реално, инвестициите в тях носят реална възвръщаемост. За периода 2015 - 2021 г. средното реално (без инфлацията) повишение на цените на жилищата за България е 3.95% при средно 4.34% за ЕС. Тоест за този период инвестицията в недвижими имоти осигурява 4% годишна капиталова доходност. В зависимост от това как собствениците управляват имотите си и каква доходност реализират от наеми те могат да постигнат обща възвръщаемост 6-10% годишно", смята Мирослав Владимиров.

                                "Имотите в целия си спектър в последните 15-20 години са генерирали ръстове над 100%. Така че, исторически погледнато, те са активите с най-висока доходност", казва Добромир Ганев, председател на НС "Недвижими имоти". В същото време предупреждава, че сделките с имоти крият много рискове и от търговска, и от юридическа гледна точка. И хората освен предприемчиви трябва да са и внимателни "
                                Веднага след приключването на военните действия, не войната, а само военните действия и губиш едни 20%. Малоумници колкото искаш. но живота си е техен да се мъчат щом така желаят.

                                Коментар

                                Working...
                                X