IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Специалист по всичко Разгледай мнение
    При висока инфлация принципно има две армии на имотния пазар. От едната страна имаме хора, които искат да си спасяват парите, влагайки имоти. Подчертавам, че не се измерват с банковите депози, пари в сейфове и под дюшеци. Те са част от тях, но не всички. От другата страна имаме хора, при които растат разходите за потребление, съответно намалява частта за спестяване/инвестиране.
    Невидимата ръка на пазара ще покаже пътя.
    Охоо, чакай ти да схванат!

    Те си мислят, че всичко, което хвърчи и се яде... и щом има инфлация - задължително всичко ще расте! То това не е оная блага, умерена инфлация, която води до ръст на всичко в икономиката, а имаме инфлационни шокове, които водят до отлив в част от секторите!

    Те са хвърлили една тухла нависоко и понеже тухлата в момента е в облаците и те подкачат и викат: Ето виждате ли, виждате ли - няма тухла... докато тухлата не се върне и не ги изплющи в челото!

    Коментар


    • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение

      Имот бг има 864 такива обяви за двустаен и нагоре. Баси, и аз не можах да повярвам, ама цените са в порядък два под софийските. С цената на самите апартаменти обаче не е така.

      нямам идея защо, ама у форума е правило да борите реалността. Независимо дали повишители или понижители.
      Давам два апартамента под наем. Не са на 400. Няма хубав апартамент за 400 лв, проумейте го най сетне. Дали не съм по-наясно от много от тук знаещите с наемите, как мислиш..?
      Last edited by Meandmyself; 28.05.2022, 22:49.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Meandmyself Разгледай мнение


        Не знам къде видяхте наеми от 400 лв. Просто няма такъв наем за приличен апартамент.
        Имот бг има 864 такива обяви за двустаен и нагоре. Баси, и аз не можах да повярвам, ама цените са в порядък два под софийските. С цената на самите апартаменти обаче не е така.

        нямам идея защо, ама у форума е правило да борите реалността. Независимо дали повишители или понижители.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

          Разказват проказки, че догодина инфлацията ще е около 5%, а след 2 години 2-3%.... Т.е. били сме преминали пика на инфлацията.
          По тази логика , ако ще имаме още макс 10% тотал инфлация и някои други фактори не се знае знае ли се какво ще стане с цените на имотите поне у нас. Ако караме по 10% на година инфлация то тогава вече няма как да поевтинеят номинално каквито и да са другите фактори.
          При висока инфлация принципно има две армии на имотния пазар. От едната страна имаме хора, които искат да си спасяват парите, влагайки имоти. Подчертавам, че не се измерват с банковите депози, пари в сейфове и под дюшеци. Те са част от тях, но не всички. От другата страна имаме хора, при които растат разходите за потребление, съответно намалява частта за спестяване/инвестиране.
          Невидимата ръка на пазара ще покаже пътя.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение
            Храната във Варна действително е умопомрачителна, чак нереално гадна. Дори за стандартите на Северва България
            Като ядеш на Хепи Севастопол, ще ти е гадна, много ясно...
            Има заведение зад Винс, направи го момче, работило като сомелиер в щатите дълги години. Чудесна селекция питиета и мезета, без компромис в качеството. Ама как да го знаете,я...
            Last edited by Meandmyself; 28.05.2022, 22:44.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от better Разгледай мнение

              Има хубави заведения - Джанам, Марше, Кептан Кук, Вила Маре, Чинка. Цените са като в Сф, та даже и малко отгоре.
              Препоръчвам наример Петте кьошета, зад Младежки дом. Непретенциозно, много приятна градина, страхотна кухня. Сега, ако държите на мишлен звезди, а съм сигурен че сте откърмени в мишлен ресторанти и обядвяте и вечеряте само в такива, пропуснете.

              Коментар


              • Храната във Варна действително е умопомрачителна, чак нереално гадна. Дори за стандартите на Северва България. Причините градът да е кофти са елементарни - повечето население е придошло. По същата причина Несебър е такава гнус. Оригиналните жители ги няма и местните не чувстват родова свързаност. Няма я еснафщината, дето донякъде пази тракийските градове и дори Бургас.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Meandmyself Разгледай мнение

                  Говориш пълни тъпотии. Храната например в sea terrace е страхотна. Хубава селекция вина, готини сомелиери. Явно не познаваш града, няма да споря с теб, или просто държиш да ти е гадно.
                  .Сега, вие тука всички сте милионери и хай клас, за това сигурно ви се вижа всичко скапано, викате, друго си е Сен Тропе.
                  Поддържам препоръката си в края на предния ми пост. Повече секс и хубави емоции и няма да сте такива киселяци.
                  Има хубави заведения - Джанам, Марше, Кептан Кук, Вила Маре, Чинка. Цените са като в Сф, та даже и малко отгоре.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от segato Разгледай мнение

                    Май говорим за различни неща. Не питам за конкретен човек , опитвам се да разбера защо са такива цифрите в НСИ.

                    Да кажем ще купуваш къща за 100 кинта. Ти слагаш 20% даунпеймънт, банката ти отпуска 80 кинта и купуваш къщата. Чувал съм, че банките в БГ постоянно оценяват имотите на по-ниска цена и да кажем те оценяват къщата на 85 кинта. Тогава слагаш 20% от 85 ( 17 кинта) като даунпеймънт , банката ти дава 68 кинта и събираш 85 а ти трябват 100. Вероятно тогава се минава на договорна ипотека и се слага допълнителен залог за да може банката да ти даде тия допълнителни 15 кинта. Е как имота, който вече е заложен, ще участва в договорната импотека ? При договорна ипотека трябва да е друг имот нали ?
                    К'во цифри в НСИ бре? Лихвите и ипотеките не се гледат там.

                    А па описаният сценарий е само една от многото хипотези.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от pwise Разгледай мнение

                      Това е мое лично мнение. Все пак трябва малко повече време за да добиеш пълна представа за града, или както се казва да мине Honeymoon stage когато всичко е невероятно. Храната във Варна е на много лошо ниво по заведенията, до такава степен, че в Хепи е хубаво. Заведенията на плажа които са добри се броят на едната ръка заедно с тези на морска гара. През по-голямата част от годината времето е неприятно понеже е много влажно и макар да е морски град винаги се усеща студено, без трите летни месеца. Фекалии плуват на централния плаж, както и на уейк парка.
                      Говориш пълни тъпотии. Храната например в sea terrace е страхотна. Хубава селекция вина, готини сомелиери. Явно не познаваш града, няма да споря с теб, или просто държиш да ти е гадно.
                      .Сега, вие тука всички сте милионери и хай клас, за това сигурно ви се вижа всичко скапано, викате, друго си е Сен Тропе.
                      Поддържам препоръката си в края на предния ми пост. Повече секс и хубави емоции и няма да сте такива киселяци.
                      Не знам къде видяхте наеми от 400 лв. Просто няма такъв наем за приличен апартамент.
                      Last edited by Meandmyself; 28.05.2022, 22:31.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Dury Разгледай мнение

                        Не трябва разбира се ама са си и доста, като много от тях харесва ни или не ще се насочат точно към имоти.
                        Разберете, аз не споря с никой от вас ще падат ли или ще се качват имотите просто за мен е абсурдно да се държат кеш пари при висока инфлация.
                        Ще видим какво ще стане, според мен, спад на този етап на цените не мисля, че ще видим,
                        Разказват проказки, че догодина инфлацията ще е около 5%, а след 2 години 2-3%.... Т.е. били сме преминали пика на инфлацията.
                        По тази логика , ако ще имаме още макс 10% тотал инфлация и някои други фактори не се знае знае ли се какво ще стане с цените на имотите поне у нас. Ако караме по 10% на година инфлация то тогава вече няма как да поевтинеят номинално каквито и да са другите фактори.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Dury Разгледай мнение

                          Не трябва разбира се ама са си и доста, като много от тях харесва ни или не ще се насочат точно към имоти.
                          Разберете, аз не споря с никой от вас ще падат ли или ще се качват имотите просто за мен е абсурдно да се държат кеш пари при висока инфлация.
                          Ще видим какво ще стане, според мен, спад на този етап на цените не мисля, че ще видим,
                          Мога да ти дам не една, а две причини защо не е толкова абсурдно да се държат пари в банка или кеш при инфлация. Причините са същите, заради които хората увеличаваха депозитите си и по време на нулеви, дори отрицателни лихви. На ЕЦБ им беше трудно да ги открият и също като теб са се чудили какви са тези абсурди и защо мерките им не вкараха парите в реалния сектор.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от better Разгледай мнение

                            От 10 год съм във Варна и на тва гадно време тай и не можах да свикна. 8 месеца зима - вятър и студ. Целия май сме на климатици, чак началото на юни го изключвам. Другия - е селянията и простотията. Цените на жилищата догонват Сф но наемите са като в съседните градове. Ако не са моряците и земеделците, отпиши го този град, скука.
                            Ненавиждам манталитета на местните.По тази причина не стъпвам на море в България...Тия хора я карат на принципа тоя глупак се е излъгал да дойде ясно е че няма да повтори затова да го оберем до шушка....Иначе града не го познавам добре но това което съм виждал не ми харесва.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от segato Разгледай мнение

                              Май говорим за различни неща. Не питам за конкретен човек , опитвам се да разбера защо са такива цифрите в НСИ.

                              Да кажем ще купуваш къща за 100 кинта. Ти слагаш 20% даунпеймънт, банката ти отпуска 80 кинта и купуваш къщата. Чувал съм, че банките в БГ постоянно оценяват имотите на по-ниска цена и да кажем те оценяват къщата на 85 кинта. Тогава слагаш 20% от 85 ( 17 кинта) като даунпеймънт , банката ти дава 68 кинта и събираш 85 а ти трябват 100. Вероятно тогава се минава на договорна ипотека и се слага допълнителен залог за да може банката да ти даде тия допълнителни 15 кинта. Е как имота, който вече е заложен, ще участва в договорната импотека ? При договорна ипотека трябва да е друг имот нали ?
                              Банката оценява даден имот на 100 хил. И ти казва, че може да ти даде кредит за 80 хил. Обаче с продавача сте се договорили за цена 75 хил. Може самият продавач да е решил така по негови си причини, може вие двамата да сте се договорили да обявите по-ниска цена, а другото да платиш под масата. И в случая трябва да има договорна ипотека. за да вземеш 80 хил. при цена 75 хил. Продажна цена и оценка на имота са различни неща.
                              Има и друг случай, но няма да навлизам в подробности.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от pwise Разгледай мнение

                                Това е мое лично мнение. Все пак трябва малко повече време за да добиеш пълна представа за града, или както се казва да мине Honeymoon stage когато всичко е невероятно. Храната във Варна е на много лошо ниво по заведенията, до такава степен, че в Хепи е хубаво. Заведенията на плажа които са добри се броят на едната ръка заедно с тези на морска гара. През по-голямата част от годината времето е неприятно понеже е много влажно и макар да е морски град винаги се усеща студено, без трите летни месеца. Фекалии плуват на централния плаж, както и на уейк парка, когато е спукана тръбата в езерото лайната стигат чак до паша дере на юг. В града няма абсолютно никави паркове като изключим морската градина(която е невероятна ако живееш до нея). Инфраструтурата дори и новата е много зле, шофьорите са най-наглите и нетолерантни от цяла България, в София шофирането ми е доста по безпроблемнно. Нивото на пристъпност е голямо, 4 пъти са ми разбивали колата - това не ми се е случвало в нито един друг голям град дори веднъж. От Девна агрополихим или солвей към 1-2 през нощта изпускат някакви химикали и се осмърдява цялата ниска част около езерото, и части от централната, в зависимост от вятъра може да смърди и в други квартали.
                                В целия град има може би няколко места които стават за живеене - всеизвестния Чайка, всичко на 5 минути пеша от морската градина, макар повечето около нея да е твърде клоустрофобично(шишковата градина например е на добро място, но не е приятно), Бриз и той не става макар всички гъзари да се бутат там. В темата ТИМ и как се прави бизнес там по-добре да не навлизаме, само ще спомена че е най-близко до 90-те от всички големи градове. Но това също е много важно от гледна точка на перспективата в града и още повече за имотите, може би един от най-важните фактори заедно с ограниченото място за растеж на града.

                                Единственото добро нещо във Варна е морската градина и такситата. И както казах пак зависи от локацията, на правилното място и с малко късмет живота във Варна може да е прекрасен. От вилата в Кранево сигурно изглежда много добре Варна, но пробвай да живееш там една цяла година в "нормален" квартал. Жена ми е от там и има няколко наследствени имота и пак не живеем там. Лично предпочитам София или Пловдив пред Варна, нямам впечатления от Бургас например.
                                От 10 год съм във Варна и на тва гадно време тъй и не можах да свикна. 8 месеца зима - вятър и студ. Целия май сме на климатици, чак началото на юни го изключвам. Другия - е селянията и простотията. Цените на жилищата догонват Сф но наемите са като в съседните градове. Ако не са моряците и земеделците, отпиши го този град, скука.
                                Last edited by better; 28.05.2022, 22:21.

                                Коментар

                                Working...
                                X