IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от mathematician Разгледай мнение


    Не знам 2008 да е имало криза в ИТ в България - сектора почти не беше засегнат тогава. Най-много да бяха замразени заплатите за 2-3 години. Но след това ръста почна пак. И да имаше 2-3 фирми фалирали, но пазара бързо обра съкратените и изобщо не се усети.


    Е тука едно интересно видео - хората си търсят служители, чак фестивал направили за да си наберат хора и да промотират ИТ-то.

    https://www.youtube.com/watch?v=3WUdX4MYgbk


    Между другото аз си мисля, че ИТ сектора в региона има доста нагоре още (като под регион - БГ, Румъния, дори и Сърбия).

    Преимущества като по-ниска цена на труда не са толкова важни. А според мен е, че малките до средни БГ фирми все още нямат бюрокрацията и сложните процедури дето се наблюдават в западните компании. Съответно са доста по-гъвкави и маке шит хапенс както се казва на чист шопски диалект.

    Което па води до наличието на чужденци в българските ИТ компании в София - от Испания, Португалия, даже и от Германия и Франция има. Щото като няма откъде да вземеш хора събираш някой от ЕС - поне те могат да работят тука в БГ без визи и проблеми.


    Аз говоря за кризата 2008 в САЩ. Тогава още ИТ сектор в България на практика нямаше. Поне нямаше много общо със сегашния.

    Ако предимството на България е по-ниската цена на разработка, не знам как си мислите че ше бъдат привлeчени качествени специалисти от ЕС. За какво да идват в БГ? За да изкарват по-ниски заплати и да живеят в милата българска действителност? Може някой пъпчьо да се излъже заради по-добрите шансове да му върже на нежния фронт , но това няма да реши проблема с липсата на кадри.

    Много се надявам да не се излъжат да вкарват индийци защото това ще краят на ИТ бизнеса в България
    Last edited by segato; 28.06.2022, 22:20.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Laconic Разгледай мнение

      Не се надявайте да пуснат печатницата, за да спасят зомбитата и ипотекарите, при тази инфлация!
      Не се надяваме. Колко % от ипотекарите прогнозирате да глътнат вода и това ще ви позволи ли някога да си купите имот на ниска според вас цена?

      Коментар


      • Според Георги Ангелов трябва да се вдигат лихвите от ЕЦБ за да се пребори инфлацията

        https://money.bg/guests/etsb-tryabva...ezhegoden.html

        Според АСЕНОМИКАТА, не трябва да се вдигат лихвите.
        Аз залагам на Асенчо

        Коментар


        • Първоначално изпратено от 13ADROL Разгледай мнение

          Е, нали досега пишеше за рецесия и смарангясване, отведнъж всичко ще е цветя и рози. Интересно ми е как 14% инфлация се сгъва на 2%. Ти да не си факира Мити, преродил се като Laconic?
          Аз пиша за рецесия и фалити...къде ги видя тези цветя и рози? Смарангясването остава, но социалните системи ще работят нормално, за да не умират хората от глад...Нищо повече! Не се надявайте да пуснат печатницата, за да спасят зомбитата и ипотекарите, при тази инфлация!
          Инфлацията може да бъде нулирана за година и три месеца, това вече е правено в България, но за съжаление повече пишете отколкото четете!

          Коментар


          • Първоначално изпратено от acen1975 Разгледай мнение

            Каврък,да бе мислиш както финансовия министър на унгария,че тва е правилното решение?
            . Тва е икономическо сепуко в следствие на грешна монетарна политика.....
            ....
            иван митев, това ти ли си бил??!
            препоръка е

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Специалист по всичко Разгледай мнение

              Как по-ясно да отговоря, че няма такова нещо като закована лихва? В един момент лихвата се променя. Може да е след решение на централна банка, както е в Еврозоната, може и да е по вторични канали, както е у нас.
              А сега ще ти разкрия защо нашата лихва е "закована" на нула. Защото зависи от един индекс LEONIA. Той се отнася за овърнайт депозитите на междубанковия пазар. И по методика, когато този индекс е отрицателен, както е в последно време, основният лихвен процент е с нулева стойност. Но това са излишни подробности. По-важното е да запомниш, че нашият основен лихвен процент няма значение за паричната поритика. Той нито се използва за рефинансиране на банки, нито за лихва върху депозити на банки, нито за нещо друго.
              Влизаш във води, които не са ти съвсем ясни и е излишно да се изказваш като голям капацитет.
              Е най-накрая вече всички да видят колко си некомпетентен. Много бързо забрави за борда и за външната търговия. Ето оказа се че ОЛП е закован на нулата по методика на БНБ и не следва никакви индекси.

              Относно дали ОЛП се ползва по кредити заповядай https://www.tokudabank.bg/bg/individ...oeto-badeshte/

              Вече трий акаунта и почвай с нов че не виждам кой ще ти вярва за нещо.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от segato Разгледай мнение

                Ъъъъъъ, в ИТ цената на труда обикновено не е най-важното ... ако беше, нямаше да има заплати по половин милион USD годишно за програмист и всичко щеше да е в Индия на $10 на час. На всичкото отгоре България всъщнот не е евтина аутсорсинг дестинация и това което я държи в картинката са ниските осигуровки, нисък данък общ доход и това, че все пак е членка на ЕС и интелектуалната собственост е защитена поне на хартия. Качеството и количеството на наличните ИТ специалисти не е за хвалене и при криза не се знае накъде ще тръгнат нещата. При предишната криза 2008 тук , компаниите масово предоговаряха заплатите с 20-30% надолу и лейваха в краен случай, но спряха доста аутсорсинг проекти зашото те са обикновено тези с ниска важност. Така, че тогава кризата май удари повече Индия.

                Не знам 2008 да е имало криза в ИТ в България - сектора почти не беше засегнат тогава. Най-много да бяха замразени заплатите за 2-3 години. Но след това ръста почна пак. И да имаше 2-3 фирми фалирали, но пазара бързо обра съкратените и изобщо не се усети.


                Е тука едно интересно видео - хората си търсят служители, чак фестивал направили за да си наберат хора и да промотират ИТ-то.

                https://www.youtube.com/watch?v=3WUdX4MYgbk


                Между другото аз си мисля, че ИТ сектора в региона има доста нагоре още (като под регион - БГ, Румъния, дори и Сърбия).

                Преимущества като по-ниска цена на труда не са толкова важни. А според мен е, че малките до средни БГ фирми все още нямат бюрокрацията и сложните процедури дето се наблюдават в западните компании. Съответно са доста по-гъвкави и маке шит хапенс както се казва на чист шопски диалект.

                Което па води до наличието на чужденци в българските ИТ компании в София - от Испания, Португалия, даже и от Германия и Франция има. Щото като няма откъде да вземеш хора събираш някой от ЕС - поне те могат да работят тука в БГ без визи и проблеми.



                Last edited by mathematician; 28.06.2022, 20:48.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от 20000леваЗАПЛАТА Разгледай мнение

                  Ти вече си влязъл в капана. Задал съм ти въпрос. Не бягай по тъча ами отговаряй. Веднъж като признаеш че борда няма нищо общо с лихвите (както е по целия свят), остава втората ти опорка със външната търговията. Ама търговията нито е константа, нито обхваща цялата икономика. Каквато и функция да измислиш с компенента външна търговия тя ще варира от месец за месец и от година за година. А наща лихва е закована на нула с години. Очевидно че търговията не е компонента тук а нещо буквално е заковано на матемитическа кръгла нула.
                  Как по-ясно да отговоря, че няма такова нещо като закована лихва? В един момент лихвата се променя. Може да е след решение на централна банка, както е в Еврозоната, може и да е по вторични канали, както е у нас.
                  А сега ще ти разкрия защо нашата лихва е "закована" на нула. Защото зависи от един индекс LEONIA. Той се отнася за овърнайт депозитите на междубанковия пазар. И по методика, когато този индекс е отрицателен, както е в последно време, основният лихвен процент е с нулева стойност. Но това са излишни подробности. По-важното е да запомниш, че нашият основен лихвен процент няма значение за паричната поритика. Той нито се използва за рефинансиране на банки, нито за лихва върху депозити на банки, нито за нещо друго.
                  Влизаш във води, които не са ти съвсем ясни и е излишно да се изказваш като голям капацитет.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от acen1975 Разгледай мнение

                    Каврък,да бе мислиш както финансовия министър на унгария,че тва е правилното решение?
                    . Тва е икономическо сепуко в следствие на грешна монетарна политика.....
                    Така става,след като унгарските икономисти са учили икономика в елитни европейски университети......вместо да учат АСЕНОМИКА във форумите на инвестора.....

                    значи викаш. Преборват се унгарци с инфлацията....с колосални лихви.....
                    . И как ше стане?
                    шейха на Саудитска Арабия ще си каже:
                    - леле.....Унгарците ПАК вдигат лихвата...
                    . давай да увеличаваме капаситото,че ше ми преебат благата далавера от високите цени ,в следствие на изкуствения дефицит..който създаваме ,благодарение на братоубийствената война на нашия съпартиец по интереси... путин....

                    дааааа,още утре в Унгария петрола ще стане 10$ барела.......щото са вдигнали лихвата....

                    други суровини?
                    . желязо?
                    . Миталците кат видат че Сащ вдигат лихвите,тогава хеджат продукция с шортене на фючъри.....тоя образ обран дори не знаят че съществува....какму ли да се интересуват от лихвите му......
                    да не мислиш,че Джордж сорос ще се изметка с пут опции на чикакската борса и ще думне ПРЕДВАРИТЕЛНО цената на медта с 20%,защото е предвидил,че Унгарската банка вдига лихвите????
                    Кой е обран?коя е унгария,?...че с монетарен контрол да дирижира световната инфлация?

                    ще ти кажа кой е:
                    . Унгария е поредната жаба,която вдига крак,щото е поддочула че подковават коня....
                    . А знаеш ли кво става с жаби,които си вдигат краката да ги подковават......ами подковават ги...

                    С имотния им маркет няма кво да ти казвам.....ти се досещаш.....с банковата им система кво ще стане,след като стане това,което ще стане с имотния им маркет......няма да ти казвам....ти се досещаш...
                    С индустрията им? От оувъркапасити и ниски лихви.....право в индеркапасити с ВИСОКИ ЛИХВИ......
                    АКО НЯКОЙ ИДУСТРИЯЛЕЦ УСПЕЕ ДА ОЦЕЛЕЕ НА ТАКЪВ МОНЕТАРЕН И ИКОНОМИЧЕСКИ ДИСТРЕС....АЗ ЛИЧНО ЩЕ ГО ОБЯВЯЗА НОБЕЛОВ ЛАУРЕАТ.
                    .
                    и знаеш ли кво ще е следствието от тва,че икономистите им са учили икономика вместо асеномика?
                    Ами поне около 20 - 40 МИЛИЯРДА НОВ ДЪЛГ ,който ще им помогне НЕ да си спасят икономиката,ами да не се стигне до бартерно стопанство......демек обран да гледа марули,а финансовия му министър репички......и да си ги ТРЕЙДВАТ ПРЕЗ ОГРАДАТА НА ДВОРОВЕТЕ СИ....

                    само сащ могат да се преборят с инфлацията,НИКОЙ ДРУГ......и те не само ще я преборят.....ще я направят на ШИПКОВ МАРМАЛАД.....
                    . А държави като унгария вместо да държат ниски лихви,за да предпазят икономиките си от бруталната рецесия,която се задава.....те не я виждат и се борят с инфлация с която сами по себе си няма как да се дори и преборят.....


                    виж кво прави ЕЦБту.....то и те не че имат мозък за споделяне...ама къде къде по добре от унгарците....
                    "бруталната рецесия,която се задава.....те не я виждат и се борят с инфлация с която сами по себе си няма как да се дори и преборят....."

                    Къде е тази рецесия ?

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение
                      Унгарската централна банка увеличи драстично основната лихва

                      Регулаторът увеличи основната лихва със 185 базисни пункта до 7,75% във вторник
                      Каврък,да бе мислиш както финансовия министър на унгария,че тва е правилното решение?
                      . Тва е икономическо сепуко в следствие на грешна монетарна политика.....
                      Така става,след като унгарските икономисти са учили икономика в елитни европейски университети......вместо да учат АСЕНОМИКА във форумите на инвестора.....

                      значи викаш. Преборват се унгарци с инфлацията....с колосални лихви.....
                      . И как ше стане?
                      шейха на Саудитска Арабия ще си каже:
                      - леле.....Унгарците ПАК вдигат лихвата...
                      . давай да увеличаваме капаситото,че ше ми преебат благата далавера от високите цени ,в следствие на изкуствения дефицит..който създаваме ,благодарение на братоубийствената война на нашия съпартиец по интереси... путин....

                      дааааа,още утре в Унгария петрола ще стане 10$ барела.......щото са вдигнали лихвата....

                      други суровини?
                      . желязо?
                      . Миталците кат видат че Сащ вдигат лихвите,тогава хеджат продукция с шортене на фючъри.....тоя образ обран дори не знаят че съществува....какму ли да се интересуват от лихвите му......
                      да не мислиш,че Джордж сорос ще се изметка с пут опции на чикакската борса и ще думне ПРЕДВАРИТЕЛНО цената на медта с 20%,защото е предвидил,че Унгарската банка вдига лихвите????
                      Кой е обран?коя е унгария,?...че с монетарен контрол да дирижира световната инфлация?

                      ще ти кажа кой е:
                      . Унгария е поредната жаба,която вдига крак,щото е поддочула че подковават коня....
                      . А знаеш ли кво става с жаби,които си вдигат краката да ги подковават......ами подковават ги...

                      С имотния им маркет няма кво да ти казвам.....ти се досещаш.....с банковата им система кво ще стане,след като стане това,което ще стане с имотния им маркет......няма да ти казвам....ти се досещаш...
                      С индустрията им? От оувъркапасити и ниски лихви.....право в индеркапасити с ВИСОКИ ЛИХВИ......
                      АКО НЯКОЙ ИДУСТРИЯЛЕЦ УСПЕЕ ДА ОЦЕЛЕЕ НА ТАКЪВ МОНЕТАРЕН И ИКОНОМИЧЕСКИ ДИСТРЕС....АЗ ЛИЧНО ЩЕ ГО ОБЯВЯЗА НОБЕЛОВ ЛАУРЕАТ.
                      .
                      и знаеш ли кво ще е следствието от тва,че икономистите им са учили икономика вместо асеномика?
                      Ами поне около 20 - 40 МИЛИЯРДА НОВ ДЪЛГ ,който ще им помогне НЕ да си спасят икономиката,ами да не се стигне до бартерно стопанство......демек обран да гледа марули,а финансовия му министър репички......и да си ги ТРЕЙДВАТ ПРЕЗ ОГРАДАТА НА ДВОРОВЕТЕ СИ....

                      само сащ могат да се преборят с инфлацията,НИКОЙ ДРУГ......и те не само ще я преборят.....ще я направят на ШИПКОВ МАРМАЛАД.....
                      . А държави като унгария вместо да държат ниски лихви,за да предпазят икономиките си от бруталната рецесия,която се задава.....те не я виждат и се борят с инфлация с която сами по себе си няма как да се дори и преборят.....


                      виж кво прави ЕЦБту.....то и те не че имат мозък за споделяне...ама къде къде по добре от унгарците....

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от redcretin Разгледай мнение

                        Къде тоя пик, в обявите на брокерастите ли?
                        Като сте прости и нямате пазар на НИ - гледайте ги тях За пример срива в Канада е без аналог, Турция също е по-изгодна от всякога, Гърция върви и тя като топъл хляб. Боли ме мен дедовия за Радомир и Гоцето, кой с акъла си ще загроби пари там?! Банките викаш да фалират, че да припомням ли как държавата подари едни пари от данъците ви на една баМка наскоро за пореден път? Не бе, не са фалирали, и КТБ ви е малко, още може
                        Не е само в обявите. Ти на почивка по черноморието ходи ли тва лято да видиш цените. И хотели, и забавления, храни. И в София е същата работа. Аз писах мойта любима квартира е по 3 почти, а нормалните увеличения са 30% даже май повече. В София вече са затворили половината хотели, няма място и се наддава от туристи с напечатани пари.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Специалист по всичко Разгледай мнение

                          Колко държави с валутен борд можеш да ми посочиш, щом са толкова много?
                          Не знам какво точно разбираш под закована лихва, но никъде лихвата не е закована.
                          Ако искаш провери кои са ни основните търговски партньори и какъв е търговският и капиталовият ни оборот с тях като дял от общия ни оборот. Ако това не го приемаш за тесни отношения, ок, значи не са.
                          Ти вече си влязъл в капана. Задал съм ти въпрос. Не бягай по тъча ами отговаряй. Веднъж като признаеш че борда няма нищо общо с лихвите (както е по целия свят), остава втората ти опорка със външната търговията. Ама търговията нито е константа, нито обхваща цялата икономика. Каквато и функция да измислиш с компенента външна търговия тя ще варира от месец за месец и от година за година. А наща лихва е закована на нула с години. Очевидно че търговията не е компонента тук а нещо буквално е заковано на матемитическа кръгла нула.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от 13ADROL Разгледай мнение

                            Е, нали досега пишеше за рецесия и смарангясване, отведнъж всичко ще е цветя и рози. Интересно ми е как 14% инфлация се сгъва на 2%. Ти да не си факира Мити, преродил се като Laconic?
                            Сгъва се с КРИЗА и зор. Като няма пари няма инфлация. Големият въпрос е какъв толеранс дават правителства и централни банки преди да се включат с 'лечебни инжекции' от напечатани пари... тогава вече има и криза и девалвация на валутата.
                            това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Laconic Разгледай мнение

                              Голям страх имаш от това печатане...Как спиш нощем? Успокой се, печатане скоро няма да видиш. Рецесията ще я борят с ниски лихви, но само, ако инфлацията е под 2%! Дотогава всичкото зомби ще фалира и ще останат само качествени компании. Социалните системи ще си работят нормално, така че и тук драма не виждам!
                              Е, нали досега пишеше за рецесия и смарангясване, отведнъж всичко ще е цветя и рози. Интересно ми е как 14% инфлация се сгъва на 2%. Ти да не си факира Мити, преродил се като Laconic?

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                                Крети пак не си ориентиран. :-)
                                Ако се започнат масови световни съкращения на ИТ-та. Нещо в което се съмнявам, но карай... Ще започнат от вас защото разхода на работодателя за твоето работно място в Германия е примерно 10-15К евро на месец, а за същата работа като краен резултат у нас ще бъде 10-15К лева ... А вероятно разликата е и по-голяма.
                                Ама нема се пУашиш знам че нямаш тайни относно немският социал :-)
                                Световни ли? Откъде накъде, само некадърниците в Ишлеметия ще ви порежат - аз изкарвам на фирмата тук до 1млн евро годишно, ти не вярвам да добуташ и до 100 хил Ха познай от три пъти кой ще излети и защо
                                Ако ме интересуваше немския цоциал, първо теб щях да питам Мен ме интересуват немските данъци и кредити, за теб са без значение - ти си прост Ганьо и нито можеш да си спестиш/върнеш от първите, нито да ти отпуснат от вторите. Я се направи сега че те викат, "гарсон ун кайве!"

                                Коментар

                                Working...
                                X