IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • https://www.infostock.bg/infostock/c...reditniya-risk

    Риска като фактор се завръща освен лихвите и всичко останало ...
    ЕЦБ засилва контрола върху това как банките управляват кредитния риск

    13 Декември 2022 09:30

    Европейската централна банка ще засили контрола върху това как банките управляват кредитния риск и диверсифицират финансирането, посочи ЕЦБ, докато очертаваше приоритетите си за 2023 г., тъй като еврозоната се насочва към вероятна рецесия и е изправена пред рязко нарастващи разходи за заеми, пише "Ройтерс".

    Валутният блок от 19 държави е изправен пред двойния удар на висока инфлация и рязък икономически спад, до голяма степен резултат от войната на Русия в Украйна, която принуди ЕЦБ да затегне условията за финансиране, въпреки че изостря икономическата болка.

    ЕЦБ, която контролира повече от 100 големи банки в Европа, заяви, че сега ще разгледа по-отблизо кредиторите, изложени на най-уязвимите сектори, включително енергетиката и търговията с енергия, и също така ще следи внимателно жилищните ипотеки и търговските недвижими имоти.

    По-високите лихвени проценти и бавната или вероятно рецесионна перспектива за растеж може да затруднят капацитета за обслужване на дълга на кредитополучателите в бъдеще. Неотдавнашен надзорен преглед също потвърди недостатъци в контрола на риска на банките, особено при наблюдението на заемите, класифицирането на кредитополучателите в затруднено положение и провизиите“, се казва в изявление на ЕЦБ.

    „Това прави банките уязвими към рязка корекция на някои пазари на имоти, особено в сегмента на жилищните имоти, като се има предвид динамиката на цените, наблюдавана през последните години“, казаха от ЕЦБ.


    ЕЦБ ще провежда по-целенасочени прегледи на кредиторите, за да насърчи „справедливото и навременно“ признаване на очакваните кредитни загуби чрез по-високи провизии.

    „Освен това, нарастващите лихвени проценти и по-високите разходи за строителство вероятно ще повлияят негативно на пазара на търговски недвижими имоти, особено на офис сектора, който вече се разтърсва от промяната в работните практики и търсенето на качество, произтичаща от пандемията“, каза надзорникът.

    Друг ключов риск, който трябва да наблюдавате, е как банките се справят с нарастващите разходи за заеми. Кредиторите са взели назаем над 2 трилиона евро (2,11 трилиона долара) ултра евтино, многогодишно финансиране от ЕЦБ, но този механизъм сега се прекратява и кредиторите, които са върнали 800 милиарда евро парични средства от централната банка, трябва да върнат към пазарно финансиране.

    "Тази възвръщаемост може да бъде по-сложна, тъй като разходите се покачват и апетитът на инвеститорите към риск намалява, което вероятно ще намали рентабилността на банките и ще постави под въпрос способността им да поддържат коефициенти на ликвидност и финансиране", каза ЕЦБ.


    Коментар


    • https://www.bloombergtv.bg/a/35-bloo...zhednevieto-ni

      Коментар


      • Първоначално изпратено от better Разгледай мнение

        Възможно е, но на мен ми е интересно, как така за 1 ден вдигат със 100%?
        Еми ей така ,тая инфлация как ще се обере ?
        До оня ден банките щавеха с такси,те още го правят де ,но и инфлацията е толкова висока че налага рязко поскъпване на парите ...Това става ,и не е за ден ,предупреждаваха доста месеци вече...За Европа още сме на първото полувреме с поскъпването на заемите така казаха от Европейската банка , в Швеция и Скандинавия имаше лихви от 0 %,1% сега са тройни и пазарите са по стръмното ,у нас да кажем смъкнаха до 2,5 ,2.8%,но от тази база ще станат дубъл поне, а може и повече според зависи какво се случи,но за бизнеса кредитите първи поскъпнаха,потребителските ще отидат в небето поне 10%най малко ще са

        Коментар


        • Първоначално изпратено от antani Разгледай мнение

          В почти всички банки потребителския е на 7+% лихва. Отвори която и да е банка и гледай
          Възможно е, но на мен ми е интересно, как така за 1 ден вдигат със 100%?

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Julius_BG Разгледай мнение
            Кво значение има, скоро при всички.
            Затягайте коланите!
            Ке друса!

            п.п.
            Неслучайно ги подгряха кредитополучателите с рекламата "АЗ СЪМ САМО ЦВЯТ ЛИЛАФ".......
            Ааа, който има кредит да му мисли.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение

              Виж сега когато съм бил аз на площадите и съм се бил с полицията ,хвърлял съм камъни за демокрацията не знам ти какво си правил,тогава бях на 18 години.Сега все още съм готов ,но с овчедушен народ не става.
              Ти тогава помниш ли за какво се борихме и какво получихме ?!

              Коментар


              • Хората обичат да се фокусират върху това нещата да се върнат там, където са били. Но тенденцията" на по-високи лихвени проценти "може да продължи доста дълго време", каза Катрин Камински, главен изследователски стратег и портфолио мениджър в AlphaSimplex Group. "Това е нещо, което хората подценяват."

                Коментар


                • Първоначално изпратено от pa4anga Разгледай мнение

                  На площада , революция , ти сериозно ли Ники ?!
                  Виж сега когато съм бил аз на площадите и съм се бил с полицията ,хвърлял съм камъни за демокрацията не знам ти какво си правил,тогава бях на 18 години.Сега все още съм готов ,но с овчедушен народ не става.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от nkavrakov1982 Разгледай мнение

                    Пачангов докато не дойдеш на площада а си седиш на топличко нищо няма да се промени.Запомни добре това.За да живеем добре това само през Революция .
                    На площада , революция , ти сериозно ли Ники ?!

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от pa4anga Разгледай мнение

                      Теория на конспирацията ?! Ти сериозно ли ?
                      ПП Кои са играли мача викаш ?! Берти , детските филми са за деца , порасни вече . Ние техния мач никога няма да играем ! Само ще те открехна , шенгена не ни приемат не заради корупция или нещо от тоя род ! Съвсем на др място е заровено кучето .
                      Пачангов докато не дойдеш на площада а си седиш на топличко нищо няма да се промени.Запомни добре това.За да живеем добре това само през Революция .

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

                        хайде да не се обиждаме
                        ти сега зачеркна всички икономически школи и го удари на теория за конспирацията
                        в България ни трябват няколко по-сериозни кризи и ще се пообразоваме,че за 45г социализъм онези в западна европа са го играли мача доста повече от нас. Затова тук се литкаме в крайности.
                        Теория на конспирацията ?! Ти сериозно ли ?
                        ПП Кои са играли мача викаш ?! Берти , детските филми са за деца , порасни вече . Ние техния мач никога няма да играем ! Само ще те открехна , шенгена не ни приемат не заради корупция или нещо от тоя род ! Съвсем на др място е заровено кучето .
                        Last edited by pa4anga; 12.12.2022, 22:46.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от pa4anga Разгледай мнение

                          Монополи играта бе ! Дърт си не си на 20 !
                          Целия цирк е начертан и се допълва още от освобождението ! Ако смяташ ,че нещо тук у нас а и навсякъде се случва заради цикли или нещо друго си не наивен , глупав си !
                          хайде да не се обиждаме
                          ти сега зачеркна всички икономически школи и го удари на теория за конспирацията
                          в България ни трябват няколко по-сериозни кризи и ще се пообразоваме,че за 45г социализъм онези в западна европа са го играли мача доста повече от нас. Затова тук се литкаме в крайности.
                          това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                          Коментар


                          • https://www.investor.bg/a/534-novini...mments-listing

                            Вижте какво става в Швеция ?Жесток спад ...само у нас ни цакат с топла бира ...

                            Шведският жилищен пазар е в режим на свободно падане и предизвиква най-тежкия икономически спад в ЕС

                            Страната е изправена пред риска да изпадне в най-тежката рецесия сред 27-те икономики в съюза

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Bailor Разгледай мнение

                              В моята не е, още си стои на 4,2% ГПР. Като стане неизгоден, веднага го погасявам.
                              Вярно, ще отложа покупката на яхта, но само с година..
                              Първо казаха ще вдигат за бизнеса,после новите и накрая старите.Лошата новина е че лихвите ще ги държат високи няколко години.За Щатите дори говорят до 2024 година .

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

                                Това с монополите го остави, че тук (България) 99% сме простолюдието

                                Захлаждането,което започва да се усеща в България като задъхване на икономиката е породено от инфлацията, а не от лихвената политика - при нас лихвите са още 'песен'... инфлацията е като пожар, който изгаря читав редом със закъсал бизнес, а ЦБ се превръща в печатница за купони.

                                Идеята на затегнатите лихви е да угасят огъня с насрещен огън. Да закъсалите бизнеси ще изгорят по-бързо, но ще бъде спасена една витална част от икономиката, която в условия на хиперинфлация ще изгори редом с куция бизнес.

                                Тук обикновено се набъркват разни популисти политици и объркват работата - дано този път не го сторят.
                                Монополи играта бе ! Дърт си не си на 20 !
                                Целия цирк е начертан и се допълва още от освобождението ! Ако смяташ ,че нещо тук у нас а и навсякъде се случва заради цикли или нещо друго си не наивен , глупав си !
                                Last edited by pa4anga; 12.12.2022, 22:23.

                                Коментар

                                Working...
                                X