IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от better Разгледай мнение

    Тва последното не е вЕрно, даже напротив.
    Естествено, че не е вярно, като колежката много добре го знае. Брокерски мурафети...

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Bailor Разгледай мнение
      Интересен и в десятката беше въпроса на Дюри, като продаде примерен апартамент за 300 000, какво да ги прави парите?
      Супер неадекватен отговор получи от bota156, който не може психически да се съвземе цели 6г. от жалкия момент в който си е помислил, че е продал имоти на връх, а тези 6г. продължава повишението им. Какво е направил този абонат-300 000 в депозит, който за цели 6г. е изръфан наполовина от инфлацията и 100 000 погребани и зазидани в мазето пак със същия успех.
      Този въпрос биха си го задали хората нямащи кредити (а те са малцинство) и вероятно няма да продават ако парите не им трябват за нещо (и аз съм в тази категория)!
      Обаче ако си купил с кредит с цел инвестиция и вноската по ипотеката расте, търсенето намалява, разходите се увеличават, но доходите са надолу (да не дава господ да останеш и без работа)? Тогава ще продаваш ли или ще стискаш безценния имот?

      Коментар


      • Интересен и в десятката беше въпроса на Дюри, като продаде примерен апартамент за 300 000, какво да ги прави парите?
        Супер неадекватен отговор получи от bota156, който не може психически да се съвземе цели 6г. от жалкия момент в който си е помислил, че е продал имоти на връх, а тези 6г. продължава повишението им. Какво е направил този абонат-300 000 в депозит, който за цели 6г. е изръфан наполовина от инфлацията и 100 000 погребани и зазидани в мазето пак със същия успех.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от better Разгледай мнение

          Тва последното не е вЕрно, даже напротив.
          Вярно е ,но няма да е винаги така ! Затова е хубаво всеки да си направи добре сметката какво иска и търси. Все повече ще се скъсяват разликите и тогава вече ще стане късно да се реагира. Въпреки всичко мисля, че ще имаме още едни десетина -петнадесет години ,но не и повече, а колкото повече се приближаваме ,толкова повече хора ще го разбират и конкуренцията ще се увеличава.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от better Разгледай мнение

            Тва последното не е вЕрно, даже напротив.
            Дали? Ето какво показва тази статия, достъпността за възвращаемост е почти идентична с повечето страни с които се сравняваме. Има и места, като Русия и Индия, където са нужни два и ли три пъти по-дълги години да се върне инвестицията в имот, та КОЕ не е вярно?
            https://money.bg/property/kolko-godi...e-izplati.html

            За швецарски градове и Мюнхен примерно, няма да отварям дума, за да не стане лошо на някои понижители. Не случайно там има и 100г. ипотеки.
            Last edited by Bailor; 26.03.2023, 21:53.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Дюри Разгледай мнение

              Не разбирам какво се опитваш да направиш ? Мислиш си ,че аз която имам тези апартаменти не знам кое ми е изгодно и кое не ? Толкова глупава ли ти изглеждам особено след като ги притежавам от 23 год. и съм ги отдавала толкова ! Смяташ ,че не мога да си направя обикновенна бакалска сметка кое ми е изгодно и кое не ми е ?! Не се ли усещаш колко жалка позиция е твоята ? Само като си помислиш ,че тези жилища са купени за по 55000 $ и наема им не е падал от началото по-малко от 500 $ , не са били празни за повече от месец когато не съм ги ремонтирала ,а това съм правила само един път основно за тези 23 год. Смешно !!!
              Можеш да правиш каквото си искаш с твойте пари и твоя акъл, но те моля да не ме учиш ,аз как да управлявам свойте имоти и средства !
              Докато България, не достигне поне средното ниво на държавите от ЕС, нямам никакво намерение да се разделям със собствеността си защото тя ще поскъпва все повече и повече независимо какви леки корекции ще търпят цените и до тогава, а смятам и да ги отдавам през това време под наем ,хей така за разкош !!!

              ПП : Последно ще напиша още едноо нещо. Никъде по света не е толкова изгодно да се купуват имоти които да са с толкова голяма перспектива както в БГ
              Тва последното не е вЕрно, даже напротив.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Дюри Разгледай мнение

                Не разбирам какво се опитваш да направиш ? Мислиш си ,че аз която имам тези апартаменти не знам кое ми е изгодно и кое не ? Толкова глупава ли ти изглеждам особено след като ги притежавам от 23 год. и съм ги отдавала толкова ! Смяташ ,че не мога да си направя обикновенна бакалска сметка кое ми е изгодно и кое не ми е ?! Не се ли усещаш колко жалка позиция е твоята ? Само като си помислиш ,че тези жилища са купени за по 55000 $ и наема им не е падал от началото по-малко от 500 $ , не са били празни за повече от месец когато не съм ги ремонтирала ,а това съм правила само един път основно за тези 23 год. Смешно !!!
                Можеш да правиш каквото си искаш с твойте пари и твоя акъл, но те моля да не ме учиш ,аз как да управлявам свойте имоти и средства !
                Докато България, не достигне поне средното ниво на държавите от ЕС, нямам никакво намерение да се разделям със собствеността си защото тя ще поскъпва все повече и повече независимо какви леки корекции ще търпят цените и до тогава, а смятам и да ги отдавам през това време под наем ,хей така за разкош !!!

                ПП : Последно ще напиша още едноо нещо. Никъде по света не е толкова изгодно да се купуват имоти които да са с толкова голяма перспектива както в БГ
                Послеписът ти обяснява голЕмото реване от невръзващенците от САЩ и Германия. Когато тези си мислеха в началото на 90-те, че запада ги чака точно тях с отворени обятия, ние не лапахме мухи, а купувахме имоти. Сега се върнали и ООООУУУУУ, ужас, цените станали много високи
                Last edited by X_Y; 26.03.2023, 21:31.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от segato Разгледай мнение

                  Аз цена 300К (3к м2), наем 700 евро не си ги изсмуквам от пръстите. Виждам реални обяви за един и съш апартамент под наем и за продажба, че и за единия ми направи впечатление , че обявата стоеше няколко месеца. Май накрая мернах , че свалиха наема и си замина. Ти ако даваш на 1200€, би трябвало по аналогия да говориш за продажба горе долу поне за 520k. Не мога да те посъветвам какво да правиш парите , но ти явно се надяваш някой друг да ги изкара и да ти изплати сумата един ден, така че сама осъзнаваш , че има какво да се прави с тях. Ако излезнеш от частния случай за твоя щастливо висок наем и това , че конкретно на теб не ти трябват пари кеш ще разбереш , че от едната страна имаш 500к суха пара , от друга трябва да чакаш някой да ти дава на час по лъжичка срешу това да менажираш и поодържаш апартамента за твоя сметка и след 40 години след всичкия този зор с подръжката и търсене на наематели ше получиш сумата която би взела сега.

                  Аз не вярвам някой да се навие да плаща 1200€ месечно без някакви екстри като например портиер, фитнес на първия етаж, подържана градина и т.н. всичко включено в цената , така че очаквам поне едни 100€ разходи по подръжка на обши части и портиер. Отделно че за тия 40 години за да таргетва такъв наем, апартамента ше трябва да се ъпдейтне 2-3 пъти. Баните може би само 1 път , но кухнята не я виждам като по-малко 2 пъти пълна промяна, шкафове , барплотове, печки , мечки. И не говоря за барплот и шкафове от ламинат. Печки от Wolf и Thermador нагоре. Така, че за да си top of the market ше трябва да се изсръсиш поне 40-50к всеки път. За който иска да спори, само печката и хладилника ше са поне 10к, материала за барплотовете (без рязането и монтажа) поне 3к, българските майстори чувам , че правели чудеса , ма вече взимали като в Германия. Отделно, че 40 години с дограмата от 90-те няма да стане , дори да е в добро състояние ше е морално остаряла и трябва да се смени. Та общо взето идваме до другия мит, как човек седи някъде и прибира едни наеми без да си мръдне пръста. Ми не става, 100€ месечно за подръжката на градината, фитнеса и обшите части са 8% от наема, отделно ремонтите ше глътнат поне 100-150к за тия 40 години. Не знам как е прието в България, боклук , отопление, ток , включени ли са в цената Със застраховките също не знам как сте, но и там ше има едни пари и за имота и за liability. Данъците колкото и да са ниски, пак все трябва са някакви , и вероятно тепърва ще се чуе за тях .. Сметката тук, е че за 30 години плащаш къщата втори път, в България и само наполовина да я плащаш, пак излиза че наемите не са едни пари, които някой ти дава докато си на Бахамите и си забравил че имаш апартамент.
                  Не разбирам какво се опитваш да направиш ? Мислиш си ,че аз която имам тези апартаменти не знам кое ми е изгодно и кое не ? Толкова глупава ли ти изглеждам особено след като ги притежавам от 23 год. и съм ги отдавала толкова ! Смяташ ,че не мога да си направя обикновенна бакалска сметка кое ми е изгодно и кое не ми е ?! Не се ли усещаш колко жалка позиция е твоята ? Само като си помислиш ,че тези жилища са купени за по 55000 $ и наема им не е падал от началото по-малко от 500 $ , не са били празни за повече от месец когато не съм ги ремонтирала ,а това съм правила само един път основно за тези 23 год. Смешно !!!
                  Можеш да правиш каквото си искаш с твойте пари и твоя акъл, но те моля да не ме учиш ,аз как да управлявам свойте имоти и средства !
                  Докато България, не достигне поне средното ниво на държавите от ЕС, нямам никакво намерение да се разделям със собствеността си защото тя ще поскъпва все повече и повече независимо какви леки корекции ще търпят цените и до тогава, а смятам и да ги отдавам през това време под наем ,хей така за разкош !!!

                  ПП : Последно ще напиша още едноо нещо. Никъде по света не е толкова изгодно да се купуват имоти които да са с толкова голяма перспектива както в БГ
                  Last edited by Дюри; 26.03.2023, 21:19.

                  Коментар


                  • а най-добрия вариант е да завещаеш на децата ведомствения панел,
                    който вече 3 поколения е отгледал
                    не точно да го завещаеш, но да им отстъпиш децката
                    а ти да се преместиш, като възрастните в хола
                    в кухнята, до печката е мястото на бабата
                    препоръка е

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Дюри Разгледай мнение

                      Хайде, да попитам и като взема днес 300к. какво да ги правя ? Или да си получавам по 1200 € месечно и след време този апартамент да го продам за 600 к ? Защо да върша подобни глупости не разбирам ? Могла съм и преди 10 години да го продам за 150 к. и да не съм събрала 131040 к. + още 150 к. от капиталовата. Луда работа !!! Никога няма да направя подобна глупост да си призная
                      Наистина не разбираш защото нямаш и не можеш да направиш сравнение.
                      Аз цена 300К (3к м2), наем 700 евро не си ги изсмуквам от пръстите. Виждам реални обяви за един и съш апартамент под наем и за продажба, че и за единия ми направи впечатление , че обявата стоеше няколко месеца. Май накрая мернах , че свалиха наема и си замина. Ти ако даваш на 1200€, би трябвало по аналогия да говориш за продажба горе долу поне за 520k. Не мога да те посъветвам какво да правиш парите , но ти явно се надяваш някой друг да ги изкара и да ти изплати сумата един ден, така че сама осъзнаваш , че има какво да се прави с тях. Ако излезнеш от частния случай за твоя щастливо висок наем и това , че конкретно на теб не ти трябват пари кеш ще разбереш , че от едната страна имаш 500к суха пара , от друга трябва да чакаш някой да ти дава на час по лъжичка срешу това да менажираш и поодържаш апартамента за твоя сметка и след 40 години след всичкия този зор с подръжката и търсене на наематели ше получиш сумата която би взела сега.

                      Аз не вярвам някой да се навие да плаща 1200€ месечно без някакви екстри като например портиер, фитнес на първия етаж, подържана градина и т.н. всичко включено в цената , така че очаквам поне едни 100€ разходи по подръжка на обши части и портиер. Отделно че за тия 40 години за да таргетва такъв наем, апартамента ше трябва да се ъпдейтне 2-3 пъти. Баните може би само 1 път , но кухнята не я виждам като по-малко 2 пъти пълна промяна, шкафове , барплотове, печки , мечки. И не говоря за барплот и шкафове от ламинат. Печки от Wolf и Thermador нагоре. Така, че за да си top of the market ше трябва да се изсръсиш поне 40-50к всеки път. За който иска да спори, само печката и хладилника ше са поне 10к, материала за барплотовете (без рязането и монтажа) поне 3к, българските майстори чувам , че правели чудеса , ма вече взимали като в Германия. Отделно, че 40 години с дограмата от 90-те няма да стане , дори да е в добро състояние ше е морално остаряла и трябва да се смени. Та общо взето идваме до другия мит, как човек седи някъде и прибира едни наеми без да си мръдне пръста. Ми не става, 100€ месечно за подръжката на градината, фитнеса и обшите части са 8% от наема, отделно ремонтите ше глътнат поне 100-150к за тия 40 години. Не знам как е прието в България, боклук , отопление, ток , включени ли са в цената Със застраховките също не знам как сте, но и там ше има едни пари и за имота и за liability. Данъците колкото и да са ниски, пак все трябва са някакви , и вероятно тепърва ще се чуе за тях .. Сметката тук, е че за 30 години плащаш къщата втори път, в България и само наполовина да я плащаш, пак излиза че наемите не са едни пари, които някой ти дава докато си на Бахамите и си забравил че имаш апартамент.

                      Това което най-много говори срешу наемите е липсата на инвеститори в имоти за наем. Където и да е на запад, има компании на които бизнеса им е да строят апартаментни комплекси с цел да ги дават под наем. И преди съм споменавал, като сетнеш процеса като бизнес намаляваш разходите и за оборудване и за подръжка, осигуряваш стандарт който ти гарантира приход. Не чувам в България да има такива инвеститори ( ако има ме поправете) , което за мен означава , че не могат да се правят пари от наеми.

                      Едно време Приморско беше село с една почивна станция "Тишина", която работеше като хотел, хората строяха къши на по 3-4 етажа с по 10-15 стаи. На единия етаж живееха а другите 2 отдаваха под наем на чехи и поляци. Като слезнеш на автогарата , бабите стоят и почва пазарлъка, 5 лева, 6 лева ... Умря това, градчето се напълни с хотели, с които бабите не могат да се конкуриртат. Който все оше дава под наем го прави или на ниска цена или се е ъгрейднал с накакви сървиси, ежедневно чистене, рецепция, закуска в ресторанта под къшата и подобно. И пак , техния сезон ше е по кратък, зашото не могат да поемат големи групи, нямат зали за семинари и т.н. Ситуацията с наемите в София прилича на Приморско преди години, няма големи играчи и дребните собственици на 5-10 стаи се изживяват като бизнесмени. В момента когато наемите започнат да стават атрактивни ше се изсипят едни пари, и възвръщаемостта при единичните апартаменти ще падне още зашото ще отидат на дъното на пазара или за лично ползване

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Tepix Разгледай мнение


                        По принцип идеалния вариант е да дадеш на детето си или заем за добро образование, или примерно парите за самоучастие, а не директно да му уреждаш живота на 18, но пак казвам - когато цялото общество дундурка децата, оправящите се сами реално тръгват с голям пасив.
                        Има и трети вариант. На големият ми син му казах: като завършиш право имаш S класа.
                        Е вече има:-))))

                        Относно имотите. Дал съм му една нова двустайка в Младост 4 да има къде да води мацките.

                        Няма като мен на младини да ги води в бащиният Москвич 408:-)
                        Обаче си плаща всичко, данък, ток, вода, парно, нет...
                        По съшият начин си плаща и разходите по S класата

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от segato Разгледай мнение
                          Проста сметка , продаваш 100 м2 апартамент днес при цена 3000 евро м2 и взимаш 300к веднага , или го даваш за 700 евро на месец 36 години за да вземеш пак 300к.
                          Те така си мислеха и хората продали имотите и набухали парите в КТБ:-)))
                          Накрая изходя бе ясен за всички.
                          Едните гонят Михаля, а други продължават да взимат наеми и имат имот:-)

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Bailor Разгледай мнение

                            Забелязал съм през годините висене във форума, че няма НИТО ЕДНА жена-понижител. Добре, че повечето наши опоненти , не живеят в Египет
                            Жена-понижител няма не само по отношение на НИ. В женската природа е по принцип да не гледат цени, да пазаруват импулсивно, да купуват каквото им трябва на момента и не са "ловци", включително и на цени, трендове и промоции.

                            В крайна сметка не съм чувал мъж да каже "Беше ми супер мъчно и притеснено и пръснах 300 лв. в Мосю Бриколаж".

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Tepix Разгледай мнение

                              В Египет екскурзовода ни обясни, че един мъж има практически 0 шанс за брак, ако не може да осигури собствен дом.
                              Забелязал съм през годините висене във форума, че няма НИТО ЕДНА жена-понижител. Добре, че повечето наши опоненти , не живеят в Египет

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Tepix Разгледай мнение

                                Труден е баланса. Мен ме оставиха да се оправям сам, при 3 свободни апартамента в София. Нямам против, може би само те поставя в малко по-неизгодна позиция при търсене на половинка спрямо останалите ми набори, на които техните им връчиха ключ от ново строителство и ключ от прилична кола на 5 години и тежко отрониха "Е, сине, сам ще се оправяш в този живот" Някои излязоха оправни момчета и увеличиха даденото от техните, а други на по 35-40 години имат единствено постижение в живота да живеят в апартамент на техните ... ма самостоятелно!

                                При мен нещата уж се наредиха, но като цяло когато цялото общество е ориентирано към това родителите да дават безплатни жилища и коли на децата си, тези извън приетия стандарт почват живота си с 350 000 лв. назад. Пък жените се оказа, че малко или много очакват един млад мъж от София да си има собствен апартамент на 25. Имал съм забавни реплики, когато се окаже, че съм софиянец под наем със живи родители с добър материален статус.

                                По принцип идеалния вариант е да дадеш на детето си или заем за добро образование, или примерно парите за самоучастие, а не директно да му уреждаш живота на 18, но пак казвам - когато цялото общество дундурка децата, оправящите се сами реално тръгват с голям пасив.
                                Това с дундуркането е голям и масов проблем- познавам хора на които родителите им взимащи по 500-600 лева пенсия им "помагат" давайки им пари всеки месец

                                Коментар

                                Working...
                                X