IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Пазарът на имоти през 2023г. - балансирано предлагане и разумни купувачи (imoti.net)

    Цени по квартали /София/

    Ръстът на цените в отделните квартали на столицата е видимо различен – тенденция, която се задълбочава с времето. Средно цените са нараснали с не повече от 100 евро за кв. м, като измененията са в рамките на статистическата грешка.
    В кварталите, където няма ново строителство, за сделките на вторичен пазар, ръстът е съвсем малък. По-значим е той в новите квартали, където се задейства принципа на снежната топка – появяват се нови проекти с по-високо качество, те привличат интерес към района, а интересът води до покачване на цените. Този ръст има пряка връзка с етапа на строителство на проекта – цените се увеличават с приближаването до разрешение за ползване независимо от външните фактори.

    Click image for larger version

Name:	3.png
Views:	1
Size:	25.2 КБ
ID:	4077184


    Наеми

    Наемният пазар в столицата е във все по-добра фаза – тенденция, която се забелязва още от началото на 2023 г. Той не само възстанови нивата отпреди кризите, но и демонстрира извънреден интерес. Една от причините е ръстът в цените на недвижимите имоти в едно с очакването за покачване на лихвените проценти. Покачването на наемните нива на апартаментите е над 10% от началото на годината. Така на практика изпреварват инфлацията, но независимо от високите цени търсенето надвишава предлагането.

    Коментар


    • Мдаааа... никак не е добре положението. Тоя спад направо разбива имащите имоти.


      https://www.imot.bg/9dj4j8

      Click image for larger version

Name:	Screenshot 2023-06-14 102336.jpg
Views:	1
Size:	42.9 КБ
ID:	4077179

      Коментар


      • Първоначално изпратено от ivanvg93

        Боже, колко мъка има по този свят. Предполагам модовете и сега ще погледната на другата страна и няма да баннат този психично болен и озлобен еничар (Джонката). А Вълчо като каже нещо за деЦката и има бан.... За заплахите на Кавръка и Еничара, обаче - не. Двоен аршин.
        Ванка, ако от новите апарти имаш един дето има добро помещение за сървърно, ми се ще да го обзаведеш добре, с мебели от масивна дървесина, а в сървърното да сложиш качествена вентилация и нов UPS. За един приятел питам. Ще се прибира скоро от чужбина Пари има с наемите можеш и да не го жалиш, той така или иначе ще си прекарва повечето време в балкана.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Kris_ Разгледай мнение

          Родоначалникът на бащиния ми род е слязъл от балкана от района на Трявна, а там имат такава традиция да строят точно по този автентичен метод.
          Има едни села в посока Кръстец където почти всички къщи строени преди век са така. От другата страна откъм Вонеща вода където минава Хаинбоаз също има, но повечето вече са със сменени нови керемиди.
          При нас има род "Витани", заселил ги е някой си Витан от Трявна. Този Витан е раждан около 1750. Негов внук (Витан Христов Витанов) пък е живял точно в такава къща, явно построена от него. В тази къща са живяли временно руснаци от Ловчанско-Севлиевския отряд на генерал Карцов. В близост до нея имаше голям речен вир (вече не съшествува, отнесен от реката), казвали са му "Руската Баня" - там се къпели руснаците. Командирът на батареята скрил в дуварите на тази къща част от парите на ротата - златни рубли. После като събаряли къщата ги намерили.

          Явно действително от района на Трявна са били тези стари майстори и оттам произлиза този занаят. Къщата в нашия двор не се знаеше точно от кой е строена, вероятно е била още 80те години на повече от 200 години.
          Last edited by ejonny2376; 14.06.2023, 01:22.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от bulgarian lev Разгледай мнение

            Гледай си живота и си клати каките докато можеш. Аз се радвам че жените ме обичат и винаги са ме обичали. И че съм изкарал ,,5 лева" които съм наместил достатъчно добре в имоти. Имаш вероятно много кинти - ти си знаеш, мисли по-дълбоко щото утре няма да можеш. Иди до Австралия, някъде дето не си ходил - имотите не са ти по вкуса явно. Ето, аз обмилям едно околосветско тука до две години да реализирам. Че и поддръжници намерих.
            И аз съм запланувал едно подобно за 2025г., което го отложих преди 2 години, а дотогава само ще „диверсифицирам” и финансови каскади.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от ejonny2376

              Той пръв тръгна да се заяжда и да ме заплашва, както винаги. Каквото повикало, такова се обадило. Няма да търпя разни плазмодии да се държат по подобен начин. Теб те уважавам изключително много, затова и прекратявам спора, но само заради теб го правя. А този му ник отива също в игнора.
              Кажи му да не се занимава с мен, просто не е здравословно за него.
              Гледай си живота и си клати каките докато можеш. Аз се радвам че жените ме обичат и винаги са ме обичали. И че съм изкарал ,,5 лева" които съм наместил достатъчно добре в имоти. Имаш вероятно много кинти - ти си знаеш, мисли по-дълбоко щото утре няма да можеш. Иди до Австралия, някъде дето не си ходил - имотите не са ти по вкуса явно. Ето, аз обмилям едно околосветско тука до две години да реализирам. Че и поддръжници намерих. И край, оттеглям се на спокойствие. Даже мисля и професията да зарежа. Изкриви си и трудно се работи без екип и качествени хора. Сега разбра ли що съм купувал имоти? Щото преди 10 години се досещах кво ще се случи.
              Last edited by bulgarian lev; 14.06.2023, 01:16.
              Останете си гладни, останете си глупави - Стив Джобс

              Коментар


              • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

                Така е, аз съм питал - няма вече майстор, който да направи такъв покрив. Няма и материали. Плочите се разпродадоха и разграбиха, ползват ги главно за настилки на дворове. Нови плочи няма кой да добие - кой ще ти отиде на баира да блъска?
                Ами бих се занимавал и бих платил, ако имам подходящия имот, ама като не знаеш занаята и няма кой …
                Сега като се замисля, джонка, може и да съм ти виждал имота в Априлци без да знам, че е твоя. Там не съм бил от доста време, но си спомням някои от къщите в посока лифта с кофата.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Bad_Bear Разгледай мнение
                  Жонка, като стане готова къщата, дай една снимка насам...за нас младите които отдавна не са виждали такова нещо(сериозно). Между другото за такива покриви и аз имам спомен за къща в Търновско, минавайки през Прохода на Републиката, както спомена Крис.
                  Родоначалникът на бащиния ми род е слязъл от балкана от района на Трявна, а там имат такава традиция да строят точно по този автентичен метод.
                  Има едни села в посока Кръстец където почти всички къщи строени преди век са така. От другата страна откъм Вонеща вода където минава Хаинбоаз също има, но повечето вече са със сменени нови керемиди.
                  Last edited by Kris_; 14.06.2023, 00:55.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Kris_ Разгледай мнение

                    Бабата се оказала хитра.
                    Нашия строителен занаят е бил голяма работа наситина. Все още гледам със захлас точно тези с големите плочи на покривите и носещи зидове в основата.
                    До голяма степен нашето архитектурно майсторство е било запазено чрез Османската империя, а сега много трудно се намира за реставрация на точно тези истински правените имоти някой майстор със занаята на автентичния строителен метод. Те вече си заминават последните такива.
                    Така е, аз съм питал - няма вече майстор, който да направи такъв покрив. Няма и материали. Плочите се разпродадоха и разграбиха, ползват ги главно за настилки на дворове. Нови плочи няма кой да добие - кой ще ти отиде на баира да блъска?

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

                      Така е. В нашия двор имаше такава стара къща, беше сигурно над 200 години. Помня я от детските си години, после я бяха съборили - казаха че са я дърпали със Зил-триоска и не поддавала изобщо. Огъва се, но не пада. Това ще издържи и на 10 по рихтер. Изсушен горун, дялано на ръка - дебели стволове по две педи. А покривът - плочи по над 200 килограма. Как е качвано това чудо - очевидно на гръб. Яки българи е имало тогава. И е редено по специален начин - няма прокапване, няма вятър, няма сняг да го бутне. Отдолу редени дялани камъни.

                      През новоселското въстание турците изгорили доста къщи. Палели обаче само такива, които били заключени (хората са се криели в Балкана заедно с добитъка, след като въстанието се е пропукало и башибозукът е нахлул откъм севлиевските села). Нашата пра-прабаба се изхитрила и оставили къшата отворена, а вътре оставено мляко и качамак. Турците само яли и не я пипнали.
                      Бабата се оказала хитра.
                      Нашия строителен занаят е бил голяма работа наситина. Все още гледам със захлас точно тези с големите плочи на покривите и носещи зидове в основата.
                      До голяма степен нашето архитектурно майсторство е било запазено чрез Османската империя, а сега много трудно се намира за реставрация на точно тези истински правените имоти някой майстор със занаята на автентичния строителен метод. Те вече си заминават последните такива.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Kris_ Разгледай мнение

                        В едно от вече бившите ми села из Търновско къщата беше точно с такива плочи. Голям майсторлък е било.
                        Сега такива съм виждал само в балканските градчета, забутани нависоко села или тук-там някои музейни къщи.
                        Така е. В нашия двор имаше такава стара къща, беше сигурно над 200 години. Помня я от детските си години, после я бяха съборили - казаха че са я дърпали със Зил-триоска и не поддавала изобщо. Огъва се, но не пада. Това ще издържи и на 10 по рихтер. Изсушен горун, дялано на ръка - дебели стволове по две педи. А покривът - плочи по над 200 килограма. Как е качвано това чудо - очевидно на гръб. Яки българи е имало тогава. И е редено по специален начин - няма прокапване, няма вятър, няма сняг да го бутне. Отдолу редени дялани камъни.

                        През новоселското въстание турците изгорили доста къщи. Палели обаче само такива, които били заключени (хората са се криели в Балкана заедно с добитъка, след като въстанието се е пропукало и башибозукът е нахлул откъм севлиевските села). Нашата пра-прабаба се изхитрила и оставили къшата отворена, а вътре оставено мляко и качамак. Турците само яли и не я пипнали.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от bulgarian lev Разгледай мнение

                          Добре. Ти не обичаш. Айде който обича да иде в разгара на сезона да се пържи на яки температури под 42 рия паралел където иска на другите морета. Нашето море го съсипаха алчни управници и техните мутри. Затова гледам да имам имот далеч от всякакви сгради, хотели и свинщини. Не им ща кръчмите, нито чадърите.
                          Остави яките теператури. Бях на Мавриций - 26 до 28 градуса постоянно. Цените - народни. Не са мръднали изобщо от миналата година. Дегустационно меню (класи, ама класи над БГ кръчмите)- 800 рупии, около 30 лева. Мини вила с басейнче досами брега за 200 долара на вечер, но вътре с безплатни вина, плодове и каквото се сетиш още. Полет директен от Франкфурт за 750 Евро двете посоки. Усмихнати, културни хора те обслужват. Бреговете им блестят от честота. Строено с огромни отстояния. Хората знаят какво е качество и как се привличат по-платежоспособните клиенти. Не като Бълагрия - цялата измет на Европа и Русия (вече не) се стоварват. И най-важното - мит е че е скъпо, може да си го позволи почти всеки българин.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Bad_Bear Разгледай мнение
                            Жонка, като стане готова къщата, дай една снимка насам...за нас младите които отдавна не са виждали такова нещо(сериозно). Между другото за такива покриви и аз имам спомен за къща в Търновско, минавайки през Прохода на Републиката, както спомена Крис.
                            Ще пратя. В момента се монтира всичко. Аз лично не съм го виждал на живо все още.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от gbikov

                              не си единствен който пази скрийншотове
                              Направо не знам как Лева успя да измъкне такова самопризнание, явно хобито с поведенческата психология му помогна...Интересното е, че Кавръка с години не си взе поука от грешката и "контреше" пазара. Дето се вика, ако се беше включил дори след това, осъзнавайки че се е замотал, досега вече да е забравил и да не пише в темата.

                              Коментар


                              • Жонка, като стане готова къщата, дай една снимка насам...за нас младите които отдавна не са виждали такова нещо(сериозно). Между другото за такива покриви и аз имам спомен за къща в Търновско, минавайки през Прохода на Републиката, както спомена Крис.

                                Коментар

                                Working...
                                X