IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от bulgarian lev Разгледай мнение

    И за протокола гласуваха рекорден досега бюджет за София.
    Рекордни бюджети, рекордни доходи. Утре влизаме в air & sea шенген. Държавния дълг спадна на 44% от прогнозния БВП, все предпоставки за срив...

    Коментар


    • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение
      Какво надигате цените. Намерих от братята да ми направи замазка на покрива за 150лв - 5лв на квадрат. Чак не ми се вярва. Ко я направят прилично ще му дам работа за 1 месец
      Чак сега ли? Тая незаконна постройка я строиш по-бавно от Хеопсовата пирамида! То май и функцията ще и бъде същата.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от corner Разгледай мнение
        аз предпочитам още 100 -200 хиляди апартамента да преминат от страна на търсенето към предлагане...
        Предпочитанията са едни, но реалностите са други.


        Коментар


        • Какво надигате цените. Намерих от братята да ми направи замазка на покрива за 150лв - 5лв на квадрат. Чак не ми се вярва. Ко я направят прилично ще му дам работа за 1 месец
          Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

          Коментар


          • Първоначално изпратено от kinyalo Разгледай мнение

            То си има почти занулени имоти, в родните ви села.
            Купувайте смело там

            А да очакваш такова нещо в големите градове е направо смехотворно
            В родните им села евтини парцели, но ако трябва да си построят къщата наново става дебело. Пак десетки хиляди евра. Да си имат едно на ум след време на какви цени ще се продават тези добри къщи. А и селото трябва да е далеч от голям град. В близките села се накупиха къщи и съм проверявал преди да захлупя къщата на морето - стотин хиляди евра къщи с дворове по половин-един декар. Да, има и евтини села, с причина да е евтино там.
            Останете си гладни, останете си глупави - Стив Джобс

            Коментар


            • Първоначално изпратено от BONI Разгледай мнение
              https://www.investor.bg/a/515-ikonom...ata-v-minaloto
              ИПИ: Икономиката на София е оставила последиците от пандемията в миналото

              .......


              София вече се възстанови от ковид кризата, сега почва истинският ръст на търсенето на жилища.
              И за протокола гласуваха рекорден досега бюджет за София.
              Останете си гладни, останете си глупави - Стив Джобс

              Коментар


              • Първоначално изпратено от kinyalo Разгледай мнение

                То си има почти занулени имоти, в родните ви села.
                Купувайте смело там

                А да очакваш такова нещо в големите градове е направо смехотворно
                то и по крайбрежната ивица не се очакваше , даже още по- малко .......... припомни си къде инвестираха инвеститорите , кагато прескачаха дори София и залагаха на по- сигурното

                Коментар


                • Първоначално изпратено от corner Разгледай мнение

                  много добре ще свършат - при 10 милиарда ипотеки на годишна база + 5 милиарда потребителски и още 10 милиарда самоучастие / щото били над 50% със самоучастие / отиват едни 25 милиарда .


                  аз предпочитам още 100 -200 хиляди апартамента да преминат от страна на търсенето към предлагане , а това ще стане точно за 2-3 години , като броим и настоящата

                  това е много добре , нещата ще свършат дори отлично със зануляване на имотниците
                  То си има почти занулени имоти, в родните ви села.
                  Купувайте смело там

                  А да очакваш такова нещо в големите градове е направо смехотворно

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от unimog Разгледай мнение
                    Според днешните (28 март) ....... нещата няма да свършат добре.
                    много добре ще свършат - при 10 милиарда ипотеки на годишна база + 5 милиарда потребителски и още 10 милиарда самоучастие / щото били над 50% със самоучастие / отиват едни 25 милиарда .


                    аз предпочитам още 100 -200 хиляди апартамента да преминат от страна на търсенето към предлагане , а това ще стане точно за 2-3 години , като броим и настоящата

                    това е много добре , нещата ще свършат дори отлично със зануляване на имотниците
                    Last edited by corner; 30.03.2024, 11:56.

                    Коментар


                    • Според днешните (28 март) данни на БНБ, през февруари 2024 г. са отпуснати нови жилищни кредити за 746.5 милиона лева. От тях 164 млн.лв. са рефинансиране на съществуващи кредити, т.е. нетно новите жилищни кредити са 582.5 млн.лв.
                      Преди година през февруари нетно новите жилищни кредити бяха 340.2 млн.лв. С други думи, увеличението на годишна база е 71.2%. Забележете и драстичното ускорение за един месец - през януари растежът беше 38%, февруари вече е над 71%.
                      Това не е просто експлозивен растеж на жилищните кредити, но и продължаващо рязко ускорение на растежа. Отново, няма никаква връзка с реалната икономика и с нормалното развитие на жилищния и строителни пазар. С две думи, балонът се надува и ако това наливане на пари на имотния пазар продължи нещата няма да свършат добре.
                      Тези проблеми вече започват да се забелязват дори извън страната. Още преди последните данни за астрономически растеж на ипотечния кредит, МВФ обърна внимание за "възможна спирала между цените на жилищата и ипотечния кредит" и препоръча допълнителни мерки. В доклад от февруари Европейският борд за системен риск също препоръча на България допълнителни мерки по отношение на жилищните кредити. Експертите специално отбелязват високия дял на рискови нива на дългова тежест при новите жилищни кредити (DSTI над 40%).
                      БНБ също многократно предупреждава за рисковете от високия растеж на жилищния кредит - включително и днес. БНБ отбелязва, че "в краткосрочен план вероятността за материализация на кредитния риск остава значителна" и отбелязва риск от "нарастване на необслужваните кредити и на разходите за обезценки". Във връзка с това БНБ препоръча "кредитните институции следва да поддържат кредитни стандарти (LTV, LTI, DSTI и др.) и да прилагат своевременно и адекватно провизиране, базирани на консервативни допускания, които отчитат рисковете при неблагоприятно развитие в икономическата среда."
                      Обаче, предвид на горните данни за бум на жилищните кредити, може би няма да са достатъчни препоръки и ще са нужни допълнителни мерки от БНБ. Централната банка миналата година вдигна минималните резерви, по-миналата година вдигна и антицикличните буфери, но явно ще има нужда от още мерки.

                      https://www.facebook.com/georgiangelov?ref=embed_post

                      Коментар


                      • Масиран срив на лихвените проценти по всички видове кредити на домакинствата:

                        Година/месец: Лихвен процент (нови ипотечни кредити в BGN):
                        2024.01 2.57%
                        2024.02 2.54%

                        Година/месец: Лихвен процент (нови ипотечни кредити в EUR):
                        2024.01 3.02%
                        2024.02 2.89%

                        Година/месец: Лихвен процент (нови потребителски кредити в BGN):
                        2024.01 8.67%
                        2024.02 8.31%

                        Година/месец: Лихвен процент (нови потребителски кредити в EUR):
                        2024.01 4.16%
                        2024.02 3.71%

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от BONI Разгледай мнение
                          https://www.investor.bg/a/515-ikonom...ata-v-minaloto
                          ИПИ: Икономиката на София е оставила последиците от пандемията в миналото

                          .......


                          София вече се възстанови от ковид кризата, сега почва истинският ръст на търсенето на жилища.
                          С тия съкращения в главните сектори в София - надали.

                          Коментар


                          • https://www.investor.bg/a/515-ikonom...ata-v-minaloto
                            ИПИ: Икономиката на София е оставила последиците от пандемията в миналото

                            .......


                            София вече се възстанови от ковид кризата, сега почва истинският ръст на търсенето на жилища.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Bailor Разгледай мнение

                              Вярно, че Нрадев беше аут от обекта. Интересни са ми инвеститорите, които, като губят, просто не пишат, а като печелят, цял говновоз не може да им запълни устата!!
                              Къде беше нашия лирически герой 2г. наистина? Хахахахаха.
                              Сетих се за едно мое шофьорче, дето изпра два бордюра и прецака картера, как след две години, като ме уверяваше, че вече бил перфектен, се размина на косъм с един трамвай на кръстовището на гара Подуяне при обратен завой...
                              Преди 5 години купих QQQ .Дори при дъното в началото на 2020 година бях само 3-4% назад.Така че преди 2 години си бях напред.

                              https://finance.yahoo.com/quote/QQQ/...hhcnQifX19fQ--

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение
                                Братът на мой съученик пробва за футболист. И пробва до бая - до към 19. Даже ходи на проби в някакъв третодизивионен в Германия. Не е лошо момче, но има 4 мозъчни клетки, от които 2 са свързани с пиене и 1 - с чалга.
                                В четвъртък го засякох с палто, синьо спортно панталонче и официален чепик до пазара Димитър Петков. Не бях особено изненадан, когато ми каза сега с какво се занимава. Това е някаква епидемия.

                                Коментар

                                Working...
                                X