IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от bulgarian lev Разгледай мнение

    Ми защото при 500К лв имот аз и 8К лева доход да имам месечно не бих теглил непосилен кредит ако нямам кеш, затова. За наши условия говоря. И не бих вярвал че ще стоя в един град ако съм на 30 години, нито че работата ще е постоянна и само там в тоя град. И по света е така, даже още по-скъпо. Затова имотите се съсредоточават във все по-малко на брой собственици. Ориентирайте се към наемите, това е истината. Както и аз виждаш, живея в момента в Пловдив - там работя. И търся под наем. Циркулирам обаче София, Плевен, а откакто имам къща ще прескачам и до Варна. Не мога да кажа утре къде ще съм. А младите пък съвсем. Ето затова.
    ОК, само че такова разминаване имаше и през 2007-2008ма и цените се сринаха, докато си намерят равновесната точка. Няма никаква причина повечето имоти да са "недостъпни", какво означава това? Това е безсмислица, все едно ще свършат и никой повече няма да може да си купи.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Invmert Разгледай мнение
      Далеч сме от такъв сценарий, а доходите на средната класа стремглаво се повишават1.

      Година/месец: Средна работна заплата:
      2019.12 1352 лв.
      2023.12 2173 лв.

      Само за 4 години, имаме почти двойно повишение на доходите от работна заплата.

      Година/месец: СРЗ (IT сектор):
      2019.12 3260 лв.
      2023.12 5043 лв.

      1. НСИ
      Ай ся виж колко е поскъпнал живота за тези години? Виж реалната инфлация колко е?

      Коментар


      • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение
        пазарите работят еднакво и за домати и за имоти, но просто ден от доматения бизнес цикъл е година-две-три от имотния... на всеки един пазар, когато цената започне да се струва соленка на хората от средната класа, а производството не спира ... следва момент на преоценка.
        Далеч сме от такъв сценарий, а доходите на средната класа стремглаво се повишават1.

        Година/месец: Средна работна заплата:
        2019.12 1352 лв.
        2023.12 2173 лв.

        Само за 4 години, имаме почти двойно повишение на доходите от работна заплата.

        Година/месец: СРЗ (IT сектор):
        2019.12 3260 лв.
        2023.12 5043 лв.

        1. НСИ

        Коментар


        • Първоначално изпратено от два_таралежа Разгледай мнение

          30/70 е в пълен ход, нали искаме европейски ценности и Европа, 30/70 е част от тях и ще го постигнем.

          ===2049==+

          В момента цените само изглеждат високи, но явно ще се покачват още. Щом колето и берджо викат: “балон, мяу и ей ся ше гръмне”, значи сме в начален стадий на 10 годишно поскъпване. Тия двамата са най-добрите антииндикатори.
          и след 100 години да е .... какво те грее като само гледаш в чуждата паница и се надяваш някой да се нашие с нещо...

          с кольо сме инвестирали (всеки в напълно различно начинане) по 100К за последните 3 месеца - това, че не се коментира е именно заради постоянни нападки и заяждания в стил не е важно аз да съм добре - важно е вуте(кольо) да е зле..


          по линия на недостъпността да драсна и на лева, че да не правя 10 коментара

          лев,

          пазарите работят еднакво и за домати и за имоти, но просто ден от доматения бизнес цикъл е година-две-три от имотния... на всеки един пазар, когато цената започне да се струва соленка на хората от средната класа, а производството не спира ... следва момент на преоценка.

          щом аз, ти, песимиста, трайчо, бонвивана, диска, номчето и тн хора от средната+ класа (поне като доходи сме така) считаме, че настоящите цени са солени... кой ще граби - марсианците

          както обичате да казвате 'свикване'... първо купувачите свикват с новите цени, а после като на всеки цикличен пазар се случва така, че на продавачите им трябва известно време да свикнат, че палачинката се е обърнала и който иска да продаде трябва да се съобрази с мнението на горецитираната група, защото там са основните купувачи на жилищни имоти. Тези много богатите си строят и купуват в чужбина, а по-скромните са пряко зависими от кранчето на кредита, което банките все още държат отворено... до кога не е много ясно. Задават се тъмни облаци над българската инкономика с отпадането на ефекта на добрия износ на енергия който правихме 22 и донякъде 23-та, а сега внасяме + надничащата зад ъгъла рецесия в еврозоната + очертаващите проблеми за експортно ориентираното ни земеделие и свързани с това преработвателни предприятия (олио и др)



          това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Traicho_80 Разгледай мнение

            Опипвам пазара, докато чакам сериозна финансова инжекция и ако няма обструкции ще захлупвам независимо от пазара. Ама докато парата не влезе в сметката съм си кибик. Аз бърза работа нямам.
            Схемичка? или жената ще продава нещо от наследството?

            Коментар


            • Първоначално изпратено от bulgarian lev Разгледай мнение

              Съгласен съм, Диск, но времената се промениха. Няма аналог на смяна на света, икономическа ситуация, политически курвалък, липса на дипломация, дългова свръхзадлъжнялост, климатични промени и миграционни потоци от миналото. Имотите стават недостъпни, дори след цикли на поевтиняване. И все по зле ще става след две стъпки нагоре, една назад - танго, приятелю...с нови жени е сладичко, но помни, годините минават неусетно. Хубаво е че ти имаш добра професия и тепърва ще се развиваш, ще купиш пак и още. Но нашите от детските кво ше ги праим не знам.
              30/70 е в пълен ход, нали искаме европейски ценности и Европа, 30/70 е част от тях и ще го постигнем.

              ===2049==+

              В момента цените само изглеждат високи, но явно ще се покачват още. Щом колето и берджо викат: “балон, мяу и ей ся ше гръмне”, значи сме в начален стадий на 10 годишно поскъпване. Тия двамата са най-добрите антииндикатори.
              Last edited by два_таралежа; 15.03.2024, 07:54.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от IaneSandanski Разгледай мнение

                И защо имотите да стават недостъпни? Нещо ми се губи логиката тука.
                Ми защото при 500К лв имот аз и 8К лева доход да имам месечно не бих теглил непосилен кредит ако нямам кеш, затова. За наши условия говоря. И не бих вярвал че ще стоя в един град ако съм на 30 години, нито че работата ще е постоянна и само там в тоя град. И по света е така, даже още по-скъпо. Затова имотите се съсредоточават във все по-малко на брой собственици. Ориентирайте се към наемите, това е истината. Както и аз виждаш, живея в момента в Пловдив - там работя. И търся под наем. Циркулирам обаче София, Плевен, а откакто имам къща ще прескачам и до Варна. Не мога да кажа утре къде ще съм. А младите пък съвсем. Ето затова.
                Останете си гладни, останете си глупави - Стив Джобс

                Коментар


                • Първоначално изпратено от bulgarian lev Разгледай мнение

                  Съгласен съм, Диск, но времената се промениха. Няма аналог на смяна на света, икономическа ситуация, политически курвалък, липса на дипломация, дългова свръхзадлъжнялост, климатични промени и миграционни потоци от миналото. Имотите стават недостъпни, дори след цикли на поевтиняване. И все по зле ще става след две стъпки нагоре, една назад - танго, приятелю...с нови жени е сладичко, но помни, годините минават неусетно. Хубаво е че ти имаш добра професия и тепърва ще се развиваш, ще купиш пак и още. Но нашите от детските кво ше ги праим не знам.
                  И защо имотите да стават недостъпни? Нещо ми се губи логиката тука.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от diskmanv Разгледай мнение

                    Ей за това става въпрос. Таймина за инвестиция е минал. За провинцията наистина мога да се съглася с теб. Тайминга за лично ползване винаги е правилния, макар аз лично и в това не вярвам докато човек е млад силен, може да се развива, да сменя квартири, сменя жени, но разбирам хората и логиката им когато го правят за себе си. Все пак всеки човек е различен и има различни нужди.
                    Съгласен съм, Диск, но времената се промениха. Няма аналог на смяна на света, икономическа ситуация, политически курвалък, липса на дипломация, дългова свръхзадлъжнялост, климатични промени и миграционни потоци от миналото. Имотите стават недостъпни, дори след цикли на поевтиняване. И все по зле ще става след две стъпки нагоре, една назад - танго, приятелю...с нови жени е сладичко, но помни, годините минават неусетно. Хубаво е че ти имаш добра професия и тепърва ще се развиваш, ще купиш пак и още. Но нашите от детските кво ше ги праим не знам.
                    Last edited by bulgarian lev; 15.03.2024, 00:43.
                    Останете си гладни, останете си глупави - Стив Джобс

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от diskmanv Разгледай мнение

                      Еми ето. За това става въпрос, когато някой ми каже, ама ще си намериш свестен наемател, ако е светен наемът му ще е по-нисък. Процента възвръщаемост на момента пада, когато 10г не си индексирал наем. Аз самия бях 10г. под наем и бях перфектния наемател за хазяина, но и наемът ми беше безумно евтин. От тази гледна точка за мен е било много по-добре да съм наемател отколкото да купя, за хазяина не е било проблем, защото това не му беше апарта купен на кредит за да си оправя стратегията БРРР, а му беше наследство което чака децата. Още едно доказателство, че думата инвестиция не трябва да съществува в момента.
                      да бе, аз взех се замислям, дали не му правя кофти услуга като не му вдигам наема
                      викам си, сега да взема да му го вдигна, че да се стегне и да иде да си купи собствен
                      а така цял; живот по квартири на нисък наем
                      Last edited by ratten; 15.03.2024, 00:33.
                      препоръка е

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от bulgarian lev Разгледай мнение

                        Показах я на Диска, хареса му. Пратих му снимки. Аз отдавна казвах. Първо с тайминга се купува в Столицата когато можеш и цените бяха ниски. После са купува друго..но то поскъпнаха и селските къщи. До това доведе welcome Covid 19.
                        Ей за това става въпрос. Таймина за инвестиция е минал. За провинцията наистина мога да се съглася с теб. Тайминга за лично ползване винаги е правилния, макар аз лично и в това не вярвам докато човек е млад силен, може да се развива, да сменя квартири, сменя жени, но разбирам хората и логиката им когато го правят за себе си. Все пак всеки човек е различен и има различни нужди.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от ratten Разгледай мнение

                          е, намират се
                          имам едно инженерче под наем. беше си сменил сам бойлера
                          каза ми, като отидох за наема
                          лятото ще направи 10 години. не съм му пипал наема откак е влязал.
                          Еми ето. За това става въпрос, когато някой ми каже, ама ще си намериш свестен наемател, ако е светен наемът му ще е по-нисък. Процента възвръщаемост на момента пада, когато 10г не си индексирал наем. Аз самия бях 10г. под наем и бях перфектния наемател за хазяина, но и наемът ми беше безумно евтин. От тази гледна точка за мен е било много по-добре да съм наемател отколкото да купя, за хазяина не е било проблем, защото това не му беше апарта купен на кредит за да си оправя стратегията БРРР, а му беше наследство което чака децата. Още едно доказателство, че думата инвестиция не трябва да съществува в момента.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Traicho_80 Разгледай мнение

                            Е, сега ти пред мен ли ще дуеш мускули? Къде си ти (милионерче), къде съм аз (заплатаджия)?

                            ​​​​
                            Не, когато правих това експресно упражнение беше сделка за 61К€. Далеч от милион.
                            Останете си гладни, останете си глупави - Стив Джобс

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от bulgarian lev Разгледай мнение

                              Бе и аз съм така. Но купувам за 55 мин...рекорд в Бг, питай трима тук от форума, Песимиста е единия, Маверик е другия. И Кавръка знае, но купих все едно изтичах до кварталния магазин. И добре че го направих.
                              Е, сега ти пред мен ли ще дуеш мускули? Къде си ти (милионерче), къде съм аз (заплатаджия)?

                              ​​​​

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Traicho_80 Разгледай мнение

                                Опипвам пазара, докато чакам сериозна финансова инжекция и ако няма обструкции ще захлупвам независимо от пазара. Ама докато парата не влезе в сметката съм си кибик. Аз бърза работа нямам.
                                Бе и аз съм така. Но купувам за 55 мин...рекорд в Бг, питай трима тук от форума, Песимиста е единия, Маверик е другия. И Кавръка знае, но купих все едно изтичах до кварталния магазин. И добре че го направих.
                                Останете си гладни, останете си глупави - Стив Джобс

                                Коментар

                                Working...
                                X