IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво поскъпване очаквате на жилищните имоти?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

    Айде спри се и ти...
    Само сметката за вода в Германия ще ми е 150 евро всеки месец, за ток и тя толкова, за газ не знам колко е но и тя е пъти по-скъпа, застраховката ГОпо спомен за кола е над 1000 евро....
    Въобще пишете си ги ей така. В Берлин с 1200 евро може да живееш само с трима съквартиранти в една стая и да си делите разходите и да се молите да не трябва да се вика майстор за нещо....
    Какво ще правиш с толкова вода, ще пълниш олимпийски басейн ли? Тук никой не плаща вода, влиза в Небенкостен (дето са и за ремонти и алейки), над 80 евро на човек никъде не съм виждал такива. Аз плащам 80 ток и не живея сам, газ е малко повече 90-100, ГО 200 евро и т.н. - айде ти да не ги пишеш ей така щото си само един посран зрител

    Коментар


    • Първоначално изпратено от hazard Разгледай мнение

      тия разходи ги раздели на три, по днешните цени
      Няма защо да ги деля водата е 7 евро на кубик, аз ползвам 15-25 на месец / сега за там може да се въведе къпане веднъж в месеца за да намлим сметките/, тока е 3 пъти по-скъп плащам 60-100 лева...., на ТЕЦ съм и нямам представа там как е отоплението , но за примерно 150 квадрата плащам около 100 лева.... убеден съм че и това ще е поне по 3 там....
      Last edited by pesimist4o na kvadrat; 14.02.2021, 20:19.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Специалист по всичко Разгледай мнение

        Ако тръгнеш по тази линия, могат да се дадат десетки нечислови фактори в полза на Берлин. Например, че при нас една педя сняг е страшен проблем и водеща новина в новинарските емисии. Или че метрото е с по-малък срок на годност от киселото мляко в столичните супермаркети.
        Има много неща в полза на Берлин, очевидно е че бързата сметка показва че е по-изгодно/ и града привлича хора от цял свят/ в масовият случай да се живее там, но НЯМА нужда да се кривят цифри в подкрепа на тази теза....
        Света е отворен и за нас в ЕС е 2 часа до Берлин - никой никого не спира....:-)
        Отговори ми моля те необходимо ли е София да е с най-евтините имоти и в същото време с най-добър остатъчен доход, най-добри тротоари и всичко останало да е най-най в света, че да изберем да живеем в нея ? Да не пропусна и за всеки по пентхаус на жълтите павета от държавата ... аре стига :-)

        Коментар


        • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

          Айде спри се и ти...
          Само сметката за вода в Германия ще ми е 150 евро всеки месец, за ток и тя толкова, за газ не знам колко е но и тя е пъти по-скъпа, застраховката ГОпо спомен за кола е над 1000 евро....
          Въобще пишете си ги ей така. В Берлин с 1200 евро може да живееш само с трима съквартиранти в една стая и да си делите разходите и да се молите да не трябва да се вика майстор за нещо....
          тия разходи ги раздели на три, по днешните цени

          Коментар


          • e, не е истина, това е национален спорт, рaзбирането от всичко.
            Всеки дето живее в панелка, след година вече разбира и от ремонти, така и от строежи, дизайн, пазар, тенденции, макроикономиката, фискалната политика.
            Last edited by hazard; 14.02.2021, 20:21.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Специалист по всичко Разгледай мнение

              Само леко бих прецизирал сравнението. Трябва да се определи един задължителен потребителски минимум, който да се приспадне от дохода. Иначе не е реално да даваш целия доход за апартамента и да преживяваш с 0 лв. Определяме например едно скромно потребление от 300 евро (600 лв.). Тези 300 евро ги приспадаме от 700 евро от примера и остават 400 евро за апартамента. От сайта, който ползваш, виждаме, че тези 300 евро се равняват на 548 евро (кръгло 600) за германеца, за да има същия стандарт. Приспадаме тази сума от неговия доход 2400 евро и за апартамент му остават 1800 евро.
              Изводите не се променят, а само се засилват.
              Айде спри се и ти...
              Само сметката за вода в Германия ще ми е 150 евро всеки месец, за ток и тя толкова, за газ не знам колко е но и тя е пъти по-скъпа, застраховката ГОпо спомен за кола е над 1000 евро....
              Въобще пишете си ги ей така. В Берлин с 1200 евро може да живееш само с трима съквартиранти в една стая и да си делите разходите и да се молите да не трябва да се вика майстор за нещо....

              Коментар


              • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                Квадратите не са по 1.5 / това е само за 5% от апартите в София....дори по-малко/... Новото строителство в Германия е МНОГО по-скъпо от извадката на Нумбео. Нали сравняваме еднакви неща - не може в София да взимаш квадратите на новото, а в Германия цените на старото....
                Реалните доходи в София са 1.5 пъти по-високи от данните на нумбео / В статистиката не влизат премии, хонорари и 40% сиво и т.н./. С 1200 евро в Берлин ще живееш ама друг път, като 1000 от тях са свършили само за поддръжка на апарта, лизинга на колата, застраховката и данъка.... Без тези неща НЕ МОЖЕ да живееш там, а в София можеш без кола и поддръжката ти е 2 лева на месец....
                Всичко кривиш Джони.... Нямаш една цифра която да не опитваш да изкривиш....:-)
                И разбира се топ 1000 апарти в тези градове са 5 до 10 ПЪТИ по скъпи от Софийските топ 1000, а за топ 100 разликата е 10 до 50 пъти....... Това ако смятаме квадрата в София по твоят начин....иначе още повече разлика...
                Отново несериозно е обяснението за нашите сгодни Каки.... Света е голям и никой не ти е опрял пистолет в главата да се набутваш у нас.... Нямам съмнение, че има много по-изгодни места и по-добри за живот от София....
                Макар и да съм перфекционист до степента на Монк и максималист не мисля, че е задължително София да е най-най във всичко....:-)
                Ако тръгнеш по тази линия, могат да се дадат десетки нечислови фактори в полза на Берлин. Например, че при нас една педя сняг е страшен проблем и водеща новина в новинарските емисии. Или че метрото е с по-малък срок на годност от киселото мляко в столичните супермаркети.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

                  Някакви смислени алтернативни предложения да имаш?
                  Тези места и тип имоти не са добри за живеене поради съседите.....По-добре да нямаш такива съседи.... Вслушай се в думите на Бай Пешето....
                  А най-добре с твоите възможности, а и тва че не бързаш е да си направиш една къща някъде..... С апартамент трудно ще намериш матч....

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

                    Някакви смислени алтернативни предложения да имаш?
                    Не може всичко да е най най най.В един живот не може всички хубости.Ти си във война със себе си бе човек.Ще се разболееш накрая.Скъпото жилище няма да те направи щастлив.Спри я тая война и реши накрая България или Другаде?И действай.Буташ се при хора които не са от твоята черга и ще ти пати главата

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение
                      Ето го великото сравнение на София с Берлин. С единствената разлика, че трябва да умножиш цената в София по 1,5 за да получиш реалната такава. 2500 срещу 6000 прави 2,4 пъти разлика. Срещу 3,5 пъти разлика в доходите. И лихви по кредитите наполовина.

                      По черно на бяло от това как да ти го напиша.
                      За разликата в качеството тук изобщо не говорим - сравняваме средни цени със средни доходи и лихви.

                      Хайде остави ги топ-локациите. Вземи един среден българин със заплата от 700 Евро и един германец с 2400 Евро.
                      И двамата купуват 70 квадрата светла площ без стени в покрайнините. За Българина това ще са към 100-105 квадрата с общите части или 110.000 Евро. За Германеца 265.000 Евро.

                      Приемаме, че и двамата дават 10% самоучастие. При 20 годишен кредит се получава 580 Евро вноска за българина и 1200 Евро за Германеца.

                      Според теб кой от двамата може да си го позволи? За Германеца е трудно, но постижимо. За Българина невъзможно. Дотук за достъпността на имотите.

                      Само леко бих прецизирал сравнението. Трябва да се определи един задължителен потребителски минимум, който да се приспадне от дохода. Иначе не е реално да даваш целия доход за апартамента и да преживяваш с 0 лв. Определяме например едно скромно потребление от 300 евро (600 лв.). Тези 300 евро ги приспадаме от 700 евро от примера и остават 400 евро за апартамента. От сайта, който ползваш, виждаме, че тези 300 евро се равняват на 548 евро (кръгло 600) за германеца, за да има същия стандарт. Приспадаме тази сума от неговия доход 2400 евро и за апартамент му остават 1800 евро.
                      Изводите не се променят, а само се засилват.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

                        Кое по-точно е изкривено еднопосочно? Numbeo е сайт, който ти лично си цитирал много пъти.

                        Числата 2.4, 3.5 и 0.5 можеш ли да ги сравниш? Математика за кой клас е това? Вземи една салфтека, напиши си ги едно под друго и ги анализирай.

                        Средна Цена: 2,5 пъти
                        Средни доходи: 3,5 пъти
                        Лихва: 0,5 пъти

                        Дай ми логично обяснение без да шикалкавиш!!!
                        Квадратите не са по 1.5 / това е само за 5% от апартите в София....дори по-малко/... Новото строителство в Германия е МНОГО по-скъпо от извадката на Нумбео. Нали сравняваме еднакви неща - не може в София да взимаш квадратите на новото, а в Германия цените на старото....
                        Реалните доходи в София са 1.5 пъти по-високи от данните на нумбео / В статистиката не влизат премии, хонорари и 40% сиво и т.н./. С 1200 евро в Берлин ще живееш ама друг път, като 1000 от тях са свършили само за поддръжка на апарта, лизинга на колата, застраховката и данъка.... Без тези неща НЕ МОЖЕ да живееш там, а в София можеш без кола и поддръжката ти е 2 лева на месец....
                        Всичко кривиш Джони.... Нямаш една цифра която да не опитваш да изкривиш....:-)
                        И разбира се топ 1000 апарти в тези градове са 5 до 10 ПЪТИ по скъпи от Софийските топ 1000, а за топ 100 разликата е 10 до 50 пъти....... Това ако смятаме квадрата в София по твоят начин....иначе още повече разлика...
                        Отново несериозно е обяснението за нашите сгодни Каки.... Света е голям и никой не ти е опрял пистолет в главата да се набутваш у нас.... Нямам съмнение, че има много по-изгодни места и по-добри за живот от София....тва сериозно....
                        Макар и да съм перфекционист до степента на Монк и максималист не мисля, че е задължително София да е най-най във всичко....:-)
                        Last edited by pesimist4o na kvadrat; 14.02.2021, 19:55.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от ianaki_ianakiev Разгледай мнение
                          С приятел търсим за него апартамент от шест месеца. Изискванията са Драгалевци, Бояна, Лозенец, с парко място или гараж. Около 70кв. чисто без стени, тераси, покриви, и други глупости, затворен комплекс, качествено строителство с акт 16 /без колони в хола, естествен камък в общите части, качествена дограма, жива охрана/, да не е ремонтиран. Това търси всеки младеж в IT сектора или такъв с по-високи доходи. Истината от нашия опит е следната. Такива имоти под 170к няма. И да има ние не можем да стигнем до тях. Цените за реални квадратура, а не това което пише по обявите са около 2500. Наистина добрите комплекси са по над 3000. Според мен брокерите нарочно пишат по-големи квадратури, за да държат цените около 1300, защото хората като видят 2500 и ще изтръпнат. И пак казвам за такива имоти има не търсене, а глад. За какъв спад говорите не знам. То първо трябва да дойде предлагеането. Не виждам и какво отношение имат мораториумите и лихвите при качествените имоти. Който е купил скъп имот го е купил кеш, дори да има ипотека, то 100лв. на месец повишение при стойност на имота над 400к въобще не са фактор. Качествените имоти се купуват от хора с пари, а не от тези, които чакат помощи за ковида. Спад може да има само за нетрактивни имоти, които са ги купили сервитьор, доставчици и друг обслужващ персонал, но те не купуват качествени и скъпи имоти, а евтини такива.
                          Как ли пък не всеки младеж мечтае да се забие на къра под ключ и наблюдение....

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от national power Разгледай мнение

                            Не разбирам що се буташ там където не е за тебе.Голям мерак да си баровец
                            Някакви смислени алтернативни предложения да имаш?

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от pesimist4o na kvadrat Разгледай мнение

                              Джони, всички цифри , които цитираш са изкривени еднопосочно с МНОГО. Ти го знаеш тва много добре.:-)
                              Напоследък нямам желанието и времето да пиша дълго по форумите и затва накратко вслушай се в във въпроса на Бай Пешето и после си прочети отговора / все едно е на 20 годишен дето да ме извиняват дамите ш***а не е виждал/, но вътрешно са ти ясни нещата ...корените са ти туки малко кал и 100-ина км разбити тротоари не са добро оправдание да ги загърбиш... А това са неща , които се оправят с лекота и не повече от няколко милиарда / най-добре по евро проекти, ако не с по-високи местни данъци/
                              Иначе съм попътувал доста...на младини....като сумарно почти година от живота ми е минала във Франкфурт /. Няма нищо с което Германия да ме впечатли.... , а отрицателните неща са камиони.....На всяко място където съм бил съм си задавал въпроса дали искам да остана за постоянно / разбирай и някои от най-най туристически дестинации/ и няма такова място.... Разбира се това е личен избор и усещане....:-)

                              ПП Мястото, което ми харесва най-много може да е шок за някой са някои градове в Китай...., като подредба и т.н. ... Разбира се абсурдно е да се преселя на такова място по други причини....
                              Кое по-точно е изкривено еднопосочно? Numbeo е сайт, който ти лично си цитирал много пъти.

                              Числата 2.4, 3.5 и 0.5 можеш ли да ги сравниш? Математика за кой клас е това? Вземи една салфтека, напиши си ги едно под друго и ги анализирай.

                              Средна Цена: 2,5 пъти
                              Средни доходи: 3,5 пъти
                              Лихва: 0,5 пъти

                              Дай ми логично обяснение без да шикалкавиш!!!

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от ejonny2376 Разгледай мнение

                                Янаки, цитираният от теб имот не съществува за съжаление. И аз търся(их) нещо подобно, но се отказах да го правя активно по ред причини. Качествено ново строителство в София няма или е силно ограничено до единични проекти. Търсенето на такъв имот не става в imot.bg. Трябват връзки и контакти със съответните хора. Само си представи една такава сграда, в която реално поне половината собственици имат финансовия ресурс да я купят цялата на момента. Ако излезе един такъв имот за продажба, ще бъде лапнат на секундата. Тук-там се появява по някой огромен мезонет с цени по 500к и нагоре. Това си е сума и малко хора се навиват да я платят, просто защото имат алтернативни и по-доходни варианти да си вложат парите и не защото нямат възможност. Суми до 300к не са никакъв проблем.

                                Цените в София са такива - умножаваш по 1,5 цената от обявата, за да получиш истинската цена на реален квадрат. На кофти локациите средно е 1700-1800 (1100-1300 по обява). На добрите локации е 3000 и нагоре. В Лозенец за 2500 не можеш да намериш нищо подходящо. Прави ми впечатление, че слагаш Лозенец, Бояна и Драгалевци под общ знаменател. В последните два квартала имаш реален шанс да намериш нещо прилично за цена до 2000. Тези квартали обаче определено не стават. Не и за апартамент.

                                В Лозенец се броят на пръстите на едната ръка местата, които изобщо стават за живеене откъм околна среда. Може би 5% от целия квартал. От тези 5% има само няколко сгради, които да са прилични. Останалото е леш. На гореспоменатите места цените са над 3000 и то само в случай, че се докопаш до нещо. Шансът е минимален. Виж сградата на ъгъла на Славище и Кожух Планина. Познавам собственика, изпипано е много. Цените са по 2300 без ДДС, тоест идват към 4000 на реален квадрат с ДДС. Там бях близо да купя въпреки цената, просто не ми харесва улицата и околността. Дори там.

                                Като цяло последните ми впечатления от София са, че доближаваме все по-бързо някои африкански столици. Например Луанда (Ангола) - за там сме коментирали, че е един от най-скъпите градове за живеене. Просто защото 99,99% е невероятна, тотална мизерия. Останалите 0,01% са резеврирани само за най-богатите, съответно цените са фантастични.

                                Не си въобразявай, че "младеж в IT сектора" е нещо кой-знае какво. Това е дойната крава на банката - заплатата му е добра, колкото да си плаща кредита за 70 квадрата в Манастирски Ливади. Именно заради подобни глупаци цените се надуха през последните години, основно на калпавите имоти в райони с бум на строителството. Супер имотите, които си описал ти, са за съвсем различна категория хора.
                                Не разбирам що се буташ там където не е за тебе.Голям мерак да си баровец

                                Коментар

                                Working...
                                X