IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Kога ще събарят панелките?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Grosss Разгледай мнение
    Винаги когато предстои срив на пазара на имоти се повдига въпросът за панелките.
    така ли било? въй, трябваше да го напиша. Истината е, че темата е коментирана надълго и нашироко в темата за цените, друга беше целта. Панелките реално никак не ме интересуват, нито пък дали и кога ще ги бутат. Запазвам си правото да замълча защо пуснах темата, че тук четат и модератори.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Grosss Разгледай мнение
      Винаги когато предстои срив на пазара на имоти се повдига въпросът за панелките.
      Те са с голям дял в жилищния фонд.

      Коментар


      • Винаги когато предстои срив на пазара на имоти се повдига въпросът за панелките.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Julius_BG Разгледай мнение
          Можеш да разнищиш случая ако ти се занимава - защо са чакали друг да им ги събаря; какво е станало с тия които са имали право на строеж и т.н.? (не съм ровил, но ми е интересно, бих прочел).Интересно също и какво стана с тези, които имаха земя, но разширяването на околовръстното навлезе в тяхната (примерно)?
          "Чакали" защото в ОУП, още от 80-те, тези парцели са били определени за улична регулация, предполагам.
          Виждам, че безимен ти е отговорил.
          Ако нямаш земя и имаш изрядни документи за съществуващата постройка, ти правят оценка само на сградата и ти плащат по цени определени от Общината.

          https://novavarna.net/2017/11/02/ето...ул-левс/
          http://www.moreto.net/novini.php?n=370271


          Коментар


          • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

            Това въобще не е вярно. Панелните апартаменти се продаваха на всеобщо основание. По него време държавата даваше на всяко едно младо семейство 30 годишен заем, с който да си заплати жилището. Аз така си купих гарсонера. Бих купил и тристаен, но тях ги раздаваха по комунистическа линия на свои хора. Същото беше и с двустайните. Безпартийните като мене се докопваха само до гарсонерите.
            Да де.
            Аз казах, че не знам но предполагам че в Берлин всичките панелни жилища още от социализма са само държавна или общинска собственост. И сега също.

            Не казах, че в България не могат да са собствени частни.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Артудиту Разгледай мнение
              Май има една голяма разлика с България и това е че панелките са били и са държавна или общинска собственост. Частни купени апартаменти няма, хората са под наем и искат не искат плащат голям процент от наема за поддръжка на сградите и околноста им. Но не знам със сигорност дали всичкото панел е държавен.
              Това въобще не е вярно. Панелните апартаменти се продаваха на всеобщо основание. По него време държавата даваше на всяко едно младо семейство 30 годишен заем, с който да си заплати жилището. Аз така си купих гарсонера. Бих купил и тристаен, но тях ги раздаваха по комунистическа линия на свои хора. Същото беше и с двустайните. Безпартийните като мене се докопваха само до гарсонерите.

              След това с гаражите въпросът се решаваше посредством търг за отстъпеното право на строеж. Общината обявяваше 10-12 петна пред блока и живущите в него наддаваха за тези места. Цените на този търг се вдигаха с много, защото на 64 апартаметна обявените за гараж места бяха само 12.

              А който не си спомня - освен кредита за апартамент държавата даваше и по още 5000 лева 8-годишен кредит за собствени нужди, които младите семейства го използваха за да си купят Москвич, както направих и аз.
              Last edited by Mateev; 26.07.2020, 12:35.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Артудиту Разгледай мнение

                Да, не съм спец, много извинения но съм наблюдавал няколко строежа на нови жилищни сгради, от изкопа до покрива и това е моето определение, полупанелен, защото имаше готови панели, но и тухлен градеж.
                Терминът е "едропанелно строителство", а то има разновидности.

                "Полупанелно" (строителство) - не е между тях.

                .......... ..

                По отношение на годината на производство на панела (която спомена дамата тук) - това е много относителен критерий за здравина и устойчивост на конструкцията.

                Вероятно мнозина дори не подозират за съществуването на къща, изградена от панели?

                Със сигурност, подобно жилище в първия момент би ни се сторило неадекватно, като правим аналогия с панелните комплекси.

                Всъщност, различен размер на панелите, в комбинация с двор на различни нивА - дава възможност на архитекта да ангажира фантазията си. Едно локално отопление и качествена изолация...

                Преди години имаше т.нар. Домостроителни комбинати, с възможности в посочения стил.

                Последното не е препоръка!

                Коментар


                • Първоначално изпратено от безимeн Разгледай мнение


                  Очевидно ползваш някакъв свой термин : "полупанелен тип" строителство.

                  Не е ясно какво точно разбираш под определението "полупанелен", ако и за него да "си чул" на Александерплац...
                  Да, не съм спец, много извинения но съм наблюдавал няколко строежа на нови жилищни сгради, от изкопа до покрива и това е моето определение, полупанелен, защото имаше готови панели, но и тухлен градеж.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Julius_BG Разгледай мнение
                    Можеш да разнищиш случая ако ти се занимава - защо са чакали друг да им ги събаря; какво е станало с тия които са имали право на строеж и т.н.? (не съм ровил, но ми е интересно, бих прочел).Интересно също и какво стана с тези, които имаха земя, но разширяването на околовръстното навлезе в тяхната (примерно)?

                    Какво става, когато някой притежава парцел, който влиза в градоустройствения план? Обжалва в срока, след което - най-вероятно (ако е недоволен от размера на обезщетението) - обжалва и в Съда.

                    Намигването ти в края показва, че не си сигурен в адекватното обезщетение на собствениците.

                    Това е сериозен въпрос, по който на места се водят съдебни дела с години. Очевидно, ако има интерес и достатъчно добре подготвени адвокати - нещата се случват в полза на собствениците (без намигването в края).

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Артудиту Разгледай мнение
                      Говорите малко наизуст мисля.

                      В Берлин много жилищни сгради строени като гледам от 1920-30 и насам, заедно със соц панелките, се поддържат с всичка сила и изглеждат добре отвън и много добре от вътре. Даже досами Александерплац има много соц панелки.

                      Много народ живее в тях и май нямат никакво намерение да ги бутат.
                      И нови жилища се строят полупанелен тип, само че не са високи повече от 5 етажа.

                      Въпроса е само до пари, майне либхен.

                      Очевидно ползваш някакъв свой термин : "полупанелен тип" строителство.

                      Не е ясно какво точно разбираш под определението "полупанелен", ако и за него да "си чул" на Александерплац...

                      Коментар


                      • Май има една голяма разлика с България и това е че панелките са били и са държавна или общинска собственост. Частни купени апартаменти няма, хората са под наем и искат не искат плащат голям процент от наема за поддръжка на сградите и околноста им. Но не знам със сигорност дали всичкото панел е държавен.
                        Last edited by Артудиту; 26.07.2020, 11:30.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от val/she Разгледай мнение
                          То и във Варна има няколко сгради строени от Вермахта, които изглеждат страхотно. Има и от времето на османската имеприя /не се шегувам/ и се живее в тях.
                          Не е въпрос на епоха, а на качество.
                          Париж е Париж заради човек с размах и визия - Жорж Осман.
                          Не говоря за няколко сгради. В източен Берлин панелките чисти светли гордо извисяват снага навсякъде и особено извън центъра са цели комплекси. Е все пак са панелки но колко хора имат възможност и колко има града възможност да поеме всички да живеят в собствена къща с дворче? Макар и такивата да са много и в тези райони е приятна хавата.

                          Не вярвам нашето панелно строителство в основата си да е по-некачествено от немското при соца, все пак ние сме първите тогава в тази технология.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от val/she Разгледай мнение
                            Докато по някаква причина не се наложи да бъде съборена сградата. Питай хората, чиито къщи трябваше да бъдат съборени, за да се доизгради бул."Левски", колко важно се оказа притежаването на земя.
                            Можеш да разнищиш случая ако ти се занимава - защо са чакали друг да им ги събаря; какво е станало с тия които са имали право на строеж и т.н.? (не съм ровил, но ми е интересно, бих прочел).Интересно също и какво стана с тези, които имаха земя, но разширяването на околовръстното навлезе в тяхната (примерно)?
                            Last edited by Julius_BG; 26.07.2020, 11:04.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Julius_BG Разгледай мнение
                              Че то и при новото строителство невинаги се прехвърля земята!
                              А и за какво ти е - само да ѝ плащаш данъка?
                              Правото на строеж ти е достатъчно.
                              Можеш и да го прехвърляш...

                              По темата: Kога ще събарят панелките?

                              Кара Кольо,
                              Още днес ги подкарват първите - след малко, към 12 без 15.
                              Уплътни си прозорците с вестници, да се не напрашиш и ушите с памук, да не ти заглъхнат.
                              Докато по някаква причина не се наложи да бъде съборена сградата. Питай хората, чиито къщи трябваше да бъдат съборени, за да се доизгради бул."Левски", колко важно се оказа притежаването на земя.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от val/she Разгледай мнение
                                Панелните сгради са построени върху общински и държавни терени. Собствениците на жилища в тях не притежават земята под тях, а имат само прехвърлено право на строеж.
                                Че то и при новото строителство невинаги се прехвърля земята!
                                А и за какво ти е - само да ѝ плащаш данъка?
                                Правото на строеж ти е достатъчно.
                                Можеш и да го прехвърляш...

                                По темата: Kога ще събарят панелките?

                                Кара Кольо,
                                Още днес ги подкарват първите - след малко, към 12 без 15.
                                Уплътни си прозорците с вестници, да се не напрашиш и ушите с памук, да не ти заглъхнат.

                                Коментар

                                Working...
                                X