IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Лихви по кредита ми и лични ваканционни неволи по Ковид19

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Дали има някаква промяна или яснота накъде ще тръгнат лихвите и имотите? До колкото виждам търсенето на имот под наем рязко намаля, предполагам че това ще се отрази на цената на имотите, но дали има вече спад и очаква ли се в близкото бъдеще да продължи

    Коментар


    • Първоначално изпратено от ПИЧ Разгледай мнение
      Към автора на темата- Велчев и към veskopavlov - няма да има вдигане на лихвите в близките 3 год. За veskopavlov - аз бих оставил да си върви договора за наем, плащай си вноските (те няма да се покачват, дори банките ще са склонни на различни предоговаряния), а не да се продава имота. Все пак поговори и с наемателите, какво работят, как смятат че ще продължи работата им, въпреки че имаш договор 3 год - те могат да се изнесат скоростно, ако не могат да плащат , а после да ги съдиш е дълга история.
      Относно влиянието на инфлацията - тя е благоприятна за длъжниците по кредити, защото вноските се обезценяват от инфлацията, ако днес вноска от 500-600 лв са една минимална заплата, утре (след няколко години) мооже да е един обяд в ресторанта. Обичайната обезценка е 100% за 10 години, т.е цените нарастват двойно за 10 години, респ. и заплатите, а вноската ти е горе-долу тази в началото.
      А за дефлация да си чувал.Справка цените на имотите паднаха двойно 2008-2015.Някои си мислят,че като се напечатат пари и автоматично следва инфлация.Да ама не.Тези пари рядко стигат до основата на пирамидата и съчетани с безработица и ниско потребление водят до дефлация.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от StoqnVelchev Разгледай мнение
        Теглих ипотечен кредит от 100 хил лв миналата година. Предсрочно погасих част от него, останаха ми 70 хил. Притеснявам се сега ако настъпи финансова криза това как ще се отрази на лихвите по кредита ми?
        Голям съм карък... уж все дебна подходящия момент, а сега май ще паднат цените на жилищата и ще се вдигнат лихвите по кредитите, включително и на моя кредит?
        Не се притеснявай, щом си бил редовен преди извънредното положение си ток и жица! Няма да ти вдигнат нито лихвата, нито вноската. Нещо повече, до края на юни имаш право да поискаш гратисен период по кредита. Може да отложиш вноските със шест месеца, независимо дали си пострадал от кризата или не.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от ПИЧ Разгледай мнение
          Към автора на темата- Велчев и към veskopavlov - няма да има вдигане на лихвите в близките 3 год. За veskopavlov - аз бих оставил да си върви договора за наем, плащай си вноските (те няма да се покачват, дори банките ще са склонни на различни предоговаряния), а не да се продава имота. Все пак поговори и с наемателите, какво работят, как смятат че ще продължи работата им, въпреки че имаш договор 3 год - те могат да се изнесат скоростно, ако не могат да плащат , а после да ги съдиш е дълга история.
          Относно влиянието на инфлацията - тя е благоприятна за длъжниците по кредити, защото вноските се обезценяват от инфлацията, ако днес вноска от 500-600 лв са една минимална заплата, утре (след няколко години) мооже да е един обяд в ресторанта. Обичайната обезценка е 100% за 10 години, т.е цените нарастват двойно за 10 години, респ. и заплатите, а вноската ти е горе-долу тази в началото.
          и з акакво да ги съди.затова че са напуснали квартирата ли.ами то всеки договор може да се прекарати с 1 месечно предизвестие. а и те кат са късани ще вземе на босия цървулите

          Коментар


          • Към автора на темата- Велчев и към veskopavlov - няма да има вдигане на лихвите в близките 3 год. За veskopavlov - аз бих оставил да си върви договора за наем, плащай си вноските (те няма да се покачват, дори банките ще са склонни на различни предоговаряния), а не да се продава имота. Все пак поговори и с наемателите, какво работят, как смятат че ще продължи работата им, въпреки че имаш договор 3 год - те могат да се изнесат скоростно, ако не могат да плащат , а после да ги съдиш е дълга история.
            Относно влиянието на инфлацията - тя е благоприятна за длъжниците по кредити, защото вноските се обезценяват от инфлацията, ако днес вноска от 500-600 лв са една минимална заплата, утре (след няколко години) мооже да е един обяд в ресторанта. Обичайната обезценка е 100% за 10 години, т.е цените нарастват двойно за 10 години, респ. и заплатите, а вноската ти е горе-долу тази в началото.
            Last edited by ПИЧ; 29.03.2020, 19:13.

            Коментар


            • Полезен ход за хората и фирмите с дългове и лизинги НЯМА.Поради простата причина че идва много дълъг период на липса на парични потоци.Много дълъг период от може би година или две.........Много хора ще загубят собственоста си........Разсрочването на 1-2-3-5 вноски НЯМА да помогне.Счупено е изкарването на парите............Безвъзвратно........

              Коментар


              • Първоначално изпратено от veskopavlov Разгледай мнение
                Понеже и аз съм в подобна ситуация, при която дали ще се повишат лихвите по кредитите е съществен въпрос, дано авторът да не възразява да използвам неговата тема да попитам нещо.

                Имам имот, в който има вписан договор за наем за още 3г. Подобен имот, свободен от тежести струва 150 хил в началото на 2020г.

                ......................
                Подобен имот независимо кога струва толкова за колкото можеш да го продадеш, Излезте от заблудите си. А имотния пазар след пандемията (тогава, когато осъзнаем защо е дошла и я преодолеем) няма да има нищо общо със настоящия. Когато се спихнат нещата, договора за наем, независимо дали е вписан или е само казан, няма да има стойност.
                Last edited by derk; 28.03.2020, 16:01.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от veskopavlov Разгледай мнение
                  Понеже и аз съм в подобна ситуация, при която дали ще се повишат лихвите по кредитите е съществен въпрос, дано авторът да не възразява да използвам неговата тема да попитам нещо.

                  Имам имот, в който има вписан договор за наем за още 3г. Подобен имот, свободен от тежести струва 150 хил в началото на 2020г.

                  Освен това имам и кредити за 110 хил. Предстои ми сключване на договор за ипотечен кредит, с който ще ипотекирам имота, в който живея, с цел рефинансиране на задълженията и по-ниска лихва. Вноските по кредитите са 25% от доходите (наем+трудови възнаграждения)., като за следващите 3г. се очератва да продължа да работя.

                  Първоначалната идея беше да го продам след 3г., но сега имам познат, който иска да си вложи парите някъде, та въпросът ми е ако го дам за 100хил и си погася заемите дали няма да се получи същия резултат.

                  Като направя сметка при 15% понижение на цената на имотите и 2% /за всеки случай/ увеличение на лихвите по кредитите излиза, че ипотеката и продажба след 3г. е малко по-добрият вариант, но не ми става ясно инфлацията как играе ролята в цялата ситуация и какво трябва да имам предвид ако се появи.
                  Офертите в пространството са едно. а нивата, на които са реалзирани - съвсем друго. Ако имате реален клиент за вашия имот, продавайте и се радвайте на спокоен сън. С малко търпение, с остатъка от продажната цена, ако имате такъв, можете да си купите нещо по-ликвидно, което също да ви носи доходност. Бизнес обектите са малко тегави - може с години да останат незаети.
                  Last edited by val/she; 28.03.2020, 14:50.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от power grid Разгледай мнение

                    Не се притеснявай.Като пуснат печатниците на три смени и увеличат бройката им пари ше има достатъчно..От другата страна на баланса заводите затварят фирмите спират да работят....Така че пари ще има в изобилие ама какви стоки срещу тях не знам.
                    Събирайте по-омачканите банкноти.
                    По тях има повече мазнина и може би може да става супа?

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от veskopavlov Разгледай мнение
                      ....

                      Първоначалната идея беше да го продам след 3г., но сега имам познат, който иска да си вложи парите някъде, та въпросът ми е ако го дам за 100хил и си погася заемите дали няма да се получи същия резултат...
                      наемателя ти как го виждаш в доходите му за следващите 3год.?

                      Ако за 120х. можеш да продадеш сега - вземай парите и бягай.


                      Коментар


                      • Понеже и аз съм в подобна ситуация, при която дали ще се повишат лихвите по кредитите е съществен въпрос, дано авторът да не възразява да използвам неговата тема да попитам нещо.

                        Имам имот, в който има вписан договор за наем за още 3г. Подобен имот, свободен от тежести струва 150 хил в началото на 2020г.

                        Освен това имам и кредити за 110 хил. Предстои ми сключване на договор за ипотечен кредит, с който ще ипотекирам имота, в който живея, с цел рефинансиране на задълженията и по-ниска лихва. Вноските по кредитите са 25% от доходите (наем+трудови възнаграждения)., като за следващите 3г. се очератва да продължа да работя.

                        Първоначалната идея беше да го продам след 3г., но сега имам познат, който иска да си вложи парите някъде, та въпросът ми е ако го дам за 100хил и си погася заемите дали няма да се получи същия резултат.

                        Като направя сметка при 15% понижение на цената на имотите и 2% /за всеки случай/ увеличение на лихвите по кредитите излиза, че ипотеката и продажба след 3г. е малко по-добрият вариант, но не ми става ясно инфлацията как играе ролята в цялата ситуация и какво трябва да имам предвид ако се появи.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от BB50 Разгледай мнение

                          Дефлацията имаше между 2013 и 2016. Лихвите се качиха след 2008 г. защото нямаше достатъчно ресурс и ликвидност. Ако си спомняш имаше една банка, която се финансираше на непазарни нива, за да финансира непазарни проекти и караше целия пазар да се бори за тези ресурси. А и цените на имотите бяха на същите нива като сега, въпреки че заплатите бяха наполовина - нормално е да има проблеми с облужването. Няма база за сравнение с тогава
                          абе като ги плещите такива що не проверите в бнб. ОЛП
                          01.12.2008 5.77
                          01.01.2009 5.17
                          01.02.2009 3.92
                          01.03.2009 3.49
                          01.04.2009 3.53
                          01.05.2009 2.27
                          01.06.2009 2.35
                          01.07.2009 2.24
                          01.08.2009 1.71
                          01.09.2009 1.57
                          01.10.2009 1.46
                          01.11.2009 0.61
                          01.12.2009 0.55
                          това че КТБ даваха по големи лихви отколкото по другите банки можеш да вземеш кредит е друга тема
                          Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

                          Коментар


                          • Може някой имот да е спаднал с 50%, но тези в големото село, които наблюдавах, спаднаха с не повече от 20. И БиБиФифти е напълно прав за наличностите в банките - мисля, че минаха 50В още преди време. Вярно е, че матуритета е доста особен, но имотът е нещо сериозно и не може да се изръсиш с всичко налично. Иначе Киро е прав, че цените наближиха върха, вирусът сам ни прехвърли по-рано от другата страна на върха. Но в мъглата не се вижда колко е стръмно. Не е изключена бърза продажба - но вече зависи от планове, възможности, локация на това, което е купено, размер на вноската спрямо наем и т.н.
                            И това ще мине ...

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от veskopavlov Разгледай мнение
                              За лихвите по кредитите да попитам не е ли по-логично да се повишат? Ако от една страна спре обслужването на необезпечените кредити, а от друга ако все повече клиенти теглят пари от спестените средства това немимуемимо ще доведе до понижаване на ресурса на банката, като съответно би трябвало да се компенсира тази загуба по някакъв начин - с повишаване на лихвите по вече отпуснатите кредити.
                              Не се притеснявай.Като пуснат печатниците на три смени и увеличат бройката им пари ше има достатъчно..От другата страна на баланса заводите затварят фирмите спират да работят....Така че пари ще има в изобилие ама какви стоки срещу тях не знам.

                              Коментар


                              • За лихвите по кредитите да попитам не е ли по-логично да се повишат? Ако от една страна спре обслужването на необезпечените кредити, а от друга ако все повече клиенти теглят пари от спестените средства това немимуемимо ще доведе до понижаване на ресурса на банката, като съответно би трябвало да се компенсира тази загуба по някакъв начин - с повишаване на лихвите по вече отпуснатите кредити.

                                Коментар

                                Working...
                                X