IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Данъчно облагане при продажба на два имота

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от ПИЧ Разгледай мнение
    Ето извадка:
    "Доходите Ви, придобити през календарната година от продажба на един недвижим жилищен имот, не подлежат на облагане с данък, ако той е бил Ваша собственост в продължение на повече от 3 години, тоест, ако между датата на покупката и датата на продажбата му са изминали повече от 3 години. Не се облагат и доходите, придобити през календарната година от продажба на не повече от два недвижими имота, ако между датата на покупката и датата на продажбата им са изминали повече от 5 години. Доходите от продажба на селскостопански и горски имоти са освободени от облагане, независимо от броя им, ако между датата на придобиването и датата на продажбата им са изминали повече от 5 години."
    Т.е. ако единия имот го продадете тази година (2019 г.), а другия го продадете 2020 г. то и за двата ще важи правилото за 3-те години и няма да бъде облагана положителната разлика , ако има такава.
    Всяка година може да продаваш по един имот, който да се ползува от правилото за 3-те години
    Мисля, че в случая НАП ще приеме хипотезата за двата имота, и понеже не са минали 5 години ще се обложат и двете сделки., без значение коя е първа (в случая ще се приспадне разликата при втората сделка). Това е моето мнение, направете консултация с ВЕЩ адвокат по данъчно право.

    Коментар


    • Така е,но в конкретния случай няма проблем да продаде и двата имота през тази година.Само трябва първо да продаде този,който се изповядва по реалната цена-по-висока от документираната покупна цена.За него не се дължи данък понеже са изминали повече от 3 год. Вторият апартамент ще се продаде на цена(по документи) по-ниска от покупната и няма да се дължи данък,но ще трябва да се подаде декларация до края на Април 2020.
      Чл. 33. (1) Облагаемият доход от продажба или замяна на недвижимо имущество, включително на ограничени вещни права върху такова имущество, се определя, като положителната разлика между продажната цена и цената на придобиване на имуществото се намалява с 10 на сто разходи.

      Коментар


      • Ето извадка:
        "Доходите Ви, придобити през календарната година от продажба на един недвижим жилищен имот, не подлежат на облагане с данък, ако той е бил Ваша собственост в продължение на повече от 3 години, тоест, ако между датата на покупката и датата на продажбата му са изминали повече от 3 години. Не се облагат и доходите, придобити през календарната година от продажба на не повече от два недвижими имота, ако между датата на покупката и датата на продажбата им са изминали повече от 5 години. Доходите от продажба на селскостопански и горски имоти са освободени от облагане, независимо от броя им, ако между датата на придобиването и датата на продажбата им са изминали повече от 5 години."
        Т.е. ако единия имот го продадете тази година (2019 г.), а другия го продадете 2020 г. то и за двата ще важи правилото за 3-те години и няма да бъде облагана положителната разлика , ако има такава.
        Всяка година може да продаваш по един имот, който да се ползува от правилото за 3-те години

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Пловдив Разгледай мнение
          Предстои ми продажба на ДВА апартамента през ноември. И двете жилища са закупени в първото полугодие на 2016г. с НА за покупко-продажби. Единствен собственик съм аз. Изминали са повече от 3 г. Купувачът на първото жилище е с банков кредит, т. е. сделката ще се изповяда на материален интерес размера на кредита. Купувачът на второто жилище е кешов платец и ще прехвърлим имота на данъчна оценка.
          Моят КАЗУС е :
          Доходът от продажбата на първото жилище облагаем ли е, впредвид голямата разлика между цена на придобиване през 2016 г. (данъчна оценка) и цена на продажба през 2019г. (размер на кредита на купувача). Ако правилно тълкувам чл.13, продажбата на ПЪРВИЯ имот не подлежи на данъчно облагане, тъй като са минали 3г. от покупката му. На данъчно облагане подлежи продажбата на ВТОРИЯ имот, тъй като не са минали 5 г.от покупката на двете жилища, но там сделката ще се изповяда на данъчна оценка, която е по-малка като стойност от цената, на която съм го закупил аз. Според мен при този случай не дължа данък печалба за него. Правилно ли разсъждавам?
          Май, да, но с данъчните винаги трябва да имаш едно-две на ум.

          Коментар


          • Данъчно облагане при продажба на два имота

            Предстои ми продажба на ДВА апартамента през ноември. И двете жилища са закупени в първото полугодие на 2016г. с НА за покупко-продажби. Единствен собственик съм аз. Изминали са повече от 3 г. Купувачът на първото жилище е с банков кредит, т. е. сделката ще се изповяда на материален интерес размера на кредита. Купувачът на второто жилище е кешов платец и ще прехвърлим имота на данъчна оценка.
            Моят КАЗУС е :
            Доходът от продажбата на първото жилище облагаем ли е, впредвид голямата разлика между цена на придобиване през 2016 г. (данъчна оценка) и цена на продажба през 2019г. (размер на кредита на купувача). Ако правилно тълкувам чл.13, продажбата на ПЪРВИЯ имот не подлежи на данъчно облагане, тъй като са минали 3г. от покупката му. На данъчно облагане подлежи продажбата на ВТОРИЯ имот, тъй като не са минали 5 г.от покупката на двете жилища, но там сделката ще се изповяда на данъчна оценка, която е по-малка като стойност от цената, на която съм го закупил аз. Според мен при този случай не дължа данък печалба за него. Правилно ли разсъждавам?
            Last edited by Andi11; 25.10.2019, 10:10.
          Working...
          X